Darowizna po ślubie - czy wchodzi do majątku wspólnego?

Darowizna po ślubie - czy wchodzi do majątku wspólnego?

Bierzesz ślub lub juz jesteś po nim? Warto wiedzieć, jak wygląda status prawny małżeństwa i związane z tym obowiązki. Po ślubie często dochodzi do sporów o to, czy otrzymana darowizna wchodzi do majątku wspólnego, czy nie. W tym aspekcie pod uwagę bierze się m.in. przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Sprawdź, czy darowizna w małżeństwie wchodzi w skład wspólnego majątku i od czego to zależy.

Czy darowizna po ślubie wchodzi do majątku wspólnego?

Ustalenie aspektu prawnego darowizny otrzymywanej po ślubie przez jednego z małżonków jest bardzo ważne. Na znaczeniu zyskuje to zwłaszcza w czasie rozwodu. Wówczas pojawia się sporo niejasności w kontekście zagadnienia: darowizna w trakcie małżeństwa a podział majątku. Okazuje się bowiem, że to od woli darczyńcy zależy to, czy przekazane przez niego środki (lub inny przedmiot darowizny) wejdzie do wspólnego majątku małżonków czy też do majątku indywidualnego osoby obdarowywanej.

Zastosowanie mają tu zapisy art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W nich wprost wskazuje się na katalog składników majątku osobistego. Punkt 2 tego artykułu wskazuje na to, że do majątku każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, darowiznę lub zapis, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowi inaczej. Reguła ta stosowana jest również w przypadku tzw. darowizny mieszanej oraz darowizny obciążliwej. Jednocześnie należy mieć na uwadze to, że jeden z małżonków nie musi przyjmować darowizny, jeżeli darczyńca wskazał na to, że ta ma wejść do wspólnego majątku objętego wspólnością ustawowego.

Darowizna po ślubie może wejść w skład majątku osobistego danego małżonka, jeżeli małżonkowie znieśli wspólność majątkową, podpisując intercyzę. Oznacza to, że po zniesieniu wspólności majątkowej darczyńca nie musi wskazywać na to, że dany przedmiot darowizny ma wejść w majątek osobisty małżonka. Dzieje się tak z automatu. Oznacza to, że darowizna dla żony w trakcie małżeństwa, wejdzie wówczas tylko w jej majątek. Podobnie wgląda darowizna po ślubie tylko na męża. Ma to zastosowanie również do prezentów otrzymywanych na wesele. Pamiętaj o tym, że od kopert obowiązuje podatek. Temat ten opisaliśmy w naszym artykule: pieniądze z wesela a podatek.

Darowizna od rodziców po ślubie

Często dochodzi do sytuacji, w której jeden z małżonków otrzymuje darowiznę od swoich rodziców już po ślubie. Powodów takie obdarowywania może być wiele. Otrzymane pieniądze mogą być wydatkowane m.in. na zakup mieszkania. Jak w praktyce wygląda darowizna od rodziców i zakup mieszkania przez małżeństwo? Jeżeli obowiązuje wspólność majątkowa i darczyńca nie wskazał bezpośrednio, że darowizna dotyczy tylko jego córki lub syna, to zakupiona nieruchomość wchodzi do majątku wspólnego.

To bardzo ważne w kontekście przyszłych konfliktów. Jeżeli dojdzie do rozwodu, to w takiej sytuacji nie ma podstaw do tego, aby domniemywać o tym, że darowizna dotyczy tylko jednego z krewnych darczyńcy. Wówczas drugi z małżonków może ubiegać się o podział majątku zgodnie z przepisami prawa. Właśnie dlatego tak ważne jest bezpośrednie wskazanie obdarowywanego. Jeżeli więc planujesz przekazać darowiznę swojemu dziecku, które jest już po ślubie, to warto wskazać na to, że darowizna dotyczy właśnie jego i ma wejść do majątku osobistego. W ten sposób można zabezpieczyć środki na przyszłość. Rekomenduje się zawarcie umowy darowizny, która może stanowić ważny dowód. Dowiedz się też, czy zasilenie konta to darowizna i od czego to zależy.

Darowizna w trakcie małżeństwa a rozwód

Rozwód nigdy nie jest niczym przyjemnym. Często wiąże się to ze sporami o pieniądze. Nie jest to łatwy temat. Pod uwagę bierze się różne części składowe majątków osobistych oraz majątku wspólnego danej osoby. Pod uwagę brana jest też darowizna od rodziców w trakcie małżeństwa. W trakcie rozprawy należy ustalić, czy darowizna była przekazywana na rzecz obojga małżonków, czy też na rzecz jednego z nich. To zadanie sądu, a odpowiedź nie jest jednoznaczna. Im lepiej się do tego przygotujesz, tym lepiej.

Zadbaj o to, aby darowizna była poświadczona umową bezpośrednio wskazującą na to, że darczyńca obdarowuje właśnie Ciebie. Dzięki temu zabezpieczysz swój majątek w kontekście potencjalnego konfliktu z drugim z małżonków i walki o pieniądze. Sąd pod uwagę bierze m.in.:

  • rachunek bankowy, na który wpłynęła darowizna (np. wspólne konto bankowe)
  • komunikat o przekazaniu darowizny;
  • oznaczenie tego, kto ma być beneficjentem;
  • na co zostały przeznaczone środki z darowizny;
  • kto zgłosił darowiznę w Urzędzie Skarbowym.

Powyżej wskazano na to, czym charakteryzuje się darowizna w czasie małżeństwa. Nieco inaczej wygląda to w przypadku darowizny przed ślubem, dlatego warto dokładnie zapoznać się z przepisami w tym zakresie. W naszych artykułach pisaliśmy też o tym, jak zaoszczędzić na weselu, co przyda się, jeżeli takowe planujesz. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie interpretacji prawa podatkowego warto skonsultować się z doradcą lub urzędnikiem Urzędu Skarbowego.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!