Jak płacić zegarkiem?

Jak płacić zegarkiem?

Nowoczesne smartwatche posiadają coraz więcej funkcji. Jedną z nich jest m.in. płacenie zegarkiem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w tych małych urządzeniach technologii NFC. Pozwala ona na przesył danych oraz na płatności zbliżeniowe. Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym sprawdzimy, jak płacić zegarkiem i czy możliwe jest dokonywanie tego typu transakcji bez wykorzystania telefonu komórkowego.

Jakim zegarkiem można płacić?

Odpowiedzmy sobie na pytanie, jakim zegarkiem można płacić? Standardowo funkcja ta nie jest dostępna w każdym smartwatchu. Urządzenie musi posiadać wbudowany moduł umożliwiający płatności zbliżeniowe NFC. Na tym etapie rekomendujemy przejście do naszego słownika, gdzie dokładnie wyjaśniamy, co to jest NFC. Wielu użytkowników zastanawia się m.in., czy w Polsce można płacić zegarkiem? Obecnie jest to jak najbardziej legalne, a możliwość taką oferuje wiele banków.

Wbudowanie modułu NFC umożliwia płatność zegarkiem. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Możliwe jest, dzięki transferowi danych za pomocą fal radiowych krótkiego zasięgu. Podczas płatności generowane jest pole elektromagnetyczne, w którego ramach następuje płatność. Ze względu na to, że technologia NFC działa tylko w przypadku niedużych odległości, to niezbędne jest przystawienie zegarka do terminala płatniczego.

W związku z tym, jeżeli chcesz płacić zegarkiem, to najpierw sprawdź, czy posiadany przez Ciebie model posiada wbudowany moduł NFC. Coraz więcej producentów decyduje się na wykorzystanie tej technologii w swoich produktach, jednak warto to zweryfikować. Jeżeli urządzenie nie obsługuje technologii NFC, to nie możliwe będzie włączenie płatności zbliżeniowych w smartwatchu.

Jak ustawić płatność zegarkiem?

Oczywiście nie wystarczy samo włączenie funkcji NFC, aby wykonywać płatności mobilne zegarkiem. W tym celu należy przejść przez konfigurację urządzenia oraz dodanie do niego swojej karty płatniczej. Sprawdźmy, jak ustawić płatność zegarkiem, w zależności od wybranego wirtualnego portfela.

Jednym z najpopularniejszych standardów płatności mobilnych jest Google Pay. Obecnie większość banków w Polsce pozwala na rozliczenie transakcji dokonywanych tą aplikacją. System Google Pay jest instalowany w przypadku wielu popularnych modeli smartwatchów, w tym m.in. w urządzeniach producenta Samsung. Aby ustawić możliwość płatności, należy sprawdzić, czy urządzenie ma system operacyjny Wear OS i funkcję NFC. Następnie pobiera się aplikację Google Wallet na zegarek i dodaje w niej swoją kartę płatniczą lub kredytową. Po otworzenia portfela Google na zegarku możliwe będzie korzystanie z tego typu płatności.

W przypadku urządzeń Apple stosowany jest Apple Pay. Osoba posiadająca Apple Watch musi posiadać iPhone’a. Tam ściąga się aplikację Apple Watch i przechodzi do sekwencji: Mój zegarek -> Portfel -> Apple Pay. Na tym etapie dodaje się kartę płatniczą lub kredytową oraz przeprowadza konfigurację do końca.

Trzecim z popularnych systemów płatniczych w smartwatchach jest Garmin Pay. Jak sama nazwa wskazuje, stosuje się go w przypadku zegarków producenta Garmin. Aby ustawić płatności, należy pobrać na telefon aplikację Garmin Connect. W niej odnajduje się Urządzenia Garmin i konkretny smartwatch. Kolejnym krokiem jest utworzenie portfela oraz ustawienie hasła. Obecnie Garmin Pay obsługiwane jest przez kilkanaście banków w Polsce.

W Polsce można stosować również Xiaomi Pay. Nie jest to jednak tak popularne, jak w przypadku trzech wcześniejszych portfeli wirtualnych. Obecnie Xiaomi Pay obsługuje karty kredytowe i debetowe Mastercard. Aby ustawić płatności, należy pobrać na telefon aplikację MiFitness oraz połączyć ją z zegarkiem. Następnie dodaje się kartę do aplikacji. Jeżeli proces przebiegnie bez komplikacji, to możliwe będzie dokonywanie płatności zbliżeniowych smartwatchem Xiaomi.

Piątym wykorzystywanym w Polsce systemem jest Fitbit Pay. Aby ustawić płatności, należy pobrać aplikację Fitbit na smartfona i za jej pośrednictwem przejść do konfiguracji smartwatcha i stworzenia Fitbit Wallet. Tam dodaje się kartę kredytową lub płatniczą oraz wpisuje czterocyfrowy PIN. Jeżeli proces przebiegnie bez zakłóceń, to możliwe będzie płacenie zegarkiem poprzez Fitbit Pay.

Czy można płacić zegarkiem bez telefonu?

Zastanówmy się nad tym, czy można płacić zegarkiem bez telefonu? W większości przypadków potrzebujesz telefonu przede wszystkim do konfiguracji ustawień płatności. Gdy karta zostanie dodana do portfela wirtualnego w dowolnym systemie, to możliwe będzie płacenie zegarkiem bez telefonu. Ustawienie płatności mobilnych wymaga jednak tego, aby zegarek, karta płatnicza i telefon ze sobą współpracowały i były zgodne. Sprawdź zatem NFC w telefonie i starannie przejdź przez całą konfigurację.

Zastanawiasz się, którym zegarkiem można płacić? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym sprawdzamy, jaki smartwatch z NFC będzie najlepszym wyborem. Wydaje się, że w najbliższych latach popularność tej metody płatności będzie tylko rosła.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!