Planujesz otwarcie własnej działalności gospodarczej? Warto sprawdzić dostępne możliwości pozyskania dofinansowania. Jedną z form wsparcia jest dotacja z urzędu pracy. Skierowana jest ona do osób, które chcą otworzyć firmę. Dowiedz się, na czym polega dofinansowanie z urzędu pracy na otwarcie działalności i w jaki sposób się o nie ubiegać.
Spis treści:
- Czym jest dofinansowanie z urzędu pracy?
- Kto może uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy?
- Warunki otrzymania dofinansowania z urzędu pracy
- Jak przebiega procedura otrzymania dotacji?
- Wymagane dokumenty i wniosek
- Oceny wniosków i szanse na uzyskanie wsparcia
- Umowa o dofinansowanie i zabezpieczenie prawne
- Na co można przeznaczyć środki z dofinansowania?
Czym jest dofinansowanie z urzędu pracy?
Dofinansowanie z urzędu pracy na działalność gospodarczą to forma wsparcia, którą wprowadzono w celu zapobiegania bezrobociu w Polsce. Dzięki niej osoby planujące otworzenie firmy mogą otrzymać bezzwrotną dotację. To, co ważne to fakt, że środki otrzymuje się z góry. W praktyce oznacza to, że dotacja z urzędu pracy na otwarcie działalności nie musi być poprzedzona wkładem własnym i nie jest zwracana na podstawie poniesionych kosztów. Można od razu przeznaczyć ją na zakup narzędzi niezbędnych do prowadzenia firmy.
Kto może uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy?
Dofinansowanie do firmy z urzędu pracy skierowane jest do określonej grupy osób. O środki mogą ubiegać osoby bezrobotne (przez minimum rok), absolwenci KIS lub CIS oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wnioskodawca musi spełnić szereg warunków. Nieco więcej o nich napisano w dalszej części artykułu. Pozyskanie środków to tylko połowa sukcesu. Drugą połową jest odpowiednie zarządzanie firmą, aby zbudować jej pozycję i utrzymać płynność finansową. W naszych artykułach pisaliśmy m.in. o tym, jak zrobić koszty w firmie, aby zoptymalizować dochody.
Warunki otrzymania dofinansowania z urzędu pracy
Warto regularnie analizować dostępne możliwości Jest to związane z tym, że co roku może zmieniać się to, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie z urzędu pracy. Podstawowe z warunków obowiązujących w 2024 roku to:
- bycie osobą bezrobotną przez minimum 12 miesięcy przed złożeniem wniosku i jednocześnie osobą, która nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia, odbycia szkolenia, przyjęcia innej pracy zarobkowej, stażu przygotowania zawodowego dorosłych, prac społecznie użytecznych, robót publicznych, prac interwencyjnych czy też udziału w Programie Aktywacja i Integracja;
- podjęcie: szkolenia, prac społecznie użytecznych, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub innej formy pomocy po otrzymaniu skierowania z urzędu pracy;
- nieprzerwanie z własnej winy: szkolenia, prac społecznie użytecznych, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, indywidualnego planu działania czy też udziału w działaniach Programu Aktywizacja i Integracja;
- nieotrzymanie wcześniej bezzwrotnych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, działalności rolniczej czy też na otwarcie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej (np. środki z Funduszu Pracy lub innych instytucji publicznych);
- brak wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub oświadczenie o zakończeniu takiej działalności na minimum 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
- zobowiązanie się do prowadzenia firmy przez minimum 12 miesięcy od daty jej otwarcia oraz zobowiązanie się do niezawieszania działalności w tym czasie na więcej niż 6 miesięcy;
- brak skazania za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu w ostatnich w latach;
- brak złożenia wniosku do innego urzędu pracy.
Szczegółowe warunki i procedura mogę różnić się w zależności od urzędu, ponieważ Powiatowe Urzędy Pracy mają swoje wewnętrzne przepisy regulujące ten zakres. Decydując się na otwarcie biznesu, warto zapoznać się z poradnikiem: jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Pisaliśmy też o tym, jakie konto firmowe wybrać dla jednoosobowej działalności.
