Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - na co zwrócić uwagę?

Wzięcie kredytu hipotecznego to duże zobowiązanie. Często wiąże się z kilkoma dekadami regularnych spłat rat kredytowych. Wiele osób w trosce o siebie i swoich bliskich decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie kredytu hipotecznego, które nie ma obowiązkowego charakteru. Robi się to po to, aby zabezpieczyć przyszłość swoją i bliskich w przypadku losowych wypadków, w tym m.in. utraty zdolności do wykonywania pracy czy też śmierci. Sprawdź, czym jest ubezpieczenie kredytu hipotecznego, co daje i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Jak działa ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Przed zaciągnięciem kredytu na nieruchomość bierzemy pod uwagę wiele kwestii. Sprawdzamy różne rodzaje kredytów bankowych czy też aktualny ranking kredytów hipotecznych. Warto zastanowić się także nad tym, jak działa ubezpieczenie kredytu hipotecznego i dlaczego warto się na nie zdecydować. Co do zasady nie jest to obowiązkowe zabezpieczenie.

Przepisy polskiego prawa nie wymagają od kredytobiorcy ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Z drugiej strony przedstawiciele banku często zachęcają do poniesienia tego kosztu. Jest to związane z tym, że takie ubezpieczenie chroni interesy zarówno banku, jak i kredytobiorcy. Docelowo działanie ubezpieczenia polega na zabezpieczeniu spłaty zobowiązania. W sytuacji gdy kredytobiorca straci zdolność do wykonywania pracy i nie będzie w stanie spłacać rat, to ubezpieczyciel pokryje tę kwotę zgodnie z zapisami polisy. Jest to ważna ochrona dla bliskich kredytobiorcy, którzy unikną obowiązku spłaty zobowiązania będącego poza zasięgiem ich możliwości finansowych.

Czy ubezpieczenie kredytu hipoteki lepiej wykupić w banku, czy u ubezpieczyciela? Przedstawiciele banku w trakcie przygotowywania umowy kredytu hipotecznego zaprezentują własny wariant polisy. Jeżeli klient odmówi, to zgodnie z regulaminem danej instytucji finansowej wymagane może być przedstawienie innych form zabezpieczenia, w tym m.in. indywidualnej polisy na życie. Zdarza się też, że bank oferuje gorsze warunki umowy osobom, które nie zdecydują się na wykupienie ubezpieczenia kredytu hipotecznego. To działanie przynajmniej wątpliwe pod względem etycznym, jednak wciąż powszechnie praktykowane.

Ciekawym wyborem jest skorzystanie z oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. W większości przypadku ubezpieczenie kredytu hipotecznego w takiej firmie będzie miało korzystniejsze warunki. Ponadto można ustalić zakres ochrony, wysokość składki czy też sumę ubezpieczenia. Analiza dostępnych opcji pozwoli na wybranie tej najkorzystniejszej finansowo. Dzięki temu będzie można wybrać taką samą ochronę za mniejsze pieniądze.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – co daje?

Jest kilka kluczowych powodów, dla któych warto rozważyć zakup polisy ubezpieczeniowej do kredytu hipotecznego. Zakres ochrony rózni się od potrzeb kredytobiorcy. Szczegółowa oferta poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych i instytucji bankowych możesię różnić. Co daje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Przede wszystkim okazuje się być nieocenionym wsparciem w sytuacji, gdy spłata kredytu jest nierealna z punktu widzenia kredytobiorcy, a wpływ na to ma kilka czynników.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - co obejmuje? Tak naprawdę szczegółowy zakres ochrony w ramach polisy może być różny. Jednym z punktów jest m.in. ubezpieczenie od utraty pracy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel przejmuje na siebie obowiązek spłaty kredytu na okres 6-12 miesięcy (w zależności od zapisów w umówie). To czas ochrony, który ma wystarczyć do znalezienia nowego miejsca zatrudnienia.

Dodatkowo ubezpieczenie może obejmować niezdolność dopracy lub trwałe inwalidztwo. Ochrona ta wchodzi w życie w sytuacji, gdy kredytobiorca ulegnie wypadkowi. Jeżeli w jego trakcie nie jest zdolny do spłaty zadłużenia, to obowiązek ten przejmuje ubezpieczyciel. Aby tak się stało, należy dostarczyć niezdbędną dokumentację medyczną i zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Podczas wyboru ubezpieczenia kredytu hipotecznego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim dokładnie sprawdź zakres ochrony oraz zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu zyskasz pewność, w jakich sytuacjach zapisy polisy będą miały zastosowanie. Ponadto warto dowiedzieć się, na jakich warunkach mozna ubiegać się o zwrot części niewykorzystanej składki, gdy dojdzie do szybszej spłaty kredtu hipotecznego. Warto zebrać przynajmniej kilka ofert, aby dokładnie się z nimi zapoznać i je porównać. Dzięki temu dużo łatwiej będzie o wybranie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej.

Podobnie należy postępować w przypadku kredytu hipotecznego. Z naszych poradników dowiesz się m.in.: co sprawdza bank przed udzieleniem kredytu hipotecznego oraz jakie dokumenty do kredytu hipotecznego będą Ci potrzebne. Zapoznaj się z ofertami zaufanych instytucji finansowych w Polsce i wybierz mądrze. Dowiedz się też, czym są stała i zmienna stopa procentowa.

Ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Zastanówmy się, ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Ostateczna kwota takiej polisy zależy od wielu czynników. Pod uwagę brana jest m.in. kwota, na jaką zaciągnięto w banku zobowiązanie finansowe. Do tego pod uwagę bierze się zdolność kredytową kredytobiorcy, jego wiek, okres kredytu oraz zakres wybranej ochrony. Podejście bankowe do kwestii wyliczenia wysokości opłat za ubezpieczenie kredytu hipotecznego polega na ustaleniu składki procentowej. Dla przykładu w Banku Pekao roczna składka ubezpieczenia to około 0,25-0,3% kwoty kredytu, a w ING Banku Śląskim wynosi ona 0,035% salda zadłużenia.

Ile wynosi ubezpieczenie kredytu hipotecznego w przybliżeniu? Kwota ta może być rózna, jednak standardowo jest to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych przy pełnym okresie spłaty zobowiązania. Oczywiście opłata za ubezpieczenie jest rozłożona w czasie.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!