Od kilku lat osoby poniżej 26. roku życia mogą skorzystać z preferencji podatkowej w postaci ulgi dla młodych. W ten sposób mogą zwiększyć osiągane przychody, co ma duże znaczenie w kontekście ich startu w dorosłość i budowania kariery zawodowej. W tym artykule sprawdzimy, czy ulga dla młodych dotyczy działalności gospodarczej i działalności nierejestrowanej.
Spis treści:
Czu ulga dla młodych dotyczy działalności gospodarczej?
Ulga dla młodych to zwolnienie z PIT dla osób pracujących poniżej 26. roku życia. Podstawą prawną tej preferencji podatkowej jest art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy PIT. Zwolnienie obowiązuje do wysokości przychodu w roku podatkowym na poziomie 85 528 PLN. Zgodnie z przepisami Ustawy z tej preferencji podatkowej mogą skorzystać osoby, które osiągają przychody w ramach:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy;
- umów zleceń;
- odbywania stażu uczniowskiego;
- odbywania praktyki absolwenckiej;
- zasiłku macierzyńskiego.
Jednocześnie warto mieć na uwadzę fakt, że ulga obejmuje przychody osiągane zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Jak wygląda to jednak w zestawieniu ulga dla młodych a działalność gospodarcza. Czy osoby prowadzące własny biznes również mogą skorzystać ze zwolnienia z PIT, jeżeli mają mniej niż 26 lat i nie przekraczają przychodów na poziomie 85 528 PLN w roku podatkowym?
Obowiązujące przepisy mogą wydawać się krzywdzące dla osób, które prowadzą własny biznes. Wszystko dlatego, że dochody generowane w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej nie podlegają uldze dla młodych. W praktyce oznacza to, że młody przedsiębiorca musi odliczyć od nich podatek zgodnie z przyjętą formą opodatkowania i wpłacić go do Urzędu Skarbowego. Jeżeli dla osoby poniżej 26. roku życia działalność gospodarcza jest jedynym źródłem dochodów, to nie może ona w żadnym zakresie skorzystać ze wskazanej preferencji podatkowej. W takim wypadku ulga dla młodych w działalności gospodarczej nie ma żadnego znaczenia.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku młodego pracownika, który prowadzenie działalności gospodarczej łączy z pracą na etacie, na umowie zlecenie lub pobieraniem środków w ramach praktyki absolwenckiej i studenckiej. Wówczas ulga podatkowa ma zastosowanie dla źródeł dochodów, które są wymienione w przepisach Ustawy. Jednocześnie środki generowane w ramach działalności gospodarczej nie są zaliczane do progu. Oznacza to, że osoba pracująca na etacie może zarabiać w oparciu o umowę o pracę 85 000 złotych oraz generować zarobki 100 000 złotych z własnej firmy. Wówczas wszystkie środki uzyskane w ramach etatu są zwolnione z podatku. W takim wariancie preferencja podatkowa ma zastosowanie, co daje wymierne korzyści młodemu przedsiębiorcy.
W praktyce przekłada się to na to, że dla wielu młodych osób otwarcie i prowadzenie działalności gospodarczej jako jedynej formy opodatkowania nie jest najkorzystniejszym wyborem. Czasem lepiej pracować na etacie i zarabiać teoretycznie mniej, ponieważ ulga podatkowa sprawi, że w końcowym rozrachunku na koncie zostanie więcej pieniędzy. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Warto skonsultować swoją sytuację z doradcą. Myślisz o otwarciu biznesu? Przygotowaliśmy kilka przydatnych poradników, w tym m.in.: jakie konto bankowe wybrać czy też jak robić koszty w firmie. Warto też poznać nasz ranking kont dla spółek, jeżeli myślisz o tej formie prawnej biznesu. W ramach optymalizacji należności podatkowych warto skrupulatnie prowadzić księgowanie kosztów.
Ulga dla młodych a działalność nierejestrowana
Wiele młodych osób zwleka z otwarciem własnego biznesu i decyduje się na świadczenie usług lub sprzedaż produktów w ramach działalności nierejestrowanej. W jej ramach można generować dochody na poziomie niespełna połowy wysokości minimalnego wynagrodzenia w Polsce w danym roku. To wygodne rozwiązanie dla wielu osób, które w ten sposób dorabiają sobie do różnego rodzaju świadczeń czy też etatu.
Działalność nierejestrowana a ulga dla młodych? Jak to wygląda w tym przypadku? Niestety tu również nie mamy zbyt wielu dobrych wiadomości dla osób poniżej 26. roku życia. Działalność nierejestrowana nie została wymieniona w źródłach przychodów, które podlegają zwolnieniu z PIT. Oznacza to, że osoba poniżej 26. roku życia musi odprowadzić podatek od zarobków z nierejestrowanej działalności. Przy okazji warto znać progi podatkowe w Polsce.
Powyższe sprawia, że prowadzenie nierejestrowanej działalności w przypadku osób poniżej 26. roku życia również nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Kluczową korzyścią jest to, że nie trzeba odprowadzać składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. Pod kątem zerowego PIT dla młodych zdecydowanie korzystniejsza finansowo jest praca w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie. Szkoda, że ustawodawca nie wpisał środków z nierejestrowanej działalności do Ustawy. Jednocześnie środki te podlegają opodatkowaniu według zasad stosowanych dla umów zlecenie, co prowadzi do kolejnych niejasności.
Szukasz porad finansowych i chcesz jeszcze lepiej zrozumieć obecne wykładnie podatkowe? Zachęcamy do analizy naszych innych artykułów oraz do korzystania ze wskazówek proponowanych przez naszych ekspertów.
Komentarze i opinie użytkowników