Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Okres bezodsetkowy to największa zaleta posiadania karty kredytowej. Dzięki niemu możesz nawet przez 2 miesiąca korzystać z pieniędzy banku i nie zapłacisz za to ani złotówki. Najpierw musisz jednak zrozumieć, na czym polega mechanizm korzystania z karty kredytowej i jej spłaty. Właśnie tym zagadaniem zajęliśmy się w poniższym artykule.

Czym jest okres bezodsetkowy?

Okres bezodsetkowy (ang. grace period) to okres, podczas którego możesz spłacić zadłużenie na karcie kredytowej, bez płacenia odsetek. Oznacza to, że jeśli wykorzystałeś 1000 zł ramach limitu na karcie kredytowej, to do końca okresu bezodsetkowego masz czas, aby zwrócić tę kwotę, a bank nie zażąda zapłaty odsetek. Natomiast jeśli przekroczysz ten okres, bank naliczyć ci odsetki od wykorzystanej kwoty.

Ujmując to jeszcze prościej, można powiedzieć, że korzystanie z karty kredytowej jest darmowe, o ile zadłużenie spłacasz, mieszcząc się w ramach okresu bezodsetkowego. W przeciwnym razie karta kredytowa okaże się bardziej kosztowna niż niejeden kredyt. To między innymi dlatego banki tak chętnie wydają karty kredytowe i przyznają na nich wysokie limity. Jeśli nie spłacisz w terminie całej kwoty, bank rozbije zadłużenie na raty, ale najpierw doliczy do niego odsetki.

Ile trwa okres bezodsetkowy?

Długość okresu bezodsetkowego zależy od banku, ale zazwyczaj trwa on od 50 do 60 dni. Może się jednak zdarzyć, że bank przyzna ci okres bezodsetkowy o długości 40 lub 70 dni.

Na okres bezodsetkowy składa się miesięczny okres rozliczeniowy karty kredytowej oraz dodatkowy czas na spłatę zadłużenia. Przyjrzyjmy się teraz, na jakiej zasadzie działa rozliczanie płatności wykonanych za pomocą karty kredytowej.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej z przyznanym limitem środków, z których możesz dowolnie korzystać. Kartą kredytową zapłacisz bezgotówkowo za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także w punktach usługowych. W razie potrzeby, z karty kredytowej możesz wykonać przelew lub wypłacić pieniądze w bankomacie. Musisz jednak pamiętać, że te ostatnie operacje będą wiązały się z dodatkowymi kosztami. A przede wszystkim w przypadku wypłaty gotówki z bankomatu, bank od razu naliczy odsetki od wyciągniętej kwoty.

Co ważne, środki w ramach limitu na karcie kredytowej nie należą do ciebie, tylko do banku. Korzystając z nich, pożyczasz je od banku, więc w określonym terminie musisz je zwrócić.

Choć samo korzystanie z karty kredytowej jest proste i nie różni się niczym od płatności każdą inną kartą płatniczą, to już zrozumienie mechaniki spłaty karty kredytowej jest dla wielu osób problematyczne. Wynika to przede wszystkim z rozróżniania przez bank dwóch okresów. Podczas trwania jednego z nich bank nalicza oprocentowanie, a podczas drugiego — nie.

Przyjrzyjmy się dokładniej temu mechanizmowi.

Zacznijmy od tego, że w przypadku karty kredytowej najważniejszą kwestią jest termin jej spłaty. Data spłaty karty kredytowej przypada w określonym dniu miesiąca, a informację na ten temat łatwo znajdziesz w umowie z bankiem. Jeśli wykorzystasz część lub całość środków z karty kredytowej, ale zadłużenie zwrócisz w całości przed terminem jej spłaty, nie będziesz musiał płacić bankowi odsetek. Do tego dochodzi jeszcze kwestia okresu bezodsetkowego, który tak bardzo komplikuje nam sprawę.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, okres bezodsetkowy to czas, jaki daje ci bank na bezpłatne spłacenie całości wykorzystanego zadłużenia z karty kredytowej. Po prostu, jeśli spłacisz kartę przed upływem okresu bezodsetkowego, bank nie naliczy odsetek za wykorzystany limit. Brawo! Właśnie udało ci się skorzystać z prawie 2-miesięcznego „kredytu bankowego” zupełnie za darmo.

Jak wygląda rozliczenie karty kredytowej?

Rozliczanie płatności, jakich dokonałeś przy pomocy karty kredytowej, odbywa się w comiesięcznych cyklach. Po zakończeniu każdego z nich bank przyśle ci zestawienie wykonanych transakcji i podsumuje twoje zadłużenie na karcie kredytowej. Nie musisz go jednak spłacać od razu. Masz na to czas właśnie do końca okresu bezodsetkowego.

