Zastanawiasz się, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe? Nie wiesz, jak najlepiej wykorzystać środki, które każdego miesiąca masz do swojej dyspozycji? Wahasz się pomiędzy oszczędzaniem pieniędzy, a ich zainwestowaniem? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, w co inwestować małe kwoty, przyjrzyjmy się bliżej, jakie masz możliwości. Sprawdź, na czym polega oszczędzanie i inwestowanie oraz przekonaj się, który z tych sposobów pomnażania majątku jest ci bliższy.
Spis treści:
Czym jest oszczędzanie a czym inwestowanie?
Zarówno oszczędzanie, jak i inwestowanie to narzędzia, które służą do budowania i zwiększania majątku. Z tego względu zdarza się, że mówimy o oszczędzaniu, choć w rzeczywistości mamy na myśli inwestowanie i odwrotnie. Dlatego na początek wyjaśnijmy, czym jest oszczędzanie i inwestowanie w teorii i praktyce.
Oszczędzanie polega na systematycznym odkładaniu części dochodu na przyszłe wydatki, nieprzewidziane sytuacje, czy realizację celów krótko-, lub długoterminowych. W tym przypadku zależy nam nie tyle na pomnażaniu kapitału, co na jego zachowanie. Z tego względu jest to narzędzie bezpieczne, choć stopa zwrotu jest niewysoka.
Jak oszczędzać pieniądze? Służy do tego m.in.:
- konto oszczędnościowe,
- lokata bankowa,
- plany oszczędzania na emeryturę typu IKE, IKZE,
- odkładanie pieniędzy do skarbonki.
Co ciekawe, jednym ze sposobów oszczędzania jest także inwestycja o niskim ryzyku, czyli zakup obligacji skarbowych.
Natomiast inwestowanie polega na kupowaniu aktywów, które mają przynieść zyski w przyszłości. To podejście wiąże się z ryzykiem, ponieważ w skrajnie niekorzystnej sytuacji możesz stracić cały kapitał, jaki przeznaczyłeś na inwestycję. Jednocześnie oczekiwana stopa zwrotu jest odpowiednio większa, co sprawia, że podejmowanie ryzyka staje się opłacalne.
W co inwestować pieniądze? Są to np.:
- akcje,
- obligacje,
- inwestowanie w fundusze,
- nieruchomości,
- surowce (np. złoto, srebro, ziarna, ropa naftowa),
- kryptowaluty,
- indeksy giełdowe.
Jak widzisz, wybór narzędzi do oszczędzania i inwestowania jest całkiem sporo. Tylko, która z tych strategii będzie najlepsza dla ciebie?
Czym różni się oszczędzanie od inwestowania?
Zanim zdecydujesz, co zrobić ze swoim kapitałem, przyjrzyj się różnicom, jakie zachodzą pomiędzy oszczędzaniem a inwestowaniem. Dotyczą one aspektów takich jak:
- cel, czyli powód, dla którego rezygnujemy z konsumpcji na rzecz oszczędzania lub inwestowania,
- oczekiwane zyski,
- ryzyko,
- płynność,
- postawa i świadomość.
Przyjrzyjmy się im po kolei.
Główna różnica pomiędzy oszczędzaniem a inwestowaniem dotyczy celów, jakie chcesz zrealizować, decydując się na jedno z tych rozwiązań.
W przypadku oszczędzania chodzi nie tyle o pomnażanie majątku, co budowanie poduszki finansowej, z której możesz opłacać bardziej kosztowne wydatki. Przykładem może być np.:
- oszczędzanie na wakacje, remont, nowy sprzęt AGD, wpłatę własną na zakup mieszkania itd.,
- zabezpieczenie się na wypadek utraty pracy czy dochodów,
- odkładanie pieniędzy na nieprzewidziane wydatki, takie jak awaria samochodu, leczenie itd.
Z kolei inwestowanie ma na celu przede wszystkim pomnażanie majątku, zarówno w krótszej, jak i dłuższej perspektywie czasowej.
Oszczędzanie i inwestowanie różnią się także co do spodziewanych zysków oraz podejmowanego ryzyka. W przypadku oszczędzania zysk zazwyczaj jest niewielki, zbliżony do inflacji, ale raczej nie grozi ci utrata kapitału. Takie ryzyko jest minimalne, żeby nie powiedzieć, że zerowe.
