Co to jest PIN karty?

Korzystasz na co dzień z karty? Niezależnie od tego, czy płacisz nią za zakupy, wypłacasz środki z bankomatu czy rezerwujesz bilety lotnicze i noclegi, z reguły proszą Cię o podanie kodu PIN. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym dokładnie jest ten numer, jaka jest jego funkcja, jak sprawdzić PIN do karty oraz czy możliwa jest jego zmiana we własnym zakresie. W naszym słowniczku przygotowaliśmy Ci definicję tego kodu oraz opisaliśmy kluczowe informacje na jego temat.

Co to jest PIN do karty?

PIN (ang. Personal Identification Number) to specjalny i unikatowy (zazwyczaj czterocyfrowy) kod zabezpieczający karty płatnicze. Specjalny kod zapewnia ochronę przed nieautoryzowanym użyciem w punktach handlowych (przyjmujących płatności z wykorzystaniem terminali POS), a także przed wypłatą gotówki z bankomatów. Trzykrotne podanie błędnego kodu PIN skutkuje zablokowaniem karty, którą może odblokować posiadacz karty, kontaktując się ze swoim bankiem, np. poprzez infolinię.

Kod PIN może być nadany przez instytucję finansową (bank) lub indywidualnie ustalony przez posiadacza karty. Przypisany danej karcie kod PIN zapisywany jest na serwerach bankowych i może być wielokrotnie zmieniany przez posiadacza karty.

Ile cyfr ma PIN do karty?

W zdecydowanej większości przypadków PIN do karty bankomatowej liczy cztery cyfry. Taki standard obowiązuje również w Polsce, dlatego instytucje finansowe nadają swoim klientom unikalne czterocyfrowe kody do kart bankomatowych. W ten sposób zabezpieczają transakcje z wykorzystaniem danej karty oraz minimalizują ryzyko kradzieży środków z rachunku bankowego, gdy karta dostanie się w niepowołane ręce.

Jak sprawdzić PIN do karty?

W natłoku codziennych obowiązków zdarzają się różne nieoczekiwane sytuacje. Może zdarzyć się, że zapomnimy swojego kodu do karty bankomatowej. Wówczas warto wiedzieć, jak odzyskać kod PIN do karty. To ważne, ponieważ trzykrotne wpisanie błędnego ciągu cyfr skutkuje blokadą karty płatniczej ze względów bezpieczeństwa. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z infolinią banku. Tam po przejściu przez proces weryfikacji tożsamości będzie można nadać nowy kod PIN oraz odblokować kartę.

Jeżeli zapomniałeś kodu, jednak przezornie nie wpisałeś błędnego kodu trzykrotnie w bankomacie lub terminalu płatniczym, to możesz wybrać inną ścieżkę. Gdzie sprawdzić PIN do karty? Możesz to zrobić po zalogowaniu się do bankowości mobilnej. Opcja odsłuchania kodu PIN dostępna jest również poprzez infolinię Twojego banku. Tam należy postępować zgodnie ze wskazówkami systemu. Warto też przechowywać dokumentację przesyłaną przez bank. W krótkim okresie czasu użytkownik karty otrzymuje plastikową kartę oraz kod PIN. Oczywiście w dwóch różnych przesyłkach. Wiadomość z kodem warto zachować na wypadek jego zapomnienia. Choć zapamiętanie ciągu czterech cyfr wydaje się proste, to jednak w natłoku obowiązków oraz przy użytkowaniu więcej niż jednej karty płatniczej może być to kłopotliwe.

Jak zmienić PIN do karty?

Wiesz już gdzie sprawdzić PIN do karty. Jako użytkownik możesz również go zmienić. Jak nadać PIN do karty we własnym zakresie? Zaloguj się do bankowości mobilnej i przejdź do sekcji kart. Z tego poziomu możesz nie tylko odblokować zablokowane karty, ale również zmienić numer PIN. Standardowo opcje dostępne w bankach w Polsce to „Zmień PIN" lub „Ustaw nowy PIN". Po ich wybraniu należy postępować zgodnie ze wskazówkami. Pamiętaj o tym, aby ustawić taki kod, który z jednej strony będzie unikalny i trudny do rozszyfrowania, a z drugiej strony łatwo będzie Ci go zapamiętać. Gdy jednak go zapomnisz, to postępuj z naszą instrukcją, jak odzyskać PIN do karty bankomatowej.