Jaki smartwatch z NFC?

Jaki smartwatch z NFC?

W ostatnim czasie jednym z hitów technologicznych są zegarki typu smartwatch, którymi można płacić zbliżeniowo. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu w nich technologii NFC, która używana jest również w nowoczesnych telefonach, rowerach czy też w kartach płatniczych. W tym artykule sprawdzimy dokładnie, czym jest NFC w smartwatchach oraz jakie parametry wziąć pod uwagę przy zakupie tego urządzenia.

Co to NFC w smartwatch?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, co to jest NFC w smartwatch? Skrótem tym określa się technologię Near Field Communication. To radiowy standard, który pozwala na przesyłanie plików, włączanie muzyki czy też na płatności mobilne. Pod tym względem działa bardzo podobnie do Bluetooth, jednak jest bardziej wydajny energooszczędnie. Co do zasady, technologia NFC pozwala na przesyłanie danych na niewielkie odległości od kilku do maksymalnie 20 centymetrów

Obecnie coraz częściej wykorzystywana jest w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych. Odpowiednio wdrożona i użytkowana korzystnie przekłada się na komfort naszego życia oraz wiele codziennych czynność. Od lat znane jest NFC w telefonie. Teraz coraz śmielej technologia ta wykorzystywana jest producentów smartwatchów.

Główną funkcjonalnością smartwatcha z NFC są płatności zbliżeniowe NFC. Zegarek posiada dedykowany czytnik, który odpowiada za działanie technologii. Jak płacić zegarkiem? Przede wszystkim należy się upewnić, czy dany model obsługuje NFC. Jeżeli tak, to niezbędne jest zainstalowanie na niej dedykowanej aplikacji płatniczej. To w niej wpisuje się dane karty bankowej. Będzie to możliwe, jeżeli dana instytucja finansowa lub dany typ konta bankowego dopuszcza korzystanie z tego systemu płatności.

Urządzenia działające na systemie operacyjnym Android wymagają zainstalowania Google Pay. To wirtualny portfel, w który wpisuje się dane karty oraz inne kluczowe dane osobowe, które umożliwiają identyfikację danej osoby. W przypadku urządzeń opartych na systemie iOS od producenta Apple, rolę wirtualnego portfela pełni Apple Pay. Wybrani producenci smartwatch NFC decydują się na wdrożenie własnych rozwiązań, czego przykładem jest aplikacja mobilna do płatności Garmin Pay. Dokładnie zapoznaj się z posiadanym modelem inteligentnego zegarka oraz z jego funkcjonalnościami, aby sprawdzić, czy dzięki niemu możliwe będzie dokonywanie płatności zbliżeniowych. Jeżeli tak, to jest to szybkie i bezpieczne rozwiązanie, o ile wykonujesz je świadomie i zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Aby urządzenie smartwatch z NFC działało poprawnie, musisz zadbać o jego integrację z posiadanym smartfonem. Do tego zegarek musi być kompatybilny z systemem płatności i kartą płatniczą. W Polsce to najczęściej systemy Mastercard i Visa, jednak za granicą może to się nieco różnić (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych).

Dlaczego korzystanie ze smartwatcha z NFC to wygodne rozwiązanie?

Wiemy już, co to NFC w smartwatch. Warto zastanowić się nad tym, co przemawia za zakupem urządzenia wyposażonego w tę technologię. Przede wszystkim jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w kontekście płatności. Nie ma potrzeby noszenia przy sobie portfela z kartami kredytowymi. Pod tym względem smartwatch zastąpi też płatności zbliżeniowe telefonem komórkowym. Wystarczy zbliżyć zegarek do urządzenia oraz potwierdzić chęć dokonania transakcji. Producenci wykorzystują dodatkowe zabezpieczenia, które zwiększają bezpieczeństwo każdej pojedynczej transakcji tego typu.

Smartwatch z NFC – jaki wybrać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki smartwatch z NFC wybrać? Pierwszym czynnikiem branym pod uwagę powinna być kompatybilność zegarka ze smartfonem oraz z danym systemem płatniczym. Jeżeli tu urządzenia nie będą dopasowane, to nawet przy najlepszych parametrach technicznych, korzystanie z płatności zegarkiem nie będzie możliwe. W związku z tym rekomenduje się zakup smartwatchów po dobrej analizie i sprawdzeniu ich kompatybilności z poszczególnymi modelami telefonów. Jeżeli na co dzień korzystać z iPhone’a, to rekomendowanym wyborem będzie dokupienie do niego zegarka Apple. Wówczas będą ze sobą zgodne. Przede wszystkim weź pod uwagę to, jaki standard płatności jest przez Ciebie pożądany. Najpopularniejsze obecnie wybory to: Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay.

