
Co do zasady pożyczkę można wziąć zarówno w banku, jak i w instytucji pozabankowej. W obu przypadkach trzeba mieć zdolność kredytową. Mniej rygorystycznie podchodzą do tego jednak instytucja parabankowe, które w swojej ofercie posiadają m.in. pożyczki na czek GIRO. W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliże. Sprawdź, czym jest pożyczka z czekiem GIRO, gdzie można z niej skorzystać i co warto wiedzieć przed zaciągnięciem tego zobowiązania.
Spis treści:
Pożyczka na czek GIRO – na czym polega?
Pożyczki GIRO to produkty firm pozabankowych, które nie są powszechnie znane. Z drugiej strony cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które szukają zewnętrznego finansowania i jednocześnie nie chcą, aby pożyczone środki trafiały na konto bankowe. Dotyczy to m.in. osób zadłużonych i tych, których rachunki bankowe są zajęte w ramach egzekucji komorniczej lub z innych przyczyn.
W dużym skrócie pożyczka na czek GIRO to kredyt gotówkowy w postaci chwilówki lub zobowiązania ratalnego. Co do zasady różni się od standardowych produktów bankowych tym, że środki nie zawsze są przelewane na konto. Oczywiście wciąż istnieje możliwość wybrania przelewu bankowego, jednak zamiast tego można wypłacić pieniądze w oddziale Banku Pocztowego lub w placówce pocztowej po okazaniu dokumentów uprawniających do pobrania pieniędzy.
Z tej opcji pożyczki mogą korzystać również osoby, które nie mają rachunku bankowego lub posiadają konto z innymi współwłaścicielami. Wiele firm pożyczkowych odmawia wówczas udzielenia kredytu. Alternatywą jest wybranie oferty podmiotu, który posiada w swojej ofercie pożyczki na czek GIRO.
O udzielenie pożyczki tego typu można aplikować online. Przechodzi się podstawową procedurę, przy czym zazwyczaj kwota pożyczki nie jest wysoka, a samo zobowiązanie jest wysoko oprocentowane, co znacznie podnosi koszty po stronie wnioskodawcy i zmniejsza opłacalność kredytu. Zazwyczaj pożyczka udzielana jest do kilku tysięcy złotych, jednak w niektórych przypadkach i po spełnieniu szeregu wymogów możliwe jest ubieganie się nawet o 25 tysięcy złotych. Warto sprawdzić oferty kilku podmiotów, aby wybrać tę najkorzystniejszą.
W przypadku pożyczek na czek GIRO zdolność kredytowania nie jest tak rygorystycznie sprawdzana, jak w przypadku banków. Z drugiej strony dla wybranych osób może to być ostatnia deska ratunku. Możliwe jest bowiem wzięcie pożyczki z komornikiem na czek GIRO. Oczywiście tego typu kredytów nie należy traktować jako podstawowego rozwiązania na to, jak wyjść z długów. Należy postępować bardzo odpowiedzialnie, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.
Procedura ubiegania się o pożyczkę na czek GIRO dla zadłużonych oraz niezadłużonych osób jest relatywnie prosta i krótka. Wszystko zaczyna się od wypełnienia wniosku w formie elektronicznej lub papierowej (zależy to od firmy i jej standardów). Kolejnym krokiem jest wskazanie sposobu wypłaty środków. Standardowo do wyboru są: przelew bankowy, odbiór pożyczki na poczcie na podstawie czeku GIRO. W tym przypadku wybiera się tę drugą opcję i kontynuuje proces ubiegania się o pożyczkę. Ustala się jej kwotę oraz okres kredytowania, co ma wpływ na wysokość miesięcznej raty (uwzględnia oprocentowanie i inne koszty). Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytobiorca otrzymuje specjalny dokument w postaci czeku GIRO, który służy do wypłaty środków.
Kto korzysta z pożyczki na czek GIRO? Poniżej przykłady osób, dla których może to być uzasadniony wybór:
- osoby starsze bez rachunku bankowego lub dostępu do bankowości mobilnej;
- osoby, którym zależy na pełnej dyskrecji i anonimowości;
- osoby posiadające konto bankowe tylko jako współwłaściciele;
- osoby nieposiadające rachunku bankowego z różnych przyczyn;
- osoby posiadające zablokowane konto przez komornika, Urząd Skarbowy lub z innych przyczyn.