Jak przebiega procedura otrzymania dotacji?
Aby uzyskać dofinansowanie do działalności z urzędu pracy, należy przejść przez określoną procedurę. Cały proces rozpoczyna się od złożenia wniosku. Wcześniej jednak warto upewnić się, czy w danym Powiatowym Urzędzie Pracy prowadzony jest program wsparcia. W tym celu można skontaktować się z pracownikiem urzędu lub też zapoznać się z informacjami pojawiającymi się na stronie internetowej.
Wymagane dokumenty i wniosek
Po złożeniu wniosku procedura trwa zazwyczaj kilka tygodni. W niektórych przypadkach może to wydłużyć się do kilku miesięcy. Ważne, aby wniosek był wypełniony rzetelnie i nie zawierał błędów, ponieważ skutkuje to odesłaniem dokumentu do poprawek i wydłużeniem procesu.
Oceny wniosków i szanse na uzyskanie wsparcia
Osoby odpowiedzialne za ocenę wniosku biorą pod uwagę takie aspekty, jak m.in.:
- formalne i merytoryczne wypełnienie;
- doświadczenie wnioskodawcy;
- kwalifikacje zawodowe wnioskodawcy;
- rodzaj planowanej działalności i jej potencjał
Na tej podstawie dokonuje się oceny, czy danemu wnioskodawcy zostaną przyznane środki.
Umowa o dofinansowanie i zabezpieczenie prawne
Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to przechodzi się do części formalnej. Polega ona na podpisaniu umowy z urzędem pracy oraz z poręczycielem. Ten ostatni podmiot zabezpiecza ewentualny zwrot kwoty dotacji, jeżeli wnioskodawca nie dotrzyma warunków umowy. W ciągu kilku dni po podpisaniu umowy pieniądze trafiają na wskazany przez beneficjenta rachunek bankowy. Po podpisaniu umowy wnioskodawca ma obowiązek założenia działalności gospodarczej w określonym terminie.
Kto może być poręczycielem dotacji z urzędu pracy? Może to być osoba prywatna lub podmiot, który osiąga dochód nie mniejszy niż 5000 złotych brutto miesięcznie. Często wyłączeni z możliwości bycia poręczycielem są: małżonkowie, poręczyciele, którzy mają niezakończone umowy w UP oraz dłużnicy urzędu skarbowego.
Dla osób chcących założyć działalność oraz prowadzących firmy przygotowaliśmy dedykowany ranking kont firmowych. Wyjaśniamy również, czy i kiedy trzeba mieć konto firmowe oraz, czy firma może mieć dwa konta bankowe.
Na co można przeznaczyć środki z dofinansowania?
Regulamin dotacji wskazuje na to, na co można przeznaczyć dofinansowanie z urzędu pracy. Środki pozyskane z Powiatowego Urzędu Pracy na otwarcie biznesu można przeznaczyć m.in. na: wyposażenie firmy, kupno maszyn i urządzeń, materiały i towary, oprogramowanie, adaptację lokalu na potrzeby działalności, marketing i promocję oraz na konsultacje prawne i doradztwo.
Należy również zwrócić uwagę na to, na co nie można przeznaczyć pieniędzy. Wiele osób zastanawia się m.in., czy można kupić samochód za dotację z urzędu pracy. Dofinansowania z UP na firmę nie można przeznaczyć m.in. na: samochód, kasę fiskalną, telefon, kursy i szkolenia, nieruchomości czy też bieżące koszty prowadzenia działalności. Te ostatnie należy pokrywać z własnych oszczędności lub z przychodów generowanych przez biznes.
Każdy zakup wyposażenia do firmy powinien mieć swoje uzasadnienie. Kupione przedmioty i programowanie muszą być niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej oraz generowania przez nią przychodów. Nieuzasadnione wydatki mogą zostać podważone przez pracowników Powiatowego Urzędu Pracy i niezbędne będzie pokrycie tych kosztów z własnych środków.
Komentarze i opinie użytkowników