Co to jest NFC w rowerze?

Co to jest NFC w rowerze?

Jak nowe technologie przenikają do branży rowerowej? Jednym z przykładów jest technologia NFC (Near Field Communication). To rozwiązanie, które umożliwia przesyłanie danych w ramach komunikacji bezprzewodowej, jednak tylko na niewielkie odległości do kilku lub kilkunastu centymetrów. W ostatnim czasie technologia ta przenika również do branży rowerowej. Sprawdź, co to jest NFC w rowerze i jakie możliwości Ci daje. 

Co oznacza NFC na rowerze?

Warto w kilku słowach opisać, co to jest NFC. Skrót ten odnosi się do technologii komunikacji bliskiego zasięgu. To wysokoczęstotliwościowy, krótkozasięgowy i radiowy standard, dzięki którym można przesyłać dane na niewielkie odległości. Najczęściej spotyka się rozwiązania pozwalające na transfer na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Zdarza się jednak, że wydajność technologii sięga nawet do 20 centymetrów.

Technologia ta od lat stosowana jest w naszym codziennym życiu. Znajdujemy ją m.in. w smartfonach, kartach płatniczych, tabletach i innych urządzeniach elektronicznych. Tak naprawdę NFC w telefonie jest już standardem, a nie nowinką. Umożliwia m.in. płatności zbliżeniowe NFC. Potencjał zastosowania tego rozwiązania docenili również producenci rowerów. W związku z tym na wybranych nowoczesnych i innowacyjnych modelach można znaleźć ten skrót. Warto zastanowić się, co oznacza NFC na rowerze i jakie potencjalne korzyści może dać użytkownikowi. 

Do korzystania z technologii NFC w rowerze nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu. Tak naprawdę wystarczy smartfon z funkcją NFC lub dedykowany czytnik oraz naklejka, lub zamek NFC, które umieszcza się na ramie roweru (lub na dowolnym elemencie wyposażenia). Na smartfona lub czytnik pobiera się aplikacje mobilne, które współpracują z technologią. Jeżeli chcesz skorzystać z funkcji NFC pod kątem monitorowania parametrów treningu i jazdy, to niezbędne będzie dokupienie dodatkowych czujników. Warto zapoznać się z możliwościami dostępnymi na rynku.

NFC w rowerze – jakie korzyści daje rowerzyście?

Co to jest NFC w rowerze? Głównym zamysłem producentów stosujących to rozwiązanie jest jednoczesne zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy rowerzysty. Technologia ta wciąż rozwija się pod kątem potencjału jej zastosowania w tym sektorze, jednak już teraz warto nieco bliżej ją poznać.

Co znaczy NFC na rowerze, kasku lub innych elementach wyposażenia rowerzysty? Oznacza to, że w tej naklejce można przechowywać ważne informacje, w tym m.in. dotyczące bezpośrednio właściciela roweru. Mogą to być m.in.: kluczowe informacje medyczne, grupa krwi, dane kontaktowe rowerzysty lub dane kontaktowe bliskiej mu osoby. Przydaje się to zwłaszcza w przypadku nagłego zdarzenia, w tym m.in. wypadku. Dzięki odczytaniu informacji za pomocą czytnika NFC lub zwykłego smartfona można szybciej zareagować i udzielić osobie poszkodowanej niezbędnej pomocy medycznej. Choć nie jest to jeszcze powszechnie stosowane, to jednak wydaje się, że to technologia przyszłości dla branży rowerowej.

Kolejnym aspektem jest wsparcie rowerzysty w planie treningowym. Za pomocą NFC można kontrolować parametry jazdy, w tym m.in.: przebyty dystans, średnią i aktualną prędkość, kadencję pedałowania czy też tętno. Dane te są przesyłane automatycznie i bezprzewodowo z naklejki NFC do urządzenia odbiorczego. To wygodne rozwiązanie.

Technologia NFC przydaje się również w przypadku próby kradzieży roweru. Obecnie na rynku dostępne są dedykowane zamki NFC, które zabezpieczają sprzęt. Do otworzenia takiego zamka niezbędny jest smartfon z wgranym kodem, który współpracuje z funkcją NFC. Jeżeli jednak dojdzie do kradzieży, to dzięki tej technologii można śledzić lokalizację roweru, co ułatwia prace służbom odpowiedzialnym za jego odnalezienie.

Jeżeli jeszcze nie korzystać z NFC w rowerze, to warto poznać potencjał zastosowania tej technologii w celu zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa jazdy oraz jeszcze lepszego zabezpieczenia posiadanego sprzętu.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!