Na co dzień korzystasz z płatności kartą oraz z bankowości elektronicznej? Z pewnością nie raz na Twoim koncie widoczna była blokada środków na karcie. To standardowa praktyka stosowana przez instytucje finansowe w celu zabezpieczenia środków niezbędnych do zapłaty za dokonany zakup. Dowiedz się, co oznacza blokada środków na karcie, jak długo ona trwa i dlaczego tego typu mechanizm jest stosowany.
Co oznacza blokada środków na karcie?
Czym właściwie jest blokada środków na karcie kredytowej i jak długo ona trwa? Tak naprawdę jest to jeden z podstawowych typów zabezpieczania pieniędzy posiadanych na rachunku bankowym. Blokady te wynikają bezpośrednio z przeprowadzonych transakcji płatniczych. Świetnie widać to po zalogowaniu się do bankowości mobilnej. Z poziomu swojego konta online możesz sprawdzić, czy nie widnieją na nim zablokowane środki, którymi już dysponowałeś w trakcie dokonywania zakupów.
Na czym to polega? Podczas zakupów z wykorzystaniem karty (zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online) transakcje zazwyczaj rozliczane są po jakimś czasie. W praktyce oznacza to, że wydana kwota nie znika automatycznie z Twojego konta, ani nie trafia od razu do sprzedawcy. Pozostaje w stanie zawieszenia, co oznacza to, że dane środki są zablokowane. Choć widać je na koncie, to w rzeczywistości nie można już nimi dysponować. W czasie tej blokady następuje autoryzacja transakcji przez bank. Równolegle do tego punkt przyjmujący płatność przesyła informację o jej dokonaniu do instytucji finansowej. Na tej podstawie jest ona księgowana, a środki schodzą z Twojego konta i znikają z listy tych zablokowanych.
Mechanizm ten jest niezwykle ważny w kontekście dokonywania bezpiecznych płatności. Wstępna autoryzacja karty ma na celu sprawdzenie, czy znajdują się na niej środki wystarczające do dokonania danej transakcji. Cały proces nie powinien trwać dłużej, niż 24-48 godzin. Standardowo dzieje się to jednak zdecydowanie szybciej.
Preautoryzacja na karcie
Jeszcze inaczej wygląda blokada na karcie związana z jej preautoryzacją. Jest to czasowe zablokowanie pieniędzy na rachunku, które traktowane jest jako swego rodzaju kaucja. Stosuje się to m.in. przy wypożyczeniu samochodu lub wynajęciu noclegu w obiekcie hotelowym. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek szkody z winy właściciela karty, to środki zablokowane w ramach preautoryzacji stanowią kaucję. Jeżeli wszystko jest ok, to są odblokowywane i właściciel karty może ponownie nimi dysponować.
Preautoryzacja wykorzystywana jest nie tylko jako kaucja. Zablokowane środki mogą być przeznaczone do zrealizowania płatności w późniejszym terminie, np. przy wcześniejszej rezerwacji hotelu. Wówczas są blokowane i schodzą z konta w określonym czasie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na pokrycie należności w inny sposób, to wówczas środki zablokowane w ramach preautoryzacji ponownie wrócą do Twojej dyspozycji.
Ile trwa blokada środków na koncie?
Wspomnieliśmy już o tym, że standardowa blokada pieniędzy na karcie trwa do 24-48 godzin. Jeżeli jednak sytuacja dotyczy blokady w związku z toczącym się postępowaniem komorniczym, to wygląda to zupełnie inaczej. To dużo większy problem dla posiadacza rachunku bankowego.
Blokada środków na koncie (rachunku bankowym) to forma bankowego zabezpieczenia wierzytelności poprzez uniemożliwienie posiadaczowi rachunku (złotowego lub dewizowego) korzystanie ze zdeponowanych na nim środków bez zgody banku. Blokada środków na rachunku ustanawiana jest do wysokości powstałego zobowiązania i do czasu zniesienia blokady. Zgodnie z obowiązującym Prawem bankowym, blokadą mogą być objęte środki zgromadzone na rachunkach: oszczędnościowo-rozliczeniowych, oszczędnościowych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, a także lokatach bankowych terminowych.
Ile trwa blokada środków na koncie w takiej sytuacji? Tak naprawdę trwa to tak długo, aż zadłużenie wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi zostanie spłacone. Oczywiście bank nie może zablokować wszystkich środków zgromadzonych na koncie. Jest to regulowane przepisami. Istnieje kwota wolna od zajęcia, która ma pozwolić dłużnikowi na normalną i bezpieczną egzystencję. W ten sposób chronione są podstawowe potrzeby bytowe zadłużonych osób. To, jak długo trwa blokada środków na koncie w związku z zadłużeniem, w dużej mierze zależy od tego, jak szybko uda Ci się wyprostować swoją sytuację finansową.
Jeżeli Twoja karta lub rachunek bankowy zostały zablokowane, a Ty nie widzisz ku temu żadnych podstaw, to niezwłocznie skontaktuj się z przedstawicielem banku. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko błędnej blokady lub padnięcia ofiarą oszustów. Zachęcamy do zapoznania się z innymi definicjami z naszego branżowego słowniczka. Przygotowaliśmy w nim wpisy dotyczące m.in. tego, czym są BIK i IBAN. Zapraszamy do lektury.