Portfele do kryptowalut pomagają bezpiecznie przechowywać kapitał. Okazuje się w praktyce, że istnienie wiele rozwiązań, które pomagają nam zadbać o bezpieczeństwo środków. Portfele offline, czy online? Może giełda? Gdzie najlepiej przechowywać pieniądze, a czego unikać?
Spis treści:
- Czym jest portfel kryptowalut?
- Jak działa portfel kryptowalut?
- Klucze publiczne a klucze prywatne — jaka jest różnica?
- Jakie są rodzaje portfeli kryptowalut?
- Hostowane portfele
- Portfele bez depozytu
- Portfele sprzętowe
- Jaki rodzaj portfela jest dla mnie najlepszy?
- Jak założyć portfel kryptowalutowy?
- Cold Wallet vs Hot Wallet
- Najlepsze portfele sprzętowe
- Zasady bezpiecznego przechowywania kryptowalut na portfelach
Portfel kryptowalutowy w niczym nie przypomina zwykłego portfela z prawdziwego życia. W tej chwili prawdopodobnie mógłbyś sięgnąć po portfel, otworzyć go i albo wyjąć fizyczne pieniądze, albo włożyć ich trochę z powrotem – albo przynajmniej jakąś kartę płatniczą. Zauważ, że portfel w żaden sposób nie chroni twoich pieniędzy. Sprawuje jedynie formę ochronną na ewentualne zachlapania etc. Inaczej jest w przypadku portfela kryptowalutowego. Dlaczego? To zupełnie inna technologia i my postaramy się ją opisać w niniejszym artykule. Zapraszamy!
Czym jest portfel kryptowalut?
Portfel kryptowalutowy, to zupełnie inna bestia, niż klasyczny portfel. Portfel kryptowalutowy jest mniej więcej twoją tożsamością gdy kupujesz Bitcoin lub inną kryptowalutę. Jego adres to sposób, w jaki Twoje zakupy i sprzedaż są rejestrowane w blockchainie.
Portfel kryptowalutowy to urządzenie, fizyczny nośnik, program lub usługa, która przechowuje klucze publiczne lub prywatne do transakcji kryptowalutowych. Oprócz tej podstawowej funkcji przechowywania kryptowalut, portfel kryptowalut coraz częściej oferuje również funkcję szyfrowania lub podpisywania informacji. Podpisanie może na przykład skutkować wykonaniem inteligentnego kontraktu, transakcji kryptowalutowej identyfikacji lub legalnego podpisania dokumentu.
Z tego powodu, technicznie rzecz biorąc, nie potrzebujesz portfela, gdy robisz cokolwiek z kryptowalutami: możesz po prostu zostawić środki na giełdzie kryptowalut, na której je kupiłeś, lub zapisać adres portfela i klucze dostępu, mając nadzieję, że nie zapomnisz, gdzie je zostawiłeś. Ta metoda jest żartobliwie nazywana papierowym portfelem i jest świetnym sposobem na upewnienie się, że nigdy więcej nie zobaczysz swojej kryptowaluty.
Lepiej być bezpiecznym niż żałować, gdy masz do czynienia z dużymi sumami pieniędzy, więc korzystanie z portfela krypto to dobry pomysł. Obecnie istnieje wiele opcji, które pomagają chronić twój kapitał. Na przykład wiele giełd kryptowalut ma wbudowane portfele, co oznacza, że możesz handlować i przechowywać kapitał z jednego interfejsu.
Jak działa portfel kryptowalut?
Ogólnie rzecz biorąc, portfele kryptowalutowe występują w postaci oprogramowania lub sprzętu. Chociaż każdy rodzaj działa nieco inaczej, wszystkie są zaprojektowane tak, aby umożliwić bezpieczny dostęp do dowolnej posiadanej kryptowaluty.
Należy zauważyć, że portfel kryptowalutowy nie zawiera żadnej rzeczywistej kryptowaluty. Zamiast tego przechowuje informacje o kluczu publicznym i prywatnym potrzebne do przeprowadzenia transakcji kryptograficznych. Sama kryptowaluta jest przechowywana w blockchainie — rodzaju cyfrowej księgi, która służy jako podstawa działania wielu zdecentralizowanych kryptowalut.
