Asset Management to w polskim tłumaczeniu zarządzanie aktywami. To typ usługi finansowej oferowanej przez instytucje finansowe. Dedykowana jest najzamożniejszym klientom indywidualnym oraz klientom instytucjonalnym. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest Asset Management oraz na czym polega tego typu zarządzanie aktywami.
Asset Management – co to?
Przyjrzyjmy się podstawowej definicji Asset Managementu. Zgodnie z nią jest to usługa finansowa. Jej podstawą jest zarządzanie aktywami klienta instytucji finansowej. Co do zasady aktywami tymi mogą być zarówno instrumenty krajowe, jak i zagraniczne produkty i instrumenty finansowe. Zarządzanie to odbywa się na podstawie podpisanego pełnomocnictwa. Ze względu na specyfikę tej usługi, oferowana jest ona przede wszystkim klientom zamożnym oraz instytucjonalnym.
Podstawowym założeniem świadczenia usług Asset Managementu jest takie zarządzanie aktywami klienta, aby zmaksymalizować jego zyski inwestycyjne oraz odpowiednio zarządzać ryzykiem. Wśród popularnych aktywów znajdują się m.in.: akcje, fundusze inwestycyjne i inne instrumenty finansowe.
Jakie instytucje finansowe mogą zarządzać majątkiem swoich klientów?
Oczywiście nie każdy podmiot może oferować usługi zarządzania majątkiem swoich klientów. Regulują to przepisy polskiego prawa. Zgodnie z nimi usługę Asset Managementu mogą oferować m.in.: domy maklerskie i towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Podstawą współpracy pomiędzy nimi a klientami indywidualnymi i instytucjonalnymi jest umowa. Powinna ona zawierać kluczowe informacje dotyczące współpracy.
Asset Management – jak działa?
Kluczem do świadczenia usług Asset Managementu z sukcesem, jest właściwe zarządzanie aktywami. To powinno być wielopoziomowe. Pod uwagę bierze się kilka kluczowych czynników. Kluczowe z nich to realny cel i horyzont inwestycyjny klienta oraz jego skłonność do podejmowania ryzyka. Należy dokładnie zapoznać się z tymi aspektami, aby świadomie zarządzać aktywami klienta zgodnie z jego oczekiwaniami i potrzebami. Strategia inwestowania może być różna. Tę dobiera się bezpośrednio do profilu inwestora.
Działania prowadzone w ramach Asset Managementu to m.in. budowanie portfela inwestycyjnego, podejmowanie strategicznych decyzji oraz bieżące zarządzenia składnikami tego portfela. Standardowo klienci mogą skorzystać z gotowych strategii oferowanych przez instytucje finansowe lub indywidualnych strategii.
Z usług Asset Managementu warto skorzystać w kilku podstawowych sytuacjach. To rozwiązanie dla osób, którym zależy na profesjonalnym zarządzaniu aktywami. Jest to związane z tym, że z ramienia instytucji finansowych za prowadzenie inwestycji klientów odpowiadają doświadczeni specjaliści, którzy często zaliczani są do wąskiego grona najlepszych ekspertów w danej dziedzinie.
Ponadto w ramach Asset Managementu można liczyć na uzyskanie większego zwrotu z inwestycji, niż w przypadku lokat bankowych. Jako klient biura maklerskiego zyskujesz dostęp do zaawansowanych strategii inwestycyjnych. Kolejnym z atutów tego rozwiązania jest to, że oszczędza się cenny czas. Jest to związane z tym, że osoba lub firma posiadająca kapitał, nie musi samodzielnie monitorować swojego portfela inwestycyjnego i podejmować kluczowych decyzji w tym zakresie. Za to odpowiada zewnętrzny podmiot, który przejmuje część odpowiedzialności na podstawie umowy.
Podstawowe rodzaje Asset Managementu
Zarządzanie majątkiem w ramach Asset Managementu może przybierać różne formy. Od pewnego czasu wyróżnia się dedykowane specjalności domów maklerskich. Wśród nich znajdują się takie usługi jak:
- Road Asset Management – to reguły i narzędzia wykorzystywane przy zarządzaniu majątkiem związanym bezpośrednio z infrastrukturą drogową;
- Infrastructure Asset Management – specjalność obejmująca zarządzanie majątkiem, który jest „zamrożony” w infrastrukturze (pod uwagę bierze się dyscypliny: inżynierskie, teorie finansowe i praktyki biznesowe).
Asset Management ma swoje uzasadnienie. Nie bez powodu cieszy się dużą popularnością wśród świadomych klientów. Istnieje jednak wysoki próg wejścia, aby skorzystać z tej usługi. Skierowana jest tylko do osób z dużym kapitałem. Warto zapoznać się z różnymi naszymi artykułami i słowniczkiem dotyczącym finansów. Wśród nich znajdziesz m.in. definicję rynku kapitałowego i jego mechanizmów.