Jakie konto firmowe wybrać dla jednoosobowej działalności?

Jakie konto firmowe wybrać dla jednoosobowej działalności?

Początkujący przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, czy firma jednoosobowa musi mieć konto firmowe? A może wystarczający będzie rachunek osobisty? W tym artykule przyjrzymy się temu zagadnieniu nieco bliżej oraz wskażemy na sytuacje, w których posiadanie konta firmowego jest obligatoryjne. Sprawdzimy również, jakie konto dla firmy jednoosobowej będzie najlepsze i czym kierować się przy jego wyborze.

Czy jednoosobowa działalność musi mieć konto firmowe?

Posiadanie konta firmowego przez jednoosobową działalność gospodarczą warunkowane jest przepisami polskiego prawa. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed podjęciem decyzji o założeniu biznesu. Ułatwi to jej działanie już od pierwszych dni. Bardzo ważne jest to, aby było ono zgodne z prawem, co zapewni Ci bezpieczeństwo rozliczeń i uniknięcie przykrych konsekwencji ze strony urzędów. W dalszej części artykułu odpowiemy na to, czy jednoosobowa działalność gospodarcza musi mieć konto firmowe i jeżeli tak, to w jakich sytuacjach. 

Kiedy posiadanie konta firmowego przy JDG nie jest wymagane?

Czy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, muszę mieć konto firmowe? Obecnie większość podmiotów tego typu nie ma takiego obowiązku. Wówczas wystarczające jest posiadanie osobistego rachunku bankowego, z którego będą realizowane transakcje w ramach prowadzonego biznesu. Oznacza to, że typowe firmowe konto bankowe dla firmy jednoosobowej nie jest wtedy wymagane. Jest to związane z tym, że podmioty te uznawane są za mikroprzedsiębiorców.

Zastosowanie ma tu Ustawa Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku wraz z późniejszymi zmianami. Zgodnie z nią mikroprzedsiębiorcy zwolnieni są z dokonywania rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego. Oznacza to, że jednoosobowa działalność nie musi mieć żadnego konta w banku. Rozliczenia prowadzone z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz klientami mogą być realizowane w formie gotówkowej. Tego typu rozliczenia z ZUS gwarantowane są przez art. 7 Ustawy Prawo przedsiębiorców.

Aby móc skorzystać z powyższych praw, należy minimum w jednym z dwóch poprzednich lat obrotowych zatrudniać średniorocznie mniej niż 10 pracowników. Wtedy podmiot klasyfikowany jest jako mikroprzedsiębiorca i objęty wspomnianym prawem. To ułatwienie w prowadzeniu biznesu dla najmniejszych firm. Dzięki temu ograniczają liczbę kont bankowych, co wpływa na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ułatwia rozliczenia oraz pozwala na uniknięcie wielu prac administracyjnych.

Czy przy jednoosobowej działalności trzeba mieć konto firmowe, czy środki prywatne i firmowe można trzymać na jednym rachunku bankowym? Małe firmy oraz fundacje działające w ramach tej podstawy prawnej mogą mieć jeden rachunek bankowy. Wówczas konto osobiste pełni jednocześnie rolę rachunku firmowego. Z rachunku tego można z powodzeniem dokonywać wpłat na rzez Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kontrahentów oraz realizować prywatne zakupy. Jest to jak najbardziej legalne i wielu mikroprzedsiębiorców decyduje się na taki ruch. Ważne tylko, aby prowadzone rozliczenia były czytelne i umożliwiały rozróżnienie wydatków oraz przychodów firmowych i prywatnych. Ułatwi to przeprowadzenie ewentualnej kontroli skarbowej i uniknięcie niepotrzebnego tłumaczenia się i sytuacji stresowych.

W praktyce jednak wielu przedsiębiorców decyduje się na konta firmowe. Wszystko po to, aby wyraźnie rozgraniczyć budżet domowy i firmowy. Z jednej strony powoduje to zwiększenie kosztów prowadzonego biznesu, a z drugiej pozwala przedsiębiorcy zachować większą przejrzystość w obszarze finansów. W dalszej części artykułu zastanowimy się nad tym, jakie konfo firmowe dla jednoosobowej działalności gospodarczej będzie optymalne. Zachęcamy również do sprawdzenia innych naszych poradników, w których można poznać rodzaje kont firmowych.

Kiedy posiadanie konta firmowego przy JDG jest obowiązkowe?

