Przechowywanie kryptowalut - sposoby i bezpieczeństwo

Przechowywanie kryptowalut - sposoby i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo jest kluczowym elementem handlu kryptowalutami. Nikomu nie przyda się zysk, szczęście i potężne obroty, jeżeli zostanie okradziony ze swoich pieniędzy podczas ich wypłaty. W jaki sposób zadbać o to, by nasz kapitał należał zawsze do nas?

Po zakupie kryptowaluty użytkownicy muszą zastanowić się, w jaki sposób będą przechowywać swoje cyfrowe aktywa. Po zakupie  kryptowalut użytkownicy będą musieli znaleźć bezpieczne miejsce do ich przechowywania. Główna różnica polega na tym, że w przeciwieństwie do aktywów fiducjarnych, które mogą być przechowywane w fizycznej lokalizacji, kryptowaluty są cyfrowe i istnieją w rozproszonej księdze zwanej blockchainem. Gdzie przechowywać kryptowaluty? W jaki sposób zagwarantować bezpieczeństwo naszym środkom? O tym przeczytają Państwo w niniejszym artykule! 

Sposoby na przechowywanie kryptowalut

Przy zakupie coinów wydawany jest klucz prywatny i klucz publiczny. Portfele mogą łączyć się z kilkoma kluczami publicznymi, z których każdy służy jako adres dla środków, które mają zostać wysłane do danego portfela kryptowalutowego. Chociaż ten klucz można podać jak adres e-mail, jego prywatny odpowiednik jest bardziej jak klucz otwierający sejf.

Chociaż ta koncepcja może wydawać się skomplikowana na pierwszy rzut oka, szczególnie dla wielu osób, które dopiero zaczynają przygodę z kryptowalutami, to portfele są lokalizacją w której użytkownicy mogą przechowywać swoje klucze prywatne. Zaznaczyć należy, że koncepcja portfeli jest szeroka, a liczba wyborów zróżnicowana. Kryptowaluty można trzymać na portfelach, które nie mają dostępu do internetu (cold wallet) lub takich, co ten dostęp posiadają (hot wallet). Istnieją również portfele papierowe, a także możliwość przechowywania środków na giełdzie (czego nie polecamy). Wszelkie powyższe kwestie rozwinęliśmy poniżej.

Trzymanie kryptowalut na giełdzie

Krótkie spojrzenie na historię Bitcoina i kryptowalut pokazuje, dlaczego pozostawienie kryptowalut na giełdzie jest niebezpieczne. Od 2011 r. skradziono ponad 1,65 miliarda dolarów aktywów kryptowalutowych, a liczby te z każdym rokiem są coraz większe. Według Hackernoona oznacza to oszałamiającą stratę w wysokości 12,6 miliarda dolarów, gdy wartości zostaną skorygowane o inflację.

Oprócz hacków, kłopoty mogą wynikać z samej giełdy. Każda giełda może źle zarządzać, tracić, a nawet uczestniczyć w bankowości opartej na rezerwie cząstkowej. Być może słyszeliście o kontrowersji dotyczącej “QuadrigaCX”, której właściciel zmarł ze wszystkimi kluczami prywatnymi, rzekomo tracąc dostęp do 190 milionów dolarów funduszy użytkowników. Inna mroczna historia kryptowalut i giełdy dotyczy “Mt.Gox”, której założyciele nie zdawali sobie sprawy z trwających ponad dwa lata hacków, podczas gdy giełda straciła 650 000 BTC.

Giełdy są atrakcyjnymi celami hakerów, ponieważ mają kryptowaluty o wartości miliardów dolarów. Dość często znacznie bardziej opłaca włamać się do giełdy kryptowalutowej niż do skarbca bankowego. To jak garnek złota na końcu tęczy, tyle że zamiast leprechauna oszuści muszą przechytrzyć informatyczne systemy bezpieczeństwa W rezultacie giełdy są niezwykle podatne na wysoce wyrafinowane cyberataki.

W chwili obecnej giełdy tracą średnio 2,7 miliona dolarów dziennie, a liczba ta ma wzrosnąć w przyszłości. Ataki hakerskie stają się coraz bardziej wyrafinowane. To bardzo satysfakcjonujące zajęcie; dlatego opłaca się poświęcać coraz więcej czasu i wysiłku na tworzenie hacków.
Giełdy nie są przedsiębiorstwami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem. Najpierw zarządzają rynkami finansowymi, a doświadczenie pokazuje, że nie mogą zagwarantować bezpieczeństwa na najwyższym poziomie.

Jak rozpoznać bezpieczną giełdę?