Natomiast przy inwestowaniu mamy do czynienia z sytuacją odwrotną. Ryzyko jest najczęściej spore, a inwestor wręcz musi liczyć się z tym, że jego kapitał może przepaść. Jednocześnie spodziewana stopa zwrotu jest stosunkowo wysoka, przewyższająca inflację. Co jednak ważne, zarówno oczekiwane zyski, jak i poziom ryzyka zależą od rodzaju inwestycji. Dzięki temu możesz zdecydować, czy wolisz postawić na bardziej ryzykowne instrumenty inwestycyjne, czy jednak chcesz zakupić te bardziej bezpieczne.
Kolejna różnica pomiędzy oszczędzaniem a inwestowaniem dotyczy płynności. W przypadku oszczędzania możesz wybrać produkty oszczędnościowe, w których masz łatwy dostęp do swoich pieniędzy. Dzięki temu, jeśli zajdzie taka konieczność, możesz z nich w dowolnym momencie skorzystać.
Załóżmy, że odkładasz pieniądze na egzotyczne wakacje, ale niespodziewanie psuje ci się samochód. W przypadku konta oszczędnościowego, czy samodzielnego odkładania, możesz zaoszczędzone środki przeznaczyć na zakup czy naprawę auta. Pozostałe produkty oszczędnościowe również zapewniają ci pewien stopień płynności, choć często musisz liczyć się z tym, że utracisz część wypracowanych zysków.
Natomiast w przypadku inwestowania płynność jest zazwyczaj niska, co oznacza, że nie masz dostępu do swoich pieniędzy w dowolnym momencie.
I jeszcze jedna, istotna różnica. Oszczędzanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a często ma charakter bierny. Ot, po prostu na swoim koncie bankowym przechowujesz pieniądze, których nie wydałeś w danym miesiącu. W przeciwieństwie do tego inwestowanie jest bardziej świadome i aktywne oraz wymaga wiedzy. Jeśli zastanawiasz się, w co inwestować duże kwoty, koniecznie przeanalizuj, z czym wiąże się ryzyko w przypadku konkretnych inwestycji.
Oszczędzanie czy inwestowanie – co jest lepsze?
Wiesz już, czym jest oszczędzanie oraz inwestowanie, a także czym te narzędzia się od siebie różnią. A które z nich jest lepsze? Wprawdzie nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale możesz przyjąć, że oszczędzanie sprawdzi się, gdy:
- dopiero zaczynasz swoją przygodę z budowaniem majątku, a twoja wiedza z zakresu finansów jest ograniczona,
- zależy ci na zbudowaniu poduszki finansowej na nieprzewidziane sytuacje życiowe,
- masz konkretny cel finansowy, taki jak wakacje, remont, sprzęt komputerowy itd.,
- bardziej cenisz bezpieczny zysk, nawet jeśli miałby być on mniejszy.
Z kolei inwestowanie będzie dobrym wyborem, jeśli:
- masz wiedzę z zakresu inwestowania i ryzyka z tym związanego,
- możesz sobie pozwolić na ewentualną stratę kapitału,
- zależy ci przede wszystkim na pomnażaniu majątku, nawet kosztem bezpieczeństwa.
A jeszcze lepszą strategią, jest połączenie oszczędzania z inwestowaniem. Dzięki temu możesz jednocześnie pracować nad pomnażaniem majątku i odkładać środki na tzw. czarną godzinę.
Podsumowanie: Oszczędzanie a inwestowanie – różnice i podobieństwa
Oszczędzanie i inwestowanie to narzędzia, dzięki którym możesz pomnażać swój majątek. Choć jest pomiędzy nimi sporo podobieństw, to różnią się one m.in. celem, spodziewanymi zyskami, poziomem ryzyka, płynnością czy postawą i świadomością. Przykładem oszczędzania są np. lokaty bankowe, konta oszczędnościowe, czy nawet tradycyjne skarbonki, do której odkładamy pieniądze. Z kolei przykładem inwestowania jest zakup akcji, surowców, kryptowalut czy nieruchomości. A co jest lepsze? Oszczędzanie czy inwestowanie? Każde z tych narzędzi ma swoje wady i zalety, a najlepiej jest połączyć je, czyli część wolnych środków przeznaczyć na oszczędności, a część na inwestowanie. W tym drugim przypadku dowiedź się, jak inwestować na giełdzie i zacznij pomnażać swój majątek.
Komentarze i opinie użytkowników