NFC w telefonie - co to jest i w jaki sposób działa?

NFC w telefonie - co to jest i w jaki sposób działa?

Wraz z rozwojem technologii smartfony pełnią coraz więcej funkcji. Już teraz z powodzeniem zastępują inne urządzenia. Dzieje się tak m.in. dzięki NFC w telefonie. Obecnie producenci chętnie korzystają z tej technologii w nowoczesnych modelach. W tym poradniku sprawdzimy dokładnie, co to jest NFC w telefonie, na jakiej zasadzie działa, które telefonu posiadają tę technologię i jak ją włączyć.

Co to jest NFC w telefonie?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest NFC w telefonie komórkowym. Skrót ten powstał od wyrażenia Near Field Communication i definiuje technologię transmisji danych na niewielkie odległości. To współczesny standard komunikacji bezprzewodowej, która stosowana jest w przypadku kart zbliżeniowych czy też czytników umożliwiającym wejście do zamkniętej strefy. Od pewnego czasu sporym powodzeniem cieszą się telefony wzbogacone o tę funkcję.

Co oznacza NFC w telefonie? W dużym skrócie jest to bardzo podobne do technologii Bluetooth. Jeżeli dane urządzenie posiada NFC, to producent wskazuje na to, że jest przystosowane do transferu danych zbliżeniowo na odległość od kilku, kilkunastu do maksymalnie 20 centymetrów. Jednocześnie technologia ta charakteryzuje się większą energooszczędnością od Bluetooth, dlatego coraz chętniej wykorzystywana jest w innowacyjnych telefonach.

Jak działa NFC w telefonie?

Wiemy już, czym w dużym skrócie jest telefon z NFC. Teraz sprawdźmy potencjał zastosowania technologii w urządzeniach mobilnych i jak przekłada się to na naszą codzienność. Po włączeniu tej funkcji, telefony znajdujące się w pobliżu mogą przesyłać m.in. sobą dane, w tym m.in. wymieniać pliki. To tzw. funkcja udostępnianie w pobliżu. Technologia NFC pozwala także na płatności mobilne. W tym poradniku sprawdzisz, na czym polegają płatności zbliżeniowe NFC i jak wygląda to w przypadku telefonów komórkowych.

Technologia opiera swoje działanie na falach radiowych na wysokich częstotliwościach i szerokości pasma 1 MHz. Połączenie pomiędzy urządzeniami nawiązywane jest automatycznie, gdy tylko wykryją swoją obecność. Wówczas wytwarzane jest dedykowane pole magnetyczne oddziałujące bezpośrednio na anteny urządzeń oraz ich chipy. Przygotuj się jednak na to, że prędkość przesyłu danych w NFC nie jest duża i wynosi tylko 424 kbit/s. W związku z tym transfer może zająć Ci nieco więcej czasu.

Aby płacić telefonem, dzięki technologii NFC, należy posiadać tzw. mobilny portfel. W przypadku urządzeń z systemem Android to Google Pay, a przy systemie iOS używa się Apple Pay. Aby możliwe było dokonywanie płatności w ten sposób, należy wcześniej odpowiednio skonfigurować telefon i tę funkcjonalność. Nowoczesne rozwiązania przygotowane przez cenionych producentów urządzeń mobilnych są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Po zbliżeniu telefonu do czytnika wystarczy zaakceptować transakcję z cyfrowego portfela. To odpowiedź na to, jak działa NFC w telefonie oraz jak ustawić płatności NFC w telefonie.

Oczywiście istnieją również inne zastosowania dla technologii NFC w telefonie. Dzięki niej można połączyć telefon z innym urządzeniem obsługującym ten standard, w tym m.in. głośnikami bezprzewodowymi. Obecnie, dzięki NFC, możliwe jest m.in.: monitorowanie aktywności fizycznej i parametrów treningów, przesyłanie dźwięku czy też okazywanie kart lojalnościowych, bonów i biletów. Technologia zbliżeniowa to przyszłość i z roku na rok powinna być jeszcze bardziej powszechna w naszej rzeczywistości. Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami w tym obszarze, w których wskazujemy na to, co to jest NFC w rowerze czy też: jaki smartwatch z NFC wybrać.