Nie ma gwarancji, że nie staniesz się ofiarą kolejnego głośnego włamania, ale wybór renomowanej i wysoce bezpiecznej giełdy kryptowalut znacznie zmniejsza twoje szanse na udział w takim wydarzeniu. Najlepsze i najbardziej niezawodne platformy są otwarte, jeśli chodzi o poziom bezpieczeństwa, jaki zapewniają, i gwarantują mnóstwo narzędzi do zabezpieczania konta. Oto najczęstsze praktyki bezpieczeństwa, których należy szukać przy wyborze giełdy.

 1. Bezpieczne hasło - Dobre giełdy nie pozwalają na ustawienie słabego hasła. Bezpieczne hasło wymaga użycia kombinacji zwykłych i wielkich liter, symboli i cyfr, zapewniając w ten sposób, że nikt nie może go brutalnie wymusić.
 2. Uwierzytelnianie dwuetapowe (2FA) - Ochrona kont przez 2FA ma kluczowe znaczenie. Większość giełd oferuje wiele metod 2FA, w tym oprogramowanie, SMS-y i urządzenia sprzętowe. Jeśli nie ma opcji zabezpieczenia konta za pomocą 2FA, platforma jest dość niepewna. Hakerzy mogą również sfałszować twój numer telefonu, więc najsłabszą formą 2FA jest uwierzytelnianie SMS-em. Staraj się tego unikać, gdy dostępne są bezpieczniejsze opcje. Najczęstszą praktyką jest konfigurowanie uwierzytelniania dwuskładnikowego za pośrednictwem Google Authenticator. To proste, ale bezpieczne i skuteczne podejście.
 3. “Chłodnia” -  Sprawdź, czy giełda używa chłodni do przechowywania środków użytkowników. O wiele trudniej jest ukraść fundusze zablokowane w trybie offline niż te, które są trzymane w gorącym portfelu.
 4. Biała lista adresów IP i adresów wypłat - Sprawdź, czy możesz umieścić na białej liście określone adresy IP do łączenia się z kontem wymiany. Jeśli jest włączony, automatycznie blokuje logowanie z innych lokalizacji. Alternatywnie, niektóre giełdy oferują opcję umieszczenia na białej liście adresów do wypłat. Jeśli możesz to zrobić, giełda umożliwi wypłatę twoich środków tylko na wcześniej zatwierdzone adresy.
 5. Ubezpieczenie funduszy - Kryptowaluty są nadal szalenie nieuregulowane, więc większość platform nie ma obowiązku przestrzegania przepisów dotyczących raportowania FDIC ani procedur ochrony inwestorów papierów wartościowych. Jednak niektóre giełdy podejmują dodatkowe środki ostrożności i ubezpieczają swoje fundusze przed kradzieżą. Chociaż jest to świetny punkt marketingowy, większość z tych polis ubezpieczeniowych nie chroni indywidualnych kont i dotyczy tylko wymiany jako całości.

Ranking giełd kryptowalut
1Konta, promocje i opinie w Domu Maklerskim XTB

Konto XTB w Domu Maklerskim XTB

Kryptowaluty
ponad 40 CFD
Prowizja maker / taker
brak
Stablecoiny
Nie
Waluty FIAT
PLN, EUR, USD
Cechy konta
 • broker regulowany m.in. przez KNF, FCA, BaFin
 • dostęp do dziesiątek rynków w tym 16 najpopularniejszych giełd świata (NYSE, LSE, Euronext, GPW i inne)
 • dostęp do 5800+ instrumentów w tym prawdziwych akcji i ETF-ów oraz CFD na kryptowaluty, surowce, indeksy giełdowe, waluty, akcje i ETF
 • profesjonalna i intuicyjna platforma transakcyjna (www, aplikacja mobilna, desktop)  
Rok założenia

2005

Siedziba firmy

Polska, Warszawa

Strona w języku polskim

Tak

Obsługa w języku polskim

Tak

Promocje
Liczba kryptowalut ponad 40 CFD
Dostępne waluty FIAT PLN, EUR, USD
Handel z dźwignią

Tak

Stablecoiny

Nie

Aplikacja mobilna Tak
Opłata za prowadzenie konta

0 zł lub 10 EUR/mies. przy braku aktywności (otwarcie lub zamknięcie pozycji) w ostatnich 365 dniach

Prowizja spot

brak

Prowizja z dźwignią

brak

Wpłata
 • przelew bankowy (PLN, EUR, USD)
 • karta kredytowa
 • PayPal
 • BlueCash
 • PayU
 • blik
Wypłata

