Jaką kartą płacić za granicą na wakacjach?

Jaką kartą płacić za granicą na wakacjach?

Wybierasz się na wakacje i zastanawiasz się, czym płacić za granicą? W większości przypadków będziesz mógł posłużyć się kartą. Sprawdźmy zatem, czy każdą kartą można płacić za granicą i jaka karta płatnicza najlepiej sprawdzi się do płacenia za zakupy za granicą.

Płatności kartą za granicą

Karta to jeden z najwygodniejszych sposobów na płacenie za zakupy za granicą. Po pierwsze, dzięki temu nie musisz przejmować się tym, czy posiadasz odpowiednią walutę i ile środków powinieneś zabrać ze sobą na wyjazd. Łatwiej też ci będzie kontrolować wydatki, ponieważ każda transakcja trafia do historii, którą w dowolnej chwili możesz przejrzeć. Do tego korzystanie z karty za granicą jest bezpieczniejsze niż posługiwanie się gotówką. Jeśli zgubisz kartę lub ktoś ci ją ukradnie, wystarczy, że ją zastrzeżesz. Poza tym korzystanie z karty, to jeden ze sposobów na to, jak unikać oszustw na wakacjach.

Dodajmy, że będąc na wakacjach, możesz za pomocą karty robić bezpieczne zakupy w internecie. Warto jednak w tym celu skorzystać z VPN-a, który pozwala na zaszyfrowanie danych twojego konta czy karty, dzięki czemu nie wpadną one w niepowołane ręce.

Przejdźmy jednak do sedna i przyjrzyjmy się, jaką kartą można płacić za granicą.

Jaką kartą można płacić za granicą?

Jeśli masz zwykle konto osobiste bądź konto studenckie, możesz zastanawiać się, czy można płacić  kartą przypisaną do takiego rachunku za granicą. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Obecnie praktycznie każda karta pozwoli ci na opłacenie zakupów w innym kraju. Masz kartę debetową? Możesz za jej pomocą dokonać płatności za granicą. Czy kartą bankomatową możesz płacić za granicą? Oczywiście. Jeśli tylko dany hotel, sklep, czy punkt usługowy obsługuje operatora danej karty, możesz za pomocą takiej karty zapłacić na wakacjach w innym kraju. Swoją kartą zapłacisz także w zagranicznych sklepach internetowych. Jednak na wszelki wypadek upewnij się, czy czasem nie masz do czynienia z fałszywym sklepem internetowym.

Jednak, jeśli płacisz za granicą kartą przypisaną do konta prowadzonego w złotówkach, możesz sporo stracić. Wszystko dlatego, że przy dokonywaniu płatności banku musi dokonać przewalutowania, czyli wymienić daną kwotę w złotówkach na walutę kraju, w którym się znajdujesz. Nie dość, że przelicznik bankowy często nie jest korzystny dla klientów, to do tego bank może pobrać za taką operację dodatkową opłatę.

W przypadku wymiany złotówek na euro czy dolary i tak nie jest to bardzo kosztowne. Gorzej, gdy w grę wchodzi jeszcze inna, bardziej egzotyczna waluta. Wówczas mamy do czynienia z podwójnym przewalutowaniem. Na czym ono polega?

Załóżmy, że dostałeś rachunek w peso dominikańskim. Jeśli będziesz chciał zapłacić za niego kartą w złotówkach, bank najpierw zamienia peso na dolary, a dopiero później dolary na złotówki. Czyli za przewalutowanie płacisz nie raz, a dwa razy. Chyba nie musimy zaznaczać, że z twojego punktu widzenia jest niekorzystne, prawda? 

Czy polską kartą można płacić za granicą?

Możesz się także zastanawiać, czy polską kartą można płacić za granicą. Jak najbardziej. Pamiętaj, że w Polsce karty wydawane są przez dwóch operatorów Visa i Mastercard. W obu przypadkach są to operatorzy międzynarodowi, co oznacza, że ich karty akceptowane są w większości krajów na świecie. Nie ma przy tym znaczenia, że dana karta została wydana w Polsce przez polski bank. Jeśli tylko masz pieniądze na koncie, będziesz w stanie posłużyć się nią przy dokonywaniu płatności. Co zatem możesz zrobić, aby uniknąć takich opłat za korzystanie z karty za granicą?

