Podatek od kupna mieszkania - ile wynosi?

Podatek od kupna mieszkania - ile wynosi?

Planujesz zakup mieszkania i zastanawiasz się, czy musisz uiścić podatek? Kwestia ta regulowana jest przez przepisy polskiego prawa. Wskazują one na to, jaki jest obowiązek podatkowy kupującego zarówno w przypadku rynku pierwotnego, jak i nieruchomości na rynku wtórnym. Z tego artykułu dowiesz się, jaki podatek od kupna mieszkania należy zapłacić.

Czy kupujący mieszkanie płaci podatek?

Jesteś na etapie zakupu mieszkania i zastanawiasz się, czy kupujący mieszkanie płaci podatek? Odpowiedź jest twierdząca. Obowiązek ten spoczywa na osobie, która nabywa nieruchomość i należy się z niego wywiązać. W całościowych kosztach transakcji koniecznie uwzględnij podatek. Obowiązuje on zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Ze względu na różne rodzaje inwestycji wyróżnia się różne podatki. Wpływa to m.in. na ich wysokość procentową i to, jaki podatek od zakupu mieszkania zapłacisz.

Jaki podatek od kupna mieszkania?

Do zapłaty jest podatek VAT lub PCC. Jego rodzaj zależy od tego, czy transakcja zawierana jest na rynku wtórnym, czy też pierwotnym.

W przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera zastosowanie ma VAT (podatek od towarów i usług). Podatek przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym zazwyczaj wynosi dokładnie 8% jego wartości. Standardowo jest on wliczany w koszt nieruchomości, dlatego widnieje w cenie oferowanej przez dewelopera. Upewnij się jednak, aby uniknąć niemiłej niespodzianki. Zdarza się bowiem, że sprzedawcy wskazują na kwotę netto zakupu, aby zwiększyć zainteresowanie danym obiektem. Później okazuje się, że do kwoty transakcji należy doliczyć jeszcze 8% podatku, co daje kilkadziesiąt tysięcy złotych lub więcej.

Zdarzają się przypadku, że podatek VAT wzrasta do 23%. Stawka ta ma zastosowanie w przypadku mikroapartamentów. Zgodnie z polskim prawem są to nieruchomości, których powierzchnia użytkowa wynosi mniej niż 25 m². Mniejsze lokale to mikroapartamenty, które klasyfikowane są jako lokale użytkowe i są objęte wyższą stawką podatku VAT.

Zapłata podatku VAT odbywa się poprzez uiszczenie transzy za zakup nieruchomości u dewelopera. To na tym ostatnim spoczywa obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. W praktyce oznacza to, że kupujący mieszkanie płaci deweloperowi i nie interesują go dalsze kwestie podatkowe. Jednocześnie nie ma możliwości zapłaty za mieszkanie, a następnie za podatek. Kupujący całą kwotę uiszcza od razu i jej nie rozbija.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku rynku wtórnego. Tu zastosowanie ma podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli podatek PCC. Zgodnie z przepisami wynosi on dokładnie 2% ceny sprzedażowej mieszkania. Oznacza to, że przy transakcjach na rynku wtórnym należy zapłacić 2% podatku PCC od zakupu mieszkania.

Koniecznie weź to pod uwagę, przeglądając kredyty hipoteczne i ustalając ostateczną kwotę pożyczki z bankiem. Pamiętaj o tym, że musisz nie tylko zapłacić podatek przy zakupie mieszkania, ale również inne koszty, w tym m.in. taksę notarialną. Przygotuj się na te wydatki, aby uniknąć nieporozumień i przykrych niespodzianek. Szukasz kredytu idealnie dostosowanego do swoich potrzeb i najkorzystniejszego pod względem finansowym? Sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych, a następie aktualną ofertę zweryfikuj w wybranych bankach.

Ile wynosi podatek od kupna mieszkania?

Wiesz już, że kupno mieszkania i podatek to ważne połączenie. Należy spełnić swój obowiązek w tym zakresie, aby móc nabyć nieruchomość. Wcześniej podano stawki obu podatków w postaci procentowej. Jak przekłada się to na realne koszty? Ile wynosi podatek od kupna mieszkania?

