Jak szybko spłacić długi?

Jak szybko spłacić długi?

Coraz więcej osób z naszego otoczenia może być zadłużonych. Wskazują na to powszechnie dostępne statystyki. Z problemem przeterminowanych należności zmaga się wiele osób prywatnych oraz przedsiębiorców. Niestety nietrafione decyzje inwestycyjne i złe gospodarowanie finansami mogą sprawić, że problem ten będzie dotyczył również nas. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak szybko spłacić długi i wyjść na prostą.

Jak szybko wyjść z długów?

Powodów zadłużenia może być wiele. W Polsce często obserwuje się zjawisko spirali zadłużenia. Polega ono na tym, że zadłużamy się coraz bardziej, ponieważ nie jesteśmy w stanie na bieżąco spłacać dotychczasowych zobowiązań i jednocześnie chcemy zachować określony standard życia. To prosty przepis na to, aby znaleźć się w bardzo trudnym położeniu oraz w poważnych problemach finansowych. Gdy nie jesteśmy w stanie na bieżąco spłacać zadłużenia, spotyka nas blokada środków na koncie osobistym, a do drzwi puka komornik, to sygnał, że jest już bardzo źle.`

Im szybciej uświadomimy sobie skalę problemu i jego złożoność, tym lepiej. Kluczowe jest wprowadzenie odpowiedniego planu naprawczego. Konsekwentna jego realizacja sprawi, że możliwe będzie szybkie wyjście z długów i odbudowanie swojej pozycji finansowej. Podstawowym krokiem każdego dłużnika powinno być przeanalizowanie swojej obecnej sytuacji oraz spisanie wszystkich długów. Na tej podstawie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić skalę problemu i to, ile środków potrzebujemy do spłaty zadłużenia.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie budżetu domowego. Powinien on uwzględniać wszystkie nasze przychody i wydatki wraz z podziałem na konkretne kategorie. Skrupulatne prowadzenie budżetu domowego przekłada się na większą kontrolę nad finansami. Z zestawienia jasno wynika, czy generujemy deficyt, czy jednak zostaje nam nadwyżka finansowa. Widać także obszary, które wymagają pilnej interwencji i poszukania oszczędności. W przypadku zadłużenia każda nadwyżka finansowa powinna być kierowana na jego spłatę. To jedna z kluczowych zasad tego, jak szybko wyjść z długów. Poniżej przedstawiamy pięć kluczowych zasad, które warto wdrożyć.

Negocjuj z wierzycielami

Dłużnicy często boją się konfrontacji ze swoimi wierzycielami. Jest to powodowane uczuciem wstydu czy też próbą uniknięcia odpowiedzialności. Oczywiście długi nie wyparują i prędzej, czy później, trzeba będzie je spłacić. Właśnie dlatego warto skontaktować się z wierzycielami i uzgodnić z nimi harmonogram spłaty zadłużenia. Z doświadczenia wiemy, że możliwe jest wynegocjowanie korzystniejszych warunków czy też nawet zrezygnowanie z kar umownych, które wiążą się z opóźnieniami w spłacie. Kontakt z wierzycielami to jeden ze sposobów na to, jak skutecznie uniknąć komornika. Jeżeli tego zaniechamy, to wierzycielom nie zostanie nic innego, jak skierowanie sprawy do sądu i rozpoczęcie czynności komorniczych. To dodatkowo zwiększy nasze zadłużenie. Szczera rozmowa może zdziałać cuda, dlatego jej się nie bój. Jako dłużnik nic nie ryzykujesz, a możesz tylko zyskać.

Zacznij efektywnie oszczędzać

Spłata zadłużenia nie będzie możliwa bez oszczędzania. Niemożliwe jest utrzymanie dotychczasowego standardu życia i skali zarobków. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak wyjść szybko z długów, to musisz mocno zmienić swoją codzienność. Przede wszystkim na jakiś czas warto zrezygnować ze swoich przyjemności, w tym wyjść na miasto ze znajomymi, kupowania sobie prezentów czy też alkoholu. Pieniądze zaoszczędzone w ten sposób pozwolą na szybsze uporanie się z problemami finansowymi. Gdy staniesz na stabilne finansowe nogi, to wówczas zrozumiesz, że było warto. Wiemy też, że zmiany na tym poziomie są trwałe. Oznacza to, że po ustabilizowaniu sytuacji może okazać się, że nawyk oszczędzania wciąż w Tobie będzie. To ważne w kontekście budowania swojej niezależności finansowej. Przy zadłużeniu generowane oszczędności powinny być przeznaczone na przyspieszoną spłatę długów.

Poszukaj dodatkowego zatrudnienia

Jeżeli Twoja sytuacja osobista na to pozwala, to warto poszukać dodatkowej formy zatrudnienia. W ten sposób zasili się domowy budżet o kolejne pieniądze. Może to być nawet dorywcza praca w weekendy. Tak naprawdę liczy się każdy krok, który kieruje Cię ku temu, jak spłacić szybko długi i odzyskać finansowy spokój. Dodatkowe zatrudnienie to również sposób na to, aby zdobyć cenne doświadczenie. Kto wie, czy w przyszłości się ono nie przyda. Warto rozejrzeć się w koło i przejrzeć oferty zamieszczane na portalach z ogłoszeniami o pracę. Dodatkowy zastrzyk gotówki powinno przeznaczać się na spłatę długów.

Każdą nadwyżkę finansową kieruj na spłatę zadłużenia

Kluczową zasadą przy chęci szybkiej spłaty długów, jest przeznaczanie oszczędności, nadwyżek finansowych i dodatkowych zarobków na spłatę zobowiązań finansowych. Nadpłacanie kredytu pozwoli na skrócenie okresu jego trwania oraz zmniejszenie kosztów związanych z odsetkami. W przypadku przeterminowanych należności regularna ich spłata, to pokazanie wierzycielom, że nam zależy i robimy co w naszej mocy, aby pozbyć się tego bagażu. Problemów finansowych nie można bagatelizować, ponieważ długi mogą być dziedziczone. Warto więc wiedzieć, co się dzieje z długami po śmierci oraz jak uniknąć dziedziczenia długów, jeżeli to nam grozi.

Jeżeli chcesz szybko spłacić długi, to przede wszystkim liczy się konsekwencja oraz odpowiedzialne wydawanie pieniędzy. Niezwykle ważne jest to, aby umieć odmawiać sobie przyjemności i odkładać gratyfikację w czasie. Życie z długiem jest trudne, ale możliwe. Odpowiednie podejście do tego tematu pozwoli na szybsze uporanie się z tym problemem i odzyskanie radości ze spokojnego i stabilnego finansowo życia. Zachęcamy do wdrożenia naszych porad oraz do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami dotyczącymi finansów i świadomego gospodarowania środkami. Pisaliśmy w nich m.in. o tym, jak spłacać długi spadkowe, jak oszczędzać oraz w co inwestować swoje pieniądze. Z pewnością każdy z nas marzy o niezależności finansowej. Niestety mało osób robi cokolwiek w tym kierunku. Zacznij działać już dziś, a niedługo stan Twojego konta znacznie się poprawi.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!