Kopanie kryptowalut - czym i jest i na czym polega?

Kopanie kryptowalut - czym i jest i na czym polega?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy kopanie kryptowalut jest bardziej opłacalne od tradycyjnego handlu na giełdzie. Mało kto zdaje sobie sprawę z wymagań i kosztów, które wiążą się z "górnictwem". Jeżeli zastanawiają się Państwo, które rozwiązanie jest lepsze, to ten artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

W szczytowym momencie kopanie kryptowalut było wyścigiem zbrojeń, który doprowadził do zwiększonego popytu na procesory graficzne (GPU). W rzeczywistości Advanced Micro Devices, (producent procesorów graficznych) opublikował imponujące wyniki finansowe, ponieważ popyt na akcje firmy gwałtownie wzrósł, a akcje notowane były na najwyższym poziomie od dekady.

Pomimo zwiększonego zapotrzebowania na procesory graficzne, gorączka złota związana z wydobyciem kryptowalut szybko dobiegła końca, ponieważ trudności z wydobyciem czołowych kryptowalut, takich jak Bitcoin, wzrosły równie szybko. Kopanie kryptowalut może jednak nadal być opłacalne. Czym więc jest kopanie kryptowalut, czy jest to legalne i jak zacząć? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym pytaniom.

Na czym polega proces kopania kryptowalut?

Większość ludzi myśli o wydobywaniu kryptowalut po prostu jako o sposobie tworzenia nowych monet. Kopanie kryptowalut obejmuje jednak również walidację transakcji kryptowalutowych w sieci blockchain i dodawanie ich do rozproszonej księgi. Co najważniejsze, kopanie kryptowalut zapobiega podwójnemu wydawaniu waluty cyfrowej w sieci rozproszonej.

Podobnie jak w przypadku walut fizycznych, gdy jeden członek wydaje kryptowalutę, cyfrowa księga musi zostać zaktualizowana poprzez obciążenie jednego konta i uznanie drugiego. Jednak wyzwaniem dla waluty cyfrowej jest to, że platformami cyfrowymi można łatwo manipulować. W związku z tym rozproszona księga Bitcoin pozwala tylko zweryfikowanym górnikom aktualizować transakcje w cyfrowej księdze. Daje to górnikom dodatkową odpowiedzialność za zabezpieczenie sieci przed podwójnymi wydatkami.

W międzyczasie generowane są nowe monety, aby wynagrodzić górników za ich pracę w zabezpieczaniu sieci. Ponieważ rozproszone księgi nie mają scentralizowanego organu, proces wyszukiwania ma kluczowe znaczenie dla walidacji transakcji. Górnicy są zatem zachęcani do zabezpieczania sieci poprzez udział w procesie weryfikacji transakcji, który zwiększa ich szanse na wygranie nowo wybitych monet. Aby upewnić się, że tylko zweryfikowani górnicy kryptowalut mogą kopać i weryfikować transakcje, wprowadzono protokół konsensusu dowodu pracy (PoW). PoW zabezpiecza również sieć przed atakami z zewnątrz. W największym skrócie - górnicy kopiąc kryptowaluty przy pomocy koparki dokonują szeregu obliczeń, który wzmacnia całą sieć i kryptowalutę i bezpieczeństwo. Jednocześnie w momencie wykonania określonej ilości tych obliczeń przy pomocy koparki - otrzymują oni wynagrodzenie. 

Aby jeszcze jaśniej wskazać na to, czym jest kopanie kryptowalut powinniśmy odwołać się do PoW (Proof of work - dowód pracy). Przedstawić to można następująco:

Wydobywanie kryptowalut jest nieco podobne do wydobywania metali szlachetnych. Podczas gdy górnicy metali szlachetnych będą odkrywać złoto, srebro lub diamenty, górnicy kryptowalut spowodują wprowadzenie do obiegu nowych monet. Aby górnicy zostali nagrodzeni nowymi monetami, muszą wdrożyć maszyny, które rozwiązują złożone równania matematyczne w postaci skrótów kryptograficznych. Hash to skrócony podpis cyfrowy fragmentu danych. Skróty są generowane w celu zabezpieczenia danych przesyłanych w sieci publicznej.

Górnicy konkurują ze swoimi rówieśnikami, aby wyzerować wartość skrótu wygenerowaną przez transakcję kryptowalut, a pierwszy górnik, który złamie kod, dodaje blok do księgi i otrzymuje nagrodę.

Każdy blok używa funkcji skrótu, aby odnieść się do poprzedniego bloku, tworząc nieprzerwany łańcuch bloków, który prowadzi z powrotem do pierwszego bloku. Z tego powodu peery w sieci mogą łatwo zweryfikować, czy określone bloki są prawidłowe i czy górnicy, którzy zweryfikowali każdy blok, poprawnie rozwiązali hash, aby otrzymać nagrodę.

