Gdzie zgłosić konto firmowe?

Gdzie zgłosić konto firmowe?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do zgłoszenia rachunku bankowego do Urzędu Skarbowego, a następnie do informowania tej instytucji o każdej zmianie. Obowiązek ten obejmuje wszystkie firmy bez względu na ich formę prawną. W związku z tym warto zastanowić się nad tym, gdzie zgłosić konto firmowe i jak wygląda cała procedura. Temat ten poruszamy w tym artykule poradnikowym.

Nowe konto firmowe - gdzie zgłosić

Jako przedsiębiorca musisz wiedzieć, czy trzeba mieć konto firmowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dedykowanego rachunku biznesowego nie muszą posiadać jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie rozliczają VAT. W każdym innym należy posiadać osobny rachunek firmowy i prowadzić go zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi w Polsce. Jeżeli taki obowiązek istnieje, to w jednym z naszych poradników sprawdzisz, jak założyć konto firmowe czy też jakie konto powinien mieć rolnik.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczające jest zgłoszenie rachunku bankowego we wniosku CEIDG-1. Jak zgłosić konto do CEIDG? Obecnie można to zrobić stacjonarnie we właściwym dla lokalizacji działalności Urzędzie Skarbowym lub też w formie zdalnej poprzez formularz online. Oba warianty są sprawne i zmiana następuje błyskawicznie. Jeżeli chcesz zgłosić więcej niż jeden rachunek, to dodatkowo do wniosku należy dołączyć druk RB.

Nieco inaczej wygląda zgłoszenie zmiany konta firmowego do Urzędu Skarbowego lub zgłoszenie pierwszego konta w przypadku innych form działalności gospodarczych. Osoby prowadzące spółkę cywilną powinny dokonać zgłoszenia za pośrednictwem formularza NIP-2. W przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym, niezbędne jest wypełnienie formularza NIP-8.

Dodatkowo podmioty będące czynnymi podatnikami VAT zobowiązane są do zgłoszenia swojego konta do białej listy podatników VAT. Jak to zrobić? Tak naprawdę jako przedsiębiorca nie musisz składać dodatkowego wniosku. Wszystko dlatego, że szef KAS pobierze te informacje bezpośrednio z ogólnodostępnych rejestrów. Twoja interwencja niezbędna będzie dopiero wtedy, gdy okaże się, że zawarte na białej liście podatników VAT informacje są niepoprawne. Wówczas możesz wystąpić z wnioskiem o ich sprostowanie lub usunięcie.

Przedsiębiorcy mają obowiązek nie tylko informować o zgłoszeniu nowe konta firmowego, ale również o likwidacji dotychczasowego. Wówczas na wniosku zaznacza się, jaki rachunek bankowy chcemy wycofać z oficjalnego rejestru firmy, żeby już nie był uwzględniany w jej danych.

Przedsiębiorcy nie muszą dokonywać zgłoszenia zmiany konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Zmiana zachodzi automatycznie. Urzędnik ZUS wygeneruje dokument ZUS ZBA i zadba o to, aby zmieniono dane numery konta biznesowego przedsiębiorcy w systemie.

Zanim zdecydujesz się na otwarcie rachunku biznesowego, sprawdź różne rodzaje kont firmowych. Dostępne na rynku opcje różnią się warunkami prowadzenia rachunku oraz innymi zmiennymi. Dobra analiza pozwoli Ci wybrać najkorzystniejszą opcję dla Twojej działalności gospodarczej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z przedstawicielami wybranych banków oferujących profesjonalne konta biznesowe.

Obowiązek zgłoszenia rachunku bankowego przez firmę do Urzędu Skarbowego regulowany jest przez art. 5 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (ustawa o NIP).

Dokładnie sprawdź, gdzie zgłosić zmianę konta firmowego, a następnie to zrób. Brak zgłoszenia może powodować określone konsekwencje. Przede wszystkim firma będzie miała problem z otrzymaniem płatności za wystawiane przez nią faktury. Wszystko dlatego, że kontrahenci nie będą mogli zweryfikować poprawności danych w rejestrze. Dotyczy to nie tylko podatników VAT, których nie ma na białej liście, ale również jednoosobowych działalności gospodarczych, które nie rozliczają podatku VAT ze względu na zwolnienie przedmiotowe lub podmiotowe. Kolejną konsekwencją może być konieczność tłumaczenia się przed Urzędem Skarbowym z niewywiązania się z obowiązku przedsiębiorcy. Zdecydowanie warto tego uniknąć.

Ile czasu masz na dokonanie zgłoszenia?

W temacie tym ważne jest nie tylko to, gdzie trzeba zgłosić konto firmowe, ale również to, ile masz na to czasu. Każda zmiana numeru rachunku firmowego powinna być zgłaszana w terminie siedmiu dniu od wystąpienia takiej sytuacji. Wszystko po to, aby zapewnić prawidłowe rozliczenia podatku oraz zaktualizować rejestr firm działających na polskim rynku. Jest to niezwykle ważne nie tylko dla danej firmy, ale również dla jej kontrahentów oraz właściwych urzędów.

Czy trzeba zgłaszać drugie konto firmowe?

Zastanawiasz się, czy firma może mieć dwa konta bankowe? Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy mogą posiadać więcej niż jeden rachunek biznesowy. Mogą to być konta właściwe lub subkonta, np. rachunki VAT. Tych ostatnich również może być kilka w przypadku jednego podmiotu gospodarczego.

Czy trzeba zgłaszać drugie konto firmowe? Jako przedsiębiorca masz obowiązek zgłaszania do Urzędu Skarbowego każdego rachunku zarejestrowanego na firmę. Należy pamiętać również o tym, że obowiązek zgłoszenia do Urzędu Skarbowego dotyczy nawet rachunków, które wykorzystuje się tylko w celu rozliczeń konkretnych projektów w obrębie firmy i nie są wykorzystywane do płatności z kontrahentami. Urząd Skarbowy powinien posiadać informacje o każdym koncie zarejestrowanym na Twoją firmę. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej dotyczy to także kont osobistych.

Z tego artykułu dowiedzieliśmy się, gdzie zgłosić numer konta firmowego i jak wygląda to w przypadku wybranych form prawnych działalności gospodarczej. Wiesz również, ile trwa cała procedura i to, że każde konto powiązane z Twoją firmą powinno zostać zgłoszone do Urzędu Skarbowego. Tylko w ten sposób można zadbać o prawidłowe rozliczenia z US oraz o spokój księgowy. Przed wyborem konta biznesowego sprawdź dostępne możliwości, a następnie numer rachunku zgłoś do Urzędu Skarbowego.

Źródła:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!