Zwrot VAT za gaz - ile wynosi i jak wypełnić wniosek?

Zwrot VAT za gaz - ile wynosi i jak wypełnić wniosek?

Warto trzymać rękę na pulsie i w odpowiednim terminie złożyć wniosek o zwrot VAT za gaz. Możliwość złożenia wniosków za 2023 rok możliwa jest tylko do 29 lutego 2024 roku. Od 1 marca można będzie ubiegać się o zwrot podatku VAT za gaz tylko w ramach faktur VAT otrzymywanych do 30 dni przed złożeniem wniosku. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, z którego dowiesz się nieco więcej na ten temat. 

Zwrot VAT za gaz – ile wynosi?

Kryterium dochodowe ma wpływ na zwrot VAT za gaz i to, czy się go otrzyma. W przypadku gospodarstwa jednoosobowego dochody na jedną osobę nie mogą przekraczać kwoty 2100 PLN miesięcznie. W przypadku gospodarstw wieloosobowych to 1500 PLN miesięcznie na osobę. Zgodnie z przyjętymi przepisami Ustawy, zwrot VAT za gaz ma postać całkowitej refundacji poniesionych kosztów podatków w danym okresie rozliczeniowym. Przy okazji warto wiedzieć, czym jest rachunek VAT. Informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule: Rachunek VAT co to jest i jak działa.

Zwrot VAT za gaz – kiedy wypłata?

Zastanawiasz się, kiedy zwrot VAT za gaz ma miejsce? Po złożeniu wniosku podlega on weryfikacji urzędniczej. Jeżeli wszystko się zgadza, to gmina ma 45 dni na przekazanie środków na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Jeżeli jednak urzędnik stwierdzi wcześniej jakiekolwiek nieprawidłowości, to ma 14 dni na to, aby wezwać wnioskodawcę do ich poprawienia lub uzupełnienia dokumentu o brakujące dane.

Zwrot VAT za gaz – dla kogo?

Komu przysługuje zwrot VAT za gaz? Aby otrzymać refundację, należy złożyć wniosek o zwrot podatku VAT za gaz do samorządu lokalnego właściwego ze względu na lokalizację gospodarstwa domowego. Jak już wspomniano, o zwrot VAT-u za gaz mogą ubiegać się członkowie gospodarstw domowych, którzy spełniają podstawowe kryterium dochodowe: 2100 PLN w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1500 PLN na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Jak wypełnić wniosek o zwrot VAT za gaz?

Wniosek o zwrot VAT za gaz należy wypełnić zgodnie z instrukcją. Należy pisać wielkimi literami i pola wyboru zaznaczać symbolami V lub X. Ponadto upewnij się, że wszystkie dane zawarte we wniosku są prawidłowe i nie został popełniony żaden błąd. Wszystko po to, aby skrócić całą procedurę i uniknąć potrzeby poprawiania dokumentacji. Prawidłowo wypełnione dokumenty przekazuje się do gminy.

Gdzie złożyć wniosek o zwrot VAT za gaz?

Zastanawiasz się, jak złożyć wniosek o zwrot VAT za gaz? Dokument ten należy dostarczyć w gminie, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania danej osoby. W praktyce oznacza to, że składamy go do wójta, burmistrza czy też prezydenta miasta. Wniosek można dostarczyć osobiście lub poprzez formularz elektroniczny. Jako załączniki muszą znaleźć się w nim: potwierdzenie zapłacenia faktury za gaz, faktura oraz umowa z przedsiębiorstwem energetycznym dostarczającym gaz.

Zwrot VAT za gaz – do kiedy?

Wniosek za 2023 rok należy złożyć do 29 lutego 2024 roku. W przeciwnym razie straci się szanse na refundację. Wzór wniosku o zwrot VAT za gaz znajdziesz w internecie na stronach rządowych. Po przekroczeniu terminu 29 lutego 2024 roku możliwe będzie już tylko składanie wniosków dotyczących faktur z ostatnich 30 dni. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zwrot VAT za gaz jest jednorazowy? Świadczenie ma charakter wielorazowy i można ubiegać się o nie co miesiąc.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi poradnikami dotyczącymi VAT i jego rozliczania. Wyjaśniamy w nich m.in., czym jest biała lista podatkowa VAT. Jeżeli przysługuje Ci prawo do ubiegania się o refundację za podatek uiszczony przy zakupie gazu do ogrzewania nieruchomości, to zachęcamy do skorzystania z tej formy wsparcia finansowego gwarantowanego przez państwo.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!