Na co dzień posługujesz się kartą płatniczą? Podczas zakupów online możemy zostać poproszeni o podanie jej numeru. Dzieje się tak m.in. w przypadku rezerwacji biletów lotniczych czy też podczas rezerwacji obiektów noclegowych. Jak się wtedy zachować. Czy bezpieczne jest podawanie numeru karty kredytowej? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce.
Spis treści:
- Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?
- Kiedy podawanie numeru karty wymaga ostrożności?
- Ryzyko wyłudzenia danych przez cyberprzestępców
- Nieautoryzowane transakcje i oszustwa internetowe
- Jakie są najlepsze praktyki ochrony danych karty?
- Unikanie linków phishingowych i włamań na serwery
- Zabezpieczenia SSL i polityka prywatności
- Jak zwiększyć bezpieczeństwo podawania numeru karty?
- Weryfikacja autentyczności strony i protokół szyfrowania SSL
- Korzyści z używania 3D Secure i weryfikacji tożsamości
- Znaczenie silnych haseł i monitorowanie transakcji
- Co zrobić w przypadku wycieku danych karty?
- Procedura chargeback i ochrona danych
- Monitorowanie rachunków i komunikaty SMS
Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne?
Odpowiedzmy sobie na zasadnicze pytanie. Czy podawanie numeru karty jest bezpieczne w sieci? To zależy od kilku czynników. Przede wszystkim należy mieć pewność, że jesteśmy na wiarygodnej stronie internetowej i posiada ona szereg zabezpieczeń. Tylko wtedy podanie numeru karty kredytowej będzie bezpieczne. Jeżeli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości w zakresie tego, czy można podawać numer karty kredytowej na danej stronie www lub w aplikacji mobilnej, to z tego zrezygnujmy.
Kiedy podawanie numeru karty wymaga ostrożności?
Czy można podawać numer karty płatniczej w sieci? Co do zasady tak i większości przypadków będzie to w pełni bezpieczne, jednak zawsze należy zachować ostrożność. Przestępcy tylko czekają na naszą nieuwagę. Z roku na rok oszustwa internetowe ewoluują i trudno być przygotowanym na każdą ewentualność.
Ryzyko wyłudzenia danych przez cyberprzestępców
Jednym z zagrożeń jest wyłudzenie danych naszej karty oraz naszych przez cyberprzestępców. Tego typu oszusta są nagminne i niestety trudno je nie tylko wyeliminować, ale również ścigać. Jeżeli mamy podejrzenia co do autentyczności strony internetowej lub wątpimy w skuteczność jej systemu zabezpieczeń, to odstąpmy od podania danych.
Nieautoryzowane transakcje i oszustwa internetowe
Korzystając z sieci, jesteśmy narażeni na oszustwa. Z czasem na naszym koncie możemy zauważyć nieautoryzowane transakcje (np.: zakupy w sklepie stacjonarnym do 100 PLN). W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z bankiem i zastrzec kartę, aby uchronić się przed stratą pieniędzy. Oszustwa bankowe są przemyślane i mogą nas wiele kosztować.
Jakie są najlepsze praktyki ochrony danych karty?
To, czy płatność kartą w internecie jest bezpieczna, zależy m.in. od tego, jak do niej podchodzimy. Warto stosować najlepsze praktyki w zakresie ochrony swoich danych, w tym: danych z karty walutowej, karty debetowej i każdej innej.
Unikanie linków phishingowych i włamań na serwery
Przede wszystkim zawsze zachowuj czujność. Unikaj klikania w linki phishingowe. Choć wyglądają na autentyczne, to jednak małe błędy mogą sugerować to, że ktoś podszywa się pod dobrze Ci znany sklep. Nie klikaj też w linki, których się nie spodziewasz (np. wysyłane mailowo lub w wiadomościach w mediach społecznościowych).
