Konto bankowe i księgowość w jednym miejscu - czy warto?

Konto bankowe i księgowość w jednym miejscu - czy warto?

Prowadzisz firmę i szukasz dobrego księgowego w rozsądnej cenie? Poszukaj w swoim banku. Dziś większość usług dla przedsiębiorców ma swoje odpowiedniki w wersji internetowej. Nie inaczej jest z księgowością online. Tego typu usługi coraz częściej oferują banki, łącząc je z rachunkiem firmowym. Na czym to polega? Sprawdź, czy warto korzystać z konta firmowego i księgowości w jednym miejscu.

Konto bankowe z księgowością – co to jest?

Konto bankowe z księgowością to standardowy rachunek bankowy dla firm z dodatkowym pakietem usług, pozwalających prowadzić księgowość własnej firmy w wersji elektronicznej. Posiadając takie konto, możesz wykonywać wszelkiego rodzaju przelewy bankowe, otrzymywać wpłaty od kontrahentów i po prostu gromadzić środki. Z kolei usługa księgowości powiązana z twoim rachunkiem pozwoli ci na:

  • obsługę faktur,
  • generowanie niezbędnych dokumentów księgowych,
  • dostarczanie dokumentów do ZUS-u czy urzędu skarbowego,
  • prowadzenie terminarza płatności i monitorowania zobowiązań publiczno-prawnych,
  • sprawdzanie kontrahentów i ich rachunków na białej liście.

W zależności od wybranego pakietu możesz także liczyć na konsultacje z księgowym. Choć jeszcze nie każdy bank oferuje swoim klientom możliwość założenia konta firmowego z księgowością, to jako przedsiębiorca i tak masz z czego wybierać. Dlatego, zanim otworzysz rachunek w konkretnym banku, zajrzyj do rankingu kont firmowych. Dzięki temu w jednym miejscu sprawdzisz, kto ma w swojej ofercie taką usługą i która z nich jest najbardziej opłacalna.

Jakie są zalety konta firmowego z księgowością?

Jedną z największych zalet konta firmowego z księgowością jest całodobowy dostęp do tej usługi. Dzięki temu niezbędne faktury czy inne dokumenty rozliczeniowe możesz generować o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Wystarczy, że masz dostęp do internetu i bankowości elektrycznej. Jeśli nagle okaże się, że musisz dokonać korekty jakiegoś dokumentu, bądź zapomniałeś podesłać fakturę kontrahentowi, dosłownie w kilka minut możesz naprawić swój błąd.

Po drugie, usługa księgowości online oferowana przez bank jest zazwyczaj zintegrowana z twoim kontem firmowym. Dzięki temu część rozliczeń księgowych wykonywana jest automatycznie.

Atutem księgowości online, również tej połączonej z kontem firmowym, jest przede wszystkim cena. Korzystanie z takiej usługi jest dużo tańsze od współpracy z biurem księgowym. Choć oczywiście zależy to od oferty danego banku i pakietu, który wybierzesz.

Jakie są wady konta firmowego z księgowością?

Prowadzenie księgowości w Polsce nie jest łatwe. Z tego względu na księgowość online, również tą oferowaną przez bank, decydują się głównie przedsiębiorcy działający na mniejszą skalę. Jeśli twoja firma będzie się rozwijać, na ogół będziesz musiał skorzystać z tradycyjnego biura księgowego.

Poza tym w przypadku księgowości bankowej masz ograniczony dostęp do wsparcia księgowego. Zazwyczaj przysługuje on przedsiębiorcom, korzystającym z droższych pakietów. Zatem, jeśli masz wykupioną tańszą opcję, jesteś skazany na własną wiedzę i doświadczenie z zakresu księgowości.

I jeszcze jedna kwestia, która dla jednych będzie wadą, a dla innych nie będzie miała większego znaczenia. Księgowość połączona z kontem firmowym oznacza, że obie usługi musisz mieć w jednym banku. Wiążą się z tym dwie konsekwencje.

Po pierwsze, może ci się podobać oferta prowadzenia konta firmowego w danym banku, ale warunki związane z księgowością nie będą ci odpowiadać. Lub odwrotnie. Oferta księgowości będzie bardzo atrakcyjna, ale np. opłaty za konto firmowe będą mniej przyjazne. W takim przypadku albo pójdziesz na kompromis, albo poszukasz innej oferty konta firmowego z księgowością.

Po drugie, jeśli w przyszłości będziesz chciał zmienić konto firmowe, będziesz musiał także zmienić księgowość online. A to zawsze dodatkowy kłopot. 

Jakie konto firmowe z księgowością wybrać?

Załóżmy, że odpowiada ci pomysł prowadzenia księgowości online i konta firmowego w jednym miejscu. Musisz zatem podjąć decyzję, jakie konto firmowe z księgowością będzie dla ciebie najlepsze. Na co zatem powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze takiej oferty?

Z całą pewnością przeanalizuj koszty, jakie będą wiązać się z tą usługą. Sprawdź dostępne pakiety i porównaj, czym różnią się one w zależności od rodzaju konta firmowego oraz zakresu usług związanych z księgowością. Dowiedź się, ile kosztują dodatkowe funkcje, z jakich od czasu do czasu będziesz musiał skorzystać.

Ponadto dokładnie zapoznaj się z warunkami współpracy z księgowymi w ramach wybranego przez ciebie pakietu. Innymi słowy, sprawdź, czy poprzez taką księgowość online będziesz mógł załatwiać wszelkie sprawy, na jakich ci zależy.

Poza tym zapoznaj się z ogólnymi opiniami i ofertami danego banku. Jako przedsiębiorca możesz z czasem potrzebować pożyczki. Warto zatem od razu sprawdzić bank pod takim kątem. W przeciwnym razie może okazać się, że w jednym banku masz konto i księgowość, w innym wziąłeś kredyt firmowy, a kartę kredytową wyrobiłeś jeszcze gdzie indziej, bo ranking karty kredytowych pomógł znaleźć ci bardzo atrakcyjną ofertę promocyjną. Nie dość, że można się w tym pogubić, to dodatkowo może się okazać, że niepotrzebnie za to wszystko przepłacasz.

Konto bankowe z księgowością – podsumowanie

Jako przedsiębiorca musisz zarówno posiadać konto firmowe, jak i prowadzić księgowość. Od niedawna możesz połączyć te usługi, czyli korzystać z księgowości online w banku, w którym masz założony rachunek firmowy. Jest to duże udogodnienie, ponieważ z jednego miejsca możesz zarządzać swoimi finansami, jak i wystawiać faktury oraz dokumenty rozliczeniowe dla ZUS-u czy urzędu skarbowego. Poza tym cena księgowości online jest niższa w porównaniu ze stawkami tradycyjnego biura księgowego. Z drugiej strony niełatwy system podatkowy w Polsce sprawia, że w przypadku większych firm, taka księgowość może okazać się niewystarczająca. Wybierając konto firmowe z księgowością, warto zwrócić uwagę na koszty takiej połączonej usługi i zakres spraw, które faktycznie będziesz mógł załatwić poprzez bankową księgowość.

Komentarze i opinie użytkowników

Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali i mają doświadczenie z danym produktem lub usługą finansową.
Bądź pierwszy, napisz opinię!