Co to są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)?

Co to są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)?

Pracownicze Plany Kapitałowe, od kiedy zostały wprowadzone, budziły sprzeczne uczucia wśród pracowników. A jako że program ten działa już od kilku lat, warto na spokojnie przyjrzeć się, na czym on polega. Sprawdźmy zatem, co to jest PPK dla pracownika i czy z Pracowniczych Planów Kapitałowych warto skorzystać.

Co to jest PPK?

Słyszałeś o PPK i zastanawiasz się, co to jest i czy warto z tego skorzystać? Przede wszystkim PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania. W założeniu program ten powstał, aby ułatwić pracownikom odkładanie pieniędzy na przyszłość. Dlatego też pieniądze z PPK wypłacane są uczestnikom programu po osiągnięciu przez nich 60. roku życia. Choć oczywiście po środki z PPK można sięgnąć także wcześniej.

Do PPK warto przystąpić z kilku powodów:

  • do twoich oszczędności w ramach PPK dokłada się zarówno twój pracodawca, jak i państwo,
  • zgromadzone środki stanowią twoją własność, więc możesz samodzielnie decydować, kiedy i w jakiej formie wykorzystasz odłożony kapitał,
  • środki z PPK są dziedziczone, a zatem nie przepadną w przypadku twojej śmierci.

Jak widzisz, Pracownicze Plany Kapitałowe pozwalają ci oszczędzać na przyszłość. Możesz potraktować je jako jeden z wielu sposobów na gromadzenie i pomnażanie środków, obok takich instrumentów finansowych, jak np. produkty strukturyzowane. Czym są produkty strukturyzowane? To inwestycje, dzięki którym możesz zyskać więcej niż na lokacie, przy jednoczesnej ochronie kapitału.

Wiesz już, co to są Pracownicze Plany Kapitałowe. Przyjrzyjmy się zatem, jakie są dokładne zasady oszczędzania na przyszłość w tym programie.

Pracownicze Plany Kapitałowe – zasady

Wyjaśniając, co to są Pracownicze Plany Kapitałowe, stwierdziliśmy, że do twoich oszczędności dokłada się twój pracodawca oraz państwo. Na czym to polega?

Zacznijmy od tego, że kwota odkładana w ramach PPK zależy od twojego wynagrodzenia. A to przekłada się na następującą kwotę zasilającą twoje konto PPK, jeśli przystąpisz do tego programu:

  • twoja wpłata na PPK – 2% wynagrodzenia brutto + dobrowolnie do 2%,
  • wpłata twojego pracodawcy – 1,5% wynagrodzenia brutto + dobrowolnie do 2,5%,
  • wpłata państwa – 250 zł na powitanie + 240 zł co roku.

W taki właśnie sposób gromadzone są środki w ramach PPK. A jakie jeszcze zasady wiążą się z tym programem? Osoby do 55. roku życia z automatu dołączają do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Czy zatem jest to program obowiązkowy?

Nie, udział w PPK jest dobrowolny dla pracownika. Przy czym, jeśli nie chcesz korzystać z tego programu, musisz z niego zrezygnować. Do tego taka rezygnacja jest terminowa i obowiązuje przez 4 lata. Po tym czasie ponownie musisz złożyć deklarację, że nie chcesz korzystać z PPK.

Poza tym nawet, jeśli przystąpiłeś do PPK, możesz w każdej chwili z tego programu zrezygnować. Jednak nie zawsze się to opłaca. Jeśli postanowisz zrezygnować z PPK, twoje oszczędności zostaną pomniejszone o kwotę, którą dopłaciło państwo. Są jednak wyjątki od tej zasady:

- poważnie zachorowałeś – wówczas możesz wyciągnąć część oszczędności z PPK bez negatywnych konsekwencji finansowych, dotyczy to także współmałżonków oraz dzieci,

- planujesz przeznaczyć te pieniądze na wkład własny na zakup mieszkania.

Jeśli zatem zastanawiasz się, w co inwestować pieniądze, jeśli nie masz dużego kapitału na start, to warto rozważyć zainwestowanie w siebie i swoją przyszłość. A jeśli dysponujesz większymi środkami, zawsze możesz kupić akcje lub obligacje, np. obligacje korporacyjne. Czy są obligacje korporacyjne i gdzie je kupić? To po prostu obligacje, które emitowane są przez prywatne firmy.

Pracownicze Plany Kapitałowe – dla kogo?

