Czujesz się bezradny, gdy dłużnik po raz kolejny nie płaci faktury na czas? Niestety, niezapłacona faktura za usługę czy sprzedane produkty to zmora przedsiębiorców. Oto co możesz zrobić w takiej sytuacji. Sprawdź, jak odzyskać pieniądze za niezapłaconą fakturę.
Spis treści:
Brak zapłaty za fakturę — co robić?
Gdy mija termin zapłaty za fakturę, a pieniędzy od kontrahenta wciąż nie ma, zaczynasz się zastanawiać, jak odzyskać pieniądze za fakturę. Jeśli taka sytuacja zdarza się po raz pierwszy, nie zakładaj z góry, że klient nie chce zapłacić za wykonaną usługę. Zamiast tego po prostu się z nim skontaktuj. Może się tak zdarzyć, że twój kontrahent faktycznie zapomniał o terminie płatności lub zaszła pomyłka przy zlecaniu przelewów. Oczywiście mogło być i tak, że kontrahent po prostu grał na zwłokę, ale twój telefon czy e-mail zmobilizuje go do natychmiastowego zapłacenia za fakturę. W takim przypadku masz problem z głowy.
A co w sytuacji, gdy twój klient otwarcie mówi, że aktualnie nie ma wystarczających środków, aby ci zapłacić? Czy wówczas od razu musisz decydować się na windykację niezapłaconych faktur? To już zależy od ciebie i tego, co usłyszałeś od swojego kontrahenta. Zawsze możesz zgodzić się na spłatę zadłużenia w ratach, lub odroczenie zwrotu należności na późniejszy termin. A co w przypadku, gdy kontrahent tylko cię zwodzi, a ty dalej nie wiesz, co zrobić z niezapłaconą fakturą i nie masz pojęcia, jak odzyskać zarobione pieniądze?
Pierwszym krokiem do wyegzekwowania niezapłaconej faktury jest przesłanie kontrahentowi przedsądowego wezwania do zapłaty. Taki dokument powinien zawierać następujące informacje:
- dane wierzyciela i dłużnika,
- kwotę należności,
- termin, do którego należało opłacić fakturę,
- numer konta bankowego, na który powinien trafić przelew,
- odsetki naliczone za zwłokę w spłacie należności,
- dalsze kroki, jakie zamierzasz podjąć, jeśli po raz kolejny nie uda ci się odzyskać należności za zaległą fakturę.
Tak przygotowane wezwanie do zapłaty należy wysłać do dłużnika listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Jeśli kontrahent w dalszym ciągu nie zwróci ci pieniędzy, wezwanie możesz wysłać ponownie. Jednak musisz mieć świadomość, że jeśli nie zdecydujesz się na kolejne kroki, to odzyskanie pieniędzy z niezapłaconej faktury najpewniej nigdy się nie powiedzie. Co zatem możesz zrobić na tym etapie?
Jeśli kontrahent w dalszym ciągu nie wykonał przelewu, powinieneś wysłać mu ostateczne wezwanie do zapłaty. Jest to ostatni krok miękkiej windykacji niezapłaconej faktury, po którym pozostaje ci już wejście na drogę sądową i złożenie pozwu.
Gdzie zgłosić niezapłaconą fakturę?
Czasem bywa i tak, że wezwania do zapłaty, czy nawet założenie pozwu do sądu, nie robią na nierzetelnym kontrahencie wrażenia. Natomiast cuda w odzyskiwaniu niezapłaconych faktur może zdziałać zgłoszenie ich do odpowiednich instytucji. Gdzie zatem możesz zgłosić niezapłacony faktury?
Przede wszystkim opublikuj dane dłużnika w bazie danych BIG, czyli Biurze Informacji Gospodarczej. Taki krok może napsuć sporo krwi twojemu kontrahentowi. A już na pewno popsuje mu historię kredytową. A to oznacza, że jeśli będzie chciał on w przyszłości wziąć kredyt, leasing lub kupić coś na raty, może mieć problem z uzyskaniem takiego finansowania.
