Ryzyko inwestycyjne - jak je ocenić i zminimalizować?

Ryzyko inwestycyjne - jak je ocenić i zminimalizować?

Każda inwestycja wiąże się z pewną niepewnością. Tym mianem określa się ryzyko inwestycyjne. Im jest ono niższe, tym większe bezpieczeństwo wiąże się z lokowaniem środków. W tym artykule sprawdzimy dokładnie, co to jest ryzyko inwestycyjne, jakie jego rodzaje wyróżniamy, w jaki sposób je oceniać oraz próbować zminimalizować. Zapraszamy do lektury.

Co to jest ryzyko inwestycyjne?

Ryzyko inwestycji polega na tym, że zawsze wiąże się z tym pewna niepewność. Inwestor nie ma stu procentowej pewności tego, że jego środki się zwrócą w określonym czasie i w określonej wysokości. Wszystko dlatego, że sytuacja na rynku zmienia się dynamicznie i nawet analitycy nie są w stanie wszystkiego przewidzieć z dużą dokładnością. Ryzyko inwestowania polega na tym, że można osiągnąć zyski wyższe od zamierzonych, niższe lub nawet stracić środki. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest dobra analiza każdej takiej decyzji. Zazwyczaj im wyższe ryzyko, tym większe potencjalne zyski z planowanej inwestycji. Oczywiście każdy inwestor powinien dołożyć wszelkich starań, aby dobrze rozpoznać czynniki ryzyka inwestycyjnego i umiejętnie na nie reagować w czasie rzeczywistym.

Rodzaje ryzyka inwestycyjnego

Specjaliści od inwestowania wyróżniają różne rodzaje ryzyka inwestycyjnego. Podstawowe z nich to ryzyko systematyczne i ryzyko niesystematyczne, które razem dają ryzyko całkowite. Systematyczne to takie, które wiąże się bezpośrednio z podjęciem jakiejkolwiek decyzji o ulokowaniu środków. Tego ryzyka nie da się w żaden sposób kontrolować, czy też zminimalizować poprzez dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Niesystematyczne to takie, które wiąże się z konkretnym typem inwestycji czy też instrumentem finansowym. Wówczas dywersyfikacja posiadanego portfela może być jednym ze sposobów na to, aby zredukować ryzyko związane z inwestycją.

Poniżej podano podstawowe rodzaje ryzyka systematycznego:

  • ryzyko walutowe (związane z inwestycjami zagranicznymi i zmieniającymi się kursami walut);
  • ryzyko stopy procentowej (związane ze zmianą stóp procentowych i jej wpływem na wartość posiadanych papierów wartościowych);
  • ryzyko inflacyjne (związane z sytuacją gospodarczą);
  • ryzyko rynku (związane ze specyfiką danego rynku);
  • ryzyko wydarzeń (dotyczące nieoczekiwanych wydarzeń, np. wojny, pandemii);
  • ryzyko polityczne (dotyczy zmian na poziomie polityki, w tym m.in. podatków).

Poniżej podano podstawowe rodzaje ryzyka niesystematycznego:

  • ryzyko zarządzania (związane z nieumiejętnym zarządzaniem firmą, której akcje posiadamy);
  • ryzyko biznesu (związane z działalnością firmy, której akcje posiadamy, dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić kontrahenta);
  • ryzyko niedotrzymania warunków (pojawia się wtedy, gdy druga strona nie wypełni określonych warunków związanych z inwestycją i dotyczy to głównie instrumentów dłużnych);
  • ryzyko finansowe (poprzez wzrost zadłużenia spółki emitenta akcji może dojść do zaburzenia wahania ich wartości);
  • ryzyko płynności (ryzyko związane z potencjalnym brakiem możliwości upłynnienia instrumentów finansowych w krótkim czasie);
  • ryzyko bankructwa (jeżeli emitent zbankrutuje, to inwestor traci całość lub część zainwestowanego przez siebie kapitału).

Jak ocenić ryzyko inwestycyjne?

