Blockchain kojarzy się wielu osobom z kryptowalutami. Pamiętajmy jednak, że jest to pojęcie znacznie szersze, za którym kryje się bezpieczeństwo, transparentność i szybkość. Gdzie jeszcze jest stosowana niniejsza technologia? Czym jest? Jakie ma wady i zalety?
Spis treści:
Blockchain, to technologia, która wielu osobom kojarzy się jedynie z kryptowalutami. Prawda jest taka, że niniejsze rozwiązanie jest także wdrażane do szeregu biznesów i instytucji państwowych. Dlaczego staje się on taki popularny? Gdzie można go stosować oraz jakie są jego zalety i wady? O tym piszemy w niniejszym artykule!
Co to jest blockchain?
Blockchain to rozproszona baza danych, która jest współużytkowana przez węzły sieci komputerowej. Jako baza danych blockchain przechowuje informacje w formie elektronicznej w formacie cyfrowym. Blockchainy są najbardziej znane ze swojej kluczowej roli w systemach kryptowalut, takich jak Bitcoin, w utrzymywaniu bezpiecznego i zdecentralizowanego rejestru transakcji. Innowacja w blockchain polega na tym, że gwarantuje wierność i bezpieczeństwo rejestru danych oraz generuje automatyczne zaufanie bez potrzeby korzystania z zaufanej strony trzeciej.
Jedną z kluczowych różnic między typową bazą danych, a technologią blockchain jest struktura danych. Blockchain gromadzi informacje w grupach, znanych jako bloki, które przechowują zestawy informacji. Bloki mają określoną pojemność pamięci, a po wypełnieniu są zamykane i łączone z wcześniej wypełnionym blokiem, tworząc łańcuch danych zwany łańcuchem bloków (blcokchainem). Wszystkie nowe informacje, które następują po świeżo dodanym bloku, są kompilowane w nowo utworzony blok, który po wypełnieniu zostanie również dodany do łańcucha.
Baza danych zwykle układa swoje informacje w tabele, podczas gdy blockchain, jak sugeruje jego nazwa, układa swoje dane w kawałki (bloki), które są połączone ze sobą. Ta struktura danych z natury tworzy nieodwracalną linię czasową danych, gdy jest wdrażana w sposób zdecentralizowany. Kiedy blok jest wypełniony, zostaje osadzony w kamieniu i staje się częścią tej linii czasu. Każdy blok w łańcuchu otrzymuje dokładną sygnaturę czasową, kiedy jest dodawany do łańcucha.
Jak działa blockchain?
Celem blockchaina jest umożliwienie rejestrowania i rozpowszechniania informacji cyfrowych, ale nie edytowania ich. W ten sposób blockchain jest podstawą niezmiennych ksiąg lub zapisów transakcji, których nie można zmienić, usunąć ani zniszczyć. Właśnie dlatego łańcuchy bloków, czyli blockhcian są również znane jako technologia rozproszonej księgi (DLT)
Po raz pierwszy raz zaproponowany został jako projekt badawczy w 1991 r. Następnie wykorzystano go do Bitcoina i od tamtej pory wykorzystanie blockchaina eksplodowało poprzez tworzenie różnych kryptowalut, zdecentralizowanych aplikacji finansowych (DeFi), tokenów niezamiennych (NFT) i smart kontraktów. Blockchain pomaga rejestrować wszystkie operacje finansowe w sposób transparentny, a jednocześnie zdecentralizowany. Następnie zbiór transakcji tworzy łańcuch. Jest to system, który sprawia, że zarejestrowana raz transakcja dołącza do kolejnego łańcucha i nie można zmienić danych jej dotyczących. Sprawia to, że technologia jest niemal niemożliwa do oszukiwania w zakresie zmiany danych już dokonanej transakcji.
Zalety i wady blockchain
Jak każda technologia, tak i blockchain posiada swoje zalety i wady. Postanowiliśmy przedstawić je poniżej:
Zalety Blockchain
- Decentralizacja - Jest to główna cecha technologii blockchain, a mocną stroną jest to, że do uwierzytelniania transakcji lub operacji żadna inna instancja nie musi działać jako pośrednik, co skraca czas walidacji transakcji.
