
Współcześnie kredyty hipoteczne stanowią produkty bankowe, dzięki którym można współfinansować zakup nieruchomości czy też jej rozbudowę. Pozwala to większej liczbie osób na nabycie własnościowego mieszkania, domu czy też działki. Zdarza się jednak, że w trakcie spłaty jednego zobowiązania pojawią się kolejne potrzeby tego typu. Co mówi o tym polskie prawo i jak podchodzą do tego banki? Sprawdź, czy można mieć dwa kredyty hipoteczne.
Spis treści:
Czy mając kredyt hipoteczny można wziąć drugi?
Czy można wziąć drugi kredyt hipoteczny w tym samym czasie? Przepisy polskiego prawa tego nie zabraniają, dlatego jest taka możliwość. Kredytobiorca musi spełnić jednak szereg wymagań instytucji finansowej, która weryfikuje jego zdolność kredytową oraz ryzyko udzielenia drugiej pożyczki tego typu. Jeżeli zdolność kredytowa jest wystarczająca i nie występują inne przesłanki, które mogłyby skutkować decyzją odmowną ze strony banku, to pożyczka tego typu jest udzielana. Ze względu na jej specyfikę, koniecznie sprawdź, czym jest kredyt hipoteczny, jakie możliwości daje oraz z jakimi ryzykami się wiąże.
Jak wziąć drugi kredyt hipoteczny?
Jak dostać drugi kredyt hipoteczny? Oczywiście w tym celu należy udać się do instytucji finansowej, która oferuje tego typu produkty. Z doświadczenia wiemy, że warto poddać analizie oferty przynajmniej kilku banków. Można robić to we własnym zakresie lub z pomocą doradcy kredytowego. Wszystko po to, aby dokładnie określić rzeczywiste koszty zobowiązania finansowego, które składają się na wysokość miesięcznej raty. Pozwala to na wybranie najkorzystniejszej oferty, czyli takiej, która w perspektywie lat spłaty kredytu będzie najniższa.
Jak wziąć drugi kredyt hipoteczny? Co do zasady procedura ta nie różni się od tego, przez co przechodzi się w przypadku pierwszej hipoteki. Szczegółowe wymagania ustalane są przez daną instytucję finansową i zapisane w jej regulaminach, polityce oraz szczegółowej ofercie produktu bankowego. Przede wszystkim analitycy oceniają:
- zdolność kredytową wnioskodawcy;
- historię kredytową wnioskodawcy;
- wysokość, stabilność i źródło dochodów;
- miesięczne koszty utrzymania gospodarstwa domowego (w tym koszty spłaty pierwszego kredytu hipotecznego).
Do tego wnioskodawca musi posiadać wkład własny na poziomie 10-20% lub więcej (banki mają różne wytyczne w tym zakresie). W przypadku braku wkładu własnego alternatywą jest zabezpieczenie w postaci nieruchomości, jednak musi ona być własnością kredytobiorcy i nie może być obciążona niespłaconą hipoteką. Zabezpieczenie zobowiązania nieruchomością z hipoteką pozwala na zwiększenie dotychczasowego kredytu, jednak uniemożliwia wzięcie nowego.
Zdolność kredytowa wskazuje na maksymalną sumę pieniędzy, którą bank jest w stanie pożyczyć danemu kredytobiorcy we wskazanym okresie kredytowania. Posiadanie jednego kredytu hipotecznego znacznie ją obniża, jednak przy wysokich zarobkach oraz wysokim wkładzie własnym wciąż można wnioskować o spore sumy w przypadku drugiej hipoteki w tym samym czasie.
Drugi kredyt hipoteczny można wziąć zarówno w tym samym banku, jak i w zupełnie innej instytucji finansowej. W tym obszarze warto kierować się swoim dobrem i ofertą w ten sposób, aby wybrać tę najbardziej opłacalną. Zweryfikuj wszystkie koszty przy różnych okresach kredytowania i wybierz mądrze.
Drugi kredyt hipoteczny w tym samym banku
Wiele osób decyduje się na drugi kredyt hipoteczny w tym samym banku. Jest to związane z tym, że instytucja finansowa dobrze zna sytuację kredytobiorcy, co ułatwia całą procedurę i może ją wyraźnie skrócić poprzez mniejszą liczbę formalności. Do tego łatwiej zarządzać posiadanymi zobowiązaniami finansowymi, ponieważ pozostają one w obrębie jednej instytucji.
Często okazuje się też, że oferta drugiego kredytu hipotecznego w tym samym banku jest po prostu korzystniejsza finansowo ze względu na oferowane promocje i inne benefity. Tym samym może okazać się, że nie trzeba szukać daleko. Chcąc wziąć drugi kredyt hipoteczny, koniecznie sprawdź ofertę tego samego banku, a następnie porównaj ją z tym, co oferują inne instytucje finansowe. Dobra analiza to klucz do podjęcia najkorzystniejszej i najbardziej opłacalnej decyzji. Zawsze jednak powinna być ona w pełni świadoma.
W jakiej sytuacji warto rozważyć drugi kredyt hipoteczny?
Dwa kredyty hipoteczne w tym samym czasie to duże obciążenie finansowe. W związku z tym należy dokładnie przemyśleć taką decyzję. Jest to związane z tym, że raty kredytów tego typu są wysokie i w przypadku jakichkolwiek problemów finansowych znacznie wzrasta ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Należy dokładnie przeanalizować koszt kredytu, wysokość miesięcznej raty, okres kredytowania oraz swoje realne możliwości finansowe.
W jakich sytuacjach kredytobiorcy decydują się na drugą hipotekę? Dwa kredyty hipoteczne jednocześnie to wybór osób, które na co dzień aktywnie inwestują na rynku nieruchomości. Wówczas ze środków pozyskanych w ramach pożyczki finansują zakup kolejnych mieszkań, domów lub działek. Jednocześnie spłatę kredytu mogą zapewnić sobie ze środków z najmu tej nieruchomości, jednak wymaga to posiadania również solidnej poduszki finansowej.
Innym powodem brania drugiej hipoteki jest chęć rozbudowania użytkowanego domu, w tym np. o dodatkową kondygnację czy dodatkowe pomieszczenia mieszkalne i użytkowe na istniejących już kondygnacjach. Wówczas również można ubiegać się o kredyt na rozbudowę domu w postaci hipoteki.
Wiesz już, czy mając jeden kredyt hipoteczny, można wziąć drugi oraz z jakim ryzykiem to się wiąże. Zawsze dokładnie zweryfikuj plusy i minusy tego rozwiązania oraz jego zasadność. To duże obciążenie dla domowego budżetu i zdecydowanie łatwiej poradzić sobie z tym w sytuacji, gdy pierwszy kredyt zbliża się do całkowitej spłaty. Wieloletnie spłacanie dwóch wysokich zobowiązań stwarza realne ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Rozważ za i przeciw i podejmij świadomą decyzję. Analizując oferty banków, weź pod uwagę m.in. nasz ranking kredytów hipotecznych.
Komentarze i opinie użytkowników