Jak zrobić przelew zagraniczny?

Jak zrobić przelew zagraniczny?

Lubisz robić zakupy w zagranicznych sklepach internetowych? A może chciałbyś przelać pieniądze na konto córki, która studiuje w Wielkiej Brytanii? Do tego służą przelewy zagraniczne. Sprawdź, jak zrobić przelew na konto walutowe i jakie dane są potrzebne do przelewu zagranicznego.

Czym jest przelew zagraniczny?

Przelew zagraniczny to rodzaj transakcji, która polega na przesłaniu pieniędzy pomiędzy kontami, prowadzonym w bankach w różnych krajach. Kiedy najczęściej dokonujemy takich przelewów zagranicznych? Gdy:

- robimy zakupy w zagranicznym sklepie internetowym,

- płacimy za usługi świadczone przez zagranicznego usługodawcę (np. kupujemy bilet lotniczy, płacimy za hotel za granicą),

- przelewamy pieniądze osobie, która ma konto w zagranicznym banku.

Tego typu przelewy międzynarodowe są o tyle skomplikowane, że wymagają wymiany walut, jeśli konto osoby zlecającej transakcję prowadzone jest w złotówkach. Oczywiście ty, jako właściciel takiego rachunku, nie musisz się martwić o takie formalności. Jest to po prostu kwestia tego, ile kosztuje taki przelew zagraniczny. A to zależy między innymi od tego, jaki rodzaj przelewu wykonasz.    

Przelewy za granicę – rodzaje

Zanim dowiesz się, jak zrobić przelew zagraniczny, sprawdź, jaki rodzaj tego typu transakcji możesz wykonać. Do wyboru masz przelew SEPA i przelew SWIFT. Czym się one od siebie różnią?

Przelew SEPA dotyczy wyłącznie przelewów dokonywanych w euro bez względu na to, w jakiej walucie prowadzone są rachunki bankowe. Do systemu, który obsługuje SEPA, należą kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Wielka Brytania. Jeśli musisz przelać pieniądze komuś z innego z wymienionych wyżej krajów lub przelew musi zostać wykonany w innej walucie, będziesz musiał skorzystać z systemu SWIFT.

A czym jest przelew SWIFT? Przede wszystkim SWIFT jest globalnym stowarzyszeniem instytucji finansowych. Dzięki temu możesz zrobić przelew za granicę w dowolnej walucie na konto w dowolnym kraju, o ile jest on podłączony do systemu SWIFT.

Co ważne, przelewy SEPA są stosunkowo szybkie, a czas realizacji przelewu zagranicznego wynosi najczęściej 1 dzień roboczy. A kiedy dojdzie przelew zagraniczny SWIFT? Zazwyczaj pieniądze księgowane są na koncie odbiorcy po 2-3 dniach, ale zdarza się, że taki przelew idzie nawet do 14 dni.

A ile kosztuje przelew zagraniczny? W przypadku przelewu SEPA zależy to od banku i konta, jakie posiadasz. A to oznacza, że tego typu przelewy zagraniczne możesz często wykonać za darmo. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku przelewu zagranicznego SWIFT, gdzie opłaty mogą wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Dlatego, gdy musisz wykonać międzynarodowy przelew bankowy, jeśli tylko jest to możliwe, korzystaj z opcji przelewu SEPA.

Gdzie zrobić przelew zagraniczny?

Zanim przejdziemy do tego, jak wysłać pieniądze za granicę, przyjrzyjmy się, gdzie możesz zrobić taki przelew zagraniczny. Przede wszystkim, przesyłanie pieniędzy za granicę to usługa, oferowana praktycznie przez wszystkie banki. Dzięki temu przelew zagraniczny możesz wykonać bezpośrednio ze swojego konta bez konieczności korzystania z kantoru internetowego. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku przelewu SEPA nie powinno cię to kosztować zbyt dużo. Jednak przy przelewie SWIFT koszty te mogą być dużo większe.

