Revolut - Nowoczesne płacenie za granicą bez prowizji

Revolut - Nowoczesne płacenie za granicą bez prowizji

Planujesz zagraniczne wakacje lub często przebywasz poza Polską? Na pewno bliski jest ci problem niekorzystnego przeliczania walut przez banki podczas transakcji dokonywanych za granicą. Nie zawsze jesteś w stanie zabrać ze sobą odpowiednią ilość gotówki z domu, a opłaty za płatności kartą czy wypłaty z bankomatu potrafią kosztować majątek.

Na szczęście od jakiegoś czasu rynek walutowy przechodzi niemałą rewolucję. A to za sprawą Revolut, który stanowi alternatywę dla tradycyjnych kont bankowych. Co to właściwie dla Ciebie oznacza?

Czym jest Revolut?

Zacznijmy od tego, że Revolut to nazwa spółki fintech zarejestrowanej w Wielkiej Brytanii, działającej od 2015 roku. Jednak Revolut to przede wszystkim mobilna aplikacja, która umożliwia dokonywanie płatności kartą w obcej walucie po kursie międzybankowym, praktycznie na całym świecie. Oznacza to, że karta wielowalutowa poza kilkoma wyjątkami, o których wspomnimy później, umożliwia zapłatę za zakupy tyle, ile żąda za nie sprzedawca. Bez dodatkowych prowizji, comiesięcznych opłat, podwójnego przewalutowania i wszelkich innych kosztów, które sprawiają, że rachunki za zagraniczne wydatki przyprawiają cię o zawrót głowy. Za pośrednictwem Revolut wypłacisz również pieniądze z bankomatów na całym świecie oraz wykonasz międzynarodowe przelewy internetowe.

Co mogę zrobić za pomocą Revolut?

Aplikacja Revolut służy do natychmiastowej wymiany walut po kurach międzybankowych i płatności kartą w dowolnej walucie. Przede wszystkim korzystanie z niej rozwiązuje problem kosztownych płatności zagranicznych. Dzięki niej unikniesz podwójnego przewalutowania, kiedy to podczas płatności lokalna waluta kraju, w którym przebywasz, najpierw przeliczana jest na euro lub dolary, później na złotówki i dopiero ta kwota pobierana jest z twojego konta bankowego.

Wadą tego rozwiązania, jest to, że banki mają w zwyczaju przeliczać pieniądze po kursie dużo gorszym, niż uzyskałbyś w jakimkolwiek kantorze, a na dodatek pobierają za to prowizje. W rezultacie w wyniku opłacenia zakupów za zagranicą kartą lub wypłaceniu gotówki z bankomatu, z twojego konta znika więcej pieniędzy, niż wynikałoby to z prostego przeliczenia walut po obowiązującym w danym dniu kursie.

Ile kosztuje korzystanie w Revolut?

Na chwilę obecną usługa Revolut dostępna jest w wersji Standard i Premium. Co istotne, opcja Revolut Standard powala na korzystanie z aplikacji w ramach określonych limitów zupełnie za darmo. Co zatem otrzymasz bezpłatnie?

 • Dostęp do rachunku bieżącego w Wielkiej Brytanii, prowadzonego w GBP.
 • Dostęp do konta EURO IBAN, prowadzonego w EUR.
 • Dostęp do subkont dla 26 walut, które możesz wymieniać w Revolut (PLN, EUR, USD, GBP, CHF, AED, AUD, BGN, CAD, CZK, DKK, HKD, HUF, ILS, JPY, MXN, NOK, NZD, QAR, RON, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, ZAR).
 • Możliwość wykonywania przelewów międzynarodowych w jednej z 26 walut.
 • Dodatkowo bez dodatkowych opłat dostaniesz:
 • powiadomienia na telefon o każdej transakcji kartą fizyczną lub wirtualną,
 • możliwość korzystania z Vaults, czyli wirtualnego sejfu, na który trafiają końcówki twoich płatności,
 • funkcję kategoryzowanie wydatków,
 • możliwość ustawienia płatności cyklicznych,
 • możliwość natychmiastowego przesyłanie pieniędzy innym osobom oraz generowania linku, za pomocą którego to inni mogą ci przesłać pieniądze.

Oczywiście, to nie wszystko. Aby korzystanie z karty Revolut było naprawdę opłacalne, również powinno być darmowe. I tak właśnie jest. Usługa Revolut umożliwia:

 • bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie do kwoty 200 EUR/200USD/800PLN miesięcznie (po przekroczeniu tej kwoty aplikacja zacznie pobierać prowizję w wysokości 2% od wypłacanej kwoty),
 • bezpłatną wymianę walut do kwoty 6000 EUR/5000 GBP/20 000 PLN miesięcznie (po jej przekroczeniu aplikacja zacznie pobierać prowizję w wysokości 0,5% od wypłacanej kwoty),
 • bezpłatny zwrot niewykorzystanych pieniędzy na rachunek bankowy do 20 000 EUR miesięcznie lub ekwiwalentu tej kwoty w innej walucie (po przekroczeniu tej kwoty aplikacja zacznie pobierać prowizję w wysokości 0,5%)
 • bezpłatną wpłatę środków na kartę Revolut do kwoty 400 000 PLN rocznie.

