Wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego spędza ci sen z powiek? Boisz się, za co będziesz utrzymywać się po zakończeniu kariery zawodowej? Zastanawiasz się, jak zapewnić sobie odpowiedni poziom życia po przejściu na zasłużoną emeryturę? W tej kwestii nie licz wyłącznie na świadczenie z ZUS-u. Sprawdź, jak oszczędzać na emeryturę, by cieszyć się godną i komfortową jesienią życia.
Spis treści:
Czy warto oszczędzać na emeryturę?
Jeśli masz wątpliwości, czy warto oszczędzać na emeryturę, to musimy pozbawić się złudzeń. Eksperci podają, że wybierając się na emeryturę za 20 lat, otrzymasz zaledwie 25-30% swojej aktualnej płacy. Czy będziesz w stanie za to godnie przeżyć? Czy będzie cię stać nie tyle na zasłużony odpoczynek, realizację hobby czy podróżne, ile po prostu na rachunki, jedzenie i leki? Cóż, jeśli chcesz otrzymywać godną emeryturę, to już dziś musisz zacząć samodzielnie na nią oszczędzać. Tylko jak to zrobić? Jak oszczędzać pieniądze na emeryturę?
Jak najlepiej oszczędzać na emeryturę?
Jeśli zależy ci na oszczędzaniu na emeryturę, to masz całkiem sporo możliwości. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że oszczędzanie pieniędzy na emeryturę należy rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu będziesz w stanie zgromadzić całkiem spory kapitał, który pozwoli ci na godną przyszłość. Dlatego nie czekaj na moment, kiedy zaczniesz więcej zarabiać, tylko już dziś zastanów się, jak oszczędzać pieniądze przy małych zarobkach. Po pierwsze nawet niewielkie kwoty, gdy będziesz je odkładał przez wystarczająco długi czas, zsumują się do większych oszczędności. Po drugie, gdy z czasem będziesz zarabiać więcej i będziesz w stanie oszczędzać większe sumy, będziesz miał wypracowany nawyk odkładania. Dlatego to takie ważne? Ponieważ często najtrudniej jest zrobić ten pierwszy krok. I nie inaczej jest z systematycznym oszczędzaniem na emeryturę.
Jak samemu oszczędzać na emeryturę?
Zastanawiasz się, jak zacząć samemu oszczędzać na emeryturę? Nie ma w tym nic trudnego. Możesz rozpocząć w pełni bezpieczne oszczędzanie na emeryturę w ramach tzw. III filaru polskiego systemu emerytalnego. III filar jest nieobowiązkowy i składają się na niego takie instrumenty, jak:
- IKE,
- IKZE,
- PPK,
- PPE.
Na czym one polegają? Przyjrzymy się im bliżej, abyś mógł podjąć decyzję, jak oszczędzać do emerytury.
Czym jest IKE?
IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, służy do oszczędzania pieniędzy na emeryturę. Zaletą tej formy oszczędzania jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych, czyli podatku Belki. Z tego zwolnienia będziesz mógł skorzystać, o ile:
- nie wycofasz zgromadzonych środków przed nabyciem praw emerytalnych,
- będziesz wpłacał pieniądze na IKE przez co najmniej 5 lat lub dokonasz ponad połowy wpłat na IKE nie później niż na 5 lat przed złożeniem dyspozycji o wypłatę pieniędzy z IKE.
Oczywiście pieniądze gromadzone na IKE należą do ciebie i jeśli tylko zajdzie taka konieczność, będziesz mógł je odzyskać. Poza tym pamiętaj, że w przypadku IKE obowiązują limity. Oznacza to, że rocznie nie możesz wpłacić na takie konto więcej niż 300% prognozowanego na dany rok przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce. Nie ma za to oficjalnego limitu minimalnego, jednak różne fundusze mogą wprowadzać swoje zasady. Dlatego, zanim przystąpisz do danego IKE, dokładnie zapoznaj się z regulaminem.
Czym jest IKZE?
IKZE to z kolei Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. To również forma dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, choć bardziej nastawiona na inwestowanie twojego kapitału. W przypadku IKZE obowiązuje maksymalny limit wpłat na poziomie 1,2-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Natomiast osoby samozatrudnione mają ten limit wyższy, zatem wynosi on 1,8-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Co ważne, na IKZE możesz wpłacać środki, gdy akurat ci to pasuje, np. co miesiąc, raz w roku, lub akurat, gdy masz dostęp do większej gotówki.