Jak zatem najtaniej zrobić przelew zagraniczny? Poszukaj innych możliwości wykonania przelewu zagranicznego. Jakich? Obecnie w internecie bez trudu znajdziesz platformy, które realizują przekazy pieniężne. Musisz się tylko upewnić, że obsługują one transakcje z krajem, do którego chcesz wykonać przelew w danej walucie. 

Jak wykonać przelew zagraniczny?

Przyjrzyjmy się teraz, jak krok po kroku zrobić przelew międzynarodowy. Na początek załóżmy, że chcesz wykonać przelew na rachunek zagraniczny ze swojego banku. Co jest potrzebne do takiego przelewu zagranicznego? Otóż dane niezbędne do wykonania przelewu międzynarodowego, to:

  • numer konta odbiorcy do przelewu zagranicznego,
  • waluta przelewu,
  • kwota przelewu,
  • nazwa i adres odbiorcy.

Co ważne, w przypadku przelewu SEPA numer konta odbiorcy musisz wpisać w formacie IBAN, czyli z kodem kraju, w którym został założony taki rachunek. Przykładowo dla Polski kod ten to PL, a dla Niemiec DE itp. Natomiast wykonując przelew SWIFT numer konta odbiorcy musi mieć formę kodu BIC. 

Gdy masz już niezbędne dane, możesz zlecić przelew zagraniczny. Jak to zrobić? Najpierw zaloguj się do bankowości internetowej lub do aplikacji mobilnej swojego banku. Następnie znajdź opcję przelewu i wybierz tę, która umożliwi ci wykonanie przelewu zagranicznego. W dalszej kolejności podaj niezbędne dane do wykonania przelewu zagranicznego, ze szczególnym uwzględnieniem numeru konta. Poza tym wybierz czas realizacji takiej transakcji. To jak długo będzie trwała realizacja przelewu zagranicznego, zależy właśnie od wybranej przez ciebie opcji. Musisz jednak mieć na uwadze, że przelew zagraniczny natychmiastowy może cię wyjątkowo dużo kosztować. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, korzystaj ze standardowego przelewu międzynarodowego.

Dodajmy, że wykonanie przelewu z konta zagranicznego na polskie odbywa się na takiej samej zasadzie.  

Jeszcze jedno, jak wykonujesz przelew zagraniczny SWIFT, zaznacz równie, kto ma ponieść opłaty z tego tytułu: ty, odbiorca, czy też oboje podzielicie się tymi kosztami.

I w zasadzie to tyle. Przed ostatecznym zatwierdzeniem takiego przelewu jeszcze raz dokładnie sprawdź podane przez ciebie dane. Zobacz, czy nie pomyliłeś się przy podawaniu numeru konta oraz, czy na pewno zgadza się kwota i waluta, w jakiej masz wykonać przelew. Jeśli niechcący zlecisz przelew w dolarach, choć odbiorca ma konto w funtach brytyjskich, kwota zaksięgowana na jego koncie okaże się niepoprawna.

Jak jeszcze możesz zrobić przelew na zagraniczne konto? Jak już wspominaliśmy, są jeszcze inne sposoby tego, jak wysłać przelew zagraniczny. Jednym z nich jest skorzystanie ze specjalnych platform internetowych, które świadczą właśnie takie usługi. Musisz tylko zwrócić uwagę, czy dana platforma obsługuje walutę i kraj, do którego chcesz wysłać pieniądze.

Poza tym zawczasu sprawdź, ile kosztuje taki przelew za granicę. Na szczęście ostateczny koszt takiej transakcji najczęściej poznasz, zanim ją zatwierdzisz.