W określonych sytuacjach w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zachodzi obowiązek posiadania konta firmowego. Obejmuje to m.in. firmy jednoosobowe, które znajdują się na białej liście podatników VAT. To lista, na którą trafiają tylko konta firmowe. Oznacza to, że nie ma możliwości włączenia do niej rachunku osobistego. Obowiązek obecności w tym rejestrze podatników VAT spada na podmioty, które uczestniczą w transakcjach o jednostkowej wartości przewyższającej równowartość 15 000 euro. Na liście mogą znaleźć się również inne podmioty, jeżeli wyrażą taką chęć. Biała lista podatników VAT funkcjonuje w Polsce od września 2019 roku.

Jeżeli jako jednoosobowa działalność gospodarcza bierzesz udział w wysokich transakcjach lub z innych powodów chcesz znaleźć się na białej liście podatników VAT, to musisz posiadać konto firmowe. To cenne m.in. pod kątem weryfikacji wiarygodności danego podmiotu. Ponadto wykonywanie określonych płatności możliwe jest tylko na konta firmowe znajdujące się w rejestrze.

Obowiązek posiadania konta firmowego spada również na jednoosobowe działalności gospodarcze, które chcą skorzystać z mechanizmu płatności podzielonej (ang. split payment). Co do zasady podmioty znajdujące się na białej liście podatników VAT są do tego zobligowane. Wówczas przedsiębiorca musi posiadać główne konto firmowe oraz połączone z nim subkonto techniczne VAT. Środki zgromadzone na tym ostatnim służą do tego, aby zabezpieczyć realizację przez firmę jej obowiązku podatkowego. W związku z tym można wydatkować je tylko na opłaty do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Celnego.

Jakie konto firmowe dla firmy jednoosobowej?

Wiemy już, czy trzeba mieć konto firmowe przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Choć w wielu przypadkach nie ma takiego obowiązku, to jednak przedsiębiorcy często decydują się na ten krok. Jest to związane z tym, że w ich przypadku pomaga to w usprawnieniu prowadzeniu codziennych rozliczeń. Wiążą się z tym także inne korzyści. W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie zalety mają konta firmowe w przypadku JDG, jakie konto będzie najlepsze oraz gdzie powinno się zgłosić numer konta firmowego po jego założeniu.

Jakie korzyści daje posiadanie konta firmowego przy JDG?

Oczywiście przy decyzji o założeniu konta firmowego warto mieć na uwadze to, że jego prowadzenie prawdopodobnie będzie droższe od utrzymania rachunku osobistego. W konsekwencji wzrosną koszty utrzymania firmy. W tym wypadku płaci się jednak za wygodę, dodatkowe funkcjonalności i przejrzystość finansową. Ten ostatni aspekt okazuje się kluczowy w przypadku kontroli skarbowej. Przy jednym rachunku konieczne może być tłumaczenie poszczególnych transakcji i ich segregacja na płatności i wpływy firmowe oraz prywatne. Wpływa to na wydłużenie czasu kontroli i może powodować sytuacje stresowe.

Kolejnym argumentem przemawiającym za otwarciem konta firmowego przy JDG jest budowa relacji biznesowej przedsiębiorstwa z instytucją bankową. Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba kredytowania wybranych inwestycji. Posiadając wcześniej rachunek biznesowy, buduje się historię relacji oraz można uzyskać lepsze warunki kredytu firmowego. Dodatkowo wśród oferowanych przez banki dla przedsiębiorców funkcjonalności to m.in.: wsparcie księgowe i doradcze, generowanie zestawień i raportów i poszerzona analityka dotycząca finansów firmowych. W kontekście tych udogodnień dowiedz się, jakie konto firmowe z księgowością polecają eksperci.

Jakie konto bankowe dla firmy jednoosobowej i czym kierować się przy jego wyborze?

Poszukując dobrego konta dla firmy jednoosobowej, warto rozważyć różne możliwości. Jest to związane z tym, że instytucje bankowe oferują szeroki wybór kont oraz dodatkowych funkcjonalności. Te ostatnie przekładają się na koszt prowadzenia rachunku i w wiele z nich nie przydaje się przy JDG. Właśnie dlatego rachunki te powinny mieć inne parametry, niż np. konta dla spółek i większych podmiotów gospodarczych. Pod kątem transakcji międzynarodowych warto poznać nasz ranking kont walutowych.

Konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej powinno być przede wszystkim proste w obsłudze. Jest to związane z tym, że często za rozliczenia w takiej firmie odpowiada właściciel. Łączy on w sobie kompetencje wykorzystywane na różnych stanowiskach i utrzymuje się to aż do momentu, gdy firma się rozrośnie lub jej właściciel zdecyduje się na scedowanie księgowości i nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym. Nawet wtedy konto firmowe powinno pozostać proste w obsłudze i czytelne.