Z biegiem czasu, gdy górnicy wdrażają bardziej zaawansowane maszyny do rozwiązywania PoW, wzrasta trudność równań w sieci. Jednocześnie rośnie konkurencja wśród górników, co w rezultacie zwiększa niedobór kryptowaluty.

Czym jest koparka kryptowalut?

Co jest potrzebne do wydobywania bitcoinów? Chociaż na początku historii Bitcoina ludzie mogli konkurować o bloki ze zwykłym domowym komputerem osobistym, to w chwili obecnej już tak nie jest. Powodem tego jest to, że trudność w wydobywaniu bitcoinów zmienia się z biegiem czasu. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie łańcucha bloków i jego zdolność do przetwarzania i weryfikacji transakcji, sieć Bitcoin dąży do tego, aby jeden blok był produkowany co około 10 minut. Jeśli jednak istnieje milion platform wydobywczych konkurujących o rozwiązanie problemu z haszowaniem, prawdopodobnie osiągną rozwiązanie szybciej niż w scenariuszu, w którym 10 platform wydobywczych pracuje nad tym samym problemem.

Z tego powodu Bitcoin został zaprojektowany tak, aby oceniać i dostosowywać trudność wydobycia co 2016 bloków lub mniej więcej co dwa tygodnie. Gdy więcej mocy obliczeniowej pracuje wspólnie, aby wydobyć bitcoiny, poziom trudności wydobycia wzrasta, aby utrzymać produkcję bloków na stałym poziomie. Mniejsza moc obliczeniowa oznacza obniżenie poziomu trudności. Przy dzisiejszym rozmiarze sieci, komputer osobisty w poszukiwaniu bitcoinów prawie na pewno niczego nie znajdzie. Oznacza to, że przeciętny sprzęt komputerowy z naszego domu jest zbyt słaby aby dokonać konkretnej ilości obliczeń i wydobycia kryptowaluty.

Wszystko to oznacza, że ​​w celu konkurencyjnego kopania górnicy muszą teraz zainwestować w potężny sprzęt komputerowy, taki jak procesor graficzny (jednostka przetwarzania grafiki) lub bardziej realistycznie przedmioty np. układ scalony specyficzny dla aplikacji (ASIC). Niektórzy górnicy — zwłaszcza górnicy Ethereum — kupują pojedyncze karty graficzne (GPU) jako tani sposób na łączenie operacji wydobywczych. Obecnie sprzęt do kopania bitcoinów składa się prawie w całości z maszyn ASIC. ASIC to skrót od zintegrowanego chipa specyficznego dla aplikacji. Dzisiejsze układy ASIC są wielokrotnie mocniejsze niż procesory lub karty graficzne i co kilka miesięcy zyskują zarówno moc obliczeniową, jak i wydajność energetyczną w miarę opracowywania i wdrażania nowych chipów. Dzisiejsi górnicy mogą wyprodukować prawie 200 TH/s, pobierając tylko 27,5 dżuli na terahasz.

Jak kopać kryptowaluty w domowych warunkach?

Wydobywanie kryptowalut wymaga komputerów ze specjalnym oprogramowaniem zaprojektowanym specjalnie do rozwiązywania skomplikowanych, kryptograficznych równań matematycznych. Na początku technologii kryptowaluty, takie jak Bitcoin, można było wydobywać za pomocą prostego chipa procesora na komputerze domowym. Jednak z biegiem lat chipy CPU stały się niepraktyczne do wydobywania większości kryptowalut ze względu na rosnące poziomy trudności.

Dziś kopanie kryptowalut wymaga wyspecjalizowanego procesora graficznego lub koparki ASIC. Ponadto procesory graficzne w platformie wydobywczej muszą być zawsze podłączone do niezawodnego połączenia internetowego. Każdy kopacz kryptowalut musi również być członkiem puli kopania kryptowalut online. Istnieją różne metody kopania kryptowalut.

Różne metody kopania kryptowalut wymagają różnej ilości czasu. Na przykład we wczesnych dniach technologii wydobywanie procesora było opcją dla większości górników. Jednak wielu uważa, że to rozwiązanie jest dziś zbyt wolne i niepraktyczne, ponieważ uzyskanie nawet niewielkiego zysku zajmuje miesiące, biorąc pod uwagę wysokie koszty energii elektrycznej i chłodzenia oraz zwiększone trudności we wszystkich dziedzinach.

Kopanie GPU to kolejna metoda kopania kryptowalut. Maksymalizuje moc obliczeniową, łącząc zestaw procesorów graficznych w ramach jednej platformy wydobywczej. Do wydobywania GPU wymagana jest płyta główna i system chłodzenia.

Podobnie kopanie ASIC to kolejna metoda kopania kryptowalut. W przeciwieństwie do koparek GPU, koparki ASIC są specjalnie zaprojektowane do kopania kryptowalut, dzięki czemu wytwarzają więcej jednostek kryptowalut niż GPU. Są one jednak drogie, co oznacza, że ​​wraz ze wzrostem trudności wydobycia szybko stają się przestarzałe.

