Czek BLIK - jak działa i jak z niego korzystać?

Czek BLIK - jak działa i jak z niego korzystać?

System BLIK to rozwiązanie płatnicze, które w ostatnich latach cieszy się sporą popularnością wśród polskich użytkowników. Jest jedną z najchętniej wybieranych metod szybkich płatności bezgotówkowych. Jedną z nieco mniej popularnych funkcjonalności przygotowanych przez twórców systemu jest czek. Sprawdźmy, co to czek BLIK, jak to działa i co warto o tym wiedzieć.

Czym jest czek BLIK?

Na początku odpowiedzmy sobie napytanie, co to jest czek BLIK? To jedna z podstawowych funkcji, którą uwzględnili autorzy systemu użytkowanego w Polsce od 2015 roku. To wtedy usługa BLIK zainaugurowana została na polskim rynku. Zasada czeku BLIK opiera się na mechanizmie standardowych czeków płatniczych. Usługa ta pozwala m.in. na:

  • wypłatę gotówki z bankomatu;
  • realizację płatności w sklepach stacjonarnych;
  • realizację płatności w sklepach internetowych;
  • udzielenie środków innej osobie.

Korzyści z używania czeku BLIK

Korzystanie z czeków BLIK wiąże się z określonymi korzyściami. To, co ważne to fakt, że możliwe jest użycie czeku BLIK bez konta bankowego, co ułatwia przekazywanie środków osobom starszym lub niepełnoletnim (np. swoim dzieciom). Poniżej w kilku zdaniach opisano wybrane korzyści.

Wygodne zarządzanie finansami

Umiejętne zarządzanie finansami to klucz do osiągnięcia niezależności w tym obszarze. Usługa czeku BLIK w tym pomaga. Może wyznaczyć sobie maksymalną sumę pieniędzy na zakupy i wygenerować czek. Następnie zapłacić nim w sklepie. To, co zostanie, wróci na konto, a Ty zyskasz gwarancję tego, że nie wydasz więcej, niż było to zamierzone.

Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie

To również ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Nie musisz nosić przy sobie portfela z gotówką. Transakcje bezgotówkowe są szybkie i bezpieczne. Pozwalają na zaoszczędzenie czasu i cennych zasobów naturalnych, ponieważ redukuje się obieg gotówki.

Popularność i relacje z klientami

Z punktu widzenia firm, oferowanie różnych metod płatności to szansa na zwiększenie przychodów i na dotarcie do jeszcze większej liczby odbiorców. Pozwala to na poprawę wyników finansowych firmy oraz na budowę relacji z klientami. Nie od dziś wiadomo, że zadowoleni konsumenci chętniej wrócą, aby ponowić zakup produktu lub usługi.

Jak działa czek BLIK?

Wiesz już, czym w dużym skrócie jest czek BLIK oraz jakie są jego kluczowe korzyści. Zastanówmy się też, jak działa czek BLIK. To wygodne rozwiązanie, ponieważ po utworzeniu czeku można posługiwać się nim również w formie offline, gdy użytkownik nie ma dostępu do internetu. Czek może być realizowany zarówno przez jego wydawcę, jak i przez inne osoby. Aby wypłacić środki lub zrealizować z ich użyciem płatność, należy posiadać kod BLIK oraz hasło danego czeku ustalone przy jego wystawianiu. Co ciekawe, jeżeli w transakcji wszystkie środki z czeku nie zostaną wykorzystane, to pozostała różnica trafia z powrotem na konto osoby wystawiającej czek.

Jak wystawić czek BLIK?

Wystawienie czeku BLIK jest intuicyjne. W tym celu użytkownik musi włączyć aplikację mobilną swojego banku oraz pomyślnie przejść przez proces logowania. Następnie przechodzi się do usługi BLIK oraz wybiera funkcję „czek BLIK”. Kolejnym krokiem jest ustawienie hasła, które będzie wymagane przy posługiwaniu się tworzonym czekiem. Po ustawieniu hasła należy jeszcze określić wartość czeku i termin jego ważności oraz nadać mu tytuł. Cała procedura zatwierdzana jest poprzez kliknięcie w aplikacji banku przycisku „Utwórz czek”. Całość zajmie Ci dosłownie chwilę. To tak proste, jak wysyłanie BLIK na telefon.

Jak zrealizować czek BLIK?

Jak wypłacić czek BLIK? To bardzo proste. Osoba posiadająca go musi dysponować też kodem BLIK oraz hasłem ustalonym przez wydawcę. Wówczas można zrealizować z jego użyciem: płatności online, płatności w sklepie stacjonarnym czy też wypłatę czeku BLIK w bankomacie. Wystarczy wybrać opcję płatności BLIK lub w bankomacie opcję wypłaty BLIK. Następnie podaje się kod BLIK oraz określa sumę pieniędzy, która ma zostać z niego pobrana. Całą operację zatwierdza się otrzymanym od wystawcy hasłem.

Bezpieczeństwo czeku BLIK

System BLIK należy do bezpiecznych rozwiązań płatniczych. To samo dotyczy korzystania z czeku BLIK. Należy jednak przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim rekomenduje się ustalanie krótkiego terminu ważności czeku. Ponadto nie wolno podawać kodu i haseł podejrzanym osobom. Oszuści tylko czekają na naszą nieuwagę. Przesyłanie kodu i hasła do odbiorcy powinno odbywać się za pomocą różnych wiadomości, najlepiej dwoma innymi kanałami. W ten sposób minimalizuje się ryzyko. Należy być ostrożnym, aby nie paść ofiarą oszustwa na BLIK. To jeden z przykładów często powielanego oszustwa w internecie, które ma na celu kradzież pieniędzy.

Jakie banki obsługują czeki BLIK?

Czek BLIK obsługiwany jest przez coraz większą liczbę banków komercyjnych w Polsce. Wciąż jednak nie jest dostępny w każdym z nich. Przykłady podmiotów obsługujących tę formę płatności to m.in.: Bank Millennium, PKO BP, Santander Bank Polska oraz VeloBank. W najbliższych miesiącach lista ta powinna się powiększać.

Jak długo ważny jest czek BLIK?

Wystawca czeku określa termin ważności czeku w przedziale od 1 do 90 dni. Ze względów bezpieczeństwa rekomenduje się, aby ten termin był możliwie krótki, jednak wystarczający do tego, aby odbiorca mógł wykorzystać czek do swoich celów.

Różnice między Kodem BLIK a czekiem BLIK

Choć z pozoru kod BLIK i czek BLIK wyglądają podobnie, to jednak między nimi występują znaczące różnice. Przede wszystkim czek BLIK ma z góry określoną wartość. Odbiorca może operować środkami tylko w tym limicie. Kod BLIK z kolei umożliwia realizację transakcji w kwotach zgodnych z limitami danego banku, jednak poniżej nich nie ma odgórnie narzuconego limitu.

Jaki jest limit BLIK dla czeku? To również zależy od instytucji finansowej realizującej tę usługę. Do ilu można płacić czekiem BLIK? Najlepiej wygląda to w Banku Millennium, gdzie kwota ta to do 4000 złotych. W przypadku VeloBanku to 2500 złotych, a w Santander Bank Polska i w PKO BP to 3000 złotych.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!