Czym jest PPK?
PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to kolejna odpowiedź na pytanie o to, jak bezpiecznie oszczędzać na emeryturę. Program ten przeznaczony jest dla pracowników, zatrudnionych na umowy, od których pobierane są składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Co istotne, w ramach tego programu na twoją emeryturę składasz się ty sam (wpłata minimum 2% wynagrodzenia brutto), twój pracodawca (min. 1,5% wynagrodzenia brutto) oraz państwo (250 zł na powitanie + 240 zł co roku). Udział w PPK jest dobrowolny, a środki w ramach niego są twoją własnością i podlegają dziedziczeniu.
Czym jest PPE?
PPE to Pracownicze Plany Emerytalne, jakie może wprowadzić pracodawca dla swoich pracowników. W tym wypadku podstawowa składka opłacana jest właśnie przed pracodawcę, a jej wysokość nie może przekroczyć 7% wynagrodzenia pracownika. Jeśli pracownik chce, również może przeznaczać część swojego wynagrodzenia na PPE.
Jak dodatkowo oszczędzać na emeryturę?
Poza instrumentami do oszczędzania stricte na emeryturę możesz jeszcze na inne sposoby odkładać pieniądze na przyszłość. Możesz regularnie przelewać środki na konto oszczędnościowe lub założyć lokatę bankową. Poza tym możesz zainteresować się tym, w co inwestować pieniądze, aby pomnożyć posiadany kapitał. Dzięki temu na emeryturze będziesz mógł wygodnie żyć z własnych oszczędności.
Gdzie oszczędzać na emeryturę?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie najlepiej oszczędzać na emeryturę, to wybór masz naprawdę spory. Oczywiście w przypadku PPK i PPE sprawa jest prosta. Środki są gromadzone na koncie w instytucji, z którą współpracuje twój pracodawca. Możesz za to wybrać IKE czy IKZE według własnego uznania. Porównanie poszczególnych funduszy bez trudu znajdziesz w internecie. Podobnie jest z lokatą bankową oraz kontem oszczędnościowym, które możesz założyć w dowolnym banku.
Ile oszczędzać na emeryturę?
Zastanawiasz się, ile trzeba oszczędzać na emeryturę, aby miało to faktycznie przełożenie na kwotę, jaką w przyszłości będziesz mieć do swojej dyspozycji? Pamiętaj, że w dużej mierze liczy się okres oszczędzania i systematyczność w tej kwestii. Zatem zacznij oszczędzać jak najwcześniej, aby na emeryturze nie zastanawiać się, jak oszczędzać na jedzeniu.
Poza tym, przy dysponowaniu budżetem domowym warto zastosować metodę 6 słoików. Jej autorem jest Harv Eker, który wskazał, jaką część naszych dochodów powinniśmy przeznaczyć na poszczególne wydatki. I tak:
- słoik 1 – opłaty stałe, 55% dochodu,
- słoik 2 – przyjemności, 10% dochodu,
- słoik 3 – większe zakupy (np. sprzęt AGD), 10% dochodu,
- słoik 4 – edukacja, doszkalanie się, 10% dochodu,
- słoik 5 – kapitał na inwestycje, 10% dochodu,
- słoik 6 – prezenty dla bliskich, cele charytatywne, 5% dochodu.
Oczywiście może się zdarzyć, że twoje opłaty stałe pochłaniają więcej niż 55% dochodu. Dzieje się tak, zwłaszcza gdy masz do spłaty kredyt. Warto jednak zadbać o proporcjonalne odkładanie pieniędzy z myślą o różnym ich przeznaczeniu. Dzięki temu, co miesiąc starczy ci środków na przyjemności, a dodatkowo odłożysz pieniądze na większe wydatki i na swoją przyszłość.
Podsumowanie: Emerytura – jak oszczędzać?
Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze na emeryturę, to mamy dla ciebie prostą odpowiedź. Warto zacząć oszczędzanie jak najszybciej. Do tego liczy się systematyczność. Poza tym warto w tym celu wykorzystać takie narzędzia jak PPK, IKE czy IKZE. A jeśli masz taką możliwość, odkładaj także pieniądze na koncie oszczędnościowym, lokatach bankowych lub zdecyduj się na inwestowanie. Dzięki temu, że dziś nieco zaciśniesz pasa, znajdziesz się lepszej sytuacji finansowej na emeryturze.
Komentarze i opinie użytkowników