Czym jest konto maklerskie i do czego służy?

Czym jest konto maklerskie i do czego służy?

Rachunek maklerski jest elektronicznym zapisem prowadzonym przez biuro lub dom maklerski na rzecz klienta. Jest to rodzaj konta, poprzez które możesz wydawać dyspozycje zakupu i sprzedaży papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych.

Poza tym konto maklerskie służy do przechowywania nabytych udziałów. Jeśli planujesz przeprowadzać nawet pojedyncze transakcje giełdowe, musisz założyć rachunek maklerski. Jak to zrobić?

Jak założyć rachunek maklerski?

Rachunek maklerski możesz założyć w biurze maklerskim lub w domu maklerskim. Nie musisz jednak udawać się do żadnej z tych placówek, ponieważ większość formalności możesz załatwić przez internet. Wystarczy, że wypełnisz formularz zgłoszeniowy, który znajduje na stronie internetowej domu czy biura maklerskiego.

Jeszcze prostszym sposobem jest otwarcie rachunku maklerskiego w banku, w którym posiadasz konto osobiste lub konto firmowe. W takim przypadku odnajdziesz właściwe opcje po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej. Jednak zanim skorzystasz z tego rozwiązania, upewnij się, że odpowiadają ci warunki prowadzenia konta maklerskiego zaproponowane przez bank.

Założenie rachunku maklerskiego nie jest skomplikowane. Jednak możesz zostać poproszony o wypełnienie krótkiego testu, dzięki któremu dom czy biuro maklerskie będzie mogło zorientować się w twojej sytuacji finansowej, celach inwestycyjnych oraz twojej wiedzy dotyczącej inwestowania. W ten sposób domy maklerskie oceniają ryzyko inwestycyjne, a jeśli uznają, że jest ono zbyt duże, zostaniesz o tym poinformowany.

Samo wypełnienie testu polega na wyborze przygotowanych odpowiedzi i zajmie ci dosłownie kilka minut. Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości, możesz zadzwonić na infolinię lub poprosić o kontakt ze strony domu, lub biura maklerskiego. W takim przypadku konsultant przeprowadzi cię przez ten proces krok po kroku. Z rachunku maklerskiego możesz zacząć korzystać od razu, po jego otwarciu.

Rachunek maklerski możesz założyć bez względu na to, jakie środki zamierzasz przeznaczyć na inwestycje. Jednak przy zbyt niskich kwotach cały zysk może zostać „zjedzony” przez prowizje od przeprowadzanych transakcji, co de facto oznacza straty. Z tego względu niektóre firmy maklerskie wymagają minimalnej kwoty, od której możliwe jest otwarcie konta maklerskiego.

Co ważne, bez względu na to, gdzie założysz rachunek maklerski, możesz co miesiąc automatycznie odkładać pewną część uzyskiwanych zysków. Z tych środków możesz opłacać prowizję oraz inne opłaty związane z posiadaniem i korzystaniem z konta maklerskiego, dzięki czemu nie odczujesz tego tak mocno.

Kto może założyć rachunek maklerski?

Rachunek maklerski to produkt finansowy, z którego możesz skorzystać, o ile masz status osoba fizycznej lub prawnej. Jeśli jesteś indywidualnym inwestorem, to warunkiem założenia konta maklerskiego jest ukończenie 18 roku życja oraz posiadanie numeru NIP i dokumentu, który pozwoli na potwierdzenie twojej tożsamości. Dla twojej wygody nie obędzie się również bez założenia konta osobistego, oczywiście o ile go jeszcze nie masz, które posłuży ci do wpłacania i wypłacania środków z rachunku maklerskiego.

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu konta maklerskiego?

Przy wyborze i zakładaniu rachunku maklerskiego liczą się przede wszystkim twoje potrzeby i doświadczenie w inwestowaniu. Jeśli dopiero zaczynasz zagłębiać się w tajniki giełdy, zwróć uwagę na koszty i możliwość skorzystania z merytorycznego wsparcia. Bardziej doświadczeni gracze powinni za to postawić na niezawodność i możliwości systemu transakcyjnego.

Z kolei dla profesjonalnego inwestora liczyć się będzie m.in. dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych, profesjonalnych serwisów informacyjnych, pełnego arkusza zleceń, dostęp do rynków alternatywnych czy możliwość kredytowania inwestycji.

Aby wybrać najlepszy rachunek skorzystaj z rankingu kont maklerskich, za pomocą którego szybko ocenisz, które konto jest dla Ciebie odpowiednie.

