Towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI) - organ funduszu inwestycyjnego działający na podstawie zgody wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Działalność TFI ograniczona jest do tworzenia i zarządzania funduszami inwestycyjnymi, a także reprezentowania ich przed podmiotami zewnętrznymi (zarówno osobami prawnymi, jak i fizycznymi). Status TFI może uzyskać tylko i wyłącznie spółka akcyjna z siedzibą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, której kapitał początkowy odpowiada równowartości 125 000 – 730 000 euro.
TFI – co to?
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) to instytucja finansowa, której głównym zadaniem jest tworzenie, zarządzanie i administrowanie funduszami inwestycyjnymi. TFI działają na podstawie przepisów prawa. W Polsce ich działalność jest regulowana przez ustawę o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami alternatywnymi. Nadzór nad TFI ma Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).
TFI umożliwia inwestorom – zarówno indywidualnym, jak i instytucjonalnym – lokowanie kapitału w różne aktywa, np. akcje, obligacje, surowce czy instrumenty pochodne. Dzięki temu osoby, które nie mają doświadczenia w samodzielnym inwestowaniu na rynku kapitałowym, mogą powierzyć swoje środki profesjonalnym zarządzającym. W zamian za zarządzanie powierzonym kapitałem TFI pobiera określone opłaty, takie jak prowizje za zarządzanie funduszem czy opłaty manipulacyjne przy zakupie jednostek uczestnictwa.
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w Polsce
Pierwsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce zostało założone w 1992 roku. Był to Pioneer, który należał do amerykańskiej grupy finansowej. Początkowo założył tylko jeden fundusz zrównoważony. Aktualnie działa pod nazwą Pekao TFI SA i zarządza różnymi funduszami inwestycyjnymi o charakterze otwartym.
Obecnie na polskim rynku działa kilkadziesiąt Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, które zarządzają setkami różnych funduszy inwestycyjnych. Do największych i najbardziej rozpoznawalnych instytucji należą m.in. PKO TFI, Pekao TFI, Rockbridge TFI, czy TFI Allianz Polska.
TFI oferują różne rodzaje funduszy inwestycyjnych, które można podzielić na:
- Fundusze inwestycyjne otwarte (FIO) – pozwalają na swobodny zakup i umorzenie jednostek uczestnictwa w dowolnym momencie, dzięki czemu zapewniają wysoką płynność inwestycji.
- Fundusze inwestycyjne zamknięte (FIZ) – udostępniają tylko ograniczoną liczbę certyfikatów inwestycyjnych, mają określony termin nabycia i umorzenia. To wszystko przekłada się na potencjalnie większe zyski, ale wiąże się z niższą płynnością.
- Specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte (SFIO) – łączą cechy funduszy otwartych i zamkniętych, co sprawia, że oferują elastyczne strategie inwestycyjne.
- Fundusze akcyjne, obligacyjne, mieszane oraz cyklu życia – pozwalają na inwestowanie w akcje, obligacje, czy instrumenty dłużne.
Warto zaznaczyć, że zyski uzyskane z inwestycji w fundusze zarządzane przez TFI podlegają podatkowi od zysków kapitałowych, znanemu jako „podatek Belki”. Wynosi on 19% i jest naliczany od zysku osiągniętego z inwestycji w momencie sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszu.
Podsumowanie: Co to Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI)?
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych odgrywają kluczową rolę na rynku kapitałowym, umożliwiając inwestorom pomnażanie kapitału poprzez profesjonalnie zarządzanie funduszami inwestycyjnymi. Dzięki szerokiej ofercie funduszy każdy inwestor może dobrać strategię dopasowaną do akceptowalnego przez siebie poziomu ryzyka i oczekiwań inwestycyjnych. Jednak przed podjęciem decyzji warto pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem oraz koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych, co może wpłynąć na ostateczną rentowność całej inwestycji.