Przede wszystkim, jeśli często podróżujesz za granicę, warto otworzyć konto walutowe. Może być ono prowadzone w jednej konkretnej walucie, np. w euro lub w kilku różnych. Oczywiście do takiego konta możesz wyrobić kartę płatniczą. Co ci to daje? Załóżmy, że jedziesz do Włoch, gdzie obowiązuje euro. Przed wyjazdem zasil swoje konto euro, np. wymieniając złotówki w dowolnym kantorze internetowym. Gdy tylko znajdziesz się we Włoszech i będziesz chciał posłużyć się kartą płatniczą za granicą, z twojego konta zostanie pobrana dokładnie taka kwota, jaką masz zapłacić. Rachunek w restauracji wyniósł 29 euro? Dokładnie taka suma zostanie ściągnięta z twojego konta. Podobnie będzie w przypadku wyjazdu do Anglii, jeśli konto walutowe prowadzisz w funtach.

Pamiętaj także, że możesz wyrobić sobie kartę wielowalutową. Jak działa karta wielowalutowa? To po prostu karta płatnicza, która przypisana jest do rachunków prowadzonych w wielu różnych walutach. Wystarczy, że przed wyjazdem zasilisz konto w walucie kraju, do którego się wybierasz, a będziesz w stanie płacić na wyjeździe w zasadzie bez żadnych dodatkowych prowizji.

Jak płacić kartą za granicą?

Zastanawiasz się, jak płacić kartą za granicą? Pamiętaj, że twoja karta płatnicza działa tak samo za granicą, jak i w Polsce. A to oznacza, że posługujesz się nią tak samo bez względu na to, gdzie jesteś.

W wielu miejscach będziesz w stanie płacić kartą zbliżeniowo lub akceptując transakcję kodem PIN. Poza tym zawsze możesz dodać swoją kartę płatniczą do smartfona czy smartwatcha, co pozwoli ci na dokonywanie płatności telefonem lub zegarkiem. Dzięki temu nie musisz mieć przy sobie karty płatniczej, co sprawia, że nie zgubisz jej, ani nikt ci jej nie ukradnie.

W większości krajów bez trudu zapłacisz swoją kartą. Jeśli jednak planujesz wyjątkowo egzotyczne wakacje, musisz liczyć się z tym, że będziesz zmuszony do płatności gotówką. W takim wypadku możesz wziąć ze sobą dolary, które są chętnie akceptowane w wielu zakątkach świata. Jednak równie dobrze możesz skorzystać ze swojej karty wielowalutowej, by wypłacić gotówkę z lokalnego bankomatu. Musisz się jednak liczyć z tym, że w takim przypadku będziesz musiał zapłacić dodatkową prowizję.

Podsumowując, jeśli chcesz wiedzieć, jaką kartą najlepiej płacić za granicą, weź pod uwagę, gdzie się wybierasz. Jeśli poruszasz się po Europie, najczęściej nie będzie miało znaczenia, jaka kartę do płatności za granicą wybierzesz. Jednak, jeśli zamierzasz udać się do bardziej egzotycznego miejsca z własną walutą, warto sięgnąć po kartę wielowalutową lub gotówkę. 

A jeśli zastanawiasz się, w jakiej walucie płacić kartą za granicą, to odpowiedź jest prosta. Najlepiej posługuj się walutą kraju, w którym jesteś. Jeśli nie masz takiej możliwości, wyrób sobie kartę wielowalutową i korzystaj z opcji płatności dolarami lub euro.

Visa czy Mastercard za granicą?

Czy można płacić kartą Visa za granicą? A co z Mastercard? Czy płacenie kartą Mastercard za granicą jest możliwe? Takie pytania zadaje sobie wiele osób, które planują międzynarodowe wyjazdy.

Przede wszystkim nie ma większego znaczenia, czy wybierzesz kartę Mastercard, czy Visa do płacenia za granicą, ponieważ oba rodzaje kart są akceptowane na całym świecie.