Na rynku pierwotnym przy mieszkaniach o powierzchni 25 m² stosuje się stawkę 8%. Jak obliczyć, ile podatku od kupna mieszkania trzeba zapłacić? Zazwyczaj jest on uwzględniony przez dewelopera w podawanej cenie. Jeżeli deweloper podaje kwotę netto, to należy ją przemnożyć przez 8%. Poniżej podano przykładowe wartości podatku VAT 8% dla wybranych cen netto nieruchomości:

  • 300 000 PLN netto - podatek 24 000 PLN
  • 500 000 PLN netto - podatek 40 000 PLN
  • 1 000 000 PLN netto - podatek 80 000 PLN

Przy mikroapartamentach poniżej 25 m² stosuje się stawkę 23% podatku VAT. Obliczenia wyglądają tak samo, jak przy niższej stawce. Poniżej podano przykładowe wartości podatku VAT 23% dla wybranych cen netto nieruchomości:

  • 300 000 PLN netto - podatek 69 000 PLN
  • 500 000 PLN netto - podatek 115 000 PLN
  • 1 000 000 PLN netto - podatek 230 000 PLN

Powyższe dane wskazują na to, że zdecydowanie lepiej zakupić nieco droższą nieruchomość o powierzchni 25 m², niż tańszą o powierzchni 24 m², ponieważ różnica w wysokości podatku może sprawić, że mikroapartament będzie mniej opłacalny. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Podatek PCC przy zakupie mieszkania liczy się bardzo podobnie, jednak jest on odpowiednio niższy, bo wynosi tylko 2%. Ile wynosi podatek od zakupu mieszkania na rynku wtórnym? Poniżej podano stawki dla wybranych cen nieruchomości wtórnych:

  • 300 000 PLN netto - podatek 6 000 PLN
  • 500 000 PLN netto - podatek 10 000 PLN
  • 1 000 000 PLN netto - podatek 20 000 PLN

Oznacza to, że przy transakcjach na rynku wtórnym płaci się o wiele niższy podatek. Może to być dodatkowa zachęta dla inwestorów. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że stawki podatku są jednakowe niezależnie od tego, czy nieruchomość kupuje się za gotówkę, czy też z pomocą zewnętrznego finansowania w postaci kredytu hipotecznego lub gotówkowego. W jednym z naszych artykułów pisaliśmy, gdzie wziąć kredyt hipoteczny. Opisaliśmy także, co to KRD i czym może skutkować Twoja obecność w Krajowym Rejestrze Dłużników. Może to znacząco utrudnić uzyskanie kredytu gotówkowego lub hipotecznego.

Jeżeli występuje taki obowiązek, to nie ma możliwości uniknięcia zapłaty podatku od nieruchomości. Jest to związane z tym, że każda tego typu transakcja odbywa się z udziałem notariusza. Pobiera on taksę notarialną oraz podatek PCC, a następnie odprowadza go do Urzędu Skarbowego w imieniu kupującego.

Kiedy nie płaci się PCC od zakupu mieszkania?

Opisano już, kiedy płaci się podatek PCC od mieszkania. Istnieją jednak określone wyjątkowi. Kiedy nie płaci się PCC od zakupu mieszkania i jak to możliwe? Od 31 sierpnia 2023 roku ma zastosowanie ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych. Wprowadzono ją po to, aby wspierać osoby w zakupie ich pierwszego mieszkania na rynku wtórnym.

Zwolnienie z konieczności zapłaty podatku 2% PCC obejmuje osoby lub pary, które kupują nieruchomość na rynku wtórnym i nie posiadają udziałów w żadnej innej nieruchomości. Oznacza to, że to ulga na pierwsze mieszkanie. Wyjątek stanowi tu sytuacja osób, które udziały w nieruchomości nabyły w drodze dziedziczenia i nie przekraczają one 50%. Wtedy i one mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC przy zakupie nieruchomości. Daje to realne oszczędności na poziomie nawet kilku tysięcy złotych, dlatego warto z tego skorzystać, jeśli jest taka możliwość.

W tym artykule odpowiedzieliśmy, jaki jest podatek od kupna mieszkania. Liczy się go relatywne łatwo, dlatego bez trudu sobie z tym poradzisz. Pamiętaj o tym obowiązku, decydując się na zakup nieruchomości.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!