Jak naliczane są odsetki od kredytu hipotecznego?

Jak naliczane są odsetki od kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to nie tylko suma pożyczki, ale również naliczane odsetki oraz dodatkowe koszty operacyjne. W tym artykule skupimy się na odsetkach, o które powiększona jest każda rata kapitałowa zobowiązania. To one bowiem stanowią największy koszt zaciągnięcia pożyczki na zakup nieruchomości. Sprawdźmy, czym są oraz jak naliczane są odsetki od kredytu hipotecznego.

Ile wynoszą odsetki od kredytu hipotecznego?

Odsetki od kredytu to nic innego, jak wynagrodzenie, które bank otrzymuje od Ciebie za udzielenie Ci pożyczki i możliwości dysponowania danym kapitałem. Wpływ na odsetki ma wiele czynników. Najważniejszym z nich jest jednak oprocentowanie podwyżki. Im wyższe oprocentowanie, tym wyższa wysokość odsetek od kredytu. Oferty poszczególnych banków w tym zakresie się różnią, dlatego warto sprawdzić ranking kredytów hipotecznych. Dzięki temu dowiesz się, która oferta jest w danym momencie najbardziej atrakcyjna i korzystna dla Ciebie, jako kredytobiorcy.

Na samo oprocentowanie najważniejszy wpływ ma poziom stóp referencyjnych oraz marża banku. Ponadto jako kredytobiorca możesz wybrać stałą lub zmienną stopę procentową na określony czas spłaty kredytu, co również ma swoje przełożenie na wysokość odsetek, które musisz zapłacić. Warto pamiętać o tym, że odsetki naliczane są przez cały okres kredytowania i doliczane są do każdej pojedynczej raty.

Jak się liczy odsetki od kredytu hipotecznego?

Jak obliczyć odsetki od kredytu hipotecznego? Z dużą dokładnością można to zrobić samodzielnie. Miesięczne odsetki od kredytu hipotecznego liczy się według następującego wzoru: O = K x b x n/365, gdzie:

  • O - kwota odsetek w skali roku;
  • K - kwota kapitału kredytu pozostającego do spłaty;
  • b - oprocentowanie pożyczki w skali roku;
  • n - liczba dni w danym miesiącu kalendarzowym.

To najprostszy wzór na to, jak wyliczyć odsetki od kredytu hipotecznego we własnym zakresie. Oczywiście nie każdy musi to robić, ponieważ przedstawiciel banku wskaże Ci takie informacje w bezpośrednim kontakcie. Ponadto w harmonogramie spłaty rat kredytowych powinna znajdować się informacja, jaka kwota w danej racie dotyczy spłaty kapitału, a jaka przeznaczona jest na spłatę odsetek.

Tego typu wyliczenia można zastosować również do innych pożyczek. W jednym z naszych poradników wskazujemy na to, jakie są rodzaje kredytów bankowych. Zachęcamy do zapoznania się z tym materiałem oraz do świadomego zaciągania kredytu hipotecznego po analizie wszystkich plusów i minusów takiej decyzji. Ponadto rekomendujemy zapoznanie się z ofertą różnych banków, aby wybrać dla siebie najkorzystniejszą propozycję.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!