Jak zaoszczędzić na weselu?

Jak zaoszczędzić na weselu?

Planujesz wesele i zastanawiasz się, jak zoptymalizować koszty całego wydarzenia bez utraty na jego jakości? Oczywiście to możliwe i ważne w sytuacji, gdy ceny produktów i usług rosną z dnia na dzień. Z tego artykułu dowiesz się, jak zaoszczędzić na weselu oraz poznasz skuteczne sposoby rekomendowane przez specjalistów od organizacji ślubów.

Jak oszczędzić na weselu?

Organizacja wesele kojarzy się z dużą inwestycją. Jej skala zależy m.in. od rozmachu, z jakim zorganizujesz przyjęcie oraz od liczby zaproszonych gości. Zawsze jednak znajdzie się sposobów na to, aby nieco zaoszczędzić. Ważne jednak, aby optymalizacja wydatków nie wpływała negatywnie na jakość wydarzenia oraz Twoje zadowolenie. Wesele to niezwykle ważny moment i docelowo organizuje się je tylko raz w roku. W związku z tym wszystko powinno być dopięte na ostatni guzik. Zastanów się więc, jak oszczędzić na weselu i zapewnić sobie oraz gościom wyjątkowe przeżycia. Skorzystaj z naszych wskazówek.

Na czym zaoszczędzić na weselu?

Jest kilka sprawdzonych sposobów i wskazówek, na czym zaoszczędzić na weselu. To nie tylko wybór najkorzystniejszej oferty lokalu, ale również staranne selekcja gości czy też racjonalne podejście do zakupu sukni i dodatków. Poniżej wskazujemy na to, jak oszczędzać pieniądze przy organizacji wesela i zadbać o to, aby dzień ten na zawsze zapadł w pamięci pary młodej oraz jej gości. Skorzystaj, chociaż z kilku naszych porad, a szybko zauważysz różnicę.

Wybór terminu ma znaczenie

Tak naprawdę każdy wydatek związany z weselem powinien być dobrze przemyślany. Wpływ na całkowite koszty wydarzenia ma m.in. wybór terminu. Standardowo najdroższe są soboty w pełnym sezonie, czyli w czasie ciepłych miesięcy. Organizacja wesela w okresie wczesnej wiosny lub jesienią, a także w piątek może przynieść Ci wymierne oszczędności. Nie jest to jednak reguła, dlatego wcześniej zbierz potencjalne oferty i sprawdź, ile jesteś w stanie zaoszczędzić, wybierając mniej oczywiste terminy organizacji wesela.

Zbierz wiele ofert domów weselnych i hoteli. Wybierz tę najkorzystniejszą

Nawet oszczędzanie przy małych zarobkach może pozwolić Ci na zebranie kwoty potrzebnej do organizacji wesele. Trzeba to jednak robić z odpowiednim wyprzedzeniem. Sposobem na poszukanie oszczędności przy weselu jest m.in. zebranie ofert domów weselnych, hoteli i innych obiektów organizujących tego typu wydarzenia. Na tej podstawie można zweryfikować dostępne pakiety i związane z nimi wydatki. Tu jednak uważaj z wyborem najtańszej oferty. Często okazuje się bowiem, że droższa oferta zawierająca w sobie m.in.: dekoracje, tort, ciasta i alkohol będzie bardziej korzystna, niż tani pakiet pozbawionych tych elementów. W perspektywie okazuje się bowiem, że organizacja i zakup tego we własnym zakresie pochłania nie tylko pieniądze, ale również czas. Warto to dobrze przemyśleć. Jeżeli jednak dysponujesz wolnym czasem, to zrobienie dekoracji czy ciast samodzielnie pomoże Ci zejść z kosztów wesela. Wszystko musi być jednak odpowiednio wyważone.

Analiza ofert usługodawców na wesele

Oprawa muzyczna, fotograf czy też atrakcje na wesele to kolejne duże wydatki. Tu również warto pokusić się o szybkie zebranie oferty i wybranie tej najkorzystniejszej. Jeżeli podpiszesz umowę z odpowiednim wyprzedzeniem, to zagwarantujesz sobie daną usługę i możesz liczyć na lepsze warunki finansowe, niż w przypadku poszukiwań usług na ostatnią chwilę. Zbierz oferty od kilku zespołów muzycznych/DJów, fotografów, kamerzystów itd. Następnie przeanalizuj je i wybierz najkorzystniejsze. Coraz więcej osób rezygnuje m.in. z kamerzysty. To wydatek kilku tysięcy złotych. Atrakcje też warto wyważyć i zastanowić się, czy rzeczywiście są niezbędne. Jeżeli tak, to do oszczędnych wariantów należy m.in. fotobudka.

