Masz dzieci i chcesz zapewnić im odpowiedni start w przyszłość? Z odpowiednim wyprzedzeniem warto rozpocząć systematyczne oszczędzanie dla dziecka. Nawet regularne odkładanie małych kwot może dać wymierny efekt. Z tego artykułu dowiesz się, jak oszczędzać dla dziecka i gdzie odkładać lub lokować zgromadzone środki.
Spis treści:
- Jak odkładać pieniądze dla dziecka?
- Odkładanie określonej kwoty z każdej wypłaty
- Odkładanie świadczeń socjalnych i prezentów
- Poszukiwanie dodatkowych form zarobkowania
- Racjonalne zarządzanie budżetem domowym
- Gdzie odkładać pieniądze dla dziecka?
- Założenie osobnego konta na oszczędności dla dziecka
- Lokowanie oszczędności na lokacie
- Polisy posagowe
- Inwestowanie
Jak odkładać pieniądze dla dziecka?
Z pewnością rodzice każdego dnia myślą o przyszłości swoich dzieci. Każdemu z nas zależy na tym, aby zapewnić im spokojne życie i odpowiedni start w dorosłość. Odkładanie pieniędzy dla dziecka warto rozpocząć już w momencie jego narodzin. Wbrew pozorom możliwe jest nawet oszczędzanie przy małych zarobkach. Liczy się przede wszystkim systematyczność. Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, aby zwiększyć swoją skuteczność w tym zakresie. To sprawdzona recepta na to, jak oszczędzać pieniądze niezależnie od tego, czy robisz to dla siebie, czy z myślą o przyszłości swojego potomstwa. Poniżej kilka rekomendowanych przez nas rozwiązań, jak oszczędzać dla dziecka.
Odkładanie określonej kwoty z każdej wypłaty
W jednym z naszych artykułów opisaliśmy kluczowe zasady skutecznego oszczędzania. Podstawą jest oczywiście wydawanie mniej, niż się zarabia. Rekomendujemy ustalanie określonej kwoty (ilościowo lub procentowo), która będzie odkładana dla dziecka z każdej wypłaty. Następnie należy zachować systematyczność i pilnować tego, aby z każdej wypłaty odkładać wskazaną kwotę. Z czasem zarobki rodziców mogą rosnąć i wówczas warto zwiększyć odkładaną kwotę. Właśnie dlatego dobrym wyborem jest ustalenie tej kwoty procentowo.
Odkładanie świadczeń socjalnych i prezentów
Od kilku lat istnieją dodatkowe możliwości oszczędzania na przyszłość dziecka. Jest to związane ze świadczeniami socjalnymi przyznawanymi przez polskie państwo. Najważniejszym z nich wydaje się być 800+. Wiele rodzin może pozwolić sobie na to, aby całość tej kwoty odkładać na przyszłość dziecka. Jeżeli nie masz takiego komfortu finansowego, to postaraj się chociaż część tej kwoty odkładać dla swojego potomstwa. Tak samo można postępować z prezentami, które dziecko otrzymuje w przypadku urodzin, świąt i innych okazji. Ustal jasne zasady, a następnie je egzekwuj. To klucz do tego, jak oszczędzać na przyszłość dziecka. Dzięki temu zapewnisz mu łatwiejszy start w dorosłość.
Poszukiwanie dodatkowych form zarobkowania
Z roku na rok rosną koszty codziennego życia. To sprawia, że praca na etacie często nie jest już wystarczająca do tego, aby efektywnie oszczędzać. W takiej sytuacji warto poszukać dodatkowej formy zarobkowania, która będzie dopasowana do Twoich możliwości i potrzeb. Dzięki temu łatwiej będzie Ci oszczędzać pieniądze dla Twojego dziecka. Wystarczy nawet kilka godzin w tygodniu pracy dodatkowej, aby w skali roku wygenerować spore oszczędności. Pamiętaj jednak o tym, aby dodatkowa praca nie wpływa niekorzystnie na Twoje zdrowie oraz na czas poświęcany bliskim i relacje z nimi.
Racjonalne zarządzanie budżetem domowym
Niezwykle ważne jest racjonalne zarządzanie budżetem domowym. Na każdym kroku można poszukiwać oszczędności. W tym celu warto m.in. zoptymalizować zużycie prądu w domu. Każdy większy wydatek w ramach budżetu domowego powinien być odpowiednio zaplanowany. Często okazuje się, że dana rzecz lub usługa są niepotrzebne. Jednym z zagrożeń dla oszczędzania jest dokonywanie impulsywnych zakupów. Ponadto w trakcie zakupów spożywczych i innych warto korzystać z promocji. W skali miesiąca można w ten sposób wygenerować spore oszczędności. To jeden z kolejnych kroków i rozwiązanie, jak oszczędzać na mieszkanie dla dziecka czy też na inne wydatki kluczowe dla jego przyszłości.
Gdzie odkładać pieniądze dla dziecka?