Biorąc pod uwagę stale rosnące koszty kopania GPU i ASIC, kopanie w chmurze staje się coraz bardziej popularne. Wydobywanie w chmurze pozwala poszczególnym górnikom na wykorzystanie mocy dużych korporacji i dedykowanych obiektów do wydobywania kryptowalut. Poszczególni górnicy kryptowalut mogą użyć zarówno darmowych, jak i płatnych hostów do kopania w chmurze online i wynająć platformę wydobywczą na określony czas. Ta metoda jest najbardziej bezobsługowym sposobem kopania kryptowalut.

Czym są pule górnicze? 

Pule wydobywcze umożliwiają górnikom łączenie zasobów obliczeniowych w celu zwiększenia ich szans na znalezienie i wydobycie bloków w łańcuchu bloków. Jeśli pula wydobywcza się powiedzie, nagroda jest rozdzielana w puli wydobywczej proporcjonalnie do ilości zasobów, które każdy górnik wniósł do puli. Większość aplikacji do wydobywania kryptowalut zawiera pulę wydobywczą; jednak entuzjaści kryptowalut łączą się teraz również online, aby tworzyć własne pule wydobywcze. Ponieważ niektóre pule zarabiają więcej nagród niż inne, górnicy mogą dowolnie zmieniać pule, kiedy tylko tego potrzebują.

Uważa się powszechnie wśród górników, że pule do wydobywania kryptowalut są niezawodne, ponieważ otrzymują częste aktualizacje od swoich firm hostujących, a także regularne wsparcie techniczne. Najlepszym miejscem do znalezienia puli wydobywczych jest serwis www.cryptocompare.com, gdzie górnicy mogą porównywać różne pule wydobywcze na podstawie ich niezawodności, rentowności i monety, którą chcą wydobyć.

Czy kopanie się opłaca?  

Ustalenie, czy warto kopać kryptowaluty, zależy od kilku czynników. Niezależnie od tego, czy prospektywny górnik wybierze procesor, GPU, koparka ASIC lub kopanie w chmurze, najważniejszymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę, są szybkość mieszania platformy wydobywczej, zużycie energii elektrycznej i ogólne koszty. Ogólnie rzecz biorąc, maszyny do kopania kryptowalut zużywają znaczną ilość energii elektrycznej i emitują znaczne ilości ciepła.

Na przykład przeciętny górnik ASIC zużyje około 72 terawatów energii, aby stworzyć bitcoina w około dziesięć minut. Liczby te zmieniają się wraz z postępem technologicznym i wzrostem trudności wydobycia.

Chociaż cena maszyny ma znaczenie, równie ważne jest rozważenie zużycia energii elektrycznej, kosztów energii elektrycznej w okolicy i kosztów chłodzenia, szczególnie w przypadku platform wydobywczych GPU i ASIC.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę poziom trudności kryptowaluty, którą dana osoba chce wydobyć, aby ustalić, czy operacja byłaby w ogóle opłacalna. 

Czy kopanie kryptowalut jest legalne? 

Większość jurysdykcji i władz musi jeszcze uchwalić przepisy regulujące kryptowaluty, co oznacza, że ​​w większości krajów legalność kopania kryptowalut pozostaje niejasna. W ramach Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) kopacze kryptowalut są uważani za podmioty przekazujące pieniądze, więc mogą podlegać przepisom regulującym tę działalność. Na przykład w Izraelu wydobycie kryptowalut jest traktowane jako działalność gospodarcza i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. W Indiach i innych krajach niepewność regulacyjna utrzymuje się, chociaż Kanada i Stany Zjednoczone wydają się przyjazne dla kopania kryptowalut. Warto zaznaczyć, że poza jurysdykcjami, które wyraźnie zakazały działalności związanej z kryptowalutami, bardzo niewiele krajów zabrania kopania kryptowalut. 

Kopać czy kupić - co się bardziej opłaca?

Kopanie kryptowalut wymaga wydania od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na odpowiedni sprzęt, który będzie posiadać wystarczającą moc obliczeniową do tego zadania. Pamiętajmy również o tym, że kopanie kryptowalut wiąże się z zużywaniem dużej ilości energii, której cena stale rośnie. Analizując powyższe można stwierdzić, że osoba z przeciętnym budżetem zrobi lepszy interes kupując kryptowaluty, niż koparki do kopania kryptowalut. Zarobek z kupna kryptowalut jest prostszy do osiągnięcia, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a jedynie rejestracji konta na odpowiedniej platformie, która umożliwia zakup danej kryptowaluty. Jeżeli jednak posiadamy specjalistyczną wiedzę, dostęp do darmowej energii i spory budżet, to kopanie kryptowalut może okazać się atrakcyjnym źródłem dochodu.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!