Trzeba przyznać, że bezpłatna oferta Revolut w zupełności wystarczy, aby cieszyć zagranicznymi wyprawami, bez obaw o naliczane przez banki prowizje od każdej transakcji.

Poza tym w wariancie Standard mamy również możliwość wykupienia ubezpieczenia na czas podróży (aplikacja automatycznie wykrywa, że jesteśmy poza Polską lub do niej wróciliśmy) oraz ubezpieczenia telefonu.

Warto jednak wiedzieć, że Revolut przygotował dla swoich klientów również wersja PREMIUM, która kosztuje 29,99 zł za miesiąc. W tej cenie uzyskujesz większe limity wypłat z bankomatów i płatności, darmowe ubezpieczenie podróżnych oraz więcej funkcjonalności, z których możesz korzystać, np. kryptowaluty, dodatkowe promocje, zniżkę na ubezpieczenie telefonu, czy dostęp do bezpłatnych saloniki na lotniskach.

Jak włączyć usługę Revolut?

Do korzystania z aplikacji Revolut niezbędny będzie telefon komórkowy z dostępem do Internetu. Na telefon musisz ściągnąć aplikację i ją uruchomić. Następnie możesz rozpocząć proces rejestracji. Na szczęście jest on bardzo prosty i intuicyjny:

 1. Na początek podajesz numer swojego telefonu i ustalasz numer PIN, który będziesz podawał przy logowaniu się do aplikacji. Zamiast PIN-u możesz używać odcisku palca.
 2. Następnie potwierdzasz wybór za pomocą kodu otrzymanego SMS-em.
 3. W dalszej kolejności uzupełniasz w aplikacji takie dane jak imię, nazwisko, data urodzenia, adres pocztowy i adres e-mail.
 4. Kolejnym krokiem będzie przelanie na twoje nowe konto Revolut minimum 20 zł, najlepiej za pomocą karty bankowej (dzięki temu pieniądze od razu będą zaksięgowane w aplikacji). Oczywiście będzie to kwota, którą możesz wykorzystać na zakupy lub przelać ją z powrotem na własne konto bankowe.

Najpierw musisz jednak potwierdzić w aplikacji swoją tożsamość. W tym celu niezbędne jest przesłanie zdjęcie jednego z dokumentów tożsamości (dowodu, paszportu, lub prawa jazdy) oraz selfie. Po weryfikacji danych, która potrwa niecałą minutę (potwierdzenie pomyślnej weryfikacji przyjdzie SMS-em lub widomością Push), możesz zamówić kartę fizyczną oraz wirtualną Revolut. Ta pierwsza przyjdzie na wskazany przed ciebie adres po niecałym tygodniu, a koszt jej wysyłki to niecałe 10 zł (lub 25 zł, jeśli decydujemy się również na kartę wirtualną).

Kartami Revolut możesz dowolnie zarządzać: ustalać limity, blokować je i odblokowywać. W przypadku kart wirtualnych masz jeszcze więcej wolności, ponieważ do każdej transakcji internetowej możesz założyć osobną kartę. Dzięki temu twoje środki zawsze będą bezpieczne i niegroźne ci będzie przechwycenie danych karty przez cyberprzestępców.

Jak udostępnić pieniądze aplikacji Revolut?

Chcąc skorzystać z karty Revolut, musisz posiadać na niej odpowiednią ilość środków. Możesz przelać je na kartę wielowalutową poprzez podanie w aplikacji Revolut danych zwykłej karty bankowej, którą obciążysz kwotą, jaką chcesz udostępnić w Revolut. Tym sposobem pieniądze natychmiast będą dostępne w aplikacji. Pamiętaj jednak, że twój bank może potraktować to jako przelew na zagraniczne konto (w końcu Revolut nie udostępnia ci polskiego rachunku, tylko brytyjski) i naliczyć prowizję od transakcji.
Drugim sposobem jest wykonanie tradycyjnego przelewu bankowego z twojego rachunku na konto w aplikacji. Również w tym przypadku transakcja traktowana przez bank jest jako przelew międzynarodowy, co oznacza, że na zaksięgowanie pieniędzy będziesz musiał poczekać 1-3 dni. Poza tym również możesz spodziewać się prowizji za wykonanie przelewu międzynarodowego.

Dodatkowo kartę Revolut możesz zasilić także za pomocą Apple Pay.
Wygodnym rozwiązaniem jest także ustawienie automatycznych doładowań. Wówczas, za każdym razem, gdy stan gotówki na Revolut spadnie poniżej ustalonego przez ciebie limitu, na kartę zostaje przelana ustalona przez ciebie wcześniej kwota.