Przelew bankowy

Minimalny depozyt

0 zł

Dwuetapowa weryfikacja Nie
Cold wallety Nie
Fundusz gwarancyjny Tak
Zaufane urządzenia Nie
Zaufane adresy do wypłat Nie
Dane adresoweul. Prosta 67, 00-838 Warszawa
Telefon+48 22 2019570
NIP527-244-39-55
Ukryj szczegóły
Kryptowaluty
ponad 700
Prowizja maker / taker
0,1% / 0,1%
Stablecoiny
Tak
Waluty FIAT
EUR, USD, GBP, AUD
+ 3 inne
Cechy konta
 • największa giełda kryptowalut na świecie
 • bardzo duży poziom bezpieczeństwa
 • ogromny wybór kryptowalut
 • bardzo rozbudowana platforma
 • dostęp do NFT
Rok założenia

2017

Siedziba firmy

Kajmany

Strona w języku polskim

Tak

Obsługa w języku polskim

Tak

Promocje
Liczba kryptowalut ponad 700
Dostępne waluty FIAT EUR, USD, GBP, AUD, BRL, RUB, TRY
Handel z dźwignią

Tak

Stablecoiny

Tak

Aplikacja mobilna Tak
Opłata za prowadzenie konta

0 zł

Prowizja spot
 • 0,1% prowizja maker
 • 0,1% prowizja taker

Wysokość prowizji zależna jest od obrotów na koncie, przy wyższym niż 50 BTC opłaty maleją.

  Prowizja z dźwignią
  • 0,02% prowizja maker
  • 0,04% prowizja taker

  Wysokość prowizji zależna jest od obrotów na koncie, przy wyższym niż 250 BTC opłaty maleją.

  Wpłata
  • przelew bankowy
  • karta płatnicza
  Wypłata
  • przelew bankowy
  • karta płatnicza
  Minimalny depozyt

  15 euro

  Dwuetapowa weryfikacja Tak
  Cold wallety Tak
  Fundusz gwarancyjny Tak
  Zaufane urządzenia Tak
  Zaufane adresy do wypłat Tak
  Ukryj szczegóły
  3Konta, promocje i opinie w Zondacrypto

  Zondacrypto

  Kryptowaluty
  ponad 50
  Prowizja maker / taker
  0,3% / 0,43%
  Stablecoiny
  Tak
  Waluty FIAT
  PLN, EUR, USD, GBP
  Cechy konta
  • największa polska giełda kryptowalut
  • 7 lat na rynku
  • wpłaty i wypłaty przy pomocy aplikacji ZEN
  • wpłaty i wypłaty przelewem bankowym i kartą płatniczą
  • dostęp do ZEN w planie Gold na 12 miesięcy
  Rok założenia

  2014

  Siedziba firmy

  Estonia

  Strona w języku polskim

  Tak

  Obsługa w języku polskim

  Tak

  Promocje
  Liczba kryptowalut ponad 50
  Dostępne waluty FIAT PLN, EUR, USD, GBP
  Handel z dźwignią

  Nie

  Stablecoiny

  Tak

  Aplikacja mobilna Tak
  Opłata za prowadzenie konta

  0 zł

  Prowizja spot

  dla transakcji w parach krypto z PLN, EUR, GBP, USD i USDT:

  • 0,30% prowizja maker
  • 0,43% prowizja taker

  dla transakcji w parach krypto z krypto(BTC, ETH i USDC:

  • 0% prowizja maker
  • 0,1% prowizja taker (0% z ETH)
   Prowizja z dźwignią

   brak

   Wpłata
   • przelew bankowy
   • karta płatnicza
   • aplikacja ZEN
   Wypłata
   • przelew bankowy
   • wypłata w bankomacie
   Minimalny depozyt

   10 zł

   Dwuetapowa weryfikacja Tak
   Cold wallety Tak
   Fundusz gwarancyjny Tak
   Zaufane urządzenia Nie
   Zaufane adresy do wypłat Tak
   Ukryj szczegóły

   Przechowywanie kryptowalut na portfelach

   Portfele kryptowalut dzielą się na dwie główne kategorie, gorące lub online oraz zimne lub offline. W większości przypadków portfele online są zalecane dla inwestorów, którzy często dokonują transakcji, podczas gdy ich odpowiedniki offline są lepiej przystosowane do gromadzenia znacznych zasobów, które mają być utrzymywane przez długi czas.

   Portfele kryptowalutowe różnią się od urządzeń fizycznych, kartek papieru i oprogramowania online; jednak wśród najczęstszych dla nowych użytkowników są wbudowane usługi wymiany, które ułatwiają użytkownikom przechowywanie ich aktywów bezpośrednio na platformie. Te różnorodne oferty będą należeć do jednego z dwóch typów przechowywania, gorącego lub zimnego, z których oba oferują użytkownikom różne korzyści i wady.

   Z jednej strony portfele gorące lub internetowe są znane przede wszystkim z łatwości użytkowania, szczególnie dla tych, którzy uczestniczą w częstych transakcjach. W tej kategorii znajdują się portfele internetowe, portfele komputerowe i portfele mobilne, z których wszystkie są zawsze połączone z Internetem i dlatego nie wymagają przejścia między portfelem offline i online w celu przeprowadzenia transakcji.

