Ile wynosi podatek od pieniędzy z wesela?

Ile wynosi podatek od pieniędzy z wesela?

Od lat goście weselni najczęściej wręczają parze młodej prezent w postaci koperty z pieniędzmi. To praktyka stosowana na całym świecie. W ten sposób goście odwdzięczają się za zaproszenie i chcą zrekompensować finansowo parze młodej organizację wydarzenia. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że od prezentów z wesela należy odprowadzić podatek. Sprawdź, jak traktowane są prezenty ślubne i jaka jest podstawa ich opodatkowania.

Prezenty ślubne a podatek

Zgodnie z przepisami polskiego prawa prezent weselny traktowany jest jako darowizna. W związku z tym para młoda musi dobrze znać przepisy prawne, aby uniknąć konsekwencji. Tzw. podatek od kopert weselnych warunkowany jest przez Ustawę od spadków i darowizn. Obowiązkiem pary młodej jest stosowanie się do jej zapisów. Zgodnie z nimi obowiązek oraz wysokość należnego podatku ustalana jest na podstawie stopnia pokrewieństwa, który wskazuje na przynależność gości weselnych do danej grupy podatkowej.

Przepisy wyróżniają trzy grupy podatkowe:

  • I grupa podatkowa: małżonkowie, zstępni, wstępni, zięć, synowa, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo i teściowie;
  • II grupa podatkowa: rodzeństwo rodziców, zstępni rodzeństwa, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie innych zstępnych;
  • III grupa podatkowa: inni nabywcy (osoby niespokrewnione).

Każdy z wyżej wymienionych grup charakteryzuje się innym limitem darowizn. To ważne, ponieważ na tej podstawie oblicza się podatek od darowizny z wesela. Co to oznacza w praktyce? To, że jeżeli dany prezent ślubny nie przekracza danego limitu, to para młoda nie musi odprowadzać od niego podatku. Obowiązek ten pojawia się dopiero wtedy, gdy dany limit zostanie przekroczony.

Limity darowizny dla danych grup podatkowych wyglądają tak:

  • I grupa podatkowa - 36 120 PLN;
  • II grupa podatkowa - 27 090 PLN:
  • III grupa podatkowa - 5733 PLN.

Jednocześnie warto wiedzieć, że w określonych sytuacjach prezenty od najbliższej rodziny z zerowej grupy podatkowej (rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, macocha, ojczym) nie są objęte opodatkowaniem. Aby tak się stało, należy spełniać określone warunki:

  • para młoda musi w ciągu pół roku od wesela złożyć deklarację o otrzymaniu prezentu we właściwym Urzędzie Skarbowym;
  • prezent musi być przekazany w formie darowizny na konto bankowe lub przekazem pocztowym na adres obdarowywanego.

Oznacza to, że prezenty od najbliższej rodziny przyjmowane w postaci koperty z pieniędzmi nie podlegają zwolnieniu i należy od nich odprowadzić podatek. Jednocześnie małe prezenty ślubne w postaci m.in.: dekoracji domowych, sprzętu kuchennego, alkoholu czy kwiatów nie podlegają opodatkowaniu. Przy okazji warto znać progi podatkowe w Polsce. W naszych artykułach pisaliśmy też o tym, jak zaoszczędzić na weselu. To ważne na etapie jego organizacji.

Podatek od wesela – od kiedy?

Obowiązek zapłaty podatku od prezentów na wesele istnieje od kilkudziesięciu lat. Wciąż jednak mało osób zdaje sobie z tego sprawę. Z racji tego, ze prezenty takie klasyfikowane są jako darowizna, to podlegają Ustawie od spadków i darowizn, która obowiązuje od 28 lipca 1983 roku. Przez lata jednak wiele osób skutecznie unikało konieczności jego uiszczenia na rzecz Skarbu Państwa. Warto jednak mieć świadomość tego, czy zasilenie konta to darowizna. W naszych artykułach zwracamy również uwagę na to, czym charakteryzują się darowizna po ślubie oraz darowizna przed ślubem.

Podatek od pieniędzy z wesela – ile wynosi?

Jak wygląda zależność: pieniądze z wesela a podatek? Warto wiedzieć, jak wygląda obowiązek podatkowy pary młodej i o jakich kwotach mówimy. Jednocześnie musisz mieć świadomość tego, że podatek od prezentów ślubnych obowiązuje przez 5 lat. Oznacza to, że w tym czasie Urząd Skarbowy może zweryfikować otrzymane od Ciebie prezenty, ich wysokość oraz nakazać zapłatę należnego podatku.

Poniżej wskazano na wysokość podatku od prezentów z wesela:

  • I grupa podatkowa: 3% do nadwyżki 11 833 PLN, 355 PLN i 5% od nadwyżki między 11 833 - 23 665 PLN, 946,60 PLN i 7% powyżej nadwyżki 23 665 PLN;
  • II grupa podatkowa: 7% do nadwyżki 11 833 PLN, 828,40 PLN i 9% od nadwyżki między 11 833 - 23 665 PLN, 1893 PLN i 12% powyżej nadwyżki 23 665 PLN;
  • III grupa podatkowa: 12% do nadwyżki 11 833 PLN, 1420 PLN i 16% od nadwyżki między 11 833 - 23 665 PLN, 3313,20 PLN i 20% powyżej nadwyżki 23 665 PLN.

Para młoda ma dokładnie 30 dni na złożenie formularza podatkowego we właściwym Urzędzie Skarbowym. Przy prezentach otrzymywanych od zerowej grupy podatkowej należy przedłożyć formularz SD-Z2. Dla pozostałych grup podatkowych składa się formularz SD-3. Urząd Skarbowy oblicza należny podatek. Para młoda ma 14 dni na jego zapłatę, licząc od dnia otrzymania decyzji.

Brak zgłoszenia otrzymania prezentów ślubnych do Urzędu Skarbowych powoduje określone konsekwencje. Wówczas cała darowizna zostaje opodatkowana na zasadach ogólnych stawką 20%. Oznacza to, że niezgłoszenie prezentów do fiskusa może sprawić, że para młoda straci znacznie więcej pieniędzy. Ponadto Urząd Skarbowy może nałożyć karę na obdarowanych.

Jak uniknąć podatku od wesela?

Koperty z wesela a podatek? Czy istnieją sposoby na uniknięcie podatku od wesela? Jeżeli prezent otrzymujesz od pracodawcy, to musi on przekazać go w formie premii, która zwiększa Twoją wypłatę. W ten sposób unikniesz potrzeby zapłaty podatku od prezentu ślubnego. Opisywaliśmy już procedurę, zgodnie z którą można uniknąć zapłaty podatku od wesela przy otrzymaniu prezentu od zerowej grupy podatkowej. Zwróć jednak uwagę na to, aby dopełnić wszelkich formalności. W przeciwnym razie trudno będzie o uniknięcie obowiązku podatkowego, a zaniechanie jego zapłaty może powodować dodatkowe konsekwencje.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!