Warto zastanowić się nad tym, jak ocenić ryzyko inwestycyjne. Aby robić to dokładnie i z dużą skutecznością, należy posiadać niezbędne doświadczenie i przygotowanie merytoryczne. Na co dzień zajmuje się tym makler giełdowy, który pokaże Ci nie tylko, jak inwestować na giełdzie i jakie są rodzaje akcji. Dobry specjalista jest w stanie trafnie ocenić potencjał związany z daną inwestycją i wesprzeć inwestora w całym procesie. To niezwykle ważne, ponieważ sami nie jesteśmy w stanie znać się na wszystkim.

Ryzyko w inwestycjach określa się na podstawie określonych czynników. Do najważniejszych czynników mających wpływ na poziom ryzyka danej inwestycji należą m.in.:

  • poziom obowiązującej inflacji;
  • zmienność kursów walutowych;
  • czynniki polityczne (np. zmiany podatkowe, wojna);
  • cel inflacyjny wskazany przez NBP;
  • czas i jego upływ od momentu zainwestowania środków;
  • zmiana poziomu stóp procentowych w kraju, w którym się inwestuje;
  • efektywność ekonomiczna.

Tak naprawdę nie ma inwestycji, która nie byłaby obarczona żadną niepewnością. Chcąc określić ryzyko inwestycyjne na rynku finansowym czy też ryzyko inwestowania na rynku kapitałowym, warto skonsultować to bezpośrednio z ekspertem, który zajmuje się tą dziedziną. Eksperci wymieniają takie metody oceny ryzyka inwestycyjnego, jak m.in.:

  • analiza scenariuszy;
  • analiza wrażliwości;
  • analiza drzewa decyzyjnego;
  • symulacja Monte Carlo.

Jak zminimalizować ryzyko inwestycyjne?

W miarę możliwości warto redukować ryzyko związane z inwestowaniem. Umiejętne zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym sprawia, że rosną szanse na spodziewany zysk. W tym celu warto na bieżąco monitorować sytuację rynkową oraz dywersyfikować swój portfel. Wielu specjalistów wskazuje na to, że minimalizacja ryzyka inwestycyjnego powinna opierać się na dywersyfikacji portfela. Oznacza to, że inwestor lokuje środki w kilku obszarach, które są od siebie niezależne. Mogą to być np.: akcje giełdowe, nieruchomości czy też metale szlachetne. Takie działanie sprawia, że spadek na jednym rynku odbijany jest na innym. Tym samym inwestor lokuje swoje środki w tej sposób, aby jedne straty były neutralizowane przez zyski w innym elemencie portfela. To skuteczny sposób wymagający odpowiedniego przygotowania i odpowiednio dużego kapitału, który można podzielić na kilka celów.

Ponadto można wybierać inwestycje, które z natury są mniej ryzykowne. Przykładem takiego rozwiązania są fundusze pieniężne i fundusze dłużne (obligacyjne). Z natury są one obarczone mniejszym ryzykiem, ale też gwarantują niższe zyski, które w dłuższej perspektywie mogą być zjadane przez rosnącą inflację. Ze średnim ryzykiem wiążą się inwestycje w fundusze hybrydowe. Najwyższe ryzyko dotyczy funduszów akcyjnych, dlatego warto przy nich postawić na bardzo dobrą analizę i rozeznanie rynku. Z drugiej strony ten rodzaj inwestycji daje szanse na zwiększone zyski, jeżeli wszystko się powiedzie. O tym jak inwestować i jak zarabiać na bankach możesz dowiedzieć się z jednego z naszych poradników. Sprawdziliśmy również, czy lokaty bankowe się opłacają.

Każda inwestycja wiąże się z określonym ryzykiem. Dokładnie się z nim zapoznaj, aby podjąć świadomą decyzję o lokowaniu swoich środków. Odpowiednie zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym zwiększy Twoje szanse na zysk. W tym celu warto skonsultować się z prawdziwymi specjalistami z tego obszaru

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!