Na rynku dostępnych jest wiele atrakcyjnych zegarków z technologią NFC. To nie tylko modele od renomowanych producentów elektroniki, ale również stylowe zegarki od firm, które do tej pory specjalizowały się z produkcji ekskluzywnych zegarków tradycyjnych. Potrzeby rynku i rozwój technologii sprawiły, że coraz chętniej decydują się na produkcję innowacyjnych smartwatchów z NFC. Pod względem estetyki i funkcjonalności, warto dopasować model bezpośrednio do swoich potrzeb. Dostępne są zarówno modele przeznaczone dla danej płci, jak i uniwersalne unisexy. Poniżej przedstawiono w kilku zdaniach kilka sprawdzonych i wydajnych smartwatchów z NFC.

Michael Kors Bradshaw 6 GEN to elegancki model przeznaczony dla kobiet, które są świadome swojego stylu i potrzeb. Przede wszystkim to piękny zegarek, który stanowi wyjątkowy dodatek do stylizacji. Odznacza się wyrazistą kolorystyką i rozbudowanymi funkcjami. Posiada technologię NFC obsługiwaną w ramach Google Pay, a także opcje dzwonienia i odbierania połączeń czy też mierzenia codziennej aktywności.

Kolejną propozycją dla kobiet jest Garmin Vivoactive 4S. Opiera swoje działanie na systemie płatniczym Garmin Pay. Zegarek ten stanowi połączenie sportowego stylu, elegancji i rozbudowanych funkcjonalności w zakresie monitorowania parametrów zdrowotnych.

Alternatywą dla mężczyzn jest Fenix 7 X Garmin. To model, który rekomendowany jest mężczyznom prowadzącym aktywny tryb życia. Jest wytrzymały, estetyczny i posiada rozbudowane funkcje GPS oraz płatności NFC. Ponadto pozwala na monitorowanie parametrów treningowych. Z powodzeniem dopasujesz estetykę tego modelu do swojego stylu.

W technologii Google Pay działa m.in. Skagen Falster 6 GEN. To stylowy smartwatch męski, który posiada asystenta Google i oferuje możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych. Oczywiście posiada dodatkowe funkcje monitorujące parametry zdrowotne, w tym m.in. krokomierz oraz pulsomierz.

Jeżeli poszukujesz wysokiej jakości i uniwersalnego smartwatcha NFC, to ciekawym wyborem jest Garmin Venu Sq. Oferowany jest w dobrym stosunku ceny do jakości jego wykonania oraz posiadanych funkcji. Kosztuje obecnie mniej niż 1000 złotych i jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Kwadratowa koperta jest czytelna i uniwersalna. Sprawdzi się zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Model ten działa w oparciu o system płatniczy Garmin Pay.

W ramach poszukiwań modeli od producenta Apple, warto zwrócić uwagę na różne modele z serii 8. Dostępne są w różnej kolorystyce koperty i bransoletki, dzięki czemu dopasujesz zegarek bezpośrednio do swoich potrzeb. Posiada funkcję NFC, obsługuje Apple Pay i przyda się przy monitoringu treningu lub spaceru (dzięki funkcji GPS). Producent wskazuje również na to, że jest wodoodporny do głębokości 50 metrów.

Atrakcyjne modele oferują również tacy producenci, jak m.in.: Xiaomi, Fitbit czy też Samsung. Warto dokładnie zapoznać się z ich charakterystyką, funkcjonalnością i estetyką, a następnie dobrać smartwatcha NFC bezpośrednio do swoich potrzeb. W przypadku wątpliwości rekomendujemy kontakt ze specjalistą branżowym. NFC jest powszechne w naszym codziennym życiu i płynnie przeszło do urządzeń elektronicznych. Co ciekawe, technologie wykorzystuje również branża rowerowa. Z jednego z naszych poradników dowiesz się, co to jest NFC w rowerze. Zapraszamy do lektury.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!