Płatności online - co to jest, jakie są metody?

Płatności online - co to jest, jakie są metody?

Jak szybko i wygodnie opłacać rachunki, płacić za zakupy lub przelewać środki na konto bliskiej osoby? Służą do tego płatności online. Co to znaczy? Sprawdź, co to jest szybka płatność online i jak możesz z niej korzystać na co dzień.

Co to jest płatność online?

Płatność online to wszelkie operacje finansowe, które wykonujesz za pośrednictwem internetu lub urządzeń elektronicznych. Przeprowadzenie takiej transakcji zajmuje kilka, kilkadziesiąt sekund, choć biorą w niej udział aż 4 strony:

  • ty, czyli klient, który dokonuje zakupu,
  • twój bank,
  • odbiorca, otrzymujący płatność,
  • bank odbiorcy płatności online, który księguje taką szybką płatność online na koncie odbiorcy.

Zasada działania szybkich przelewów online opiera się na tym, że system płatności potrafi błyskawicznie połączyć wszystkie 4 strony transakcji i zautomatyzować cały proces. Dzięki temu składając zamówienie w sklepie internetowym, nie musisz samodzielnie uzupełniać takich danych jak numer rachunku, dane odbiorcy, czy tytuł przelewu. Tak naprawdę nawet kwoty do zapłaty nie musisz samodzielnie wpisywać. Wszystko zostanie wypełnione automatycznie, dzięki czemu nie ma mowy o pomyłce.

Do tego finalizując zamówienie, zostaniesz od razu przekierowany na stronę, na której musisz jedynie wybrać sposób płatności za swoje zakupy. Do wyboru masz płatności online kartą zwykłą, BLIK-iem lub w ramach płatności elektronicznej online wprost z twojego konta. Następnie, w zależności od wybranej metody szybkiej płatności online musisz albo najpierw zalogować się do swojego banku, albo od razu zatwierdzić transakcję. I to wszystko. Zamówienie zostało opłacone. A mówiąc dokładnie, dokonałeś przedpłaty płatności online.

A co oznacza płatność online dla sprzedającego? Odbiorca płatności natychmiast dostaje informację o dokonaniu przelewu. Dzięki temu może od razu zrealizować twoje zamówienie.

Co jeszcze znaczy płatność online? Przede wszystkim to, że dowolną transakcję możesz wykonać nie tylko poprzez bankowość elektroniczną, korzystając z komputera, ale i z telefonu komórkowego w ramach płatności mobilnej. Dzięki temu szybką płatność online zrealizujesz o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Również, gdy musisz pilnie wymienić pieniądze w kantorze internetowym

Jakie są systemy płatności online w Polsce?

Przyjrzyjmy się teraz, jakie są systemy płatności online w Polsce. Są to:

  • Elixir – płatności online realizowane za pośrednictwem Krajowej Izby Rozrachunkowej,
  • Elixir Express – płatność natychmiastowa online realizowana za pośrednictwem Krajowej Izby Rozrachunkowej,
  • BlueCash – umożliwia przekazywanie pieniędzy na rachunek odbiorcy w innym banku nawet w kilka minut,
  • Inkart – system rozliczeń transakcji kartowych zarządzany przez Krajową Izbę Rozliczeniową,
  • BLIK – rodzaj płatności natychmiastowych online za pomocą 6-cyfrowego kodu.

Jakie rodzaje płatności online są najlepsze?

Wiesz już, co to jest płatność online. Przyjrzyjmy się teraz, który z rodzajów szybkich płatności online jest najlepszy. Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest BLIK. BLIK jest to system, dzięki któremu autoryzujesz płatności za pomocą 6-cyfrowego kodu. A skąd wziąć taki kod? Wygenerujesz go zarówno w bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej swojego banku. Wystarczy, że podasz ten kod na stronie płatności, po czym dodatkowo zatwierdzisz transakcję w telefonie lub na komputerze.

To jednak nie wszystko. BLIK-iem zapłacisz też w stacjonarnych sklepach czy placówkach usługowych, a także wpłacisz lub wypłacisz w ten sposób gotówkę z bankomatu. Poza tym płatność online BLIK-iem sprawia, że pieniądze od razu trafiają na konto odbiorcy. Co to znaczy? Że jest to jeden z najwygodniejszych i najszybszych sposobów na przekazywanie sobie pieniędzy.

Oczywiście zawsze możesz wykonać tradycyjny przelew ze swojego konta. I dzięki opcji natychmiastowych płatności, pieniądze mogą dotrzeć do odbiorcy nawet w ciągu kilkunastu minut. Tak właśnie działa opcja przelewów Elixir Express, choć jest ona zazwyczaj dodatkowo płatna. Jeśli jednak zależy ci na czasie, to możesz z niej skorzystać.

A jak to jest z płaceniem kartą online? Wybierając płatność kartą, będziesz musiał podać dane karty, a następnie zaakceptować taką transakcję. Nie da się jednak ukryć, że wpisywanie numeru karty, daty jej ważności i kodu CVV jest uciążliwe. Dlatego też niektóre platformy internetowe pozwalają ci na zapisanie danych twojej karty. Wówczas płatność online kartą wymaga wyłącznie zatwierdzenia transakcji w aplikacji bankowej lub SMS-em.

Podsumowanie: Płatność online – co to jest?

Wiesz już, na czym polega płatność online i co to znaczy, dokonywać płatności online kartą płatniczą. Dzięki temu możesz zlecać przelewy, które natychmiast dotrą do odbiorcy. Najczęściej wykorzystuje się je, płacąc w sklepach internetowych, ale sprawdzą się one również, gdy zależy ci na szybkim przelaniu pieniędzy np. na konto maklerskie. Również korzystając z brokerów Forex warto zdecydować się na szybką płatności online. Co to dokładnie jest i jak to działa? Dzięki systemom BLIK czy natychmiastowym przelewom takim jak Elixir Express pieniądze w ciągu kilku minut są księgowane na rachunku odbiorcy. Dodajmy, że szybkie płatności możesz wykonać zarówno za pośrednictwem bankowości internetowej, jak i aplikacji mobilnej swojego banku.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!