Kolejnym parametrem branym pod uwagę są koszty związane z utrzymaniem rachunku bankowego. Tu należy dokładnie zapoznać się z regulaminem danej usługi bankowej. Co jakiś czas pojawiają się atrakcyjne promocje, dlatego warto trzymać rękę na pulsie. Podstawowe koszty, z którymi należy się zapoznać to:

  • koszty prowadzenia rachunku bankowego;
  • opłaty za przelewy;
  • opłaty związane z korzystaniem z dodatkowych usług.

Koszty prowadzenia rachunku firmowego mogą być bardzo różne. Sporo banków oferuje bezpłatne otwarcie i prowadzenie takiego konta na początku. Po czasie wchodzi jednak opłata, dlatego dokładnie sprawdź warunki usługi. Opłaty za przelewy mogą dodatkowo zwiększyć koszty prowadzenia firmy. Dotyczy to zarówno rozliczeń z klientami i kontrahentami, jak i Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dokładnie sprawdź oferty kilku produktów bankowych w tym obszarze, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Nawet jeżeli teraz nie myślisz o inwestycjach i dużym rozwoju firmy, to jednak za jakiś czas może się to zmienić. Już wcześniej warto zapoznać się z ofertą kredytową danej instytucji finansowej. Dotyczy to m.in.: wachlarzu kredytów firmowych, oprocentowania czy też dodatkowych kosztów. Oczywiście parametry te mają zmienny charakter, jednak na etapie wyboru konta biznesowego warto porównać je w różnych bankach. Jest to jedno z ważnych, jednak często pomijanych kryteriów wyboru.

Banki rywalizują o pozyskanie klientów firmowych. Wpływa to na to, że ich oferty sa coraz korzystniejsze. Dotyczy to nie tylko opłat, ale również dodatkowych usług dla firm. Są to m.in. usługi księgowe i doradcze. Wybrane konta biznesowe posiadają je w swoim zakresie lub są one dostępne za dodatkową opłatą. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skorzystać z wiedzy profesjonalistów i usprawnić swoje rozliczenia podatkowe oraz zoptymalizować koszty z tym związane. Inne ciekawe usługi to m.in. dostęp do systemu analitycznego i pobieranie wykresów. Ułatwia to przygotowanie podsumowania rocznego oraz analizę sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Tego typu dane mogą być kluczowe w kontekście podejmowania decyzji zakupowych, modernizacji oferty czy też optymalizacji dotychczasowych kosztów w celu zwiększenia rentowności biznesu.

Wbrew pozorom wybór dobrego konta dla firmy jednoosobowej nie jest najłatwiejszy. Warto poświęcić temu nieco więcej czasu lub skonsultować się z doradcą księgowym. Pomoże to w dokonaniu optymalnego wyboru konta biznesowego, które będzie proste w obsłudze, tanie w utrzymaniu i da przedsiębiorcy wiele dodatkowych możliwości. Przed wyborem warto sprawdzić nasz poradnik: Konto firmowe – w jakim banku wybrać. Wskazujemy tam na różnice w ofercie różnych instytucji finansowych. Przedstawiciele spółek mogą sprawdzić nasz dedykowany ranking kont dla spółek.

Gdzie zgłosić konto bankowe jednoosobowej działalności gospodarczej?

Przedstawiliśmy już zestawienie: konto firmowe a jednoosobowa działalność. Jako jednoosobowa działalność gospodarcza musisz wiedzieć o tym, że numer rachunku bankowego zgłasza się we wniosku CEIDG-1. Można to zrobić poprzez formularz online lub we właściwym dla lokalizacji firmy Urzędzie Skarbowym. Jeżeli podmiot posiada więcej niż jeden rachunek bankowy, to do wniosku załącza się druk RB.

Nieco inaczej cała procedura wygląda w przypadku zmiany numeru konta. Przedsiębiorca musi poinformować o tym Urząd Skarbowy w ciągu siedmiu dni. Ponadto jego obowiązkiem jest poinformowanie o likwidacji wcześniejszego rachunku. Obowiązek zgłoszenia rachunku bankowego przez firmę do Urzędu Skarbowego regulowany jest przez art. 5 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (ustawa o NIP).

Należy pamiętać o tym, że po zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego rachunku bankowego przypisanego do firmy, rozliczenia podatków w formie przelewów powinny być prowadzone właśnie z tego konta. Zachęcamy do analizy swoich realnych potrzeb i obowiązków prawnych przed decyzją o założeniu konta firmowego lub pozostaniu przy koncie osobistym przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Pomoże Ci to w trafnym wyborze.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!