
Z roku na rok ceny nieruchomości w Polsce rosną. Coraz więcej osób boryka się z trudnościami związanymi ze zgromadzeniem kapitału na wkład własny do kredytu hipotecznego, nie mówiąc już o zakupie mieszkania za gotówkę. Jak sobie z tym poradzić? W tym artykule sprawdzimy, jak oszczędzać na mieszkanie, aby dorobić się własnej nieruchomości.
Spis treści:
Jak oszczędzać pieniądze na mieszkanie?
Ceny mieszkań są wysokie. Co do tego nie ma wątpliwości. W ostatnich latach obserwuje się dynamiczny wzrost wartości nieruchomości w Polsce. Jednocześnie płace nie szybują w tak szybkim tempie, co prowadzi do nierówności oraz utrudnia zgromadzenie kapitału na zakup własnej nieruchomości. Jest to jednak możliwe. Oszczędzanie na mieszkanie ma sens, jednak musi być prowadzone konsekwentnie i bardzo odpowiedzialnie. Często wiąże się też z wieloletnimi wyrzeczeniami.
Zastanawiasz się, jak uzbierać na mieszkanie? Możliwości każdego z nas są inne. Warto więc dokładnie zweryfikować swoją sytuację finansową oraz poszukać obszarów, w których można generować oszczędności. Mogą to być m.in.:
- rezygnacja z używek (alkohol, papierosy);
- ograniczenie zakupu gadżetów;
- ograniczenie różnego rodzaju subskrypcji (np. platformy streamingowe);
- gotowanie we własnym zakresie;
- unikanie zbyt wielu wyjść na miasto;
- sprzedawanie niepotrzebnych rzeczy;
- zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, wody i innych mediów.
Tak naprawdę wszystko polega na ty, aby rozsądnie oglądać każdą złotówkę. To klucz do tego, jak oszczędzać pieniądze, aby przyniosło to wymierne efekty. W przypadku młodych osób jedną z możliwości jest zamieszkanie z rodzicami na czas wzmożonego oszczędzania. Wszystko po to, aby w krótszym czasie zgromadzić kapitał na wkład własny lub zakup nieruchomości za gotówkę. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego decyzja ma charakter indywidualny.
Skuteczne oszczędzanie wymaga konsekwencji i regularności. To nie tylko szukanie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ale również dodatkowych form ich zarobienia. Może być to związane z nadgodzinami w pracy, poszukaniem drugiego zatrudnienia czy też wykonywaniem pracy dorywczej po godzinach. Każdy ma nieco inne możliwości w tym zakresie, jednak dodatkowe źródło przychodów zbliża do celu, jakim jest zgromadzenie kapitału.
Gromadzony kapitał warto ulokować w banku. Gdzie najlepiej oszczędzać na mieszkanie? Dobrym wyborem jest konto oszczędnościowe. Pilnuj się jednak, aby nie pobierać z niego środków. Niech to będzie miejsce, w którym gromadzone są pieniądze na Twoją przyszłą nieruchomość. Alternatywą są lokaty, które gwarantują oprocentowanie i redukują negatywny wpływ inflacji na wartość pieniądze. To jeden ze sposobów na oszczędzanie w czasie inflacji. W przypadku środków na mieszkanie raczej odradza się inwestowanie krótkoterminowe, które obarczone jest większym ryzykiem.
Ze względu na charakter inwestycji, wiąże się ona z dużym wydatkiem. To oznacza, że na mieszkanie zbiera się latami. W takiej sytuacji warto rozważyć inwestycje w bezpieczne instrumenty finansowe. Wśród nich warto wymienić m.in. obligacje skarbu państwa. Choć zamraża się środki na wiele lat, to jednak stopniowo powiększa się kapitał, co ułatwia realizację celu. Więcej o różnych formach tego typu aktywności przeczytasz w naszym poradniku: oszczędzanie a inwestowanie.
W przypadku osób chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie, warto sprawdzać programy wsparcia realizowane przez polski rząd. Jeszcze w 2024 roku dostępny był Program Pierwsze Mieszkanie. Z niedługim czasie rząd powinien zaproponować dla niego alternatywę. Do tego w Polsce można skorzystać z Konta Mieszkaniowego. To program, który zachęca osoby do regularnego wpłacania środków przez okres 3-10 lat. Należy spełnić określone wymagania. Osoby regularnie oszczędzające mogą liczyć na Premię Mieszkaniowa, która powiększa ich kapitał. To jeden ze sposobów na to, jak odkładać na mieszkanie skuteczniej i szybciej. Warto zweryfikować różne możliwości.