Taka wizja często sprawia, że kontrahent nagle znajduje pieniądze. Jak chcesz wyegzekwować niezapłaconą fakturę, możesz sięgnąć właśnie po ten sprawdzony sposób. A przecież, gdy zastanawiasz się, czym jest Krajowy Rejestr Dłużników, rzadko myślisz o nim jako o sposobie na odzyskanie własnych pieniędzy.
Jak odzyskać pieniądze za niezapłaconą fakturę?
Utrudnianie uzyskania kredytu przez kontrahenta to jedno. Jak jednak możesz zmusić takiego dłużnika do zapłaty faktury? W końcu jak tobie nie uda się ściągnąć należności za fakturę, sam zaczniesz mieć trudności ze spłatą swoich zobowiązań. Nawet jeśli nauczyłeś się, jak efektywnie oszczędzać, to nie znaczy, że możesz odpuścić pieniądze, które inni są ci winni.
Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak odzyskać pieniądze za wystawioną fakturę, możesz sprzedaż dług na internetowej giełdzie wierzytelności. Jest to specjalna platforma, na której wystawiasz informację o chęci sprzedania długu, który pochodzi z faktury niezapłaconej w terminie. Co ważne, w tym celu nie musisz posiadać zgody dłużnika. Nie potrzebujesz także żadnego wyroku sądu czy zapłaty. Wystarczy, że poinformujesz kontrahenta o tym, że jego dług trafi na taką giełdę.
Na tym rozwiązaniu możesz zyskać na dwa sposoby. Po pierwsze, kontrahent może nie chcieć, aby jego dług trafił na giełdę, więc po prostu ci zapłaci. Po drugie, możesz stosunkowo szybko znaleźć chętnego na dług twojego kontrahenta. W obu tych sytuacjach szybko odzyskasz pieniądze i nie będziesz się musiał przejmować niezapłaconą fakturą, czy zastanawiać się, co masz zrobić.
W innym przypadku, jak będziesz chciał odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury, będziesz musiał udać się do sądu. Ostatecznie najważniejsze jest to, aby udało cię się znaleźć sposób, aby jak najszybciej wyegzekwować zapłatę za fakturę.
Niezapłacona faktura – jak odzyskać pieniądze od nierzetelnego kontrahenta?
Windykacja zaległych faktur nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Dlatego, gdy tylko dotyka nas brak zapłaty za fakturę, zastanawiamy się, co robić w takiej sytuacji, by jak najszybciej odzyskać pieniądze za niezapłacone faktury. W takim przypadku przede wszystkim postaraj się skontaktować z kontrahentem, by wyjaśnić, co się stało i dlaczego nie otrzymałeś pieniędzy. Jeśli okaże się, że po prostu doszło do jakiejś pomyłki, najpewniej szybko dostaniesz przelew. A jeśli tak się nie stanie? Jak wówczas możesz odzyskać pieniądze za niezapłacone faktury? Po pierwsze, wyślij do kontrahenta przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jest to forma miękkiej windykacji niezapłaconej faktury. Jeśli to nie zadziała, powiadom kontrahenta, że zamierzasz zgłosić dług do BIG lub planujesz sprzedać go na giełdzie wierzytelności. Jak chcesz szybko wyegzekwować niezapłaconą fakturę, to te sposoby są jednymi z najskuteczniejszych. W końcu żaden przedsiębiorca nie chce, aby informacje o jego nierzetelności wypłynęły na zewnątrz. Jednak, jeśli i w ten sposób nie uda ci się odzyskać należnych pieniędzy, pozostaje ci wejście na drogę sądową.
Spóźnienia w rozliczeniu faktur zgadzają się nawet najlepszym kontrahentom. Jednak czasem sami prosimy się o kłopoty. Pod tym względem lepiej jest kilkukrotnie sprawdzić białą listę podatkową VAT, by przekonać się, czy potencjalny klient jest godny zaufania, niż zastanawiać się, co może zająć komornik, byś mógł odzyskać należne ci pieniądze.
Komentarze i opinie użytkowników