Czy firma może mieć dwa konta bankowe?

Czy firma może mieć dwa konta bankowe?

Zastanawiasz się, czy jako przedsiębiorca możesz mieć dwa konta firmowe? W końcu takie rozwiązanie może przyczynić się do lepszej organizacji finansowej, ułatwić rozliczenia i zapewnić większą przejrzystość w prowadzeniu biznesu. Sprawdź zatem, czy można mieć 2 konta firmowe.

Czy można mieć dwa rachunki firmowe?

Konto firmowe to konto bankowe, które jest używane do prowadzenia transakcji finansowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pozwala ono firmom na odrębne śledzenie swoich wpływów i wydatków oraz ułatwia rozliczanie się z podatków. Pojawia się jednak pytanie, czy można mieć dwa rachunki firmowe? Odpowiedź jest prosta. Każdy przedsiębiorca czy firma może założyć dwa konta firmowe, a nawet więcej. Pod tym względem jedynym ograniczeniem jest to, aby się w tych kontach nie pogubić i nie wydawać majątku za ich prowadzenie.

Ile można mieć kont firmowych?

Wiesz już, ile kont firmowych można mieć. Jak widzisz, panuje tu w zasadzie pełna dowolność. Jednak od pytania o to, czy można mieć dwa konta firmowe w banku, lepiej zastanowić się, jakie rodzaje kont firmowych będą ci faktycznie potrzebne.

Najbardziej oczywiste jest złożenie klasycznego konta firmowego, dopasowanego do prowadzonej przez ciebie działalności. Co to znaczy? Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą na niewielką skalę, najpewniej wystarczy ci konto w wersji standardowej. Jednak w przypadku większych firm, czy spółek najczęściej warto sięgnąć po rachunek premium, które zapewnia klientom banku dostęp do dodatkowych usług. A jakie konto powinien mieć rolnik? Wybierając rachunek firmowy, zawsze kieruj się tym, czego możesz potrzebować jako przedsiębiorca.

Po drugie, możesz też założyć firmowe konto oszczędnościowe. Możesz na nim gromadzić środki, które będą wyżej oprocentowane niż pieniądze trzymane na standardowym koncie. A jak założyć konto firmowe tego typu? Jeśli masz rachunek firmowy w danym banku, to wystarczy, że złożysz odpowiednią dyspozycję w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Co więcej, często możesz założyć nawet dwa rachunki firmowe o charakterze oszczędnościowym.

Z kolei, jeśli współpracujesz z kontrahentami z zagranicy, przyda ci się również konto walutowe. Dzięki niemu będziesz mógł otrzymywać wpłaty oraz przelewać środki w zagranicznej walucie bez konieczności ich przewalutowania.

Poza tym, że możesz mieć kilka kont firmowych, możesz założyć też specjalne subkonta do swojego rachunku. Pozwoli ci to na jeszcze lepsze zarządzaniem majątkiem firmy, a do tego będziesz mógł udostępnić takie subkonto współpracownikom, bez konieczności zapewniania im dostępu do głównego konta.

Dlaczego warto mieć kilka kont firmowych?

Czy jako firma możesz mieć dwa konta bankowe? Możesz. Tylko w zasadzie po co?

Po pierwsze, banki często oferują atrakcyjne promocje dla nowych klientów. Zakładając konto firmowe właśnie w ramach takiej promocji, możesz liczyć nie tylko na preferencyjne warunki, ale i uzyskanie dodatkowych środków czy nagród rzeczowych. Czasem kwoty, jakie możesz otrzymać, są naprawdę spore i wynoszą około 1000 – 1500 zł. Pamiętaj tylko, że wiąże się to ze spełnieniem określonych warunków, takich jak zapewnienie każdego miesiąca odpowiedniej kwoty na rachunku, czy wykonywanie z konta przelewów do ZUS-u, czy urzędu skarbowego.

Po drugie, posiadanie dwóch kont firmowych może pomóc w utrzymaniu porządku  finansowego pomiędzy różnymi aspektami działalności. Może to być szczególnie przydatne, jeśli prowadzisz różnorodne projekty, czy inwestycje. W takiej sytuacji dwa konta firmowe w jednym lub kilku bankach umożliwią ci monitorowanie i kontrolowanie wydatków związanych z różnymi obszarami działalności.

Po trzecie, posiadanie kilku rachunków bankowych w różnych bankach pozwoli ci na szybszą realizację poszczególnych transakcji. Jak wiesz, przelewy realizowane pomiędzy różnymi kontami w jednym banku są księgowane szybciej, niż w przypadku gdy kontrahenci posiadają rachunki w różnych bankach.

O czym pamiętać zakładając nowe konto firmowe?

Możliwość posiadania dwóch kont bankowych o firmowym charakterze to spora wygoda. Nie możesz jednak zapomnieć o kilku obowiązkach. Najważniejszym z nich jest zgłoszenie nowego rachunku do CEIDG. Masz na to czas do 7 dni od powstania zmiany, czyli założenia konta. Z kolei, jeśli w ogóle zmieniasz swój główny rachunek, to musisz zrobić zgłoszenie zmiany konta firmowego do urzędu skarbowego

Podsumowanie: Czy można mieć dwa konta bankowe firmowe?

Jako przedsiębiorca możesz zastanawiać się, czy trzeba mieć konto firmowe lub, czy można mieć kilka kont firmowych. Nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń, bez względu na to, czy zależy ci na kilku tradycyjnych rachunkach firmowych, czy też chcesz dodatkowo założyć konto oszczędnościowe, walutowe czy też subkonto. Zatem na pytanie o to, ile można mieć kont firmowych, odpowiadamy: tyle, ile potrzebujesz. Co więcej, często warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ możesz na tym dodatkowo zarobić. Poza tym prowadząc kilka różnych projektów, będzie ci łatwiej zadbać o firmowe finanse.  

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!