Wiesz już, jak najlepiej odkładać pieniądze dla dziecka. Warto zastanowić się nad tym, gdzie odkładać te pieniądze oraz jakich ewentualnych inwestycji szukać. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej zabezpieczyć oszczędności dla potomstwa, a nawet pokusić się o ich pomnożenie poprzez racjonalne i dobrze przemyślane inwestycje. Poniżej kilka wskazówek na to, gdzie odkładać środki dla dziecka.
Założenie osobnego konta na oszczędności dla dziecka
Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem jest dedykowane subkonto w banku, które zakłada się dla swojego dziecka. Oferta instytucji bankowych w tym zakresie jest szeroka, dlatego warto dokładnie się z nią zapoznać i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie pod względem finansowym. Obecnie banki w Polsce proponują konta dla dzieci prowadzone zarówno w złotówkach, jak i innych walutach. Dzięki temu, możesz swobodnie wybrać, w jakiej walucie oszczędzać. Wielu rodziców decyduje się na dywersyfikowanie tych walut, aby lepiej zabezpieczyć zgromadzone środki.
Konto dla dziecka przypisane jest do rachunku rodzica. Dziecko może otrzymać dostęp do części środków po spełnieniu określonych warunków, w tym m.in. wieku. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że zgodnie z przepisami polskiego prawa rodzic może miesięcznie wypłacić z konta dziecięcego tylko określoną kwotę na poziomie kilku tysięcy złotych. Jest to związane ze zwykłym zarządem wskazanym przez przepisy prawne. To dodatkowe zabezpieczenie przed tym, aby w jednej chwili wypłacić oszczędności przeznaczone dla dziecka.
Lokowanie oszczędności na lokacie
Kolejną alternatywą jest gromadzenie oszczędności dla dziecka na lokacie bankowej. To jedno z rozwiązań oszczędnościowych, które charakteryzuje się małym ryzykiem. Jednocześnie zgromadzone środki nie rosną w dużym tempie. Ostatnie lata pokazują wręcz, że lokaty stają się pewnym zabezpieczeniem przed stratą wartości oszczędności spowodowaną przez postępująca inflację. Oprocentowanie lokaty bankowej w pewnym stopniu to amortyzuje.
Gromadzenie pieniędzy na lokacie dla dziecka to rozwiązanie, dzięki któremu minimalizuje się ryzyko straty pieniędzy. Jeżeli środki te będziesz trzymać na swoim koncie, to jest większe ryzyko tego, że je wydasz. Właśnie dlatego lokaty i subkonta dla dzieci są rozsądnym wyborem polecanym przez wielu ekspertów. Alternatywą do lokat są m.in. książeczki oszczędnościowe dla dzieci oraz fundusze powiernicze dla dziecka. Warto poznać ich charakterystykę i zasady działania.
Polisy posagowe
Kolejnym ciekawym produktem jest polisa posagowa. To ubezpieczenia na życie, które pozwala na odłożenie określonej sumy pieniędzy na przyszłość ubezpieczonego. Specyfika tego produktu jest zbliżona do lokaty bankowej. Podobnie jak na niej, oszczędza się na przyszłość dziecka i zabezpiecza się te środki przed tzw. przejedzeniem, czyli wydaniem na bieżące potrzeby. Suma polisy posagowej ustalana jest indywidualnie na podstawie umowy zawartej z instytucją finansową świadczącą tego typu usługi.
Inwestowanie
Wielu rodziców decyduje się na inwestowanie oszczędności. Tu warto wybierać przede wszystkim instrumenty obarczone niewielkim ryzykiem. Oczywiście zarobek przy tego typu inwestowaniu jest odpowiednio mniejszy, jednak lepiej chroni się środki przed ich utratą. Ciekawym wyborem jest m.in. fundusz inwestycyjny. Daje on większy potencjalny zarobek niż konto oszczędnościowe dla dziecka, a z drugiej strony nie wiąże się to z dużym ryzykiem. Przy każdym typie inwestycji warto dokładnie zapoznać się ze specyfiką i ryzykiem inwestycyjnym oraz zasięgnąć porady specjalisty. Więcej o tym pisaliśmy w naszym artykule: oszczędzanie a inwestowanie. Zachęcamy do zapoznania się z tą tematyką.
Zależy Ci na przyszłości Twojego dziecka? Zadbaj nie tylko o oszczędzanie na jego przyszłość. Duże znaczenie ma również edukacja finansowa potomstwa. Nieco więcej o tym pisaliśmy w naszym artykule o tym, jak nauczyć dziecko oszczędzania. To umiejętność, która pozostanie z dzieckiem na zawsze. Dzięki temu jeszcze lepiej będzie zarządzać swoimi finansami i zmniejszy się ryzyko, że wpadnie ono w przyszłości w problemy finansowe. Już dziś zadbaj o bezpieczeństwo i przyszłość swojego potomstwa.
Komentarze i opinie użytkowników