Dochód pasywny - co to jest, jak zacząć zarabiać pasywnie?

Dochód pasywny - co to jest, jak zacząć zarabiać pasywnie?

Wiele osób szuka sprawdzonej strategii na zbudowanie stabilnego dochodu pasywnego. Dzięki temu można stabilnie zwiększać swój majątek bez konieczności aktywnej pracy. Zbudowanie dochodu pasywnego wymaga jednak podjęcia ryzyka inwestycyjnego, cierpliwości, ciężkiej pracy i odrobiny szczęścia. W tym poradniku sprawdzimy, co to jest dochód pasywny, jak zacząć go budować oraz co może Ci w tym pomóc.

Co to jest dochód pasywny?

W ostatnich latach inwestorzy coraz częściej przytaczają termin przychód pasywny. Co to jest i jak go osiągnąć? W ramach tego zagadnienia stosuje się kilka definicji, jednak większość z nich sprowadza się do jednego. To zarobek generowany przez pasywne źródło dochodu. Oznacza to, że zarabiamy pieniądze bez bieżącego i regularnego angażowania w ten proces własnej pracy i bez wykonywania obowiązków zawodowych. Dzięki temu można zagwarantować sobie stabilne zyski, które stopniowo powiększają majątek. Jeżeli dochód pasywny jest wysoki, to z pewnością wystarczy na pokrycie bieżących potrzeb inwestora i w określonych sytuacjach można zrezygnować z pracy etatowej lub prowadzenia biznesu.

Ostatnie lata i rozwój technologiczny sprawiają, że ewoluują pasywne źródła dochodu. Dzięki temu inwestor może zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny i czerpać zarobek pasywny z różnych źródeł, które wzajemnie się uzupełniają. Takie podejście pozwala na uniezależnienie swojego dochodu od wahań gospodarczych. Nawet jeżeli jeden sektor przeżywa kryzys, to straty z tym związane mogą zostać z nawiązką odrobione przez inny aktyw inwestycyjny z portfela inwestora.

Podstawowe rodzaje dochodu pasywnego to m.in.:

 • dochód z wynajmu posiadanych nieruchomości;
 • dochód z marketingu sieciowego (MLM);
 • posiadanie dużej firmy z dobrą kadrą menedżerską;
 • posiadanie marki oferowanej w modelu franczyzowym;
 • dywidenda z posiadanych akcji;
 • odsetki z depozytów bankowych;
 • stworzenie zautomatyzowanego i płatnego serwisu internetowego;
 • zarabianie na reklamach kontekstowych w sieci;
 • dochody z praw autorskich, patentów, licencji;
 • dochody z funduszy inwestycyjnych;
 • dochody z programów partnerskich;
 • świadczenia rodzinne, emerytura i renta.

Powyższe przykłady wskazują, że źródła dochodu pasywnego mogą być bardzo różne. Różny też jest próg wejścia i potrzebny kapitał do tego, aby zacząć generować pasywne przychody.

Dochód pasywny - jak zacząć?

Interesuje Cię dochód pasywny? Od czego zacząć jego budowę? Z pewnością wiele osób się nad tym zastanawia. Na początku warto zastanowić się nad tym, w co inwestować pieniądze, aby zminimalizować ryzyko inwestycyjne. Dowiesz się tego z jednego z przygotowanych przez nas poradników. Niezależnie od posiadanego kapitału i wybranej strategii, każda decyzja finansowa powinna być podejmowana świadomie i po dokładnej analizie. W kontekście dochodu pasywnego warto zastanowić się nad tym, jakim kapitałem dysponujemy oraz w jakiej branży się dobrze orientujemy. Znajomość mechanizmów rządzących danym sektorem może okazać się kluczowa przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej oraz w szybkim zbudowaniu dochodu pasywnego.