Klucze publiczne a klucze prywatne — jaka jest różnica?
Portfele kryptowalutowe zazwyczaj używają dwóch rodzajów kluczy:
- kluczy publicznych - działają w podobny sposób jak numer twojego konta bankowego. Klucz publiczny to długi ciąg liczb losowych, który można udostępnić stronie trzeciej, takiej jak giełda kryptowalut, bez narażania bezpieczeństwa twojego portfela. Ten klucz umożliwia otrzymywanie kryptowaluty w transakcjach — często przy użyciu adresu portfela, który jest zasadniczo skompresowaną wersją klucza publicznego portfela.
- kluczy prywatnych - klucz prywatny umożliwia dostęp do rzeczywistej kryptowaluty w blockchainie. Jeśli ktoś ma dostęp do twoich kluczy prywatnych, to masz problem.
Jakie są rodzaje portfeli kryptowalut?
Jak wspomniano powyżej, portfele kryptowalutowe można ogólnie podzielić na dwie kategorie: programowe i sprzętowe. W rzeczywistości istnieje wiele różnych typów portfeli, które należą do tych ogólnych kategorii.
Przyjrzyjmy się trzem najpopularniejszym rodzajom portfela kryptowalutowego.
Hostowane portfele
Hostowane portfele są proste i łatwe w konfiguracji, co tłumaczy ich popularność. Te portfele są „hostowane” bezpośrednio na giełdzie, na której kupujesz swoje krypto. Jeśli kiedykolwiek kupiłeś kryptowalutę na giełdzie takiej jak Coinbase lub Kraken i zachowałeś ją na giełdzie, korzystałeś już z hostowanego portfela. W przypadku hostowanego portfela giełda kryptowalut zazwyczaj przechowuje twój klucz prywatny za Ciebie. Te prywatne informacje są przechowywane i dostępne online, co czyni je potencjalnie podatnymi na ataki hakerów.
Hostowane portfele mogą również mieć ograniczone zastosowania i możesz nie być w stanie wykonać niektórych transakcji kryptowalutowych — takich jak zakup NFT — za pomocą krypto znajdującego się w hostowanym portfelu. Z drugiej strony zapomnienie hasła zwykle nie stanowi problemu, ponieważ giełda ma sposoby, aby pomóc Ci odzyskać te dane.
Portfele bez depozytu
Portfel bez depozytu pozwala na pełną kontrolę nad kryptowalutą, bez udziału osób trzecich. Te portfele oprogramowania oferują zwykle większą swobodę i funkcje niż portfele hostowane. Na przykład, jeśli jesteś zainteresowany kupnem NFT lub stakingiem kryptowalut – procesem, w którym twoje krypto obsługuje sieć blockchain i zdobywa za to nagrody – możesz rozważyć portfel bez depozytu. Dzięki portfelowi nie będącemu depozytariuszem, dostęp do kryptowalut można uzyskać za pomocą klucza prywatnego, który jest pod twoją kontrolą. Ponieważ jesteś jedyną osobą zarządzającą kluczem prywatnym, ważne jest, aby zachować bezpieczeństwo w zakresie zapamiętania hasła. Jeśli zapomnisz lub zgubisz swój klucz, nie będziesz mieć dostępu do swoich kryptowalut. Jeśli twój klucz stanie się znany komuś innemu, to środki na twoim koncie zostaną zagrożone.
Portfele sprzętowe
Portfele sprzętowe, znane również jako „Cold Wallet” lub „portfele do przechowywania zimnego”, to urządzenia fizyczne. Wyglądają podobnie do pamięci USB. Twój klucz prywatny umożliwiający dostęp do kryptowaluty w blockchainie jest przechowywany na tym urządzeniu. Ponieważ portfel sprzętowy nie jest podłączony do internetu i istnieje w formie fizycznej, przez wielu uważany jest za najbezpieczniejszy sposób przechowywania kryptowaluty. Hakerzy z całego świata nie mają możliwości uzyskania dostępu do twojego krypto bez tego urządzenia w ręku.