- Dystrybucja sieciowa - Ten punkt zapewnia jednocześnie szereg korzyści, ponieważ dzięki dystrybucji tej sieci nikt nie jest jej właścicielem, co pozwala różnym użytkownikom zawsze mieć wiele kopii tych samych informacji. Ponadto ta cecha czyni go odpornym na wszelkiego rodzaju awarie, ponieważ fakt, że węzeł ulegnie awarii, nie oznacza uogólnionych awarii w sieci. Podobnie posiadanie sieci rozproszonej oznacza, że praktycznie nie ma błędów, ponieważ informacje muszą być weryfikowane przez wielu uczestników tej sieci. Błędne lub złośliwe informacje w technologii blockchain stają się praktycznie niemożliwe.
- Niskie koszty dla użytkowników - Zdecentralizowany charakter Blockchain pozwala na szybką i bezpieczną weryfikację transakcji między osobami. Wyeliminowanie potrzeby pośrednika zmniejsza koszty transakcji.
Wady Blockchain
- Wysokie koszty wdrożenia - Tak jak ta technologia wiąże się z niskimi kosztami dla użytkowników, niestety pociąga za sobą również wysokie koszty wdrożenia dla firm, co opóźnia jej masowe przyjęcie i wdrożenie.
- Klucze prywatne - Nadmierne bezpieczeństwo może być również piętą achillesową w przypadku kluczy prywatnych, co zostało wielokrotnie udokumentowane. Po ich utracie odzyskanie tych kluczy staje się prawie niemożliwe, co powoduje problem głównie dla wszystkich posiadaczy kryptowalut.
- Przechowywanie - Wraz ze wzrostem liczby użytkowników wzrośnie również liczba operacji, które zostaną zintegrowane z blokami, które mają być przechowywane, więc wymagana przestrzeń będzie musiała również wzrosnąć w komputerach górników, ostatecznie przekraczając pojemność dysków twardych.
- Bezrobocie - Brak potrzeby pośredników spowoduje, że wraz z przyjęciem i wdrożeniem technologii Blockchain wszystkie te sektory pośrednictwa dla walidacji płatności i procesów z konieczności zostaną zredukowane praktycznie do zera, co spowoduje utratę miejsc pracy.
Zastosowania blockchaina
Poniżej przedstawiamy sektory i biznesy, gdzie wdrożenie technologii blockchain już nastąpiło, bądź niebawem nastąpi!
- Przelewy pieniężne - Oryginalna koncepcja stojąca za wynalezieniem technologii blockchain wciąż jest świetną aplikacją. Przekazy pieniężne przy użyciu blockchain mogą być tańsze i szybsze niż przy użyciu istniejących usług przekazów środków. Dotyczy to zwłaszcza transakcji transgranicznych, które często są powolne i drogie. Nawet w nowoczesnym amerykańskim systemie finansowym transfery pieniężne między kontami mogą trwać kilka dni, podczas gdy transakcja blockchain zajmuje kilka minut.
- Giełdy finansowe - W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele firm oferujących zdecentralizowane giełdy kryptowalut. Używanie blockchain do giełd pozwala na szybsze i tańsze transakcje. Co więcej, zdecentralizowana giełda nie wymaga od inwestorów deponowania swoich aktywów w scentralizowanym urzędzie, co oznacza, że zachowują większą kontrolę i bezpieczeństwo. Chociaż giełdy oparte na blockchain zajmują się głównie kryptowalutami, koncepcję tę można zastosować również do bardziej tradycyjnych inwestycji.
- Udzielanie pożyczek - Pożyczkodawcy mogą wykorzystywać blockchain do realizacji zabezpieczonych pożyczek za pomocą inteligentnych kontraktów. Smart kontrakty zbudowane na blockchainie pozwalają niektórym zdarzeniom automatycznie uruchamiać takie rzeczy, jak płatność za usługę, wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, pełna spłata pożyczki i zwolnienie zabezpieczenia. W rezultacie przetwarzanie pożyczki jest szybsze i tańsze, a pożyczkodawcy mogą oferować lepsze stawki.
