
Jeśli chcesz mieć pewność, że na emeryturze będziesz miał środki na godne życie, nie możesz polegać wyłącznie na świadczeniu z ZUS. Zamiast tego zacznij odkładać pieniądze na własną rękę, wykorzystując w tym celu III filar systemu emerytalnego. Dzięki temu możesz gromadzić środki w ramach takich programów jak IKE, IKZE, PPK i PPE. Dziś przyjrzyjmy się, co to jest PPE, jak działa oraz kiedy można wypłacić środki z PPE.
Spis treści:
PPE – co to?
Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia skrótu PPE i tego, co on oznacza. Otóż PPE to Pracowniczy Program Emerytalny. Jest to forma dobrowolnego, systemowego i długoterminowego oszczędzania na emeryturę, która stanowi uzupełnienie kapitału, gromadzonego w ramach I i II filaru systemu emerytalnego. Jest to program skierowany do pracowników, choć przystępują do niego pracodawcy, którzy to płacą za swoich pracowników składki. Przyjrzyjmy się, jak to działa w praktyce.
Jak działa PPE?
Przede wszystkim decyzję o uruchomieniu PPE w danej firmie podejmuje pracodawca. Nie ma on takiego obowiązku, ale jeśli zależy mu na pozyskaniu dobrych i lojalnych pracowników, powinien zdecydować się na przystąpieniu do tego programu. A jak założyć PPE w danej firmie?
Na początek pracodawca musi zawszeć umowę zakładową lub międzyzakładową ze swoimi pracownikami. Należy w niej określić warunki i formę zarządzania środkami, sposób dołączania pracowników do PPE, wysokość składki podstawowej oraz dodatkowej.
Następnie pracodawca musi zawrzeć umowę z instytucję zarządzającą, która może prowadzić PPE. Sam program może mieć formę funduszu inwestycyjnego, funduszu emerytalnego, grupowego ubezpieczenia na życie bądź zagranicznego zarządzania. Jaki fundusz emerytalny czy inwestycyjny wybrać? To już zależy od szczegółów dostępnych ofert. Warto porównywać je tak samo dokładnie, jak robisz to, zastanawiając się, gdzie założyć IKZE.
W kolejnym kroku pracodawca musi zarejestrować program w KNF. A gdy tylko program zostanie sprawdzony oraz uruchomiony, pracownicy mogą do niego przystąpić.
Jak już wspominaliśmy, PPE ma charakter dobrowolny, co oznacza, że nie wszyscy pracownicy danego zakładu muszą do niego przystąpić. Niemniej uczestnikiem PPE mogą zostać:
- osoby pracujący na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej, wyboru, powołania, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę, a także innej umowy o świadczenie usług,
- osoby, które wykonują pracę nakładczą,
- członkowie rady nadzorczej, o ile otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie,
- członkowie spółdzielni kółek rolniczych lub rolniczej spółki produkcyjnej,
- osoby zatrudnione na podstawie umowy zawartej w wyniku powołania lub wyboru do organu reprezentującego osobę prawną.
Co ważne, z PPE mogą korzystać osoby, które nie ukończyły 70. roku życia. Do tego, aby przystąpić do PPE, staż pracy w danej firmie nie może być krótszy niż 3 miesiące. Dodatkowo pracodawca ma prawo wydłużyć ten okres, aczkolwiek nie może on przekroczyć 3 lat.
PPE – ile procent?
Przyjdźmy teraz do konkretów i sprawdźmy, ile wynosi składka PPE. Co to w ogóle jest? Jest to comiesięczna kwota, jaką przekazuje na rzecz PPE pracodawca za swoich pracowników, którzy przystąpili do tego programu. Ile wynosi składka PPE? To już ustala sam pracodawca w porozumieniu z pracownikami, przy czym nie może być ona wyższa niż 7% wynagrodzenia pracownika. Co więcej, pracodawca może ustalić wysokość składki PPE na jeden z 3 sposobów:
- jako procent od wynagrodzenia pracownika,
- jako procent od wynagrodzenia pracownika przy założeniu kwoty maksymalnej,
- taka sama kwota dla wszystkich pracowników.
A do kiedy płacimy PPE? Do momentu przejścia na emeryturę lub do 70. roku życia.
PPE – ile płaci pracownik?
Jeśli uznasz, że składka płacona na PPE przez pracodawcę jest niewystarczająca, możesz odkładać na PPE składkę dodatkową. O ile umowa zakładowa nie stanowo inaczej, możesz określić w deklaracji, jaką część swojej wypłaty chcesz przekazywać na PPE . Musisz jednak pamiętać, aby w jednym roku kalendarzowym nie przekroczyć 4,5-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Dla przypomnienia limit wpłat wynosi 3-krotność średniej pensji brutto w przypadku IKE. Co to jest? IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, na które odkładasz pieniądze na emeryturę we własnym zakresie.
