Sesja giełdowa – to określony przedział czasu, w którym realizowane są transakcje giełdowe. Sesja giełdowa może być prowadzona w systemie jednolitym lub ciągłym.
Co to jest sesja giełdowa?
Termin sesja giełdowa odnosi się do okresu, w którym inwestorzy składają zlecenia kupna i sprzedaży instrumentów finansowych na giełdzie. To właśnie na podstawie popytu i podaży ustalane są kursy papierów wartościowych, takich jak akcje, obligacje, czy kontakty terminowe. Z tego względu sesje giełdowe stanowią podstawowy element funkcjonowania rynku kapitałowego.
Fazy sesji giełdowej
Każda sesja giełdowa podzielona jest na kilka faz. Różnią się one w zależności od tego, czy notowania giełdowe prowadzone są w systemie jednolitym, czy ciągłym. Każdy z systemów ma własny układ faz, które regulują sposób składania zleceń i ustalania kursów.
Fazy systemu notowań ciągłych
System notowań ciągłych wykorzystywany jest przede wszystkim w przypadku papierów wartościowych o dużej płynności, takich jak akcje dużych spółek. Poszczególne fazy sesji giełdowej przebiegają następująco:
- Faza przed otwarciem: brak transakcji, składanie zleceń na otwarcie i publikowanie TKO (Teoretyczny Kurs Otwarcia)
- Fixing-otwarcie: określenie kursu otwarcia i realizacja zleceń z fazy przed otwarciem
- Notowania ciągłe: przyjmowanie zleceń i ich realizacja zgodnie z sytuacją rynkową
- Przed zamknięciem: brak transakcji, składane są zlecenia zamknięcia
- Fixing-zamknięcie: określenie kursu zamknięcia, realizacja zleceń fazy przed zamknięciem
- Dogrywka: składanie i realizacja zleceń według kursu zamknięcia
Fazy systemu jednolitego
System jednolity stosuje się przede wszystkim w przypadku instrumentów finansowych o mniejszej płynności. Poszczególne fazy sesji giełdowej w systemie jednolitym przebiegają następująco:
- Przed otwarciem: brak transakcji, składanie zleceń na otwarcie i publikowanie TKO (Teoretyczny Kurs Otwarcia)
- Fixing: określenie kursu otwarcia i realizacja zleceń
- Dogrywka: składanie i realizacja
- Przed otwarciem: składanie zleceń na kolejną sesję
Kurs otwarcia to cena, po jakiej realizowane są pierwsze transakcje danego dnia. Z kolei na podstawie kursu zamknięcia rozliczane są transakcje kończące sesję giełdową w danym dniu.
Porównując oba systemy, można zauważyć, że różnica pomiędzy nimi polega na dynamice zawierania transakcji. W systemie notowań jednolitych ceny ustalane są w określonych punktach czasowych (fixingach), co sprawia, że kurs jest bardziej statyczny. Z kolei w systemie notowań ciągłych ceny zmieniają się na bieżąco, co lepiej sprawdza się w przypadku inwestorów, którzy operują na bardzo płynnych rynkach.
Ile trwa sesja giełdowa?
W przypadku GPW w Warszawie sesje giełdowe odbywają się od poniedziałku do piątku. Standardowy harmonogram wygląda następująco:
- Przyjmowanie zleceń przed otwarciem: od 8:30 do 9:00
- Faza otwarcia i notowania ciągłe: od 9:00 do 16:50
- Przyjmowanie zleceń przed zamknięciem: od 16:50 do 17:00
- Dogrywka: od 17:00 do 17:05
Jak wiać, czas trwania sesji giełdowej na GPW wynosi około 8 godzin.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku notowań jednolitych. Najpierw pomiędzy 8:30 a 11:00 przyjmowane są pierwsze zlecenia. O 11:00 zawierane są transakcje i ustalany jest kurs otwarcia, po którym jeszcze przez 30 minut można kupować bądź sprzedawać papiery wartościowe. Następnie ponownie przyjmowane są zlecenia, by zrealizować je o 15:00. Wówczas ustalany jest także kurs zamknięcia, po którym można przeprowadzać transakcje przez kolejne 30 minut.
Dni bez sesji giełdowej
Choć sesje giełdowe na GPW z zasady odbywają się od poniedziałku do piątku, to są pewne wyjątki. Wynika to z tego, że giełda czynna jest wyłączne w dni robocze. Oznacza to, że w święta ustawowe giełda jest nieczynna, nawet jeśli takie święto wypada w środku tygodnia. Poza tym dni, które zostały wcześniej ogłoszone przez GPW jako wolne od handlu, również są dniami bez sesji giełdowej.
W Polsce sesje giełdowe NIE odbywają się w następujące dni:
- Nowy Rok – 1 stycznia
- Święto Trzech Króli – 6 stycznia
- Wielki Piątek oraz Wielki Poniedziałek
- Święto Pracy – 1 maja
- Święto Konstytucji 3 maja
- Boże Ciało
- Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia
- Wszystkich Świętych – 1 listopada
- Święto Niepodległości – 11 listopada
- Wigilia Bożego Narodzenia – 24 grudnia
- Święta Bożego Narodzenia – 25-26 grudnia
- Sylwester – 31 grudnia
Pełny harmonogram dni wolnych od sesji giełdowych publikowany jest przez GPW na początku każdego roku.
Podsumowanie: Czym jest sesja giełdowa?
Sesja giełdowa to okres, podczas którego inwestorzy dokonują transakcji na giełdzie. Notowania giełdowe podczas sesji odbywają się w ramach systemu ciągłego oraz jednolitego. Każdy z nich składa się z określonych faz, podczas których następuje składanie zleceń, ustalanie kursów oraz zawieranie transakcji. W Polsce sesje giełdowe odbywają się w dni robocze w godzinach od 8:30 do 17:00.