Jak sprawdzić czy telefon ma NFC?

Choć jeszcze kilka lat temu nie było to takie oczywiste, to jednak obecnie większość nowoczesnych modeli telefonów wyposażono w tę technologią. We własnym zakresie możesz sprawdzić, czy telefon ma NFC. Najprostszym wyborem jest sprawdzenie specyfikacji technicznej urządzenia. Bez problemu pobierzesz ją w sieci lub znajdziesz w popularnych sklepach sprzedających telefony.

Gdy już masz telefon i nie chcesz weryfikować informacji w sieci, to jest na to inny sposób. Gdzie jest NFC w telefonie? Wystarczy wejść w menu Ustawienia oraz w pasku wyszukiwania wpisać skrót NFC. Jeżeli telefon obsługuje tę technologię, to pojawi się ikonka włączenia NFC. Z reguły jest to napis: Używaj NFC. Jeżeli w Ustawieniach nie ma informacji na ten temat, to prawdopodobnie dane urządzenie nie współpracuje z NFC i nie będzie możliwe ustawienie na nim płatności zbliżeniowych.

Ponadto wybrani producenci decydują się na umieszczenie na obudowie telefonu dedykowane naklejki lub innego oznaczenia, które wskazuje na to, że model posiada technologię NFC i jest nią zgodny. Sugerują to logo NFC lub symbol fal radiowych. Do przykładowych telefonów posiadających tę funkcję należą m.in.: Samsung Galaxy S21, Samsung Galaxy Note 20, Samsung Galaxy A52, iPhone 12, iPhone 11, iPhone SE czy też wybrane urządzenia od producentów Xiaomi i OnePlus. Warto zweryfikować to jeszcze przed finalizacją zakupu.

Jak włączyć NFC w telefonie?

Jak włączyć NFC w telefonie i czy jest to skomplikowany proces? Przede wszystkim technologia musi być włączona na obu urządzeniach. Następnie przechodzi się do jej konfiguracji w zależności od tego, jak chcemy jej wykorzystywać. W przypadu płatności, należy uruchomić aplikację mobilną banku i aktywować płatności zbliżeniowe. Przy przesyłaniu plików wystarczy ich zaznaczenie oraz zbliżenie do siebie telefonów/urządzeń.

To jak ustawić NFC w telefonie, różni się nieco w zależności od producenta. Oczywiście najpierw dowiedz się, jak sprawdzić NFC w telefonie i tego, czy ta funkcja w ogóle jest dostępna. Jeżeli tak, to postępuj wg jednej z poniższych ścieżek:

  • telefony Samsung: Ustawienia -> Połączenia -> NFC i płatności dotykowe;
  • telefony Huawei: Ustawienia -> Więcej połączeń -> NFC;
  • telefony Apple: Instalacja aplikacji Wallet -> włączenie Apple Pay -> Konfiguracja ustawień -> potwierdzenie płatności -> użycie NFC;
  • telefony Xiaomi: Ustawienia -> Połączenie i udostępnianie -> Komunikacja NFC.

Jak zainstalować NFC w telefonie? Jeżeli dany model nie obsługuje tej technologii, to niemożliwe jest jej zainstalowanie na urządzeniu.

Jak wyłączyć NFC w telefonie?

Po dokonaniu transakcji lub przesłaniu plików należy wyłączyć NFC. W ten sposób korzysta się z tej technologii świadomie i bezpiecznie.  Wiesz już, gdzie w telefonie jest NFC. Ścieżka wyłączenia funkcji jest analogiczna do tego, jak się ją włącza. Przejdź przez nią i ciesz się bezpieczną eksploatacją nowego telefonu.

Zachęcamy do świadomego korzystania z nowych technologii i urządzeń, które są w nie wyposażone. Im większą koncentrację i bezpieczeństwo zachowasz, tym lepiej. Dotyczy to również technologii NFC, która odpowiednio wykorzystywana w telefonach daje wiele korzyści w codziennym życiu.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!