Jaki rodzaj portfela jest dla mnie najlepszy?
Istnieje kilka rodzajów portfeli kryptowalutowych, do których można uzyskać dostęp na komputerze lub urządzeniach mobilnych. Który z nich jest dla Ciebie najlepszy? To zależy od indywidualnej sytuacji. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania:
Portfele na komputery - Portfele na komputery to aplikacje, które działają na twoim komputerze i przechowują kryptowaluty. Nie jest zaangażowana żadna strona trzecia, więc to Ty jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich środków. Z tego powodu prawdopodobnie będziesz chciał zainstalować oprogramowanie antywirusowe na dowolnym komputerze, na którym korzystasz z portfela na komputerze.
Portfele mobilne - Portfel mobilny to aplikacja portfela kryptowalutowego, która umożliwia przechowywanie i kontrolowanie kryptowalut na smartfonie. Dostępne są na iOS i Androida. Wiele portfeli mobilnych wykorzystuje również kody QR, które można zeskanować w celu szybkich transakcji.
Portfele internetowe - Dostęp do tego internetowego portfela kryptowalutowego można uzyskać za pośrednictwem komputera stacjonarnego lub telefonu komórkowego, co pozwala na przechowywanie i wysyłanie kryptowalut z dowolnego miejsca. Jednak ponieważ twoje hasła są przechowywane na serwerach online, istnieje zwiększone ryzyko kradzieży środków.
Jak założyć portfel kryptowalutowy?
Aby skonfigurować portfel kryptowalutowy, musisz podać swoje dane osobowe i ustawić hasło zabezpieczające. Podobnie jak w przypadku bezpieczeństwa bankowego, zwykle istnieje dwuetapowy proces weryfikacji, aby skonfigurować portfel kryptowalutowy.
Niepoufne portfele kryptowalutowe zwykle wymagają jakiejś aplikacji. Nie musisz przechowywać żadnych danych osobowych ani nawet podawać adresu e-mail, ale ważne jest, aby zapisać swój klucz prywatny w bezpiecznym miejscu. Jeśli zgubisz lub zapomnisz ten klucz, nie będziesz mieć dostępu do swoich kryptowalut.
Jak wspomniano powyżej, najpopularniejsze sprzętowe portfele kryptowalutowe są produkowane przez Ledger i Trezor. Chociaż portfele sprzętowe mogą być drogie, dobrym pomysłem jest kupowanie portfela sprzętowego tylko od zweryfikowanego sprzedawcy i całkowite unikanie rynku używanego. Po zakupie urządzenia musisz pobrać oprogramowanie towarzyszące mu z oficjalnej strony internetowej firmy.
Jakie są najpopularniejsze i najbezpieczniejsze portfele sprzętowe?
Najlepszy portfel kryptowalutowy dla Ciebie będzie zależał od twojego poziomu doświadczenia i wcześniejszej aktywności z kryptowalutami. Główne obszary do rozważenia to:
- Bezpieczeństwo - Tradycyjne aplikacje bankowe oferują szereg opcji zabezpieczeń, które chronią twoje pieniądze. Każdy portfel kryptowalutowy będzie miał nieco inne aspekty bezpieczeństwa, więc powinieneś je dokładnie sprawdzić zanim umieścisz tam środki.
- Opłaty - Sposób naliczania opłat transakcyjnych może się różnić. Można je ustawić automatycznie, aby dokonywać transakcji szybciej, ale jeśli chcesz obniżyć koszty, niektóre portfele kryptowalutowe pozwalają dostosować każdą opłatę. Pamiętaj tylko, że może to spowolnić czas transakcji.
- Kryptowaluty - Niektóre portfele kryptowalutowe oferują szeroką gamę kryptowalut, podczas gdy inne są bardziej ograniczone. Zastanów się, jak często będziesz musiał wymieniać waluty, ponieważ wskaże Ci to wymagany poziom możliwości.