I jeszcze jeden sposób na to, jak zrobić przelew na konto zagraniczne. Jeśli robisz zakupy w sklepie online, w którym płacisz w innej walucie niż złotówki, możesz skorzystać z szybkich przelewów, które są dostępne właśnie w takich miejscach. Po prostu kończąc składnie zamówienia, wybierz jedną z metod płatności, oferowanych przez taki sklep. Dzięki temu nie musisz samodzielnie wypełniać danych do przelewu, przez co prawdopodobieństwo tego, że popełnisz jakiś błąd, praktycznie nie istnieje. Poprawna będzie także kwota przelewu. Poza tym, korzystając z takiej formy płatności, sklep natychmiast dostaje potwierdzenie transakcji i może od razu przystąpić do realizacji twojego zamówienia. A ile kosztuje przelew międzynarodowy, wykonywany w taki sposób? To już zależy od banku, w którym posiadasz swoje konto osobiste.  

Jak widzisz, dokonanie przelewu za granicę wcale nie jest trudne. Jeśli tylko masz to, co jest potrzebne do przelewu międzynarodowego, czyli niezbędne dane i środki na koncie, to łatwo i wygodnie zlecisz taką transakcję w swoim banku bądź na zewnętrznej platformie. 

Przelew zagraniczny – ile idzie?

Wiesz już, jak przelać pieniądze na konto zagraniczne. Teraz przyjrzyjmy się, ile idzie taki przelew międzynarodowy. Jak już wspominaliśmy, w przypadku przelewów SEPA, transakcja księgowana jest po mniej więcej jednym dniu roboczym. Oznacza to, że jeśli zlecisz przelew we wtorek, odbiorca otrzyma pieniądze w środę. Jednak, jeśli wyślesz środki w piątek, do odbiorcy dotrą one dopiero w poniedziałek. Poza tym musisz uwzględnić ewentualne święta i dni wolne od pracy, zarówno w Polsce, jak i w kraju, do którego wykonujesz przelew. Mogą one wydłużyć realizację przelewu zagranicznego i tego, ile idzie on do odbiorcy.

A jak przelewamy pieniądze na zagraniczne konto poprzez SWIFT? Ile to trwa? W tym przypadku czas realizacji przelewu wyniesie od 2 do 14 dni.

Możesz się jeszcze zastanawiać, ile trwa przewalutowanie przelewu. Mowa o sytuacji, w której na swoim koncie masz np. złotówki, a przelew musisz wykonać w euro. W tym przypadku nie musisz się przejmować. Taka operacja przewalutowania odbywa się automatycznie i nie zabiera dodatkowego czasu. Jeśli wykonujesz przelew w obcej walucie z polskiego konta w złotówkach, bank sam wymieni przekazywaną sumę i do odbiorcy trafią pieniądze w walucie, którą on na co dzień się posługuje.

Dodajmy, że jak wypełniasz przelew zagraniczny, zawsze możesz zdecydować się na przelew natychmiastowy. Dzięki temu pieniądze szybciej trafią do odbiorcy, ale najpewniej będziesz musiał zapłacić dodatkową prowizję za taki przelew zagraniczny. Pamiętaj, że wysokość takiej prowizji może być uzależniona od kwoty przelewu. Dlatego też w przypadku przelewu międzynarodowego sprawdź jego koszt jeszcze przed zatwierdzeniem zlecenia.  

Ile kosztuje przelew zagraniczny?

Wiesz już, jak zrobić przelew międzynarodowy oraz ile idzie taka transakcja. Najwyższy czas przyjrzeć się, jaki jest koszt takiego przelewu zagranicznego. Najczęściej musisz się liczyć z wydatkiem od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. W dużej mierze zależy to od:

  • prowizji banku, z którego usług korzystasz,
  • kwoty, jaką chcesz przelać,
  • tego, jak długo przelew zagraniczny będzie szedł do odbiorcy,
  • rodzaju przelewu.

Jaki już wcześniej wspomnieliśmy, w przypadku przelewów SWIFT możesz wskazać, kto za niego zapłaci. Możesz być to nadawca przelewu (opcja OUR), odbiorca (BEN) lub koszty te mogą zostać podzielone pomiędzy obie strony transakcji (SHA).