Spłata karty kredytowej a okres bezodsetkowy

Jak zapewne wiesz, korzystanie z karty kredytowej wiąże się ze sporą elastycznością. Dotyczy to także spłaty zadłużenia na posiadanej przez ciebie karcie. Oznacza to, że wykorzystany limit możesz spłacić w całości lub w części, np. oddając bankowi tylko minimalną kwotę zadłużenia. Sprawdźmy zatem, jakie koszty czekają cię w obu tych przypadkach, a także w sytuacji, gdy w ogóle nie oddasz bankowi kwoty minimalnej.

Jeśli spłacisz całość wykorzystanego zadłużenia przed upływem okresu bezodsetkowego, za korzystanie z pieniędzy banku, nic nie zapłacisz. W przypadku, gdy okres bezodsetkowy w twoim banku trwa 55 dni, to właśnie tyle masz czasu na oddanie zadłużenia, by nie ponieść w związku z nim żadnych kosztów.

Powiedzmy jednak, że wykorzystałeś sporą część limitu na karcie kredytowej i nie jesteś w stanie spłacić na raz całości zadłużenia. Nie ma z tym żadnego problemu, o ile będziesz regularnie spłacał kwotę minimalną. Zazwyczaj wynosi ona około 5% zadłużenia na karcie kredytowej.

Załóżmy, że z karty kredytowej wykorzystałeś 1000 zł na zakup pralki. Jako że nie planowałeś wcześniej tego wydatku, nie masz obecnie środków, aby oddać bankowi całą kwotę. W takim razie do końca okresu bezodsetkowego musisz spłacić jedynie 5% tej kwoty, czyli 50 zł. Pozostała suma zostanie zamieniona na kredyt, który wraz z odsetkami będziesz co miesiąc spłacał, dopóki nie oddasz bankowi całej kwoty. Na ogół oprocentowanie karty kredytowej wynosi w takim przypadku około 10%.

A co się stanie, jeśli nie oddasz bankowi nawet kwoty minimalnej? W takiej sytuacji bank doliczy do wykorzystanej kwoty odsetki, a także naliczy opłatę z tytułu braku spłaty zadłużenia na karcie kredytowej. Do tego dojdzie monit, następnie wypowiedzenie umowy kredytowej, a nawet podjęcie czynności windykacyjnych. Jeśli będziesz unikał spłaty pierwotnego zadłużenia na karcie kredytowej, koszty, jakie będziesz musiał z tego tytułu ponieść, mogą przekroczyć wykorzystany limit. Dlatego pilnuj terminów spłaty karty kredytowej, a przede wszystkim nie zadłużaj jej, jeśli wiesz, że możesz mieć problem z oddaniem wykorzystanych środków.

Jak uniknąć opóźnień w spłacie karty kredytowej?

Jak widzisz, spłacanie zadłużenia na karcie kredytowej w terminie jest niezwykle ważne. Jednak nie mniej istotne jest także przestrzeganie okresu bezodsetkowego. Tylko w ten sposób możesz uniknąć płacenia odsetek za wykorzystany limit, co de facto pozwala na bezpłatne korzystanie z pieniędzy banku nawet przez 2 miesiące z pieniędzy banku.

Jednak jeśli przekroczysz termin, w którym kończy się okres bezodsetkowy, za korzystanie z karty kredytowej będziesz musiał zapłacić. Aby tego uniknąć, zdecyduj się na opcję automatycznej spłaty karty kredytowej. Zazwyczaj możesz wybrać, czy bank ściągnie z twojego konta całość zadłużenia, czy tylko kwotę odpowiadającą kwocie minimalnej. Dzięki temu nie musisz pamiętać, w którym dokładnie dniu upływa termin spłaty karty kredytowej. Jednak musisz do tego dnia zapewnić na koncie środki w odpowiedniej wysokości.

Okres bezodsetkowy – podsumowanie

Karta kredytowa to dobry sposób na finansowanie niespodziewanych wydatków. Dlatego warto mieć ją w swoim portfelu. Należy jednak korzystać z niej umiejętnie. Jeśli wykorzystany limit na karcie kredytowej spłacisz w ramach okresu bezodsetkowego, nie poniesiesz z tego tytułu żadnych dodatkowych kosztów. W przeciwnym razie bank do kwoty zadłużenia zacznie doliczać odsetki. Z tego względu warto pilnować terminów spłaty karty kredytowej i ustawić opcje automatycznej spłaty zadłużenia na karcie. 

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!