Jednak bez względu na poziom zaawansowania zwróć uwagę na koszty, związane z prowadzeniem rachunku maklerskiego oraz jakość obsługi. Czy cena jest adekwatna do atrakcyjności oferty? Czy konto maklerskie posiada dokładanie takie funkcje, na jakiś ci zależy? Czy możesz liczyć na profesjonalne wsparcie i przynajmniej przyzwoitą jakość usług? Odpowiedz sobie na te pytania, zanim złożysz wniosek o otwarcie rachunku maklerskiego.

Jakie są najważniejsze koszty prowadzenia rachunku maklerskiego i inwestowania?

Korzystanie z konta maklerskiego wiąże się z ponoszeniem różnego rodzaju opłat. Jest to przede wszystkim:

  • prowizja od zawieranych transakcji,
  • opłata za prowadzenie konta,
  • opłaty dodatkowe.

Wysokość prowizji od zawieranych transakcji zależy od cennika poszczególnych domów czy biur maklerskich. Zazwyczaj wynosi ona od 0,13 do 0,39% wartości transakcji, jednak prowizja może być wyższa, jeśli zlecenie operacji wykonasz osobiście lub telefonicznie. Poza tym biura maklerskie na ogół ustalają minimalną wartość prowizji, która waha się od 2 do 8 zł. Pamiętaj o tym, zlecając transakcję.

Opłata za prowadzenie konta maklerskiego to na ogół wydatek około 50-80 zł rocznie. Jednak coraz więcej biur maklerskich przyciąga do siebie klientów, oferując bezpłatne prowadzenie rachunku.

Jakie jeszcze koszty czekają na inwestorów? Może być to opłata za przelewy z rachunku, dostęp do arkusza zleceń giełdowych lub dostarczanie bilansu konta maklerskiego tradycyjną pocztą.

Koniecznie przeanalizuj ofertę biur i domów maklerskich pod względem kosztów, zanim zdecydujesz się na jeden z nich. Szczególną uwagę zwróć na kwestię mniej oczywistych opłat, które mogą dość mocno uderzyć się po kieszeni.

W co można inwestować za pomocą konta maklerskiego?

Załóżmy, że wybrałeś i założyłeś konto maklerskie. Czas zatem przystąpić do inwestowania. Sprawdźmy zatem, jakimi papierami wartościowymi i instrumentami finansowymi możesz obrać dzięki rachunkowi maklerskiemu.

Najpopularniejszymi papierami wartościowymi na giełdzie są akcje. Im taniej je zakupisz, a później drożej sprzedasz, tym większy będzie twój zysk. Do tego możesz liczyć na wypłatę dywidend, czyli części zysku danego przedsiębiorstwa w danym roku.

Poza akcjami, poprzez rachunek maklerski możesz zakupić lub sprzedać obligacje. Jest to rodzaj papierów dłużnych, emitowanych przez Skarb Państwa, samorządy lub przedsiębiorstwa. Obligacje mają charakter długoterminowy, a ich wykup może nastąpić za kilka lub kilkadziesiąt lat. Po upływie tego okresu możesz liczyć na zwrot środków powiększonych (na ogół, choć nie zawsze) o odsetki.

Rachunek maklerski może ci również posłużyć do zakupienia certyfikatów inwestycyjnych, czyli papierów wartościowych, poświadczających nabycie udziałów w funduszu inwestycyjnym.

Konto maklerskie służy także do zakupu opcji. Stanowią one rodzaj umowy, dzięki której otrzymujesz prawo do kupna lub sprzedaży danego instrumentu bazowego w określonym terminie i po ustalonej cenie.

Kolejnym instrumentem finansowym czekającym na inwestorów są kontrakty terminowe. Ich oferta skierowana jest do osób, które są skłonne do ryzyka i mają doświadczenie w inwestowaniu. Kontrakty terminowe pozwalają na dokonywanie zakładów finansowych dotyczących kursów poszczególnych spółek.

Podsumowanie

Rachunek maklerski to rodzaj konta, które prowadzone jest przez biura i domy maklerskie. Dzięki niemu możesz inwestować na giełdzie w akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne, opcje czy kontrakty terminowe.

Samo założenie rachunku maklerskiego jest proste, a wszelkie formalności załatwisz przez internet. Dodatkowo możesz liczyć na wsparcie konsultanta danego domu czy biura maklerskiego.

Wybór najlepszego konta maklerskiego to subiektywna decyzja. Wszystko zależy od twoich potrzeb i poziomu zaawansowania, jeśli chodzi o inwestycje giełdowe. Zwróć jednak uwagę na koszty związane z prowadzeniem rachunku maklerskiego, szczególnie w zakresie wysokości prowizji i opłat dodatkowych.

Komentarze i opinie użytkowników

Bądź pierwszy, napisz opinię!

Polecane promocje