Poza tym musisz wiedzieć, że koszt przelewu zależy to od tego, co dokładnie składa się na taką operację. Jeśli posiadasz konto walutowe prowadzone w euro, to koszt przelania pieniędzy na inne konto w euro nie będzie duży. Co więcej, taki przelew może być nawet darmowy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku przelewu zagranicznego bez konta walutowego. Wówczas, jak wysyłasz przelew za granicę, musisz liczyć się z tym, że bank dokona przewalutowania, czyli wymieni twoje złotówki na docelową walutę. Problem polega na tym, że kurs, po jakim bank dokonuje takiego przewalutowania, nie zawsze będzie dla ciebie korzystny. Dlatego, jeśli wiesz, że często będziesz korzystał z opcji przelewów walutowych, zajrzyj do rankingu kont walutowych i wybierz najlepszy rachunek dla siebie.

Konto walutowe? Co to jest?Jest to specjalny rachunek, na którym możesz gromadzić środki w innej walucie niż złotówki. Takie konto możesz prowadzić w jednej lub kilku różnych walutach, w zależności od banku. Poza tym do takiego konta otrzymasz kartę walutową. Czym jest karta walutowa? To rodzaj karty płatniczej, przypisanej do twojego konta walutowego. Zastanawiasz się, jak płacić za granicą? Konto walutowe i przypisana do niego karta idealnie się do tego nadadzą.

A co w przypadku przelewów z konta walutowego, prowadzonego w dolarach, gdy chcesz wykonać przelew np. w funtach brytyjskich. Tu znów musisz liczyć się z prowizją za przewalutowanie środków. Dlatego, jak często dokonujesz różnych przelewów zagranicznych, postawna kartę wielowalutową. Jak działa karta wielowalutowa? Taka karta przypisana jest do rachunku, prowadzonego w kilku walutach, np. w euro, dolarach, funtach itd. Dzięki temu pieniądze zostaną pobrane z konta w walucie, w której ma być wykonany dany przelew. W ten sposób unikasz sytuacji, w której wymieniasz walutę po niekorzystnym kursie.

Przelew zagraniczny – co potrzeba?   

Jak zrobić przelew w obcej walucie? Nie ma w tym nic trudnego, nawet jeśli nie posiadasz konta walutowego. W zasadzie większość kont bankowych pozwoli ci na zlecenie przelewu na zagraniczne konto. Jakie dane są potrzebne do przelewu zagranicznego?

Najważniejszy jest numer konta odbiorcy w odpowiednim formacie. W przypadku przelewów SEPA jest to IBAN, a przy przelewach SWIFT – BIC. Poza tym, jak chcesz przekazać pieniądze za granicę, podaj na zleceniu przelewu nazwę i adres odbiorcy, kwotę przelewu i walutę, w jakiej ma zostać wykonana transakcja. Co ważne, pieniądze dotrą do odbiorcy zazwyczaj w ciągu 1 dnia roboczego (SEPA) lub do 14 dni (SWIFT).

A jak najlepiej zrobić przelew zagraniczny? Jeśli przelew ma zostać wykonany w euro, a odbiorca ma konto w kraju Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Szwajcarii lub Wielkiej Brytanii, skorzystaj z przelewu SEPA. W pozostałych przypadkach musisz skorzystać z przelewu SWIFT. Dodajmy, że przelewy SEPA są nie tylko szybsze, ale i tańsze. A jeśli zastanawiasz, jak zrobić przelew z zagranicy do Polski, to też nie ma z tym większego problemu. Bez względu na to, w jakiej walucie masz konto, na rachunek odbiorcy trafią złotówki. Chyba że posiada on konto walutowe, wówczas pieniądze zostaną zaksięgowane w walucie, w jakim prowadzone jest takie konto. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak zrobić przelew z zagranicy i będziesz korzystał z tej opcji, gdy tylko będzie to konieczne.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!