Ile trzeba odkładać na mieszkanie?
Zastanawiasz się, ile trzeba odkładać na mieszkanie? Tak naprawdę zależy to od tego, ile jesteś w stanie zaoszczędzić miesięcznie. Wpływ na to ma również cena nieruchomości.
W naszych obliczeniach przyjmiemy, że wartość nieruchomości wynosi około 700 000 złotych. Jeżeli gospodarstwo domowe jest w stanie zaoszczędzić 5000 złotych miesięcznie, to na mieszkanie odłoży przez około 13-14 lat (biorąc pod uwagę wzrost wartości nieruchomości w czasie). Przy odkładaniu 2000 tysięcy złotych daje to ponad 30 lat. W jeszcze gorszej sytuacji jest singiel, który odkłada zaledwie 500 złotych miesięcznie. Przy takiej kwocie nierealne jest zaoszczędzenie w ciągu życia na zakup własnej nieruchomości.
Oczywiście można posiłkować się kredytem hipotecznym i to wybór, na który skazana jest większość osób decydujących się na zakup mieszkania na własność. Wówczas należy zgromadzić środki na wkład własny (zazwyczaj 10-20% wartości nieruchomości), a następnie spłacać raty za zakup mieszkania w dłuższej perspektywie. Dla wielu Polaków oszczędzenie środków na wkład własny na poziomie 100-200 tysięcy złotych również jest nie lada wyzwaniem. W praktyce zajmuje to minimum kilka lat.
Czas, ile oszczędzać na mieszkanie, można skrócić. Wymaga to jednak samozaparcia oraz rezygnacji z wielu przyjemności. Bardzo oszczędne życie oraz poszukiwanie dodatkowych form zarobków mogą sprawić, że uda się zaoszczędzić na wkład własny już w ciągu 1-2 lat, a na zakup mieszkania za gotówkę w ciągu dekady lub krócej. Oczywiście zależy to od indywidualnej sytuacji kupującego, w tym finansowej i rodzinnej. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.
Jak zacząć oszczędzać na mieszkanie?
Zastanawiasz się, jak odkładać pieniądze na mieszkanie i kiedy zacząć? Tak naprawdę teraz to najlepszy moment. Im szybciej zaczniesz gromadzić kapitał, tym większa szansa na to, że zrealizujesz cel, jakim jest nabycie nieruchomości na własność. Tym samym zachęca się do oszczędzania już młode osoby, które wchodzą na rynek pracy. Z czasem ich doświadczenie i pozycja się zmieniają, co wpływa na wzrost wynagrodzenia. To następnie przekłada się na większe oszczędności.
Przyjmuje się, że minimum należy oszczędzać 10% wynagrodzenia, jednak każda sytuacja jest nieco inna. Warto jednak dokładnie zweryfikować swoje wydatki i wyeliminować z nich pozycje, które są niepotrzebne. Załóż konto oszczędnościowe i regularnie odkładaj na nie pieniądze. Oszczędzanie powinno wejść Ci w nawyk i stać się Twoją codziennością. Szybko przekonasz się, że rosnąca kwota na koncie oszczędnościowym dodaje Ci dodatkowej energii i mobilizuje Cię do dalszego działania. Bardzo ważne jest nastawienie mentalne i skupienie się na dążeniu do celu.
Ile odkładać na mieszkanie? Zależy to od Twoich możliwości, jednak im więcej, tym lepiej. Jednocześnie nie może wpływać to negatywnie na Twoje zdrowie. Wszystko powinno być robione z umiarem. Skrócenie czasu odkładania pieniędzy na nieruchomość możliwe jest również poprzez stargowanie ceny zakupu mieszkania. W ten sposób możesz urwać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Negocjowanie ceny mieszkania pomoże Ci w nabyciu go w dobrej cenie oraz w przyspieszeniu realizacji Twojego celu.
Nie poddawaj się i rozsądnie podejdź do swoich finansów. Odpowiednio je zaplanuj, a następnie wykaż się konsekwencją i kreatywnością. Pomoże Ci to w zgromadzeniu kapitału na zakup mieszkania za gotówkę lub na wkład własny w kredyt hipoteczny. Nabycie nieruchomości na własność w Polsce wciąż jest możliwe, choć wielu osobom wydaje się być nierealne.
Źródła:
Komentarze i opinie użytkowników