Kryptowaluty to nowoczesna forma pieniędzy tradycyjnych. Od 10 lat zainteresowanie tym tematem stale rośnie. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że coraz więcej osób dokonuje zakupu kryptowalut. Jak to zrobić? Na co zwrócić uwagę?
Spis treści:
- Ile jest kryptowalut i ile są warte?
- Czy warto kupować kryptowaluty?
- Zanim kupisz kryptowaluty
- Jak i gdzie kupić kryptowaluty?
- Krok pierwszy: wybierz usługę lub miejsce handlu kryptowalutami
- Krok drugi: połącz swoją giełdę z opcją płatności
- Krok trzeci: złóż opcję kupna
- Krok czwarty: bezpieczne przechowywanie
Kryptowaluta to forma płatności, którą można wymieniać online na towary i usługi. Wiele firm emituje własne waluty, często nazywane tokenami, które można wymieniać na towary lub usługi, które dana firma dostarcza. Kryptowaluty działają przy użyciu technologii zwanej blockchain. Blockchain to zdecentralizowana technologia rozproszona na wielu komputerach, która zarządza transakcjami i rejestruje je. Jest to bardzo bezpieczne, transparentne i szybkie rozwiązanie dla całego sektora kryptowalut.
Ile jest kryptowalut i ile są warte?
Według CoinMarketCap.com (strony internetowej poświęconej badaniom rynku) w obrocie publicznym znajduje się ponad 15 000 różnych kryptowalut. Warto podkreślić, że sektor ten stale się powiększa. Całkowita wartość wszystkich kryptowalut na dzień 23 grudnia 2021 r. wynosiła około 2,1 biliona dolarów. Całkowita wartość wszystkich bitcoinów, została ustalona na około 868,7 miliarda dolarów.
Czy warto kupować kryptowaluty?
Kryptowaluty przemawiają do swoich zwolenników z różnych powodów. Oto niektóre z najpopularniejszych:
- Zwolennicy postrzegają kryptowaluty, takie jak bitcoin, jako walutę przyszłości. Z tego powodu kupują jak największą ilość BTC i mrożą swój kapitał.
- Niektórym zwolennikom podoba się fakt, że kryptowaluta usuwa banki centralne z zarządzania podażą pieniądza, ponieważ z czasem banki te mają tendencję do obniżania wartości pieniądza poprzez inflację.
- Inni zwolennicy wskazują na atrakcyjność blockchaina, który jest zdecentralizowanym systemem przetwarzania i rejestracji transakcji. W praktyce jest on bezpieczniejszy, niż tradycyjne formy płatności.
- Kryptowaluty są atrakcyjne dla spekulantów. Ich wartość rośnie i spada, a inwestorów nie interesują długotrwałe formy zamrożenia kapitału. Rynek kryptowalut jest wysoce zmienny, zatem potencjalnie atrakcyjny dla inwestycji krótkoterminowych.
Zanim kupisz kryptowaluty
Jeśli chcesz kupić kryptowaluty tradycyjne, lub wyemitowane przez firmę, to warto przeczytać jej historię w ICO i prospekt firmy. Ważne jest posiadanie informacji co do tego
- Kto jest właścicielem firmy? Zidentyfikowany i znany właściciel firmy tworzącej ICO lub coiny, to pozytywny znak.
- Czy są inni poważni inwestorzy, którzy w to inwestują? To dobry znak, jeśli inni znani inwestorzy chcą posiadać daną kryptowalutę.
- Czy będziesz posiadał udziały w firmie, czy tylko walutę lub tokeny? To rozróżnienie jest ważne. Posiadanie udziałów i stakingu, oznacza, że możesz uczestniczyć w jej zarobkach (jesteś właścicielem), podczas gdy kupowanie coinów oznacza po prostu, że masz prawo ich używać, jak żetonów w kasynie.
- Czy waluta już się rozwinęła, czy firma chce zebrać pieniądze na jej rozwój? Warto interesować się takimi walutami, które już posiadają swoją historię na rynku krypto.
Pamiętajmym, że samo posiadanie kryptowalut może narazić nas na ryzyko ich kradzieży, ponieważ hakerzy próbują przeniknąć do sieci komputerowych, które przechowują twoje aktywa. Jedna z najpopularniejszych giełd na świecie ogłosiła upadłość w 2014 roku po tym, jak hakerzy ukradli setki milionów dolarów w bitcoinach.