Tego typu pożyczki oferują wybrane firmy w Polsce. Wśród nich znajdują się m.in.: Takto, Super Grosz, Net Credit, Pożyczka OK, HapiPożyczki, Feniko czy Ratka. Warto weryfikować to na bieżąco, ponieważ zakres usług świadczonych przez firmy parabankowe zmienia się dynamicznie. Dotyczy to również warunków oferty.
Czym jest czek GIRO?
Nazwa czeki GIRO pochodzi z języka włoskiego i oznacza ono podróż, spacer czy też obrót. Dokument GIRO może mieć postać elektroniczną lub papierową. W wersji papierowej zawiera takie podstawowe informacje jak:
- nazwa i numer firmy zlecającej wypłatę środków;
- kwota środków do wypłaty;
- dane osobowe osoby wypłacającej;
- dane adresowe osoby wypłacającej;
- seria i numer dowodu osobistego osoby wypłacającej;
- kod transakcji;
- numer autoryzacji.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku formy elektronicznej. Wówczas standardowo klient otrzymuje ją w wiadomości mailowej lub w wiadomości tekstowej SMS. Zawiera ona takie informacje jak:
- nazwa i numer firmy zlecającej wypłatę środków;
- kwota środków do wypłaty;
- kod transakcji.
Otrzymując czek GIRO, należy zwrócić uwagę na jego ważność. Jeżeli ona minie, to niemożliwe będzie wypłacenie środków i kredytobiorca będzie musiał ponownie skontaktować się z firmą pożyczkową. Zazwyczaj ważność czeku GIRO wynosi 5-7 dni kalendarzowych. Korzystając z tej formy pożyczki, musisz mieć świadomość, że na pieniądze zazwyczaj trzeba poczekać kilka dni. To minus w porównaniu do kredytów bankowych, gdzie uzyskane środki otrzymuje się jeszcze tego samego dnia (nawet po kilku minutach) na konto bankowe.
Jak odebrać pożyczkę z czekiem GIRO?
Oczywiście wszystko rozpoczyna się na etapie wyboru firmy pozabankowej oferującej czeki GIRO, a następnie zaznaczenia we wniosku tego sposobu na odebranie środków. Po pomyślnej weryfikacji wnioskodawca otrzymuje czek GIRO, który stanowi podstawę do dalszych działań, w tym do wypłaty pieniędzy.
Z czekiem GIRO należy udać się do Banku Pocztowego lub do placówki poczty polskiej, która obsługuje czeki GIRO. W przypadku wątpliwości warto wcześniej się upewnić, aby nie doszło do rozczarowania i straty czasu związanej na poszukiwania odpowiedniej placówki. Od razu odrzuć agencje pocztowe, ponieważ one nie oferują tej usługi. Do tego upewnij się, w jakich godzinach dana placówka lub Bank Pocztowy realizują wypłaty. Okazuje się bowiem, że nie zawsze jest to możliwe, a największe trudności mogą występować w punktach pracujących w weekendy.
W placówce pocztowej lub w Banku Pocztowym należy przedstawić czek GIRO w postaci papierowej, lub elektronicznej. Wypłacający musi posiadać przy sobie ważny dowód tożsamości (dowód osobisty), którego numer widnieje na czeku. Bez tego wypłata środków będzie niemożliwa. Pracownik poczty lub Banku Pocztowego sprawdza wiarygodność czeku oraz zgodność wszystkich danych. Na tej podstawie wypłaca środki w kwocie wskazanej w dokumencie. Wypłacający musi liczyć się z tym, że w trakcie wypłaty środków może zostać doliczona dodatkowa opłata w wysokości 13 złotych na rzecz poczty polskiej. Pobierana jest ona za realizację czeku GIRO, jednak nie dotyczy to każdej firmy pożyczkowej.
Interesuje Cię tematyka finansowa, w tym kwestie związane z kredytami, ich rodzajami i warunkami? Zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami w tej kategorii. Pisaliśmy m.in. o tym, czym jest podatek od pożyczki i ile wynosi. Pamiętaj o tym, że każda decyzja dotyczącą wzięcia pożyczki lub skorzystania z innego produktu bankowego i parabankowego powinna być poprzedzona dokładną analizą, a dysponowanie pieniędzmi powinno być świadome i odpowiedzialne, aby nie wpaść w problemy finansowe.
Komentarze i opinie użytkowników