PPE – jak sprawdzić stan konta?
Przyjrzyjmy się teraz jak sprawdzić PPE. Jako pracownik biorący udział w PPE, powinieneś mieć możliwość sprawdzenia, ile pieniędzy jest zgromadzonych na twoim koncie. Na przykład PZU gromadzi takie informacje na indywidualnym rejestrze. Zatem w przypadku PPE w PZU jak sprawdzić stan konta? Wystarczy, że zalogujesz się do rejestru online na platformie inPZU.
PPE – kiedy można wypłacić?
A jak wygląda kwestia PPE i tego, kiedy można wypłacić zgromadzone pieniądze? Po pierwsze, po ukończeniu 70. roku życia środki te są wypłacane automatycznie, o ile dana osoba nie jest już zatrudniona u pracodawcy, który ten program prowadzi. Po drugie, środki uzbierane z PPE możesz wypłacić po 60. roku życia lub 55. roku życia, jeśli masz prawo do wcześniejszej emerytury.
A jak wpłacić pieniądze z PPE? W tym celu musisz złożyć wniosek o wypłatę. A jak wypłacić środki z PPE w przypadku śmierci uczestnika tego programu? Wówczas osoba uprawniona również powinna złożyć odpowiedni wniosek. Dodajmy, że w zależności od woli uczestnika programu, środki te mogą być wypłacone jednorazowo lub w ratach.
Podatek PPE – ile procent?
A co w przypadku osób, które chciałyby wcześniej skorzystać ze zgromadzonych środków? Kiedy można wypłacić pieniądze z PPE? Wcześniejsza wypłata środków może nastąpić tylko w dwóch przypadkach:
- likwidacja rachunku PPE,
- ustanie stosunku pracy z pracodawcą, który prowadzi program.
Niemniej w tym drugim przypadku nie warto wypłacać pieniędzy z PPE. Lepiej przenieść te środki np. do IKE lub przystąpić do nowego PPE u kolejnego pracodawcy. W tym pierwszym przypadku sprawdź, gdzie założyć IKE, aby zyskać na tym jak najwięcej. Poza tym pieniądze te można też po prostu pozostawić na dotychczasowym PPE. Do kiedy będę one na PPE? Do momentu osiągnięcia wymaganego wieku emerytalnego.
A dlaczego warto zostawić pieniądze na PPE? Ponieważ w przeciwnym razie zgromadzona kwota zostanie pomniejszona o 19% podatek Belki. Dodatkowo 30% podstawowych składek trafi do ZUS-u jako dodatkowa składka emerytalna. Dlatego też, jeśli nie potrzebujesz pilnie tych pieniędzy, lepiej zostaw je na PPE i ciesz się nimi na emeryturze.
Jak zlikwidować PPE?
Zdecydowałeś jednak, że chcesz odzyskać pieniądze z PPE i zastanawiasz się, jak zrezygnować z PPE? W tym celu musisz zmienić swoją dyspozycję i zażądać jednorazowej wypłaty środków, które zostały zgromadzone na twoim PPE.
Podsumowanie: PPE – co to znaczy?
Zastanawiasz się, jak oszczędzać na emeryturę? Zacznij odkładać pieniądze w ramach PPE. PPE to Pracowniczy Program Emerytalny, który stanowi dodatkową formę oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru systemu emerytalnego w Polsce. Działa on na zasadzie dobrowolnego i długoterminowego gromadzenia środków przez pracodawców na rzecz pracowników oraz przez pracowników. Składka na PPE wynosi maksymalnie 7% wynagrodzenia pracownika i może być ustalona jako procent od wynagrodzenia lub jako stała kwota dla wszystkich pracowników, którzy przystąpili do PPE. Do kiedy płatny jest ten program? Środki zgromadzone w ramach PPE mogą być wypłacone po osiągnięciu 70. roku życia lub wcześniej, gdy pracownik uzyska prawo do emerytury. Jak wypłacić pieniądze z PPE? Wypłata środków może nastąpić również w przypadku likwidacji rachunku PPE lub ustania stosunku pracy z pracodawcą prowadzącym program. W przypadku wcześniejszej wypłaty podatek Belki wynosi 19%, a 30% podstawowych składek trafia do ZUS-u jako dodatkowa składka emerytalna.
Komentarze i opinie użytkowników