Istnieje wiele możliwości tego, jak uzyskać dochód pasywny. Jego budowę można rozpocząć już przy mniejszych kwotach i wówczas stanowi to uzupełnienie pracy etatowej lub początek drogi do uzyskania niezależności finansowej. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, w co inwestować małe kwoty, to dobrym wyborem może okazać się inwestowanie w srebro czy też zakup akcji spółek dywidendowych. Relatywnie niewielkie nakłady finansowe pozwalają również na zbudowanie przychodów pasywnych z lokat bankowych oraz strony internetowej. Lokaty tracą nieco na znaczeniu w czasie wysokiej inflacji, jednak mogą być sposobem na ograniczenie jej negatywnych skutków. Strona internetowa to jedna z możliwości zarabiania pasywnego w sieci, co nieco szerzej opiszemy w kolejnym akapicie.

Rozwój technologii pozwala nam budować dochód pasywny przez internet. To kopalnia możliwości. Jednym ze sposobów jest wspomniana strona internetowa. Zbudowanie zasięgowej witryny pozwala na generowanie dochodu pasywnego z reklam oraz programów partnerskich. Rozbudowany kanał w mediach społecznościowych pozwala na zbudowanie przychodu z programów partnerskich i afiliacyjnych, a także z płatnych kampanii reklamowych, choć te jednak wymagają zaangażowania czasowego i znajdują się na pograniczu dochodu pasywnego.

Jak generować dochód pasywny bez inwestycji? Wbrew pozorom jest to możliwe, o ile mówimy o inwestycji finansowej. Każdy model zarabiania wymaga jednak zaangażowania czasowego. Ciekawym wyborem jest tworzenie dóbr objętych prawem autorskim i ich dystrybucja w dedykowanych kanałach online. Należą do nich zdjęcia stockowe lub utwory muzyczne. Stworzenie takich dóbr wymaga czasu, jednak później mogą przynosić przychód bez dodatkowego zaangażowania. Alternatywą jest budowanie pozycji w marketingu sieciowym, czyli MLM. To również nie wymaga nakładów finansowych, a osoby zaangażowane osiągają sukces.

Oczywiście zdecydowanie łatwiej zbudować dochód pasywny przy większym kapitale. Jedną z opcji jest zostanie rentierem i wynajmowanie nieruchomości. Dochód pasywny z nieruchomości wydaje się najpewniejszy. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zakup gruntów rolnych i innych, a następnie dzierżawienie ich za opłatą. Możesz też kopać kryptowaluty lub nimi handlować. Dochód pasywny z kryptowalut i jego wysokość uzależnione są od trendów rynkowych. Większe nakłady finansowe umożliwiają inwestycje w takie obszary jak: jednostki funduszy inwestycyjnych, odnawialne źródła energii czy też myjnia samoobsługowa. Odpowiednie poprowadzenie każdej z tych inwestycji może wygenerować solidny dochód pasywny i prowadzić do niezależności finansowej. Ważne jednak, aby działania prowadzić rozważnie i z zachowaniem odpowiedzialności.

Jak zarabiać pasywnie?

Niezależnie od tego, czy postawisz na zakup i wynajem nieruchomości, czy inwestowanie w sztukę, wiąże się to z ryzykiem inwestycyjnym. W związku z tym warto przeanalizować swoją sytuację finansową oraz zapoznać się z plusami i minusami wybranej strategii. Budowanie dochodu pasywnego często wymaga dużych nakładów pracy po to, aby osiągnąć satysfakcjonującą pozycję w biznesie. Owoce tego typu działania zazwyczaj zbiera się w perspektywie długoterminowej. Zanim zdecydujesz się na konkretny kierunek, skonsultuj się z zaufanym doradcą finansowym i inwestycyjnym.

Jeżeli zdecydujesz się na kryptowaluty, to pamiętaj o tym, że istnieje podatek od kryptowalut. Generowanie dochodów kapitałowych, np. z dywidendy, obejmuje podatek od dochodów kapitałowych. Inwestowanie w dobra materialne powinno uwzględnić amortyzację i jej rozliczenie. Co to jest amortyzacja, przeczytasz w jednym z naszych poradników. Poznaj dokładnie specyfikę danego sektora i związanych z nim możliwości, a następnie wybierz drogę do budowania dochodu pasywnego. Więcej informacji o różnych strategiach inwestowania i aktywach inwestycyjnych znajdziesz w innych naszych poradnikach. Zachęcamy do zapoznania się z nimi już teraz, zanim zaczniesz zarabiać pasywnie.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!