- Ubezpieczenie - Korzystanie z smart kontraktów opartych na blockchain może zapewnić większą przejrzystość dla klientów i ubezpieczycieli. Rejestrowanie wszystkich roszczeń w blockchainie uniemożliwiłoby klientom składanie zduplikowanych roszczeń dotyczących tego samego zdarzenia. Co więcej, korzystanie z inteligentnych kontraktów może przyspieszyć proces otrzymywania płatności przez wnioskodawców
- Nieruchomości - Transakcje dotyczące nieruchomości wymagają mnóstwa papierkowej roboty, aby zweryfikować informacje finansowe i własność, a następnie przenieść akty własności i tytuły na nowych właścicieli. Korzystanie z technologii blockchain do rejestrowania transakcji dotyczących nieruchomości może zapewnić bezpieczniejszy i bardziej dostępny sposób weryfikacji i przenoszenia własności. To może przyspieszyć transakcje, ograniczyć formalności i zaoszczędzić pieniądze.
- Dane osobowe - Przechowywanie danych, takich jak numer PESEL, data urodzenia i inne informacje identyfikujące w księdze publicznej (np. blockchain) może być w rzeczywistości bezpieczniejsze niż przechowywanie danych w systemach obecnych (które są podatne na włamania). Technologię Blockchain można wykorzystać do zabezpieczenia dostępu do informacji identyfikujących, jednocześnie poprawiając dostęp dla osób potrzebujących w branżach takich jak podróże, opieka zdrowotna, finanse i edukacja.
- Głosowanie - Jeśli dane osobowe są przechowywane w blockchainie, dzieli nas to tylko jeden krok od możliwości głosowania za pomocą tej technologii. Korzystanie z technologii blockchain może zagwarantować, że nikt nie głosuje dwa razy i tylko uprawnieni wyborcy mogą głosować, a głosy nie mogą być modyfikowane. Co więcej, może zwiększyć dostęp do głosowania, czyniąc to tak prostym, jak naciśnięcie kilku przycisków na smartfonie. Jednocześnie znacząco spadłby koszt przeprowadzenia wyborów.
- Świadczenia rządowe - Innym sposobem wykorzystania tożsamości cyfrowych przechowywanych w technologii blockchain jest administrowanie świadczeniami rządowymi, takimi jak programy socjalne, ubezpieczenia społeczne i opieka zdrowotna. Korzystanie z technologii blockchain może zmniejszyć oszustwa i koszty operacji. Tymczasem beneficjenci mogą szybciej otrzymywać środki dzięki cyfrowej wypłacie za pomocą technologii blockchain.
- Bezpiecznie udostępniaj informacje medyczne - Prowadzenie dokumentacji medycznej na blockchain może pozwolić lekarzom i pracownikom medycznym na uzyskanie dokładnych i aktualnych informacji o swoich pacjentach. Dzięki temu pacjenci, którzy odwiedzają wielu lekarzy, otrzymają najlepszą możliwą opiekę. Może również przyspieszyć działanie systemu pobierania dokumentacji medycznej, pozwalając w niektórych przypadkach na bardziej terminowe leczenie. A jeśli informacje o ubezpieczeniach są przechowywane w bazie danych, lekarze mogą łatwo zweryfikować, czy pacjent jest ubezpieczony i czy jego leczenie jest objęte ubezpieczeniem.
- Honoraria autorskie dla artystów - Korzystanie z technologii blockchain do śledzenia plików muzycznych i filmowych rozpowszechnianych w Internecie może zapewnić artystom wynagrodzenie za ich pracę. Ponieważ technologia blockchain została wynaleziona, aby zapewnić, że ten sam plik nie istnieje w więcej niż jednym miejscu, można jej użyć do ograniczenia piractwa. Co więcej, wykorzystanie technologii blockchain do śledzenia odtworzeń w usługach przesyłania strumieniowego i smart contractów do dystrybucji płatności może zapewnić większą przejrzystość i pewność, że artyści otrzymają należne im pieniądze.