- Obsługa klienta - Niektóre firmy oferują wsparcie 24/7 w ramach swoich usług. Zawsze sprawdzaj poziom wsparcia, jakie otrzymujesz, ponieważ może się on znacznie różnić pod względem czasu odpowiedzi i rodzaju zapytań, które obsługują.
- Dostęp - To, gdzie i kiedy handlujesz kryptowalutami jest niezwykle istotne. Powinieneś wybrać, z którego portfela kryptowalutowego chcesz skorzystać ze względu na mobilność. Jeśli regularnie korzystasz z komputera, możesz przyjrzeć się portfelom sprzętowym i komputerowym. Dla tych, którzy muszą być bardziej mobilni, bardziej odpowiednie mogą być aplikacje na smartfony i portfele oparte na przeglądarce.
Podobnie jak w przypadku każdej usługi bankowej, znalezienie odpowiedniego portfela kryptowalutowego dla Twoich potrzeb jest ważne, więc poświęć trochę czasu, aby znaleźć ten, który najlepiej Ci odpowiada
Cold Wallet vs Hot Wallet
W chwili obecnej bardzo ważny jest podział portfeli kryptowalutowych na te, któe mają dostęp do internetu (Hot Wallet) oraz takich, które są offline (Cold Wallet). Poniżej przedstawiamy różnice pomiędzy tymi rodzajami portfeli, gdyż jest to niezwykle istotne przy wyborze właściwego miejsca do przechowywania kluczy dla naszych środków:
Hot Wallety - są najczęstszymi rodzajami portfeli kryptowalutowych, ponieważ są proste w konfiguracji i łatwe w użyciu. Kiedy tworzysz konto na giełdzie, pobierasz portfel mobilny lub pobierasz portfel stacjonarny na laptopa, tworzysz gorący portfel. Hot Wallety są przeznaczone dla codziennych użytkowników kryptowalut. Jeśli regularnie handlujesz kryptowalutami na giełdzie lub wydajesz krypto, aby robić codzienne zakupy, chcesz przechowywać swoją cyfrową walutę w portfelu z dostępem online. Ponieważ Hot Wallety są połączone z internetem, możesz bez problemów dokonywać transakcji kryptowalutowych za pomocą kliknięć kilku przycisków na telefonie lub komputerze.
Portfele giełdowe to zazwyczaj Hot Wallety. Jednak kilka wiodących giełd zdecydowało się przechowywać lwią część środków swoich użytkowników w Cold Walletach, aby zwiększyć bezpieczeństwo funduszy. Standardowe gorące portfele internetowe lub mobilne nie oferują tej funkcji. Chociaż Hot Wallety wyróżniają się łatwością obsługi, mają jedną poważną wadę: bezpieczeństwo.
Przechowywanie dużej ilości zasobów cyfrowych w Hot Walletach nie jest wskazane, ponieważ naraża twoje środki na potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa, np. cyberatak.
Dlatego powinieneś trzymać tylko niewielką ilość kryptowalut w gorących portfelach, a swoją długoterminową inwestycję bezpieczniej jest posiadać w Cold Walletach.
Portfele zimne (Cold Wallety, Portfele Offline) - Portfele zimne są uważane za bezpieczniejsze rozwiązanie do przechowywania kryptowalut, ponieważ nie są połączone z internetem. Łączysz swój zimny portfel z internetem tylko wtedy, gdy chcesz dokonać transakcji. Portfele sprzętowe i portfele papierowe to opcje zimnego portfela. Jednak portfele sprzętowe są bardziej popularne, ponieważ są łatwiejsze w użyciu i są dostarczane z obsługą klienta.
Portfele sprzętowe - używają fizycznego nośnika, zazwyczaj w kształcie pamięci USB — do przechowywania kluczy prywatnych portfela, co czyni je de facto niedostępnymi dla hakerów lub innych złośliwych stron. Aby przechowywać krypto w portfelu sprzętowym, wysyłasz je z Hot Walleta na adres publiczny swojego portfela sprzętowego i odwrotnie - jeśli chcesz wysłać kryptowalutę ze swojego portfela sprzętowego do znajomego lub na adres wymiany, łączysz swój portfel sprzętowy z internetem za pomocą dedykowanego oprogramowania portfela, a następnie podpisujesz transakcję swoim kluczem prywatnym.