Może się jednak zdarzyć, że podczas płacenia jedną z kart napotkasz jakiś problem. Może być to wina banku, jakichś ustawień na koncie lub sklep może po prostu nie akceptować danego rodzaju karty. Dlatego też wybierając się za granicę, warto wziąć 2 karty: jedną Mastercard, drugą Visa. Wówczas, nawet gdy jedna nie zadziała, to na pewno będziesz mógł posłużyć się drugą.

Korzystanie z karty kredytowej za granicą

Możesz się także zastanawiać, czy możliwe jest korzystanie z kart kredytowych za granicą. Nie ma ku temu przeciwwskazań i taka karta powinna normalnie działać bez względu na to, w jakim kraju się znajdujesz. Pamiętaj tylko, że w takim przypadku bank będzie musiał dokonać przewalutowania pieniędzy, co zazwyczaj odbywa się po niezbyt korzystnym kursie. W rezultacie z twojego konta zostanie ściągnięta większa suma, niż gdybyś posługiwał się kartą walutową. Jeśli masz tego świadomość, możesz spokojnie korzystać z limitu na karcie kredytowej.

Jest jednak jedna rzecz, przed którą musimy cię przestrzec. Za wszelką cenę unikaj wypłacania gotówki z karty kredytowej w bankomacie. Dlaczego? Po pierwsze, gdy wypłacasz gotówkę z bankomatu za pomocą karty kredytowej, tracisz okres bezodsetkowy. A to oznacza, że od wypłaconej kwoty od razu naliczane są odsetki. Po drugie, bank i bankomat na pewno pobiorą od ciebie dodatkową prowizję za taką operację. Po trzecie, tu również musisz liczyć się z niekorzystnym przewalutowaniem. Innymi słowy, o ile nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dokonywał płatności kartą kredytową za granicą, o tyle wypłata gotówki z bankomatu jest zdecydowanie niewskazana. 

Dlaczego nie mogę płacić kartą za granicą?

Właśnie zjadłeś pyszną kolację na wakacjach i chcesz za nią zapłacić. Sięgasz do portfela, wyjmujesz kartę, przykładasz ją do czytnika i nic. Transakcja została odrzucona. Jaka może być tego przyczyna?

Zacznij od najprostszej przyczyny, czyli sprawdź, czy masz pieniądze na koncie. Jeśli stan twojego konta się zgadza, warto sprawdzić limity płatności na danej karcie. Może masz ustawiony bardzo niski limit w przypadku płatności zagranicznych i dlatego transakcja nie chce przejść? A może próbowałeś zapłacić zbliżeniowo, a system danego kraju nie akceptuje tego typu płatności? Jeszcze inna możliwość jest taka, że w danym miejscu próbujesz zapłacić kartą, która akurat nie jest obsługiwana. Zdarza się również, że twój bank ma problem z zaksięgowaniem takiej płatności.

Jak widzisz, przyczyn może być wiele. Dlatego warto mieć co najmniej dwie różne karty z różnych banków podczas wyjazdów zagranicę. Jednak z nich na pewno zadziała, gdy zajdzie taka potrzeba.

Podsumowanie: Czy każdą kartą można płacić za granicą?

Jeśli wybierasz się na egzotyczne wakacje, możesz zastanawiać się, jaką kartą płacić lub czy można płacić kartą debetową za granicą. W teorii – każda karta daje ci taką możliwość. Jednak nie każdą kartą będzie to tak samo opłacalne. Wszystko za sprawą różnych opłat czy prowizji od płatności kartą za granicą, jakie może naliczać bank. Jeśli tylko masz taką możliwość, będąc na wakacjach za granicą, korzystaj z karty wielowalutowej lub karty płatniczej przypisanej do konta walutowego. W ten sposób unikniesz podwójnego przewalutowania. Nie ma również znaczenia, czy w podróży korzystasz z karty Visa, czy Mastercard. Każda z nich akceptowana jest niemalże wszędzie tam, gdzie w ogóle da się płacić kartą. Poza tym, jeśli zastanawiasz się, czy kartą kredytową można płacić za granicą, to również mamy dla ciebie odpowiedź twierdzącą. Pamiętaj jednak, aby nie korzystać z karty.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!