Wpłatomat - jak działa i ile kosztuje?

Wpłatomat - jak działa i ile kosztuje?

W całej Polsce działa około 8000 urządzeń z funkcją wpłatomatów. Wraz z popularyzacją bankowości elektronicznej możemy obserwować dynamiczny przyrost tych urządzeń, niemal w każdym mieście. Na koniec 2018 roku mieliśmy do dyspozycji ponad 1000 urządzeń więcej niż w poprzednim roku.

Wpłatomat – urządzenie, które pokochali Polacy 

W najprostszym ujęciu wpłatomat to urządzenie służące do samodzielnego dokonywania wpłat gotówki na rachunek bankowy. Wpłata realizowane jest natychmiast, a zdeponowane w urządzeniu środki dostępne są na rachunku posiadacza karty. 

Polacy coraz chętniej korzystaj z wpłatomatów. Wynika to przede wszystkim z wygody (większość wpłatomatów czynna jest w systemie 24/7), oszczędności pieniędzy (wpłaty są darmowe) i czasu (nie trzeba stać w kolejce bankowej, aby dokonać wpłaty na własne konto). Banki na przestrzeni lat zdążyły nas przyzwyczaić do samodzielnego realizowania większości podstawowych transakcji bankowych. Konta w systemie online, płatności w systemie mobilnym, wypłaty środków z bankomatów oraz wiele innych tego typu rozwiązań, zazwyczaj pozwala wygenerować znaczne oszczędności.

Jak bezpiecznie korzystać z wpłatomatu?

W najprostszym ujęciu korzystanie z wpłatomatów jest analogiczne do korzystania z bankomatów. Należy wobec tego zachować ostrożność i zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości. Jeżeli urządzenie jest uszkodzone (lub jakikolwiek jego element), nie należy z niego korzystać. Co więcej, coraz więcej urządzeń to połączenie bankomatu i wpłatomatu. W takiej sytuacji również należy zwiększyć czujności i z uwagą śledzić komunikaty wyświetlane na ekranie urządzenia. 

W przypadku dokonywania wpłaty większej kwoty warto również plik pieniędzy podzielić na mniejsze części (zwykle urządzenia przyjmują ok. 30-40 banknotów na raz). W ten sposób unikniemy kłopotliwej sytuacji, gdy np. urządzenie nie zaksięguje wpłaconych środków.

Jak korzystać z wpłatomatu?

Mechanizm działania wpłatomatu można opisać w kilku prostych krokach. Warto przy tym pamiętać, że poszczególne urządzenia mogą funkcjonować nieco inaczej, jednak różnice te nie odbiegają zbyt mocno od standardowego schematu. Nie bez znaczenia jest również to, że nawet niedoświadczone osoby, bez większych trudności, powinny dokonać samodzielnej wpłaty. Wystarczy uważnie śledzić komunikaty wyświetlane na ekranie urządzenia i postępować zgodnie z kolejnymi wskazówkami.

Aby dokonać wpłaty gotówki w wybranym wpłatomacie, należy:

  1. Przygotować kartę płatniczą (powiązaną z rachunkiem, na który chcemy dokonać wpłaty).
  2. Przygotować banknoty (wpłatomaty nie przyjmują bilonu), które nie są zniszczone, pogniecione, zagięte, spięte (np. spinaczem) lub umieszczone w kopercie. 
  3. Na ekranie urządzenie podaj deklarowaną kwotę wpłaty (uwaga, nie wszystkie wpłatomaty mają tę funkcję i ten etap może być pominięty).
  4. Umieścić kartę w czytniku (w niektórych wpłatomatach dostępna jest już opcja zbliżeniowa, a tym samym wystarczy zbliżyć kartę lub smartfona do wskazanego na urządzeniu miejsca). 
  5. Umieścić odliczoną gotówkę w szczelinie, która automatycznie otworzy się i wciągnie banknoty. Nigdy nie należy siłą umieszczać w niej banknotów. 
  6. Po zamknięciu szczeliny, na ekranie wpłatomatu wyświetli się komunikat o wpłaconych środkach. Należy uważnie sprawdzić, czy kwota jaką przyjął wpłatomat jest zgodą z rzeczywistą wpłatą. Jeżeli wszystko się zgadza, należy zatwierdzić transakcję. W sytuacji, gdy kwota wpłacana nie jest zgoda z wyświetlonym komunikatem, należy zrezygnować z zatwierdzenia transakcji. 
  7. Po zakończeniu transakcji należy zaczekać na zwrot karty. Jeżeli w pierwszych etapach wybrano wpłatę z potwierdzeniem, po zakończeniu wpłaty wydrukowane zostanie również papierowe potwierdzenie przeprowadzonej transakcji.

Sytuacje awaryjne

Pomimo tego, że wpłatomaty to bezpieczne i regularnie kontrolowane urządzenia, czasami może zdarzyć się sytuacja awaryjna. W przypadku, gdy wpłacone środki nie zostaną zaksięgowane (np. na ekranie wyświetli się komunikat, że transakcja nie została zakończona poprawnie), a urządzenie nie chce oddać wpłacanych banknotów, należy pobrać wydruk potwierdzający transakcję (o ile nie doszło do całkowitego „zawieszenia” systemu wpłatomatu), a następnie skontaktować się z infolinią danego banku. 

Standardowy czas rozpatrywania reklamacji wynosi około 8 dni roboczych. W tym czasie bank dokona przeliczenia wszystkich środków znajdujących się w urządzeniu oraz zrealizowanych transakcji. Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych procedur, bank dokona zwrotu środków na rachunek klienta.

Inną problematyczną sytuacją może być odrzucanie banknotów. Zdarza się to wówczas, gdy banknoty są zniszczone, poplamione lub wsuwane do szczeliny w błędny sposób. W takiej sytuacji warto samodzielnie skontrolować „kłopotliwy” banknot i spróbować zdeponować go ponownie w szczelinie, dokładnie sprawdzając schemat postępowania umieszczony na urządzeniu. 

Podsumowując, wpłatomaty to w pełni bezpieczne rozwiązanie, które pozwala oszczędzać czas i pieniądze. Jego obsługa jest prosta, ponieważ każdy krok poprzedzony jest odpowiednimi komunikatami wyświetlanymi na ekranie urządzenia. Warto jednak zachować czujność, a każde nieprawidłowości zgłaszać pod numerem telefonu widocznym na danym urządzeniu. 

Komentarze i opinie o wpłatomacie

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!