Jak używać Revolut?

Z karty Revolut możesz korzystać na całym świecie, gdzie tylko znajdują się bankomaty oraz terminale płatnicze obsługujące karty Mastercard (choć Revolut testuje również karty Visa).
Samo używanie karty Revolut jest bardzo proste. Posługujesz się nią tak, jak każdą inną kartą płatniczą, również w przypadku płatności internetowych. Jest to karta przedpłatowa, co oznacza, że najpierw musisz wpłacić na nią środki pieniężne. Jak jednak w praktyce wyglądają płatności za jej pomocą i w jaki sposób są one rozliczne?

Po pierwsze, gdy na karcie znajdują się środki w walucie kraju, w którym przebywasz, to automatycznie są one pobierane w razie płatności lub wypłaty gotówki z bankomatu. Natomiast, gdy na karcie posiadasz np. tylko złotówki, to przed dokonaniem transakcji, możesz wymienić je na jedną z 25 dostępnych w Revolut walut. Trwa to dosłownie kilka sekund i wymaga zaledwie paru kliknięć. Po prostu wybierasz walutę kraju, w którym przebywasz, kwotę, zatwierdzasz i gotowe. Pieniądze przeliczane są po atrakcyjnym kursie międzybankowym bez żadnych prowizji, pod warunkiem, że wymiana zachodzi w dniu roboczym. Teraz wystarczy po prostu zapłacić kartą za zakupy lub wykonaną usługę. Jeśli przebywasz w jednym z 25 krajów, których waluty dostępne są w Revolut, pieniądze automatycznie zostaną ściągnięte właśnie z tego subkonta walutowego.

Z drugiej strony, jeśli na karcie masz pieniądze w kilku walutach, np. EUR, USD i PLN, ale wybrałeś się na narty do Czech i za rachunek w restauracji musisz zapłacić w czeskich koronach, z karty Revolut zostaną ściągnięte pieniądze w walucie, w której masz najwięcej środków. W tym przypadku również aplikacja przeliczy je na walutę lokalną po kursie międzybankowym.

Natomiast, jeśli przebywasz w kraju, w którym obowiązują waluty niedostępne na chwilę obecną w Revolut, to pieniądze również zastaną ściągnięte z subkonta, na którym posiadasz najwięcej środków.
Używając karty Revolut, musisz pamiętać o jednym. Wszelkie przewalutowania są darmowe – Revolut nie pobiera za nie prowizji ani w przypadku płatności kartą, ani wypłaty gotówki z bankomatu – pod warunkiem, że dokonujesz ich w dni robocze. W przypadku weekendu aplikacja pobierze z konta prowizję w wysokości 0,5% od kwoty transakcji w przypadku jednej z 25 dostępnych walut oraz 1% w przypadku pozostałych walut. Aby uniknąć niepotrzebnych opłat, w dni powszednie możesz swobodnie posługiwać się kartą, natomiast w weekendy używaj gotówki, którą wypłaciłeś w ciągu tygodnia (bezpłatnie) z bankomatu.

UWAGA! Jeszcze inne zasady dotyczą walut takich jak hrywna, rubel oraz tajskie baty. W ich przypadku za każdą płatność kartą i wypłatę gotówki z bankomatu zapłacisz 1% prowizję w dni powszednie oraz 2% w dni wolne od pracy. 

Wyjazd się udał, wracasz do domu, a na twoim koncie zostało trochę obcej waluty. W przypadku żywej gotówki zapewne starałabyś się pozbyć wszelkich drobniaków, których kantor od ciebie nie odkupi. Z Revolut nie ma takiego problemu. Wystarczy pozostałe środki przewalutować z powrotem na złotówki i wydać dyspozycję przelania pieniędzy na nasze konto bankowe.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że Revolut to kompleksowa usługa finansowa, która bardzo ułatwia podróżowanie po całym świecie. I mimo że korzystanie z niej może budzić pewne obawy (ponieważ spółka mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii nie podlega polskiemu KNF czy UOKiK), to przy rozsądnym stosowaniu – trzymaniu w aplikacji tylko takiej ilości gotówki, jaka może nam się przydać - nasze pieniądze będą bezpieczne. Warto pamiętać, że Revolut jest aplikacją stale rozwijającą się. Jak na razie pozwala nam na przewalutowania pomiędzy 26 walutami, ale ich liczba będzie z czasem rosła, podobnie jak dostępne funkcjonalności.

Co ciekawe, Polacy bardzo polubili korzystanie z Revolut i są trzecią nacją na świecie pod względem liczby zarejestrowanych użytkowników. Miejmy nadzieję, że presja ze strony brytyjskiej spółki poruszy skostniałe oferty rodzimych banków, dzięki czemu koszty rozliczania płatności zagranicznych przestaną przyprawiać o zawrót głowy.

Komentarze i opinie o Revolut

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!