Portfele papierowe - działają w podobny sposób jak portfele sprzętowe. Jednak zamiast fizycznego urządzenia podobnego do USB, portfele papierowe to kawałki papieru zawierające publiczny adres portfela i klucz prywatny. Dlatego muszą być bezpiecznie przechowywane w sejfie lub w miejscu, gdzie nie można ich łatwo znaleźć, aby uniknąć kradzieży kryptowaluty. Aby wysłać monety z papierowego portfela, portfel musi zostać zaimportowany do Hot Walleta poprzez zeskanowanie kluczy prywatnych, aby można było w nim wydać coiny.
Chociaż Cold Wallety zapewniają doskonałe rozwiązanie do przechowywania kryptowalut w zakresie bezpieczeństwa, to główną wadą jest to, że są niepraktyczne w codziennym użytkowaniu, ponieważ wysyłanie kryptowalut z zimnego portfela jest bardziej kłopotliwe. Z tego powodu każda osoba powinna sama wiedzieć, do jakich celów potrzebuje walleta.
Najlepsze portfele sprzętowe
Portfele sprzętowe krypto są uważane za jedną z najlepszych metod przechowywania kryptowalut. Dzieje się tak, ponieważ umożliwiają użytkownikom przechowywanie kluczy prywatnych w trybie offline z dala od Internetu lub zwykłych komputerów, gdzie może dojść do kradzieży środków. Poniżej przedstawiamy Państwu najlepsze portfele sprzętowe, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli zależy nam na bezpiecznym przechowywaniu kryptowalut!
Nazwa portfela | Najważniejsze funkcje | Wbudowana pomoc w handlu | Obsługa zarządzania krypto? | Cena |
---|---|---|---|---|
Ledger Nano S Cryptocurrency Hardware Wallet | Łączność USB. Brak wsparcia mobilnego. Ograniczona obsługa portfela ze względu na miejsce. | Tak przez zsynchronizowaną aplikację | Tak | 260 -300 złotych |
Trezor Model One | Łączność USB z portfelem sprzętowym Crypto. Android, PC Wsparcie dla systemów Linux i Windows | Tak przez zsynchronizowaną aplikację | Tak | Około |
SafePal S1 | Łączność USB. Ograniczona obsługa kryptowalut. | Tak | Tak | Około |
Stalowy portfel bitcoin do tworzenia kopii zapasowych portfela sprzętowego | Grawerowane kafelki, które umożliwiają zapisywanie lub zapisywanie klucza prywatnego i odzyskiwanie słowa siewnego na stali. Ognioodporne i wodoodporne. | Nie | Nie | Około |
Trezor Model T-Next Generation | Brak obsługi iOS. Obsługa rozszerzeń Chrome i Firefox przez most Trezor. | Tak przez zsynchronizowaną aplikację. | Tak | Około |
Zasady bezpiecznego przechowywania kryptowalut na portfelach
W jaki sposób bezpiecznie przechowywać kryptowaluty? Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady:
- Unikaj przetrzymywania kryptowalut na giełdach z uwagi na liczne cyberataki.
- Staraj się przez krótki czas trzymać większe środki na hot walletach.
- Przechowuj większy kapitał na portfelach offline (Cold Walletach)
- Zapamiętaj swoje klucze prywatne/bądź zapisz.
- Nie udostępniaj ludziom swoich kluczy prywatnych bez powodu.
- W przypadku problemów - skontaktuj się z serwisem portfela.
- Uważaj na podejrzane linki.
To tylko podstawowe zasady, które pozwolą uchronić Ci się od kradzieży środków. Warto stale poszerzać swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa kapitału, gdyż dzięki temu będziemy mogli spać spokojniej! Obecnie rynek oferuje portfele typu Ledger, bądź Trezor - to najpopularniejsze formy przechowywania kryptowalut. Zachęcamy do indywidualnego zapoznania się z każdym z tych projektów.
Komentarze i opinie użytkowników