Zabezpieczenia SSL i polityka prywatności
Korzystaj tylko z domen i stron internetowych, które posiadają aktywne zabezpieczenia SSL i politykę prywatności. Nie jest to gwarancja stuprocentowego bezpieczeństwa, jednak znacznie maleje ryzyko zostania ofiarą cyberprzestępców.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo podawania numeru karty?
Wiesz już, czy podawanie nr karty kredytowej jest bezpieczne. Jak zadbać o to, aby zwiększyć standardy bezpieczeństwa korzystania z sieci? Warto stosować się do kilku podstawowych wskazówek.
Weryfikacja autentyczności strony i protokół szyfrowania SSL
Przede wszystkim zawsze weryfikuj autentyczność strony. Sprawdź kiedy powstała i jakie są opinie na temat danego sklepu. Wiemy, że super oferty kuszą, jednak może to być zwykła próba oszustwa. Korzystaj tylko ze stron posiadających wgrany protokół szyfrowania SSL. Nowoczesne przeglądarki internetowe są w stanie je wyłapywać i blokować dostęp do podejrzanych witryn. To cenne ułatwienie, jednak nie warto polegać tylko na tym.
Korzyści z używania 3D Secure i weryfikacji tożsamości
Ponadto warto korzystać z usługi 3D-Secure. Polega ona na dwustopniowej weryfikacji tożsamości posiadacza karty. Oznacza to, że w procesie płatności należy nie tylko wprowadzić dane wrażliwe z karty, ale również kod przesyłany przez bank przez aplikację mobilną lub dostarczany w wiadomości SMS. Kupuj na stronach internetowych, które z tego korzystają. Ponadto ważna jest weryfikacja tożsamości posiadacza karty, aby nie dochodziło do kradzieży danych i posługiwania się nie swoim środkiem płatniczym.
Znaczenie silnych haseł i monitorowanie transakcji
Zadbaj też o to, aby posiadać bardzo silne hasło do bankowości mobilnej, skrzynki mailowej czy też innych miejsc, gdzie mogą być przechowywane wrażliwe informacje. Do tego zaleca się regularne monitorowanie transakcji na koncie bankowym. Nieautoryzowane i podejrzane transakcje lub próby ich dokonania to ważny sygnał ostrzegawczy, że coś jest nie tak. Nie zwlekaj i zareaguj, zmieniając hasła i kontaktując się z bankiem. Konieczne może być zastrzeżenie karty.
Co zrobić w przypadku wycieku danych karty?
Masz uzasadnione podejrzenie, że dane Twojej karty wyciekły? Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy natychmiast skontaktować się z bankiem oraz prokuraturą, zgłaszając podejrzenie popełnienia przestępstwa. Ponadto należy niezwłocznie zastrzec kartę oraz zabezpieczyć środki zgromadzone na rachunku bankowym.
Procedura chargeback i ochrona danych
Jeżeli z Twojego konta zniknęły środki w wyniku przestępstwa, to warto zastosować procedurę chargeback. Umożliwia ona odzyskanie pieniędzy z tytułu kwestionowanej transakcji wtedy, gdy nieskuteczne jest dochodzenie swoich praw u sprzedawcy. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy płatność była realizowana przez niepożądane osoby korzystające z wycieku danych karty. Zgłoszenie procedury chargeback możliwe jest telefonicznie lub w oddziale banku. Zadbaj o ochronę swoich danych.
Monitorowanie rachunków i komunikaty SMS
Regularne monitorowanie rachunków pomoże Ci w wyłapaniu niepokojących transakcji. Ponadto baczną uwagę zwracaj na wiadomości SMS, które otrzymujesz. W nich pojawiają się informacje o wszystkich dokonywanych transakcjach z wykorzystaniem karty płatniczej. Zachowaj ostrożność i stosuj się do zasad bezpieczeństwa, a zmniejszysz ryzyko kradzieży danych karty, a następie środków z Twojego konta.
Komentarze i opinie użytkowników