Większość z nas na co dzień z niego korzysta, nie zwracając uwagi na tom, czym dokładnie jest bankomat oraz na czym polega mechanizm jego działania. Od wielu lat urządzenie to stało się nieodzownym elementem naszego życia. Warto jednak dowiedzieć się o nim nieco więcej. Dowiedz się, jaka jest definicja bankomatu, jak on działa czy też jakie nominały wypłaca. Zapraszamy do lektury.
Co to jest bankomat?
Urządzenie umożliwiające samodzielną realizację operacji bankowych za pomocą posiadanej karty płatniczej, powiązanej z określonych rachunkiem bankowym. Wypłata środków z rachunku może być realizowana przy użyciu karty zaopatrzonej w pasek magnetyczny lub chip. Coraz częściej nowoczesne bankomaty zapewniają możliwość realizacji transakcji zbliżeniowych oraz BLIK.
Poza gotówkowymi wypłatami środków z rachunku większość bankomatów umożliwia również sprawdzenie salda kont, a także wydrukowanie potwierdzenia wpłaty na konto. Dodatkowo nowsze modele pozwalają m.in.: sprawdzić historię rachunku, zrealizować przelew lub wpłatę na rachunek innej osoby, wprowadzić zmiany w zakresie zleceń stałych itd.
Warto również podkreślić to, że jednym z typów bankomatu jest wpłatomat. Urządzenie to umożliwia dokonywanie wpłat środków na rachunek powiązany z kartą płatniczą użytą w trakcie realizacji operacji. Bankomaty/wpłatomaty posiadają kasety nominałowe, w których znajdują się banknoty przeznaczone do wypłaty lub pochodzące z wpłat, oraz kasety zrzutowe, gdzie trafiają banknoty uszkodzone, nieodebrane przez klienta, bądź też odrzucone przez moduł gotówkowy.
Ciekawostka: Pierwszy bankomat na świecie uruchomiono w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, przez First Pensylwania Bank. W Polsce pierwszy bankomat oddano do użytku w 1990 roku. Był to bankomat w III oddziale Banku Polska Kasa Opieki SA (obecnie Bank Pekao) przy ulicy Tadeusza Czackiego w Warszawie.
Jak działa bankomat?
Z pewnością większość z nas doskonale wie, jak wygląda bankomat. W dużym skrócie wiemy też, na czym polega jego działanie. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej temu mechanizmowi. Działanie urządzenia opiera się na zamkniętym obiegu gotówki. W praktyce oznacza to, że jeden użytkownik może wypłacić pieniądze, a inny je wpłacić. Efektem tego jest wdrażanie do obiegu tych samych banknotów.
Specyfikę działania bankomatu można podzielić na kilka kroków, które w kilku słowach opisano poniżej. Dowiesz się z nich, jak wypłacić pieniądze z bankomatu.
- Wkładamy do dedykowanej szczeliny kartę bankomatową lub zbliżamy kartę/telefon do czytnika.
- Wpisujemy indywidualny kod PIN karty w celu uwierzytelnienia transakcji.
- Bankomat łączy się z systemem informatycznym wybranej instytucji finansowej w celu weryfikacji poprawności PIN-u i analizy danych zawartych na karcie. Trwa to do kilku sekund. W tym czasie urządzenie: potwierdza naszą tożsamość, weryfikuje stan konta oraz status karty.
- Po pomyślnej weryfikacji możemy przejść do wybranej operacji: wypłacenia gotówki, sprawdzenia stanu konta, wygenerowania wydruku salda z rachunku bankowego czy też wpłacenia gotówki.
- Po wybraniu transakcji musimy wyjąć kartę, a następnie: odebrać lub włożyć gotówkę czy też odebrać wygenerowany wydruk. Na tym kończy się cała operacja.
Podczas korzystania z bankomatu należy zachować szczególne środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko kradzieży danych, w tym zwłaszcza numeru PIN.
Bankomat – ile można wypłacić?
Zastanawiasz się, ile wypłaca bankomat? Zależy to od kilku czynników. Przede wszystkim każdy z nas może ustalić indywidualny limit wypłat z bankomatu w ujęciu jednorazowym oraz dobowym. Ponadto swoje limity ustalają również banki. Jest to uzależnione m.in. od możliwości technicznych urządzenia i tego, ile banknotów jest ono w stanie przekazać w ramach jednej operacji. W sporadycznych przypadkach wpływ na brak możliwości wypłaty środków ma brak gotówki w danej maszynie.
Standardowo bankomaty należące do banków pozwalają na wypłacenie większej ilości gotówki, niż urządzenia obsługiwane przez systemy płatnicze i pozwalające na korzystanie ze środków zgromadzonych na kontach różnych banków.
Zwykły limit wypłaty gotówki z bankomatu w Polsce wynosi 800-1000 PLN. Więcej, bo w granicach 4000-8000 PLN wypłaca się w bankomatach obsługiwanych bezpośrednio przez bank. Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z danej maszyny, dokładnie sprawdź, ile bankomat wypłaca jednorazowo. Dzięki temu lepiej zaplanujesz swoje operacje i w porę zmienisz limit, jeżeli takowy ustawiłeś na swojej karcie.
Jakie nominały wypłaca bankomat?
Ilość nominałów wypłacanych przez bankomat zależy od polityki przyjętej przez daną instytucję finansową oraz tego, jakie nominały znajdują się w maszynie. W Polsce dostępne są urządzenia, które pozwalają na wypłatę gotówki w nominałach od 10 PLN do 500 PLN. Warto sprawdzić to przed skorzystaniem z oferty danej maszyny, jeżeli zależy Ci na wypłacie konkretnych nominałów.
Ile bankomat ma pieniędzy? W dużej mierze zależy to od tego, jak intensywnie jest eksploatowany. Średnio w urządzeniach tych znajduje się kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złotych.
Ile kosztuje bankomat? Jeżeli korzystasz z urządzenia swojego banku, to wpłaty i wypłaty zazwyczaj się bezkosztowe. Jeżeli korzystasz z innych maszyn, to możesz liczyć się z kosztem na poziomie kilku złotych lub więcej za każdą pojedynczą operację.