   Zasady bezpiecznego przechowywania kryptowalut

   Zdecydowałeś się przejąć kontrolę nad swoimi kryptowalutami i trzymać wszystko w prywatnym portfelu? Bardzo dobrze! Jednak z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność, a teraz wszystko zależy od twojej zdolności do zachowania bezpieczeństwa i zachowania prywatności kluczy prywatnych.

   Najlepsze kroki bezpieczeństwa, które należy podjąć aby chronić swoje środki, to:

   1. Nie trzymaj kryptowaluty na giełdzie przez dłuższy czas, niż to konieczne.
   2. Zawsze włączaj funkcję uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA).
   3. Jeśli wybierasz portfel sprzętowy, wybierz kod PIN, który jest trudny do odgadnięcia i nigdy nie umieszczaj swojego 24-wyrazowego arkusza odzyskiwania online.
   4. Nie chwal się publicznie swoimi kryptowalutami pod swoim prawdziwym imieniem lub możliwym do zidentyfikowania adresem. Niektórym włamywaczom udaje się ukraść fundusze kryptograficzne, nawet jeśli trzymasz je w chłodnym (offline) magazynie.
   5. Zaufaj tylko temu, co widzisz na ekranie portfela sprzętowego i zweryfikuj wszystkie informacje na urządzeniu.
   6. Zawsze zakładaj, że twoje urządzenia mogą zostać naruszone w dowolnym momencie, więc zawsze traktuj ekran komputera lub smartfona z ostrożnością.

   Ponadto postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby zminimalizować ryzyko utraty krypto:

   • Uważaj na strony phishingowe - Niezależnie od tego, czy łączysz się z giełdą, czy z portfelem online, potwierdź, że logujesz się pod właściwym adresem. Wiele fałszywych stron internetowych imituje wymianę wyłącznie w celu kradzieży danych logowania. Zawsze sprawdzaj, czy adres strony internetowej jest poprawny.
   • HTTPS - Zaloguj się tylko do bezpiecznych stron internetowych z ważnym certyfikatem HTTPS. Większość legalnych witryn ma jeden. Dla dodatkowego bezpieczeństwa wypróbuj wtyczki przeglądarki, takie jak „HTTPS Everywhere”.
   • Użyj bezpiecznego połączenia Wi-Fi - Nigdy nie łącz się z portfelem online, kontem wymiany lub innym krytycznym punktem bezpieczeństwa za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi. Nawet jeśli jesteś w prawdopodobnie bezpiecznym miejscu, upewnij się, że punkt dostępu Wi-Fi używa silnego szyfrowania, takiego jak protokół WPA-2.
   • Oddziel swoje fundusze - Nie trzymaj wszystkich swoich kryptowalut w jednym miejscu. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z tym jest użycie jednej lub kilku chłodni do przechowywania długoterminowych transakcji. 
   • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe - Zawsze zabezpieczaj swoje konta za pomocą 2FA. Jeśli to możliwe, używaj programowych lub sprzętowych instrumentów 2FA zamiast SMS-ów.
   • Umieszczaj na białej liście adresy IP i adresy do wypłat - Jeśli masz statyczny adres IP, użyj go dla własnego bezpieczeństwa. Upewnij się, że tylko Ty masz dostęp do swoich kont i środków.
   • Dokładnie sprawdź adresy kryptowalutowe - Niektóre złośliwe programy mogą edytować i wklejać błędny adres transakcji za każdym razem, gdy wysyłasz transakcję. Zazwyczaj nowy adres należy do osoby atakującej. 

   Korzystaj ze środków bezpieczeństwa, z którymi możesz sobie poradzić. Niektórzy ludzie nigdy nie czują się bezpiecznie i dokładają wszelkich starań, aby zabezpieczyć swoją kryptowalutę. Zapominają jednak, że mogą również stracić krypto na rzecz swoich narzędzi bezpieczeństwa. Utrata dostępu do kont, funduszy lub portfeli jest tak powszechna jak włamania. Nie komplikuj zbytnio swojego bezpieczeństwa, jeśli i tak nie to Cię interesuje.

   Staraj się zachować odpowiednią równowagę między złożonością, a bezpieczeństwem. Analizując powyższe warto pamiętać, że kryptowaluty nie powinny być przechowywane w sposób długotrwały na giełdzie. Warto zaopatrzyć się w portfel na krypto, który pomoże nam chronić kapitał. Stosujmy się do zasady ograniczonego zaufania i przestrzegajmy podstawowych elementów bezpieczeństwa o których pisaliśmy powyżej, a handel kryptowalutami stanie się bezstresową przyjemnością!

   Komentarze i opinie użytkowników

   Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
   Bądź pierwszy, napisz opinię!