Jak i gdzie kupić kryptowaluty?
Poniżej wyjaśniamy krok po kroku, jak kupić kryptowaluyt. Zachęcamy jednak do samodzielnego wyboru metody kupna kryptowalut.
Krok pierwszy: wybierz usługę lub miejsce handlu kryptowalutami
Pierwszym krokiem do zakupu kryptowalut jest wybór usługi lub miejsca handlu kryptowalutami. Popularnymi usługami handlowymi i miejscami zakupu kryptowalut są:
- giełdy kryptowalut
- usługi płatnicze
- konta maklerskie
- kantory kryptowalut
- bitomaty.
Spośród nich giełdy kryptowalut są najwygodniejszą opcją, ponieważ oferują szeroki zakres funkcji i więcej kryptowalut do handlu w porównaniu z innymi miejscami.
Założenie konta na giełdzie kryptowalut umożliwi Ci kupowanie, sprzedawanie i przechowywanie kryptowalut. Najlepszą praktyką jest korzystanie z giełdy, która pozwala użytkownikom wypłacić kryptowaluty do ich osobistego portfela online w celu przechowania na swoim koncie. Osoby, które chcą handlować kryptowalutami muszą wiedzieć, że najbezpieczniejszą formą ich przechowywania jest portfel kryptowalutowy.
Istnieje wiele rodzajów giełd kryptowalut. Ponieważ etos Bitcoina dotyczy decentralizacji i indywidualnej suwerenności, niektóre giełdy pozwalają użytkownikom zachować anonimowość i nie wymagają od użytkowników wprowadzania danych osobowych podczas rejestracji konta. Takie giełdy działają autonomicznie i są zazwyczaj zdecentralizowane, co oznacza, że nie mają centralnego punktu kontroli.
Chociaż takie systemy mogą być wykorzystywane do nikczemnych działań, są one również wykorzystywane do świadczenia usług dla ludności na świecie, która nie korzysta z tradycyjnej formy bankowości.
Obecnie jednak najpopularniejsze giełdy nie są zdecentralizowane i przestrzegają przepisów, które wymagają od użytkowników przedłożenia dokumentacji identyfikacyjnej. W Stanach Zjednoczonych giełdy te obejmują między innymi:
- Binance,
- Zonda,
- Coinbase,
- Kanga.Exchange
Te giełdy stale się rozwijają pod względem liczby oferowanych funkcji.
W ciągu ostatnich dziesięcioleci świat kryptowalut szybko się rozrósł, a wiele nowych tokenów konkuruje o kapitał inwestorów. Nie wszystkie tokeny i kryptowaluty są dostępne na każdej giełdzie. Każda platforma ma swój własny zestaw kryteriów, aby określić, czy uwzględnić lub wykluczyć handel niektórymi tokenami i kryptowalutami.
Binance, Coinbase i Zonda oferują obecnie najwięcej kryptowalut na rynku. Binance jest przeznaczony dla bardziej zaawansowanych traderów, oferując bardziej poważną funkcjonalność handlową i większą różnorodność wyborów altcoinów.
Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy tworzeniu konta na giełdzie kryptowalut, jest stosowanie bezpiecznych praktyk internetowych. Obejmuje to korzystanie z uwierzytelniania dwuskładnikowego i hasła, które jest unikatowe i długie (małe litery, wielkie litery, znaki specjalne i cyfry).
Krok drugi: połącz swoją giełdę z opcją płatności
Po wybraniu formy wymiany, czy zakupu kryptowaluty, będziesz musiał prawdopodobnie okazać swoje dokumenty osobiste. W zależności od giełdy, wymagania potwierdzenia tożsamości mogą obejmować okazanie zdjęcia prawa jazdy lub numeru ubezpieczenia społecznego, a także informacje o pracodawcy i źródle funduszy. Informacje, których możesz potrzebować, mogą zależeć od regionu, w którym mieszkasz i obowiązujących w nim przepisów. Proces ten jest w dużej mierze taki sam, jak zakładanie typowego rachunku bankowego.