- TOKENY NFT - Tokeny NFT są powszechnie uważane za sposoby na posiadanie praw do sztuki cyfrowej. Ponieważ blockchain zapobiega istnieniu danych w dwóch miejscach, umieszczenie NFT na blockchain gwarantuje, że istnieje tylko jedna kopia dzieła sztuki cyfrowej. To może przypominać inwestowanie w sztukę fizyczną, ale bez wad związanych z przechowywaniem i konserwacją. NFT mogą mieć różne zastosowania i ostatecznie są sposobem na przekazanie własności wszystkiego, co może być reprezentowane przez dane. Może to być akt własności domu, prawa do transmisji wideo lub bilet na wydarzenie.
- Śledzenie logistyki i łańcucha dostaw - Korzystanie z technologii blockchain do śledzenia przedmiotów przemieszczających się w sieci logistycznej lub sieci łańcucha dostaw może zapewnić kilka korzyści. Przede wszystkim zapewnia większą łatwość komunikacji między partnerami, ponieważ dane są dostępne w bezpiecznej księdze publicznej. Po drugie, zapewnia większe bezpieczeństwo i integralność danych, ponieważ danych w blockchainie nie można zmienić. Oznacza to, że partnerzy zajmujący się logistyką i łańcuchem dostaw mogą łatwiej współpracować, mając większą pewność, że dostarczane przez nich dane są dokładne i aktualne.
- Bezpieczne sieci Internetu Rzeczy - Internet rzeczy (IoT) ułatwia nam życie, ale otwiera również drzwi dla podmiotów, które mogą korzystać na naruszaniu prawa. Technologia Blockchain może zapewnić większe bezpieczeństwo, przechowując hasła i inne dane w zdecentralizowanej sieci zamiast na scentralizowanym serwerze. Dodatkowo zapewnia ochronę przed manipulacją danych, ponieważ blockchain jest praktycznie niezmienny.
- Przechowywanie danych - Dodanie technologii blockchain jako rozwiązania do przechowywania danych może zapewnić większe bezpieczeństwo i integralność. Ponieważ dane mogą być przechowywane w sposób zdecentralizowany, trudniej będzie włamać się i usunąć wszystkie dane w sieci, podczas gdy dostawca scentralizowanego przechowywania informacji może mieć tylko kilka punktów nadmiarowości. Oznacza to również większy dostęp do danych, ponieważ dostęp niekoniecznie jest zależny od działalności pojedynczej firmy. W niektórych przypadkach wykorzystanie blockchaina do przechowywania danych może być również tańsze.
- Hazard - Branża hazardowa może wykorzystać blockchain, aby zapewnić graczom kilka korzyści. Jedną z największych zalet prowadzenia kasyna na blockchain jest przejrzystość, jaką zapewnia potencjalnym graczom. Ponieważ każda transakcja jest rejestrowana w łańcuchu bloków, obstawiający widzą, że gry są uczciwe, a kasyno wypłaca należne środki. Co więcej, korzystając z technologii blockchain, nie ma potrzeby podawania danych osobowych, w tym konta bankowego, co może być przeszkodą dla niektórych potencjalnych hazardzistów. Zapewnia również obejście ograniczeń regulacyjnych, ponieważ gracze mogą grać anonimowo, a zdecentralizowana sieć nie jest podatna na zamknięcie rządu.
Przyszłość technologii blockchain
Technologia Blockchain istnieje dopiero od kilkunastu lat, a firmy wciąż badają nowe sposoby zastosowania jej do wspierania swoich operacji. Wraz z rosnącą ilością danych cyfrowych wykorzystywanych w naszym życiu, rośnie zapotrzebowanie na bezpieczeństwo danych, dostęp, przejrzystość i integralność, jakie może zapewnić blockchain. Niemal każda dziedzina naukowa i sektor korzystają z blockchaina. W Polsce smart kontrakty używane są do zawierania umów ubezpieczenia, czy skorzystania z pożyczki. Mało tego - w czasach pandemii w związku z przeciążeniem sanepidu dokonano pełnej automatyzacji w zakresie kierowania ludzi na kwarantannę. Jest tylko kwestią czasu, kiedy w Polsce blockchain zostanie wdrożony do rynku nieruchomości, medycyny, czy bankowości.
Komentarze i opinie użytkowników