Jak oszczędzają Polacy?

Jak oszczędzają Polacy?

Oszczędności dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają uniknąć kłopotów finansowych. Wydawałoby się zatem, że odkładanie pieniędzy na czarną godzinę to oczywistość. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy, jak Polacy oszczędzają.

Czy Polacy oszczędzają?

Pod względem gromadzenia oszczędności Polacy są podzieleni. Pieniądze na realizację kosztownych marzeń, godną przyszłość czy po prostu na czarną godzinę regularnie odkłada zaledwie około 1/3 Polaków. Są to przede wszystkim osoby o najwyższych zarobkach, wynoszących co najmniej 7000 zł netto miesięcznie. Również około 50% osób o dochodach w granicach 5000-6999 zł netto stara się regularnie oszczędzać.

Warto jednak odróżnić oszczędzanie na przyszłość, czyli po prostu odkładanie nadwyżki na konkretny cel lub nieplanowane wydatki, od konieczności ograniczenia wydawania pieniędzy. W tym pierwszym przypadku jesteśmy w stanie zgromadzić całkiem sporą sumę, którą możemy na przykład zainwestować. A w co inwestować pieniądze? Tu wybór jest całkiem spory. Od giełdy poprzez fundusze inwestycyjne, aż po nieruchomości, surowce, czy dzieła sztuki.

W tym drugim przypadku oszczędzać musi coraz więcej Polaków, na co wpływ miała rosnąca inflacja czy trudna sytuacja gospodarcza. Przyjrzyjmy się zatem, na czym oszczędzają Polacy, bez względu na to, czy chodzi o konieczność ograniczenie kosztów życia, czy też odkładanie pieniędzy na przyszłość. 

Na czym oszczędzają Polacy?

Zastanawiasz się, jak oszczędzają Polacy? Raport pokazuje, że w pierwszej kolejności ograniczamy wyjazdy rekreacyjne. Dotyczy to zarówno wakacji, jak i krótszych wypadów weekendowych. Z części z nich rezygnujemy w ogóle, a w przypadku innych wybieramy mniej egzotyczne, tańsze opcje. Poza tym staramy się oszczędzać na wyjściach do restauracji i częściej jadamy w domu. Dotyczy to przede wszystkim osób, które jeszcze do niedawna regularnie stołowały się na mieście.

Ograniczamy również rozrywkę i rzadziej kupujemy bilety do kina, czy teatru. Często rezygnujemy także z zakupu książek, gadżetów czy elektroniki. Oszczędzamy także na kosmetykach oraz ubraniach. Te drugie coraz częściej kupujemy z drugiej ręki, czy to w tradycyjnych second-handach, czy też polując na ubrania na przeróżnych platformach sprzedażowych i aukcyjnych.

Do tego staramy się pilnować zużycia wody oraz prądu. Wszystko po to, aby miesięczne koszty życia były jak najmniejsze. 

Oczywiście nie da się zrezygnować ze wszystkiego. Dlatego niezbędne rzeczy staramy się kupować na wyprzedażach lub w tak chętnie organizowanych przez sklepy promocjach.

Ile oszczędzają Polacy?

Jak wynika z dostępnych raportów, oszczędności Polaków nie są duże. Średnio mamy odłożone 36 tys. zł, ale kwota ta dotyczy przede wszystkim osób zarabiających powyżej 7000 zł netto miesięcznie. Zresztą to właśnie najbogatsza grupa Polaków deklaruje, że jej oszczędności wynoszą co najmniej pięciokrotność ich pensji. Do tej grupy należy około 8% Polaków. Kolejne 10% osób ma oszczędności w granicach 2-3-miesięcznych wynagrodzeń, a 12% - 1-2-miesięcznych wynagrodzeń. Natomiast około 11% Polaków ma oszczędności mniejsze niż jedno miesięczne wynagrodzenie.

Czy to oznacza, że Polacy nie wiedzą, jak oszczędzać pieniądze? Nie da się ukryć, że wiele osób nie ma wyrobionego nawyku oszczędzania lub uważa, że nie ma sensu odkładać niewielkie kwoty. Z tego względu warto poznać zasady skutecznego oszczędzania, dzięki którym zaczniesz regularnie odkładać pieniądze na wybrany przez ciebie cel.

Dlaczego warto oszczędzać?

W wielu przypadkach od popadnięcia w problemy finansowe dzieli nas jedna wypłata. Gdy nagle stracisz pracę lub zachorujesz, możesz mieć problem z opłaceniem rachunków czy spłatą kredytu. Dlatego tak ważne jest, aby na co dzień odkładać nawet niewielkie sumy, aby budować zabezpieczenie w postaci poduszki finansowej. Dzięki niej dajesz sobie czas na znalezienie nowej pracy, czy podjęcie leczenia bez negatywnych konsekwencji dla domowego budżetu.

Poza tym poduszka finansowa zabezpiecza przed koniecznością sięgania po kredyt w razie nieplanowanych wypadków. Po prostu, gdy popsuje ci się lodówka, telewizor czy telefon, będziesz w stanie kupić je za gotówkę bez konieczności zadłużania się i spłacania odsetek.

Warto również zmienić podejście do planowanych wydatków. Zamiast kupować daną rzeczy na kredyt, a następnie ją spłacać, lepiej zawczasu odłożyć na nią pieniądze i kupić ją za własne oszczędności. 

Poza tym zaoszczędzone pieniądze zawsze mogą na ciebie dodatkowo zarabiać. Czy to poprzez lokatę bankową lub konto oszczędnościowe, czy też poprzez inwestycje. Zwłaszcza że nie potrzebujesz dużego kapitału, aby rozpocząć inwestowanie. Wystarczy, że sprawdzisz, w co inwestować małe kwoty, aby zacząć pomnażać swoje oszczędności.

Podsumowanie: Polacy a oszczędzanie

Posiadanie oszczędności zabezpiecza nas na wypadek utraty pracy czy choroby. To także sposób, aby finansować większe wydatki bez sięgania po kredyty i konieczność spłacania odsetek. A mimo tego ponad połowa Polaków nie gromadzi oszczędności, choć zarazem muszą oszczędzać, aby zmieścić się w miesięcznym budżecie wydatków. Na czym głównie oszczędzamy? Przede wszystkim rezygnujemy z wyjazdów, jadania na mieście czy wizyt w kinie i teatrze. Do tego ograniczamy kupowanie książek, gadżetów czy elektroniki. Rzadziej wydajemy pieniądze na ubrania i kosmetyki. Staramy się także oszczędzać na prądzie, wodzie i jedzeniu. Jeśli tylko mamy taką możliwość, korzystamy z wyprzedaży i promocji. A ile Polacy oszczędzają? Średnia wysokość oszczędności Polaków to około 36 tys. zł. Jednak jak nietrudno się domyślić, największe oszczędności mają osoby najlepiej zarabiające. Jednak oszczędzanie po prostu się opłaca. Dlatego, zamiast zastanawiać się, czy warto oszczędzać, zadaj sobie pytanie, w jakiej walucie oszczędzać i zacznij odkładać pieniądze na przyszłość.

Źródło:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!