Gdy giełda zweryfikuje Twoją tożsamość, zostaniesz poproszony o podłączenie opcji płatności. Na większości giełd możesz podłączyć swoje konto bankowe bezpośrednio, można także podłączyć kartę debetową lub kredytową. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, czy twój bank zezwala na wpłaty na wybranej przez Ciebie giełdzie.
Istnieją różne opłaty za wpłaty za pośrednictwem konta bankowego, karty debetowej lub kredytowej. Coinbase to solidna giełda dla początkujących. Platforma pobiera 1,49% opłaty za konta bankowe oraz 3,99% opłaty za karty debetowe i kredytowe. Ważne jest to, aby sprawdzić opłaty związane z każdą opcją płatności. Takie zachowanie może pomóc wybrać giełdę, która będzie dla nas najtańsza.
Giełdy pobierają również opłaty za transakcję. Opłata ta może być opłatą stałą (jeśli kwota transakcji jest niska) lub procentem kwoty transakcji. Karty kredytowe ponoszą opłatę manipulacyjną oprócz opłat transakcyjnych.
Krok trzeci: złóż opcję kupna
Bitcoin (lub inne kryptowaluty) możesz kupić po wybraniu giełdy i podłączeniu opcji płatności. W ostatnich latach giełdy kryptowalut powoli stawały się coraz bardziej popularne. Znacznie wzrosły pod względem płynności i zakresu funkcji. Zmiany operacyjne na giełdach kryptowalut są równoległe do zmiany postrzegania kryptowalut.
Giełdy kryptowalutowe oferują dziś wiele rodzajów zleceń i sposobów inwestowania. Prawie wszystkie platformy posiadają zarówno zlecenia rynkowe, jak i zlecenia z limitem, a niektóre posiadają także zlecenia stop-loss. Spośród wymienionych wyżej giełd Kraken oferuje najwięcej rodzajów zleceń. Kraken pozwala na zlecenia rynkowe, z limitem, stop-loss, stop-limit, take-profit i take-profit z limitem.
Oprócz różnych typów zleceń, giełdy oferują również sposoby konfigurowania inwestycji cyklicznych. Na przykład Coinbase pozwala użytkownikom ustawić cykliczne zakupy na każdy dzień, tydzień lub miesiąc.
Krok czwarty: bezpieczne przechowywanie
Portfele dla bitcoinów i kryptowalut, to miejsce do bezpieczniejszego przechowywania cyfrowych aktywów. Posiadanie krypto poza giełdą i w osobistym portfelu zapewnia to, że tylko ty masz kontrolę nad kluczem prywatnym do swoich środków. Takie zachowanie daje również możliwość przechowywania środków z dala od giełdy, co pozwala uniknąć ryzyka włamania się na giełdę i utraty środków.
Chociaż większość giełd oferuje swoim użytkownikom portfele, to pamiętajmy, że bezpieczeństwo nie jest ich główną działalnością. Nie zalecamy korzystania z portfela giełdowego w przypadku posiadania dużych lub długoterminowych zasobów kryptowalut.
Jeśli chodzi o wybór portfela dla kryptowalut, to istnieje ich kilka rodzajów. Wyróżniamy dwie formy portfeli kryptowalutowych:
- Hot Wallety (portfele online)
- Cold Wallety (portfele offline - portfel papierowy lub sprzętowy)
Bezpieczniejszą formą przechowywania kapitału są Cold Wallety, a wygodniejszą Hot Wallety.
Możesz również kupić bitcoiny w bitomatach w sposób anonimowy. Taka metoda działa na zasadzie wypłaty z bankomatu i jest zbliżona do BLIKA. Wypłaty z bitomatów posiadają jednak kilka ograniczeń:
- można wybrać ograniczoną ilość kapitału
- prowizja jest wyższa niż przy wypłacie kapitału z giełdy
- mniejszy wybór kryptowalut, które możemy zakupić w porównaniu do giełdy
Pamiętajmy, że proces zakupu kryptowalut składa się z czterech kroków: wybór usługi lub miejsca zakupu, połączenie z metodą płatności, złożenie zamówienia oraz zapewnienie bezpiecznego przechowywania zakupionej kryptowaluty. Każdy z tych kroków wymaga badań i dokładnej oceny zalet i wad konkretnej usługi.
Komentarze i opinie użytkowników