Rezygnacja z poprawin lub modyfikacja ich formuły

Kolejnym sposobem na oszczędności na weselu jest rezygnacja z poprawin. Sporo par młodych decyduje się na ten krok, co pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych i więcej. Jeżeli masz sporo gości przyjezdnych, to możesz pomyśleć o modyfikacji formuły poprawin. Organizacja obiadu będzie wystarczająca. Poprawiny nie muszą od razu przeradzać się w kolejną dużą imprezę. Standardem jest też, że przy organizacji poprawin zaprasza się na nie już tylko rodzinę, co również optymalizuje koszty.

Staranna selekcja gości weselnych

Szukając oszczędności na organizacji wesela, warto przeprowadzić dokładną selekcję gości. Jasne jest to, że nie da się zaprosić każdego. Optymalizując budżet, zacznij od priorytetyzacji gości. Oczywiście listę powinna otwierać najbliższa rodzina. Później dopisuj kolejnych gości. Jeżeli nie czujesz, że z daną osobą masz wystarczający kontakt do tego, aby ją zaprosić, to tego nie rób. Warto jednak poinformować większą liczbę osób o ślubie w kościele. Z pewnością wiele z nich będzie chciało towarzyszyć Ci w tym momencie podczas samej ceremonii. Jeżeli nie lubisz dużych imprez, to oszczędnością na weselu jest organizacja obiadu dla najbliższych w restauracji. Wbrew pozorom wiele par młodych decyduje się na taki krok.

Przy okazji tego tematu zachęcamy do analizy naszego tekstu, w którym poruszamy zagadnienie pieniądze z wesela a podatek. Dowiesz się tam, jaki jest podatek od prezentów otrzymywanych od gości weselnych.

Wypożyczenie sukni i garnituru lub zakup używanej garderoby

Każdy z nas w dniu swojego ślubu chce wyglądać zjawiskowo. Jeżeli skorzystasz z używanej sukni lub z wypożyczalni sukien ślubnych i garniturów, to wciąż będzie to możliwe. Oczywiście nie każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb, jednak warto spróbować. Skorzystanie z tej opcji pozwala na wygenerowanie nawet kilku tysięcy złotych. To praktyczne rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w obecne trendy dawania odzieży drugiej szansy. Z perspektywy pary młodej to okazja nie tylko do oszczędności finansowych, ale również do postępowania zgodnie z duchem dbania o środowisko naturalne.

Priorytetyzacja wydatków i negocjacje

Oczywiście kluczowe znaczenie w planowaniu wesela ma priorytetyzacja wydatków oraz wczesne rozpoczęcie oszczędzania. W tym celu warto założyć dedykowane subkonto w banku, na które będzie odkładać się środki przeznaczone na organizację ślubu z weselem. Wiele par jeszcze przed ślubem zakłada również wspólne konto bankowe, aby jeszcze lepiej monitorować swoje wydatki i sprawniej zarządzać budżetem. Jeszcze inne pary w ogóle nie decydują się na taki krok. To sprawa indywidualna.

Podczas planowania ślubu nie tylko porządkuj wydatki wg priorytetów, ale także negocjuj ceny. Z doświadczenia wiemy, że zarówno obiekty, jak i usługodawcy są skłonni do pójścia na ustępstwa. Możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również uzyskać dodatkowe świadczenia nieodpłatnie. Sprawdź to z wyczuciem. Z pewnością druga strona nie zostanie urażona. Jeżeli jesteś na etapie planowania wesela i szukania oszczędności, to zachęcamy również do analizy innych naszych tekstów poświęconych tej tematyce. Piszemy m.in. o tym, jak wglądają darowizna po ślubie oraz darowizna przed ślubem. Warto posiadać te informacje, aby prawidłowo rozliczać się z Urzędem Skarbowym.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!