Pracownicze Plany Kapitałowe powstały z myślą o osobach pełnoletnich, zatrudnionych na podstawie umowy, od której odprowadzane są obowiązkowe składki emerytalno-rentowe. Zatem z kapitałowych planów pracowniczych mogą skorzystać:

  • pracownicy,
  • osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby fizyczne, które wykonują pracę na podstawie umów agencyjnych, umowy zlecenia, lub innej umowy o świadczenie usług,
  • członkowie rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
  • osoby przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński, lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Co ważne, jak już wspomnieliśmy, osoby przed ukończeniem 55. roku życia są automatycznie zapisywane do Pracowniczych Planów Kapitałowych, chyba że podejmą decyzję o rezygnacji z tej formy oszczędzania. Z kolei osoby w wieku 55-70 lat mogą przystąpić do PPK po złożeniu wniosku. Oczywiście decyzja o przystąpieniu lub rezygnacji z planów kapitałowych pracowniczych jest dobrowolna i można ją w każdej chwili zmienić. 

Jak sprawdzić Pracownicze Plany Kapitałowe?

Jeśli korzystasz z PPK, na pewno zastanawiasz się, jak sprawdzić stan konta z oszczędnościami. Nie ma w tym nic trudnego.

Po pierwsze, środki w ramach PPK gromadzone są na Twoim indywidualnym rachunku PPK w instytucji finansowej, która współpracuje z twoim pracodawcą. Jak tylko przystąpisz do PPK, otrzymasz numer rachunku i dane do logowania się do swojego konta Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak sprawdzić takie konto? Wystarczy, że się na nie zalogujesz, by uzyskać dostęp do informacji, ile środków już zgromadziłeś.

Jak wypłacić pieniądze z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Jedno z najczęstszych pytań dotyczących Pracowniczych Planów Kapitałowych brzmi: jak wypłacić pieniądze z PPK? Jak zatem wypłacić takie pieniądze? Oto kilka dostępnych opcji:

  1. Oszczędzasz pieniądze do ukończenia 60. roku życia. Wówczas robisz jedną większą wypłatę, np. w wysokości 25% wszystkich swoich oszczędności w ramach PPK. Z kolei pozostałe 75% zgromadzonej kwoty otrzymujesz w ramach comiesięcznych wypłat przez 10 lat. Każda z tych wypłat jest nieopodatkowana, a pozostałe na koncie PPK środki cały czas na siebie pracują.
  2. Wypłacasz część pieniędzy na leczenie swoje, małżonka lub dziecka (do 25% bez obowiązku zwrotu) lub do 100% na mieszkanie, lub dom (z obowiązkiem zwrotu). Takie wypłaty są nieopodatkowane.
  3. Rezygnujesz z programu PPK i wypłacasz zgromadzone środki. Jednak w tym przypadku:
    • 30% środków z wpłat twojego pracodawcy trafi na twoje konto ubezpieczeniowe w ZUS,
    • wpłaty od państwa w całości zostaną zwrócone do Funduszu Pracy,
    • zapłacisz podatek od zysków kapitałowych.

Jak widzisz, jak chcesz wypłacić środki z PPK, to możesz zrobić to w dowolnym momencie. Jednak jeśli tylko masz taką możliwość, warto do końca zostać w tym programie, aby uniknąć dodatkowego opodatkowania i otrzymać wszystkie bonusy od państwa.

Podsumowanie: Czy Pracownicze Plany Kapitałowe są obowiązkowe?

Wiele osób słysząc o PPK, zastanawia się, co to dokładnie jest i jak działa ten program. Otóż PPK to program prywatnego, długoterminowego oszczędzania, w którym na twoje oszczędności składasz się ty, twój pracodawca oraz państwo. Zgromadzone środki stanowią twoją własność i możesz nimi dowolnie dysponować. Jednak jeśli zechcesz wypłacić je przed ukończeniem 60. roku życia, musisz liczyć się z utratą części bonusów i dopłat od państwa, a także z koniecznością uiszczenia podatku. Z drugiej strony udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolny, choć osoby do 55. roku życia są zapisywane do niego automatycznie. Jednak wystarczy złożyć odpowiednią deklarację, by do tego programu nie przystąpić. Czy jednak warto podejmować taką decyzję? To zależy. Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze lub w co inwestować małe kwoty, skorzystanie z PPK może być właśnie dla ciebie. 

Źródła:

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
  • Kamila
    Według mnie warto spróbować oszczedzać w ten sposób chociazby w perspektywie krótkoterminowej. Z konta ppk środki mozna wypłacić w każdej chwili. to nie jest lokata z konkretnym terminem. Choc wiadomo, ze bardziej opłaca sie oszczedzanie do emerytury. Oszczedzajac co roku ok 1800zł przez 30 lat, uzbiera sie ładna kwota
    Odpowiedz